*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 484663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:19:54 μμ »
Να παραθεσω μερικες παροιμιες... ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα, τα καλα και συμφεροντα, φωναζει ο κλεφτης να φυγει ο νοικοκυρης, οσα δεν φτανει η αλεπου ....τα κανει μορια, και πολλες αλλες ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:52:16 μμ »
Τι το κουράζουμε συνάδεφοι το θέμα; Κάθε φορά που θα γεμίζει ένας πίνακας, θα ανοίγει ένα παραθυράκι (ονόμασέ το όπως γουστάρεις: 400ωρα σεμινάρια, 20ήμερα μεταπτυχιακά, 10μηνη προυπηρεσία κτλ κτλ) να αδειάζει τα περισσεύματα και να κρατάει τα καλούδια!!! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ, όπως και στη γενική, ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΕΙΔΙΚΗΣ. Όποιος συμφωνεί, να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και εκεί να αρχίσουμε να λέμε τις απόψεις μας ΜΟΝΟ περί ΑΣΕΠ ΕΙΔΙΚΗΣ, ώστε να συντάξουμε ένα κείμενο κατάλληλο προς αποστολή στην ηγεσία του Υπουργείου εν όψει αλλαγής του νόμου περί ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. Περιμένω πρωτοβουλίες από τις φιλολόγους της παρέας. Ανοίξτε αλλού ένα θέμα, γιατί εδώ οι έχοντες και κατέχοντες θα μας φάνε!
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:58:30 μμ »
Eγώ 2 πράγματάκια θέλω να πω μόνο...
1) Δεν ξέρω αν έχετε δώσει ΑΣΕΠ γενικής, αλλά σε έναν ΑΣΕΠ (έτσι όπως είναι στην γενική τουλάχιστον) πέρα απ'την εμπειρία, το πιο σημαντικό είναι το ΔΙΑΒΑΣΜΑ...αν δεν βγάλει ο απότέτοιος σου κάλους απ'το διάβασμα...το καλύτερο μεταπτυχιακό να έχεις...θα μείνεις να το καμαρώνεις!! Στον ΑΣΕΠ γενικής έχω δει άτομα (στους φιλολόγους)  με μετυπτυχιακό στην Ιστορία και να πηγαίνουν άπατοι στην Ιστορία...το ίδιο κι αυτοί του κλασικού αντίστοιχα στα αρχαία...!!! Οπότε είναι λίγο άτοπη η κουβέντα περί κατάρτισης, δεδομένου επίσης πως παίζει ρόλο και η εμπειρία και μεγάλο μάλιστα!!

2) Είναι το λιγότερο γελοίο σε εποχές που μας ξεπουλάνε, μας χρησιμοποιούν, μας ξεζουμίζουν και δεν θα μας διορίσουν και ποτέ...να μαλώνουμε μεταξύ μας περί πινάκων!! Μου θυμίζει το "Αλλού βαρούν τα τούμπανα...αλλού χορέυει η νύφη...!" Και σ'αυτή την αφέλειά μας (για να μην πω τίποτα άλλο...) πατάει το Υπουργείο και μας χορέυουν στο ταψί!! Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μορφωμένοι άνθρωποι δεν μπορούμε να δούμε-αντιληφθούμε πως δεν υπάρχει πρόθεση εκ μέρους τους για τίποτα βελτιωτικό, παρά μόνο για μπαλώματα που θα τους εξοικονομούν χρήματα!! Είναι δυνατόν να συζητάμε για κατατάξεις αντί να βγαίνουμε στους δρόμους να τους πιέζουμε να μην μας πετάνε στον κάδο απορριμάτων...;; Νομίζω πως αυτό προέχει....!!Αλλά μάθαμε να κοιτάμε την πάρτυ μας (στην προκειμένη την κατάταξή μας) και εν τέλει ΧΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ μ'αυτόν τον παρτακισμό!! Με τις υγείες μας...και καλή κατάταξη!!
Ώρες ώρες σκέφτομαι πως έτσι και διαβάζουν τα λεγόμενα μας (καλήν ώρα σαν αυτά αυτού του τόπικ) οι ιθύνοντες του Υπουργείου...θα κρατάνε την κοιλιά τους απ'τα γέλια!! 
Ποιον ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής...;;;  :o :o :o  8) 8) 8)  Εδώ σέρνουν τον ΑΣΕΠ γενικής από χρόνο σε χρόνο κι εμείς περιμένουμε να θεσπίσουν και καινούριο ΑΣΕΠ ειδικής για την Β'θμια...;;;  ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:00:28 πμ »
Eγώ 2 πράγματάκια θέλω να πω μόνο...
1) Δεν ξέρω αν έχετε δώσει ΑΣΕΠ γενικής, αλλά σε έναν ΑΣΕΠ (έτσι όπως είναι στην γενική τουλάχιστον) πέρα απ'την εμπειρία, το πιο σημαντικό είναι το ΔΙΑΒΑΣΜΑ...αν δεν βγάλει ο απότέτοιος σου κάλους απ'το διάβασμα...το καλύτερο μεταπτυχιακό να έχεις...θα μείνεις να το καμαρώνεις!! Στον ΑΣΕΠ γενικής έχω δει άτομα (στους φιλολόγους)  με μετυπτυχιακό στην Ιστορία και να πηγαίνουν άπατοι στην Ιστορία...το ίδιο κι αυτοί του κλασικού αντίστοιχα στα αρχαία...!!! Οπότε είναι λίγο άτοπη η κουβέντα περί κατάρτισης, δεδομένου επίσης πως παίζει ρόλο και η εμπειρία και μεγάλο μάλιστα!!

