*

Ψηφοφορία

Μετα απο ποσο καιρο πληρωθηκατε οι νεοδιοριστοι;

1 - 2 μηνες
58 (63.7%)
2 - 3 μηνες
18 (19.8%)
μετα απο 3 μηνες
15 (16.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 91

Αποστολέας Θέμα: Μισθός νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 267760 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #868 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 07:06:53 μμ »
ο βαθμός ΣΤ δεν έχει άλλα ΜΚ πέραν του μηδενικού. Όποιος έχει παραπάνω απο δύο χρόνια στον βαθμό αυτό παραμένει στον ιδιο βαθμό με πλεονάζοντα χρόνο.
απο εκεί και πέρα, για τις κατηγορίες ΠΕ και ΤΕ , για τους βαθμούς απο Ε ώς και Γ τα ΜΚ αλλάζουν ανά διετία.
για τους βαθμούς Β και Α τα ΜΚ αλλάζουν ανα τριετία.

Δείτε τον Ν. 4024 /2011 όπου καιαναγράφονται αναλυτικά. Θα κοιτάξετε τις ισχύουσες και ΟΧΙ τις μεταβατικές διατάξεις. Οι  μεταβατικές διατάξεις αφορούσαν εκείνους που ήδη υπηρετούσαν στο δημόσιο όταν δημοσιεύθηκε ο νόμος.

μια καλή εγκύκλιος για το νόμο αυτόν βρίσκεται εδώ :  https://docs.google.com/a/athena.net.gr/document/d/1H7kso3OAbiaPyWIDFHIRFi5QbQM1gd5fDdUdg44pGUA/edit


Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #869 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 07:09:19 μμ »
Sorry αλλά μπερδεύτηκα  ::)....... Τελικά πότε προσμετρώνται ως μόρια μετάθεσης από τον πρώτο χρόνο ή μετά τη διετία?

από την στιγμή που αναγνωρισθούν - όποτε γίνει αυτό.

Οι φετινοί νεοδιόριστοι ΔΕΝ θα συμμετέχουν στις αιτήσεις μετάθεσης διότι δεν έχουν συμπληρώσει τον απαιτούμενο χρόνο για να θεμελιώσουν δικαίωμα ( εκτός και αν ανήκουν σε ειδική κατηγορία).

Επομένως, με τις φετινές μεταθέσεις δε θα παίξουν μπάλα. Με την επόμενη εγκύκλιο μεταθέσεων όμως ( αν υποθέσουμε ότι βγει το Νοέμβριο 2014 )θα μπορούν να υποβάλουν κανονικά αίτηση - εκτός αν στο μεταξύ χτυπήσουν άνευ αποδοχών οπότε αυτός ο χρόνος δεν προσμετράται πέραν του μήνα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος maremare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #870 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 07:26:59 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση bitch!!! Αχχχχχχχ.......βαχχχχχχ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #871 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 07:29:49 μμ »
Μπορεί να μας πονάει που δεν θα αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μας μισθολογικά, αλλά το γεγονός οτι θα είσαι κάπου με κάποια δουλειά 12 μήνες το χρόνο.......εμένα μου φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #872 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 07:32:57 μμ »
δε θα διαφωνήσω....όπου γης και πατρίς πλεον!!
Αν πάει κανείς με το σκεπτικό να περάσει καλά, θα περάσει καλά..
αν πάει με μιζέρια τύπου πωωωωω ειναι μακριά, πωωωωωωωωω δε μου φτάνουν, πωωωωωωω δεν έχει γκομενάκια  ::) ::)  ε τότε θα περάσει χάλια και είναι κρίμα!!!

