*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 488099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Ναι άλλα το .50 δεν είχε ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΘΕΙ! Τώρα θα υπάρχει ΕΠΙΣΗΜΑ (αν ψηφιστει ο νόμος) παγίδα μελλοντικών απολύσεων. Και συ .50 θα είσαι kinegeiros, μην το ξεχνάς!
Οι οργανικές 71/61 είναι μία κοροϊδία γιατί ξέρουν ότι οι ΠΕ 71 ΔΕΝ θα διοριστούν όσο υπάρχουν μνημόνια στην Ελλάδα.

εεεε και αυτά που έγραψα νόμοι είναι.....ψηφισμένοι....

εμένα με θεωρώ .50 από το 2008 και μάντεψε και εσύ είσαι .50 αν δουλεύεις στην ειδική.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3681
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
εεεε και αυτά που έγραψα νόμοι είναι.....ψηφισμένοι....

εμένα με θεωρώ .50 από το 2008 και μάντεψε και εσύ είσαι .50 αν δουλεύεις στην ειδική.....

Εμένα πάντως σε όλα τα έγγραφα με αναφέρουν ως ΠΕ60. Και όχι σε ένα νομό......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλό μήνα

το .50 ισχύει από το 2008 (Ν,3699/2008)

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Το 50 το 2008 ηταν αποκλειστικα για τους αναπληρωτες ΠΕ70&60, σηματοδοτουσε οτι ενας δασκαλος ΠΕ70 εχει εξειδικευση στην ΕΑΕ ετσι προεκυπτε το ΠΕ70.50 και επισης τον ξεχωριζαν απο τον ΠΕ70 αναπλήρωτη  της γενικης. Ηταν ουσιαστικα ενα διακριτικο αναμεσα στους ανα/τες ΠΕ70 αλλα και τους 71. τελος οι νομοι που προτασσουν τους ΠΕ71 εχουν βαλει την προυποθεση οτι προτασσονται εφοσον εχουν πετυχει στον ΑΣΕΠ!!!!!! ΑΣΕΠ ειδικης δεν εχει γινει. Να λεμε ολη την Αληθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2014, 02:59:24 μμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
To .50 με τον προηγούμενο νόμο ήταν απλός ένα χαρακτηριστικό  των ΠΕ 70 που δουλεύουν στην ειδική. Δεν δημιουργούσε κάποιο ξεχωριστό κλάδο. Και γω προσωπικά σε όλα τα επίσημα χαρτιά μου διαφαίνομαι ΠΕ 70.
Αν όμως ψηφιστεί ο νόμος, δημιουργείται ξεχωριστός κλάδος ειδικής αγωγής (εντελώς αντιεπιστημονικά) με ξεχωριστούς εκπαιδευτικούς "φακελωμένους" πλέον στο σύστημα myschool (μέσω των κωδικών, που προϋπήρχαν βέβαια, δεν είχαν όμως ενεργοποιηθεί).
Φυσικά, η πιθανότητα αυτή, σηματοδοτεί βάσιμες ανησυχίες για μελλοντικές διαθεσιμότητες-απολύσεις.

gesthimani

  • Επισκέπτης
ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Α' συνάντηση
 
Συνάδελφοι, -ισσες στην ειδική αγωγή


Το Σάββατο 3 Μαΐου στις 11.oo΄ πμ γίνεται συνάντηση για το νομοσχέδιο της ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
Η συνάντηση θα γίνει στην ΕΔΟΘ (Ένωση Δημοσιοϋπαλληλικών Οργανώσεων Θεσ/νίκης) Προξένου Κορομηλά 51. Θα συζητήσουμε για το νέο σχέδιο νόμου (περιορισμοί στα μορφωτικά δικαιώματα των παιδιών, τις θέσεις εργασίας, τα Π.Ε. )

Β΄ συνάντηση

ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
30-4-2014

Συναδέλφισσες-συνάδελφοι,


Τα Δ.Σ των εκπαιδευτικών Π.Ε Ν. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ καλούν τους εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής τη Δευτέρα 5-5-2014 και ώρα 7.00 το απόγευμα στο 66ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (Καπάτου 8, πίσω από τις Δωδεκαώροφες στη Λαγκαδά) για να συζητηθεί το θέμα που προέκυψε με το Σχέδιο Νόμου για την Ειδική Αγωγή.

ΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ

Α΄ Συλλόγου : Σερμπίνης Χρήστος
Β΄ Συλλόγου : Μαυρίδης Ανδρέας
Γ΄ Συλλόγου : Τσουμάνας Μάκης
Δ΄ Συλλόγου : Καψάλας Θεόδωρος
Ε΄ Συλλόγου : Αδαμίδου Βασιλική
Στ΄ Συλλόγου : Σβώλης Κωνσταντίνος
Ζ΄ Συλλόγου : Σαββίδου Δέσποινα
Η΄ Συλλόγου : Σταυρίδης Γεώργιος
Συλλόγου Υπαίθρου: Βογιατζής Κωνσταντίνος
Συλλόγου Λαγκαδά: Κατσαρού Ιωάννα

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
από Facebook

Δημήτρης Μπράτης
6 ώρες πριν · Τροποποιήθηκε

Σύμφωνα με πληροφορίες η επιτροπή που επεξεργάζεται το σχέδιο νόμου για την Ειδική Αγωγή ,μετά και τις παρεμβάσεις που έγιναν,κατέληξε στην ισότιμη αντιμετώπιση όλων των συναδέλφων που υπηρετούν στην ειδική αγωγή ως προς τις μεταθέσεις(ΠΕ70.50,ΠΕ60.50,ΠΕ71,ΠΕ 61)Δεν θα προηγούνται δηλαδή οι ΠΕ 71και 61,όπως προβλέπονταν στο αρχικό σχέδιο.Επίσης στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ ,για μόνιμους διορισμούς στην Ειδική Αγωγή,θα μπορούν να παίρνουν μέρος μόνο οι κάτοχοι του βασικού πτυχίου δηλ.οι ΠΕ 71 κ 61,όπως γίνεται και στη Γενική Αγωγή.Η συζήτηση στην επιτροπή συνεχίζεται,οπότε μέχρι την ψήφιση τίποτε δεν είναι ακόμη οριστικό.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
και σχόλια από κάτω από την ανάρτηση, διαβάστε να καταλάβετε


Maria Vasileioy δηλαδή κ. Μπράτη εμείς(ΠΕ70.50/60.50) θα δουλεύουμε στην Ειδική Αγωγή, απαξιωμένοι και τοποθετούμενοι κάθε χρόνο σε χειρότερη θέση από τους 22χρονους απόφοιτους του Βόλου,χωρίς κανένα μέλλον, χωρίς καν να περνάνε τα μόρια στη γενική;; Τι είμαστε, κατώτερου επιπέδου αναπληρωτές;;; Η ΔΟΕ φαίνεται έχει ξεχάσει πως υπάρχουμε..Δεν έχουμε δει να τη νοιάζει για μας καθόλου... Ίσως θα πρεπε να λέμε και ευχαριστώ που θα δουλεύουμε για τα επόμενα 5 χρόνια και μετά απλώς θα μας ''πετάξουν''
4 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 10

Δημήτρης Μπράτης Για τους μόνιμους μιλάτε ή τους αναπληρωτές??οι αναπληρωτές πε70.50 και πε60.50 έχουν βασικό πτυχίο για τη γενική αγωγή.Κι όπως ξέρετε στη γενική ούτε ως αναπληρωτής ούτε ως μόνιμος μπορεί να εργασθεί κάποιος πε71 κ 61 και ορθά.Αυτό λοιπόν που ισχύει στη γενική για το βασικό πτυχίο νομοθετείται και στην ειδική σε ότι αφορά στην πρόσληψη αναπληρωτών.
4 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 7

Δημήτρης Μπράτης Και βέβαια κ.Βασιλείου καθόλου απαξιωμένοι δεν είναι οι 70.50 και οι 60.50,αφού είναι εγγεγραμμένοι σε δυο πίνακες .Και στον γενικής και στον ειδικής και προσλαμβάνονται και από τους δύο.Από πού προκύπτει πως είναι απαξιωμένοι???
4 ώρες πριν · Τροποποιήθηκε · Μου αρέσει! · 5

Maria Vasileioy Για τους αναπληρωτές μιλάω. Στην ειδική δεν ήταν έτσι μέχρι σήμερα, μέχρι σήμερα, θεωρούμασταν ικανοί να δουλεύουμε εκεί και μέσα σε μερικές μέρες κρινόμαστε ανεπαρκείς και υποβαθμιζόμαστε. Εμείς φταίμε για τον προηγούμενο νόμο;; Πως σε μια στιγμή μας αναιρούν;; Δεν είδα κανέναν να τον ένοιαξε για το τι θα απογίνουμε εμείς. Να ασχοληθεί τουλάχιστον ώστε να πάρουμε τα μόρια στη γενική, έστω να μας βοηθήσει σε κάτι.. Ίσως τελικά μας θεωρεί και η ίδια η ΔΟΕ κατώτερου επιπέδου αναπληρωτές για να μην την απασχολεί καθόλου το μέλλον μας... Πρέπει κάποιος κάποια στιγμή να ενδιαφερθεί κ για μας.. Όλοι οι συνάδελφοι μου ακριβώς το ίδιο πράγμα με εμένα πιστεύουν..
4 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 9

