*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 12:29:03 πμ »
Σε περίπτωση που κάποιος πάρει την υποτροφία και όσο είναι υπότροφος διοριστεί αναπληρωτής χάνει τα χρήματα; Και αν ναι τα χάνει όσο είναι αναπληρωτής πχ 3 μήνες ή όλη τη χρονιά;; Αν κάποιος γνωρίζει να μας πει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 01:13:13 πμ »
Σε σχετική ερώτηση που είχα κάνει σε ημερίδα ενημέρωσης περί υποτροφιών, η υπεύθυνη του ΙΚΥ μου είχε απαντήσει ότι δεν παίρνεις λεφτά όταν είσαι αναπληρωτής.

Η δική μου απορία είναι η εξής: αν νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί πάρουν την υποτροφία του ΙΚΥ, παίρνουν εκπαιδευτική άδεια, ή πρέπει να παρέλθει τριετία;
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 01:27:20 μμ »
2ετια πρεπει να παρελθει αν δε κανω λάθος..
στην προκυρηξη γράφει πως οι δημοσιοι υπάλληλοι πρεπει να παρουν εκπαιδευτικη αδεια για να δικαιουνται την υποτροφια και μαλιστα αν πληρονονται την αδεια με πληρης αποδοχες παιρνουν λιγοτερα χρηματα απο την υποτροφια εκτος αν ειναι παντρεμενοι με παιδια. δειτε την προκυρηξη για πιο αναλυτικα καθως δε εδωσα μεγαλη σημασια σε αυτη την παραγραφο....δε το βλεπω να διοριζομαι στο δημοσιο με καμια μορφη στα επομενα 2 χρονια οπότε οπότε ας κανουμε κανενα μεταπτυχιακο εν τω μεταξυ!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Kyri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 06, 2010, 01:21:12 πμ »
Ας γραφοτυν εδω θεματα να γνωριζουν και οι επομενοι.

Στην κοινωνιολογική θεωρία έπεσαν οι λειτουργίες του Parsons και πως αυτες συνέβαλαν στην εξέλιξη της ιστορικής του θεωρίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 27, 2010, 03:03:15 μμ »
@Ritalamp

Αν έχω καταλάβει καλά είχες δώσει εξετάσεις για υποτροφία στο ΙΚΥ. Θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορρίες για τις εξετάσεις του ΙΚΥ (πέρα από τις επίσημες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του). Με ενδιαφέρει ο τομέας εκπαίδευσης.

Π.χ. Οι εξετάσεις είναι ανάπτυξης ή πολ. επιλογής, αριθμό θεμάτων, αν έχεις δώσει στον τομέα εκπαίδευσης από ποια βιβλία διάβασες;

Επίσης (αφού είσαι διορισμένη) παίρνεις επιπλεόν χρήματα από το ΙΚΥ;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 27, 2010, 07:09:00 μμ »
Λοιπόν συνάδελφε έχω δώσει δυο φορές και τις δύο ίσχυαν τα εξής:

1. ο καθένας από τους τρεις συνυπεύθυνους καθηγητές για κάθε μάθημα προτείνει από δύο ή τρία θέματα και κληρώνεται ενώπιον των υποψίων μία από τις δυάδες ή τριάδες.
2. Τα θέματα είναι ανάπτυξης

Για βιβλιογραφία θα σου στείλω π.μ. μόλις τα καταφέρω (μωρομάνα και υπ. δρ καταλαβαίνεις τι γίνεται). Πάντως μια επίσκεψη στη βιβλιοθήκη ενός παιδαγωγικού τμήματος με την ύλη ανά χείρας θα είναι αρκετά διαφωτιστική. Ενδεικτικά Ξωχέλλη, Ματσαγγούρα, Τριλιανό, Βρεττό, Σαλβαρά, Κουτσουβάνου, Ευαγγέλου,, Cohen& Manion,...... Γενικά τα κλασικά συγγράμματα για κάθε ενότητα.
 