Και ναι, γιατί όχι; όπως το έγραψε και κάποιος πιο πριν, αν χρειαστεί να αλλάξουμε φιλοσοφία και να νοικιάζουμε ένα μεγάλο σπιτι δυο τρεις μαζί για να μοιράζονται τα έξοδα, γιατί όχι;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #873 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 09:47:12 μμ »
Μπορεί να μας πονάει που δεν θα αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μας μισθολογικά, αλλά το γεγονός οτι θα είσαι κάπου με κάποια δουλειά 12 μήνες το χρόνο.......εμένα μου φτάνει.
Ε ναι ρε παιδια...ας προσπαθησουμε να θυμηθουμε πως ειμασταν ολοι φετος τον Νοεμβριο...ειδικα των τεχνικων ειδικοτητων...!!
Ενταξει δυσκολιες θα υπαρχουν παντα...αλλα..τουλαχιστον θα τις βλεπουμε απο αλλη οπτικη...!!

Ας μη ξεχναμε..οτι η προυπηρεσια δεν θα προσμετρηθει τα δυο πρωτα χρονια...οσο θεωρουμαστε δοκιμοι δηλαδη...μετα με τη μονιμοποιηση...νομιζω οτι θα αναγνωριστουν...!!!

Ενταξει..αλλα δυο χρονια υπομονη...συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια....!!

Να ειμαστε καλα...

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #874 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 10:07:00 πμ »
  ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ................Η προυπηρεσια σου δεν αναγνωριζεται σαν αναπληρωτης που ησουν τοσα χρονια?Δηλ ενας που δεν εργαστηκε ποτε και διοριζεται π.χ μεσω ΑΣΕΠ και εσυ που ησουν τοσα χρονια αναπληρωτης μου λες οτι θα παρετε τον ιδιο μισθο?Οταν παμε αναπληρωτες αναγνωριζεται η προυπηρεσια μας, ε σαν μονιμοι αυτο δεν γινεται?
tinakipe17 εχω συνολικά 12 χρόνια δημόσια υπηρεσία και με βάση το νεο νόμο θα βρίσκομαι στο βαθμό και κλιμάκιο ΣΤ 0 για τα επόμενα 2 χρόνια και στη συνέχεια αν ο διευθυντής μου κρίνει οτι είμαι άξιος για μονιμοποίηση, θα μου αναγνωιστούν 7 χρόνια απο την προηγούμενη προϋπηρεσία που είχα, δηλαδή θα πάω στα 7+2 = 9 χρόνια προϋπηρεσίας και λογικά στο Ε2, επειδή απο τον ΣΤ στο Ε βαθμό προάγεται το 100% του προσωπικού. Τα υπόλοιπα 4+ χρόνια χάνονται. Το οτι δουλεύουμε αναπληρωτές, μετά τη μονιμοποίηση αναγνωρίζεται. Δεν πειράζει να σου πώ. Εμείς των τεχνικών ειδικοτήτων έτσι και αλλιώς 8 μήνες το χρόνο δουλεύαμε αν το σκεφτείς. Και πάλι κερδισμένοι είμαστε. Μακάρι ολοι οι συνάδελφοι να διορισθούν γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #875 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 10:09:52 πμ »
Αν κάποιος απο εσας αναπληρωτής ή μόνιμος, έχει βγάλει κάρτα ενσήμων έως 31-12-1992, ανεξάρτητα αν έχει ένσημα, καλό είναι να το κοιτάξει γιατί υπάρχει και μια μικρή διαφορά κρατήσεων.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #876 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 10:27:09 πμ »
Ο νόμος αναφέρει 'ΜΈΧΡΙ το 100% " προάγεται. Δεν είναι δηλαδή αναγκαστικό το νουμερο αυτό....