2) Είναι το λιγότερο γελοίο σε εποχές που μας ξεπουλάνε, μας χρησιμοποιούν, μας ξεζουμίζουν και δεν θα μας διορίσουν και ποτέ...να μαλώνουμε μεταξύ μας περί πινάκων!! Μου θυμίζει το "Αλλού βαρούν τα τούμπανα...αλλού χορέυει η νύφη...!" Και σ'αυτή την αφέλειά μας (για να μην πω τίποτα άλλο...) πατάει το Υπουργείο και μας χορέυουν στο ταψί!! Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μορφωμένοι άνθρωποι δεν μπορούμε να δούμε-αντιληφθούμε πως δεν υπάρχει πρόθεση εκ μέρους τους για τίποτα βελτιωτικό, παρά μόνο για μπαλώματα που θα τους εξοικονομούν χρήματα!! Είναι δυνατόν να συζητάμε για κατατάξεις αντί να βγαίνουμε στους δρόμους να τους πιέζουμε να μην μας πετάνε στον κάδο απορριμάτων...;; Νομίζω πως αυτό προέχει....!!Αλλά μάθαμε να κοιτάμε την πάρτυ μας (στην προκειμένη την κατάταξή μας) και εν τέλει ΧΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ μ'αυτόν τον παρτακισμό!! Με τις υγείες μας...και καλή κατάταξη!!
Ώρες ώρες σκέφτομαι πως έτσι και διαβάζουν τα λεγόμενα μας (καλήν ώρα σαν αυτά αυτού του τόπικ) οι ιθύνοντες του Υπουργείου...θα κρατάνε την κοιλιά τους απ'τα γέλια!! 
Ποιον ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής...;;;  :o :o :o  8) 8) 8)  Εδώ σέρνουν τον ΑΣΕΠ γενικής από χρόνο σε χρόνο κι εμείς περιμένουμε να θεσπίσουν και καινούριο ΑΣΕΠ ειδικής για την Β'θμια...;;;  ??? ??? ???