Όταν με το καλό πάρεις την υποτροφία, εφόσον είσαι διορισμένος παίρνεις τα μισά χρήματα της υποτροφίας και από το επιμίσθιο της εκπαιδευτικής άδειας δικαιούσε ότι απομένει αν αφαιρεθούν τα χρήματα της υποτροφίας. Αυτό το τελευταίο δεν το κυνήγησα ομολογώ, γιατί μου έβγαινε ένα πολύ μικρό ποσό. Τώρα που έχουν αλλάξει τα μισθολογικά μου δεδομένα θα το ξανακοιτάξω όταν έρθει ο καιρός. (Παιδιά το επιμίσθιο σωστά το έγραψα ή θέλει 2μ ; :-[ :-[)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 27, 2010, 08:29:20 μμ »
Λοιπόν συνάδελφε έχω δώσει δυο φορές και τις δύο ίσχυαν τα εξής:

1. ο καθένας από τους τρεις συνυπεύθυνους καθηγητές για κάθε μάθημα προτείνει από δύο ή τρία θέματα και κληρώνεται ενώπιον των υποψίων μία από τις δυάδες ή τριάδες.
2. Τα θέματα είναι ανάπτυξης

Για βιβλιογραφία θα σου στείλω π.μ. μόλις τα καταφέρω (μωρομάνα και υπ. δρ καταλαβαίνεις τι γίνεται). Πάντως μια επίσκεψη στη βιβλιοθήκη ενός παιδαγωγικού τμήματος με την ύλη ανά χείρας θα είναι αρκετά διαφωτιστική. Ενδεικτικά Ξωχέλλη, Ματσαγγούρα, Τριλιανό, Βρεττό, Σαλβαρά, Κουτσουβάνου, Ευαγγέλου,, Cohen& Manion,...... Γενικά τα κλασικά συγγράμματα για κάθε ενότητα.
 
Όταν με το καλό πάρεις την υποτροφία, εφόσον είσαι διορισμένος παίρνεις τα μισά χρήματα της υποτροφίας και από το επιμίσθιο της εκπαιδευτικής άδειας δικαιούσε ότι απομένει αν αφαιρεθούν τα χρήματα της υποτροφίας. Αυτό το τελευταίο δεν το κυνήγησα ομολογώ, γιατί μου έβγαινε ένα πολύ μικρό ποσό. Τώρα που έχουν αλλάξει τα μισθολογικά μου δεδομένα θα το ξανακοιτάξω όταν έρθει ο καιρός. (Παιδιά το επιμίσθιο σωστά το έγραψα ή θέλει 2μ ; :-[ :-[)

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα υπόλοιπα μέσω π.μ. (το επιμίσθιο σωστά το έγραψες)

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 27, 2010, 09:23:12 μμ »
Απορία: Υπάρχει ειλικρινά ελπιδα να περάσει κάποιος τις εξετάσεις του ΙΚΥ χωρίς μέσο ή άδικος κόπος ειναι;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 27, 2010, 11:57:14 μμ »
Δεν είχα μέσο. Για την ακρίβεια είχα αλλά το έμαθα αφού βγήκαν τα αποτελέσματα και με έκραξε δεόντως που δε ζήτησα ρουσφέτι....
Έχω όμως μεταπτυχιακό σχετικό και είχα ρίξει τελειωμένο διάβασμα. Λύσσαξα κανονικά. Τι ΑΣΕΠ και αηδίες....
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 28, 2010, 12:45:45 πμ »
Δεν είχα μέσο. Για την ακρίβεια είχα αλλά το έμαθα αφού βγήκαν τα αποτελέσματα και με έκραξε δεόντως που δε ζήτησα ρουσφέτι....
Έχω όμως μεταπτυχιακό σχετικό και είχα ρίξει τελειωμένο διάβασμα. Λύσσαξα κανονικά. Τι ΑΣΕΠ και αηδίες....

Ε για να σε έκραξε δεόντως επιβεβαιώνεται πως (και) στο ΙΚΥ δυστυχώς βασιλεύει το ρουσφέτι. Αρα αν δεν έχετε μέσο μην κάνετε άδικα τον κόπο στην Ελλάδα ζείτε!

Αποσυνδεδεμένος stoug

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 28, 2010, 10:15:44 πμ »
Καλημέρα σας,

έκανα εγγραφή στο forum μόνο και μόνο για να γράψω σε αυτό το τοπικ.