Ο πλεονάζων χρόνος που θα έχεις στον Ε0 όμως,  ενδεχομένως να σε πάει στον βαθμό Δ με τις επόμενες προαγωγές. Ειναι ένα ζήτημα που δεν έχει ξεκαθαριστει ακόμα εγγράφως καίτοι έχει ζητηθεί διευκρίνιση... οπότε προς το παρόν το αφήνουμε ως έχει..
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #877 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 10:58:51 πμ »
Αν μονιμοποιηθείς, έχεις 2 χρόνια στο ΣΤ 0 και για να αλλάξεις βαθμό χρειάζεται άλλον έναν νομίζω ή έχει αλλάξει αυτό; Στο Ε0, Ε1, Ε2, πόση προϋπηρεσία πρέπει να έχεις για να αλλάζεις κλιμάκιο;   
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:00:49 πμ από ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ 1703 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #878 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:04:47 πμ »
από την στιγμή που αναγνωρισθούν - όποτε γίνει αυτό.

Οι φετινοί νεοδιόριστοι ΔΕΝ θα συμμετέχουν στις αιτήσεις μετάθεσης διότι δεν έχουν συμπληρώσει τον απαιτούμενο χρόνο για να θεμελιώσουν δικαίωμα ( εκτός και αν ανήκουν σε ειδική κατηγορία).

Επομένως, με τις φετινές μεταθέσεις δε θα παίξουν μπάλα. Με την επόμενη εγκύκλιο μεταθέσεων όμως ( αν υποθέσουμε ότι βγει το Νοέμβριο 2014 )θα μπορούν να υποβάλουν κανονικά αίτηση - εκτός αν στο μεταξύ χτυπήσουν άνευ αποδοχών οπότε αυτός ο χρόνος δεν προσμετράται πέραν του μήνα.
Συγνώμη για το άκυρο της παρέμβασης: Άνευ αποδοχών μπορεί κάποιος να πάρει αμέσως με το που διορίζεται;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #879 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:18:44 πμ »
Αν μονιμοποιηθείς, έχεις 2 χρόνια στο ΣΤ 0 και για να αλλάξεις βαθμό χρειάζεται άλλον έναν νομίζω ή έχει αλλάξει αυτό; Στο Ε0, Ε1, Ε2, πόση προϋπηρεσία πρέπει να έχεις για να αλλάζεις κλιμάκιο;

Για κατηγορία ΠΕ ο βαθμός παραμονής στον ΣΤ είναι 2 έτη και κανένα ΜΚ ενώ από τον Ε στον Δ  4 έτη και 2 ΜΚ. Τα ΜΚ χορηγούνται ανά διετία στους βαθμούς αυτούς. .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #880 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:20:50 πμ »
Συγνώμη για το άκυρο της παρέμβασης: Άνευ αποδοχών μπορεί κάποιος να πάρει αμέσως με το που διορίζεται;

μπορεί - είτε για έναν μήνα οποτε εγκρίνεται απο την οικεία ΔΔΕ είτε ως το τέλος του σχολικού έτους ( 31/8) οπότε εγκρίνεται απο την Περιφέρεια. Από αυτο το διάστημα μόνο ένας μήνας προσμετράται για μόρια και προϋπηρεσία. Την ασφάλιεα την πληρώνει ο εργαζόμενος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Μισθός νεοδιόριστων
« Απάντηση #881 στις: Μάρτιος 26, 2014, 08:24:23 μμ »
όχι για τα Ιδιωτικά. Μάλιστα έχει έρθει έγγραφο να μην αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία αναπληρωτών σε Ιδιωτικά σχολεία ( και στον ιδιωτικό τομέα γενικότερα)

Οι βαθμοι΄έχουν παγώσει.

Ο νεοδιόριστος με προϋπηρεσία επομένως, θα αναγνωρίσει ό,τι χρόνο έχει αλλά ως πλεονάζοντα στον ΣΤ βαθμό και ΟΧΙ για να περάσει σε άλλο βαθμό.

Ο μόνος τρόπος να περάσει νεοδιόριστος σε άλλον βαθμό ειναι να έχει μεταπτυχιακό οποτε πάει στον Ε0 ή διδακτορικό οπότε να πάει στον Δ0.

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου. Και αν πάρεις μεταπτυχιακό μετά το διορισμό; Προάγεσαι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161715
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.