Γι αυτούς ακριβώς τους λόγους, που εσύ επεσήμανες κι εγώ απλώς σου υπογράμμισα, πρότεινα παραπάνω πως το καλύτερο ξεκαθάρισμα γίνεται μέσω ΑΣΕΠ. Ο νοών νοείτω.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:03:41 πμ »
 Περιμένω...Όποιος συμφωνεί, να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και εκεί να αρχίσουμε να λέμε τις απόψεις μας ΜΟΝΟ περί ΑΣΕΠ ΕΙΔΙΚΗΣ, ώστε να συντάξουμε ένα κείμενο κατάλληλο προς αποστολή στην ηγεσία του Υπουργείου εν όψει αλλαγής του νόμου περί ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ. ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ, όπως και στη γενική, ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΕΙΔΙΚΗΣ.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος naktia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:56:39 πμ »
                             εδώ συζητάμε άλλο θέμα όπως καταλαβαίνεις
                    αν θες μπορεις να δημιουργήσεις το δικό σου , αλλά σε
                    άλλο χώρο 

Αποσυνδεδεμένος naktia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:27:06 μμ »
                              ΛΩΡΑ,  θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο με την παράγραφο 1.
                              Αρνητικά ΑΣΕΠ,  ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΊΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΌΤΕΡΟΙ.
                              Δαρροή θεμάτων,  θέματα με ασάφειες και παγίδες ,
                              παράγοντας τύχη και πολλά άλλα..............
                              Οι περισσότεροι επιτυχόντες και ποτέ διοριστέοι..........
                                τα ζούμε χρόνια τώρα.............................

                              Σχετικά με τις κινητοποιήσεις που ανέφερες και που έχεις δίκιο
                              στη θεωρία καλά ακούγεται , αλλά δυστυχώς φαίνεται ουτοπικό.
             
                  Δε βλέπεις τι γίνεται εδώ κάθε χρόνο ?
                 Οι προνομιούχοι συνάδελφοι που είναι στις πάνω σειρές του πίνακα  ( α φάση αναπληρωτών ειδικής δευτεροβάθμιας )
                 το μόνο που συζητούν και για το μόνο που αγωνιούν κάθε χρόνο είναι η άμεση προσληψή τους .
                 Αυτοί προκαλούν το γέλιο στους αρμόδιους του Υπουργείου με τις παιδιάστικες συζητήσεις τους και
                  το < υψηλό επίπεδο > που παρουσιάζουν.
                 Βέβαια ενοχλήθηκαν και αντέδρασαν για τη δίκαιη μοριοδότηση των προσόντων που προτείναμε...........
                 Βέβαια δε μας πτοεί αυτό καθόλου...........................................
                 
                       Πέρα από το θέμα των πινάκων,
               ξέρετε τι θα ήταν προτιμότερο για φέτος ?
               Προσλήψεις για τη δευτεροβάθμια ειδικής μόνο σε ΑΜΩ
               από την  Α  έως και την τελευταία φάση.......................

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:20:58 μμ »
                             

                              Σχετικά με τις κινητοποιήσεις που ανέφερες και που έχεις δίκιο
                              στη θεωρία καλά ακούγεται , αλλά δυστυχώς φαίνεται ουτοπικό.
             
                             

Εδώ ακριβώς έγκειται η διαφορά μας...εκ θεμελίων διαφορετική αντίληψη!! (δεν είναι επιθετικό το ύφος μου...επισήμανση κάνω.. :) )
Για μένα ουτοπικό είναι να ζητάμε ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής σε περιόδους που ήδη μας έχουν ξεφτιλίσει και απαξιώσει!! Δεν διαφωνώ καθόλου πως ο ΑΣΕΠ ειδικής είναι η καλύτερη λύση...κι εκεί θα φανεί πόσα απίδια βάζει ο σάκος...αλλά στην προκειμένη, πρέπει να ξεκολλήσουμε απ'τον εαυτούλη μας και την προσωπική μας πίκρα και να λειτουργήσουμε συλλογικά...μπας και αλλάξει η στάση τους απέναντί μας!! Είναι προτεραιότητα που την προσπερνάμε και γι αυτό σε όλα μας τα αιτήματα είμαστε αναποτελεσματικοί...!! Είναι σαν να λες σε κάποιον που έχει ήδη φύγει "Πριν φύγεις καθάρισε το σπίτι..."  ???
Και οι άνθρωποι εκεί πέρα στο Μαρούσι έχουν αλλάξει πλεύση εδώ και καιρό...σαν νούμερα μας αντιμετωπίζουν και φυσικά όχι σαν εργαζόμενους και μονάδες...!! Και εμείς τόσο καιρό,αντί να το αντιληφθούμε, είμαστε κολλημένοι στον μικρόκοσμό μας και στο μικροσυμφέρον μας και συζητάμε ουτοπίες...!! ΄Για να μπορούν να τεθούν αξιοκρατικά κριτήρια και ισονομία σε όλα τα θέματα της εκπαίδευσης προέχει να επαναπροσδιοριστούν εκ μέρους του Υπουργείου πολλές αξίες-αρχές και κυρίως να επαναπροσδιοριστει και να αξιολογηθεί ο ρόλος μας ουσιαστικά και όχι να αντιμετωπιζόμαστε σαν τα κορόιδα που θα τρέξουν σε όλες τις γωνιές της Ελλάδας για να τους κάνουν την δουλειά τους...και την επόμενη χρονιά αν έχει τελειώσει το ΕΣΠΑ ή λόγω συγχωνεύσεων μειωθούν οι θέσεις...θα τους πετάξουν στα αζήτητα χωρίς δεύτερη σκέψη...!!