Καταρχήν, αν δεν ξέρετε για τον διαγωνισμό του ΙΚΥ, μη γράφετε. Μπορεί να υπάρχει το ρουσφέτι αλλα όχι σε τέτοιο βαθμό που περιγράφετε. Πήρα μέρος, για πρώτη φορα φέτος στο διαγωνισμό και είμαι στους επιτυχόντες και σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι την ισοπέδωση της προσπάθειας που έκανα. Ουτε διαπίστωσα κάτι μεμπτό στο διαγωνισμό. Δεν είχα βύσμα και ήμουν στους επιτυχόντες.

Πριν την έναρξη των εξετάσεων γίνεται κλήρωση, ακόμη και να έχεις βύσμα πως είναι δυνατό να ξέρεις αν θα κληρωθούν τα θέματα του καθηγητή που έχεις βύσμα?

τα στοιχεία των διαγωνιζόμενων καλύπτονται με ειδικό αυτοκόλλητο και διορθώνονται απο 2 καθηγητές. Άρα όσο βυσματικές είναι οι πανελλαδικές, τόσο είναι και ο διαγωνσιμός του ΙΚΥ.

Οσοι δεν είναι επιτυχόντες, χαρακτηρίζουν όσους είναι ως βύσματα. Δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Εξάλλου, πως είναι δυνατόν ο διαγωνσιμός του ικυ ναι είναι βυσματικός και κάθε χρόνο να μένους πόσες θέσεις κενές??? Δεν υπάρχουν άλλα βύσματα???

κατα τα αλλα, είμαι ενας απο αυτούς που περιμένει την εγκύκλιο των εκπαιδευτικών αδειών. (όχι για ανανέωση αλλα για αρχική χορήγηση)

με εκτίμηση


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 28, 2010, 10:42:47 πμ »


Καλά ρε dim72 από αυτά που έγραψα εσύ κατάλαβες ότι βασιλεύει το ρουσφέτι. Έλεος δηλαδή.

STOUG Συμφωνώ κι εγώ μόνη μου τα κατάφερα. Πολλές φορές εκ των υστέρων σου λένε "αν μου το είχες πει θα το έσπρωχνα το θέμα", αλλά νομίζω ότι η μοναδική "βοήθεια" που θα μπορούσε να έχει κανείς πραγματικά είναι να σου πει ποιοι καθηγητές θα είναι στην επιτροπή και να διαβάσεις τα βιβλία τους. Και πάλι όμως αν είσαι διαβασμένος δεν τίθεται θέμα. Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και καλή τύχη με την άδεια (για όλους μας αμην).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 28, 2010, 11:30:17 πμ »
Αυτοί οι καθηγητές που εισηγούνται τα θέματα ειναι αυτοί που τα βαθμολογούν κιόλας ή είναι άσχετο το ένα με το άλλο;

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 28, 2010, 12:10:14 μμ »
παιδιά, εγώ έδωσα πέρυσι ΙΚΥ για πρώτη φορά (σε γνωστικό πεδίο της ειδικότητας μου στη Δευτεροβάθμια) και περήφανα δηλώνω πως δεν είχα κανένα μέσο και τα κατάφερα!
Βέβαια, έκανα εντατικό διάβασμα, καθώς η ύλη ήταν πολύ μεγάλη. Κάποιοι γνωστοί μου, που είχαν δώσει στο παρελθόν, μου είχαν πει πως αν έχεις βγάλει καλά όλη την ύλη, οι πιθανότητες είναι ότι θα μπορέσεις να ανταποκριθείς σε όποια θέματα κι αν βάλουν οι καθηγητές. Σε εμάς ήταν από διαφορετικά πανεπιστήμια οι καθηγητές.
Δεν μπορώ να αποκλείσω ότι κάποιοι μπορεί να περνούν με βύσμα (ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται) αλλά για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω με σιγουριά και νομίζω πως είναι ένα παρήγορο μήνυμα για όλους εμάς που πάμε με το σταυρό στο χέρι...
Όσο για την υποτροφία, παίρνεις 225 ευρώ το μήνα. Προσωπικά, δεν παίρνω κανένα μέρος από το επιμίσθιο καθώς έβγαινε γύρω στα 200 ευρώ, οπότε το υπερκάλυπτε η υποτροφία. Είναι ένα καλό βοήθημα πάντως αυτό του ΙΚΥ.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161898
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.