ΜΟΝΟ εαν αλλάξει αυτή η αντιμετώπιση θα έχει νόημα κάθε περαιτέρω κουβέντα περί αξιοκρατίας και ισονομίας...που πίστεψέ με...κι εμένα με καίει πολύ αυτό το θέμα...έχω τραβήξει πολλή στεναχώρια γι αυτά τα θέματα!!
Αλλά προσπαθώ να βλέπω το δάσος και όχι το δέντρο...!!! Όμως οι περισσότεροι ακόμη κολλημένοι στο δέντρο είμαστε...και αυτό το ξέρουν καλά αυτοί εκεί πέρα...!!
Αυτό εννοούσα...και ελπίζω τουλάχιστον να γίνομαι κατανοητή...δεν μπορώ ούτε θέλω να αλλάξω την γνώμη κανενός...συλλογικά πρέπει να αλλάξουμε οπτική και συλλογικά να αγωνιστούμε...κι αν αυτό είναι ουτοπικό...ουτοπικά θα μείνουν και τα αιτήματά μας..οπότε ίσως πρέπει τον συλλογικό αγώνα να σταματήσςουμε να τον θεωρούμε ουτοπικό...απ'το μυαλό μας ξεκινάν όλα!!  ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:25:29 μμ »
                             εδώ συζητάμε άλλο θέμα όπως καταλαβαίνεις
                    αν θες μπορεις να δημιουργήσεις το δικό σου , αλλά σε
                    άλλο χώρο
Επίσης δεν είναι εκτός θέματος η κοπέλα που μίλησε για τον ΑΣΕΠ...τρόπος μοριοδότησης είναι κι αυτός και ο πιο απαραίτητος μάλιστα για τον πίνακα Ε.Α
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:27:24 μμ »
Οπότε τι προτείνεις Λώρα; Και πάλι διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ μόνο με βάση την προϋπηρεσία αποκτημένη από πίνακες που οι ίδιοι οι συνάδελφοι της ειδικής τους καταγγέλλουν ως στρεβλά και άδικα καταρτισμένους;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:41:25 μμ »
Οπότε τι προτείνεις Λώρα; Και πάλι διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ μόνο με βάση την προϋπηρεσία αποκτημένη από πίνακες που οι ίδιοι οι συνάδελφοι της ειδικής τους καταγγέλλουν ως στρεβλά και άδικα καταρτισμένους;
Oυσιαστικά δεν πρότεινα τίποτα περί πινάκων και προσλήψεων Radius, αλλά παρέμβαλα στην ουβέντα μια άλλη παράμετρο πολύ πιο σημαντική κατ'εμέ!! Όταν είπα να αγωνιστούμε συλλογικά για να αλλάξει η αντιμετώπιση τους προς εμάς, δεν εννοούσα προς "εμάς της ειδικής αγωγής", αλλά προς τους εκπαιδευτικούς εν γένει...!!
Εγώ προσπαθώ να θέσω ένα πιο ουσιαστικό πρόβλημα και πιο θεμελιώδες...και πάλι η κουβέντα στους πίνακες γυρνάει και τα μόρια!! Αυτό εννούσα πως είμαστε κολλημένοι στον μικρόκοσμό μας...! Θα μου πεις...περί πινάκων και μορίων είναι το τόπικ...ε...κι εγώ είπα πως δεν θα 'πρεπε να υπάρχει καν το τόπικ αυτό γιατί ζητάμε να λυθεί ένα πρόβλημα πριν λυθεί άλλο που είναι πολύ πιο ουσιαστικό!!! Το ότι δεν παίζει τόσο ρόλο στην προκειμένη η κατάταξή,όταν οι προθέσεις τους είναι να μην μας διορίσουν προφανώς ποτέ....άρα μας χρησιμοποιούν κι εμείς μαλώνουμε για το με ποιον τρόπο θα μας χρησιμοποιούν καλύτερα...;;;  ??? ??? ???  :o :o :o
Όταν στα 55 μας Radius θα είμαστε προφανώς ακόμη αναπληρωτές (στην καλύτερη!!  :o) δεν νομίζω τότε να μας νοιάζει πώς και γιατί κατατασσόμασταν τόσα χρόνια με κάποια κριτήρια...γιατί εκεί οδεύουμε και σε ακόμη χειρότερα!!   
Αυτό ήθελα να πω...και συγγνώμη αν αποσυντόνισα την κουβέντα,αλλά ήθελα να το πω...πρέπει να αλλάξουμε οπτική ζώντας σε ένα κράτος υπό κατάρρευση!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:45:41 μμ »
Απ'την άλλη πάλι πώς κατάλαβες απ'τα λεγόμενά μου πως μίλησα αρνητικά για έναν ενδεχόμενο ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής....δεν μπορώ να καταλάβω... ??? ??? ???

Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε...;; Διάβασε ξανά τα μηνύματά μου: "  Δεν διαφωνώ καθόλου πως ο ΑΣΕΠ ειδικής είναι η καλύτερη λύση...κι εκεί θα φανεί πόσα απίδια βάζει ο σάκος..."
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:48:10 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:02:51 μμ »
Έχω πει και εγώ ότι το όποιο σύστημα διορισμών μικρή σημασία έχει αν δεν πρόκειται να γίνουν διορισμοί τα επόμενα χρόνια. Αλλά μέσα σε αυτή την πλήρη οικονομική κατάρρευση που ζει η χώρα, οι διεκδικήσεις για τον ορθό ρόλο του εκπαιδευτικού ακούγονται πια πολυτέλειες. Γιατί πολύ απλά και να θέλουν τα επόμενα χρόνια να διορίσουν, δεν θα υπάρχει πια η οικονομική δυνατότητα.
Ο δημόσιος τομέας εν γένει μπαίνει και πάλι σε εποχές απαξίωσης και περιθωριοποίησης, μετά από μία μακρά περίοδο υπερβολής προς τη αντίθετη κατεύθυνση. Θα αποτελέσουν οι εκπαιδευτικοί εξαίρεση σε αυτό ή θα επανέρθουμε στην εποχές που έλεγες «είναι δασκαλάκος» με απαξία και λύπηση; Είναι πάντως πολύ νωρίς για να ξέρουμε, είμαστε μόνο στην αρχή μίας άλλης εποχής. Σε 4-5 χρόνια θα δούμε καθαρά που θα έχει κάτσει η μπίλια στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:49:56 μμ »
Εσυ φιλε εισαι πολυ ΑΣΕΠΟΛΑΤΡΗΣ και δεν βλεπεις τιποτα αλλο. Γιατι αραγε...... ?  Αν καποιοι πιστευουν οτι εχουν γινει παρανομιες στον πινακα να καλεσουν τον εισαγγελεα. Υπαρχουν πληθος που δουλευουν χρονια και δεν θα πεταχτει η προϋπηρεσια και αυτοι στον δρομο επειδη σε καποιους ετσι αρεσει.... Μονιμοι μαζικοι διορισμοι ο ΑΣΕΠ μπορει να αποτελεσει εποπτικο οργανο οπως γινεται καισε αλλους φορεις του δημοσιου χωρις να μπαινουν στον κοπο του εξαντλητικου εξεταστικου συστηματος .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.