Δημήτρης Μπράτης Σκεφθείτε δηλαδή αν κάποιος απόφοιτος Ειδικής Αγωγής έκανε μεταπτυχιακό στο ΠΤΔΕ θα δεχόσασταν να προτάσσεται στους πίνακες ενώ δεν έχει βασικό πτυχίο???μόνο με το μεταπτυχιακό???Κι όπως επίσης γνωρίζετε η προυπηρεσία των πε70 στην ειδική,ως αναπληρωτών,προέκυψε λόγω εξάντλησης του πίνακα ειδικής.Επομένως είναι λογικό να προτάσσονται στις προσλήψεις αναπληρωτών οι πε71κ 61.Προσπαθώ κ.Βασιλείου να στηρίζω το δίκαιο και να σέβομαι τη διαφορετική άποψη.Δεν αντιπαρατίθεμαι με κανέναν,αλλά δεν είμαι και της λογικής πως έχουν όλοι δίκιο για να χαιδεύω αυτιά.
4 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 11

Δημήτρης Μπράτης Εγώ κ.Βασιλείου ως αιρετός έχω κάνει πολλές παρεμβάσεις και καταγγελίες για το μη άνοιγμα των πινάκων και για τη μη διενέργεια διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.Σαυτά έχετε δίκιο και η ΔΟΕ θα πρέπει με πιο έντονο τρόπο να τα διεκδικήσει.
4 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 3

Villia Damianidou τίποτε απο αυτα που υποστηρίζετε κ Μπρατης δεν ειναι δίκαιο! όλο το σύστημα ειναι ΣΑΠΙΟ απο την ρίζα!!! δεν ζητάμε πρόταξη προς θεού!!! μοριοδότηση για όλους!!!! και ναι κύριε Μπρατης ένας με μεταπτυχιακο να μπορει να μπαίνει και στους δικούς μας πίνακες! δεν ειναι δάσκαλος αυτός η νηπιαγωγός;;;
4 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 4

Villia Damianidou αλλα όλοι κοιτάνε την πάρτη τους! γιατι με αναγκαζετε να παω στην γενική; εγω αυτο θελω να κανω και τωρα κάνουν τι;; ενας με διδακτορικό που αγαπάει αυτήν τη δουλειά ενώ ειναι εξειδικευμένος απόλυτα να δώσει κατατακτήριες για το πτυχιο. για πραγματα δηλαδή που ίδιος τους διδάσκει! αυτο ειναι πέραν λογικής. κανεις δεν κοιτάει να πατάξει το κακό απο την ρίζα αλλα κοιτάμε πολυ επιφανειακά τα πραγματα . μπράβο μας λοιπόν!
3 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 7

Papadopoulou Georgia Κ.Μπράτη θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κατοχυρώνεται η προϋπηρεσία των ΠΕ 70 και 70.50(για παράδειγμα μετά από 2 χρόνια στην Παράλληλη Εκπαιδευτική Υποστήριξη) στη Γενική Αγωγή, αφού όπως είπατε η πρόσληψη στην Ειδική έγινε λόγω της εξάντλησης του πίνακα της Ειδικής.Πώς κατοχυρώνονται οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί,αφού με τον τρόπο αυτό αποκλείονται από μόνιμη πρόσληψη στην Ειδική;Στην Γενική μετράνε τα μόρια αυτά που έχουμε δουλέψει ως ΠΕ 70 και ΠΕ 70.50; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
3 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 1

Maria Vasileioy δεν αναφέρθηκα καν στο θέμα της πρόταξης, γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά τις απόψεις σας, και δεν έχω σκοπό να προσπαθήσω να αλλάξω γνώμη σε κανέναν. Ο καθένας μας υποστηρίζει ότι θεωρεί σωστότερο. Σας έστειλα μήνυμα γιατί απορώ με τη στάση της ΔΟΕ και τη δική σας, γιατί δεν σας απασχολεί καθόλου τι θα απογίνουν χιλιάδες συνάδελφοι σας, γιατί δεν βλέπουμε έστω μια υποστήριξη από πλευρά σας για να παίρνουμε έστω τα μόρια στη γενική, ή πχ δεν είδα να σχολιάζετε τίποτα για τα καινούρια σεμινάρια ειδικής αγωγής που υπάρχουν στο νέο νόμο, τα ίδια σεμινάρια που ο τότε υφυπουργού παιδείας (Ε. Χριστοφιλοπούλου, 22/12/2009) είχε δηλώσει: »Τα χρυσοπληρωμένα σεμινάρια έχουν καταδικαστεί στη συνείδηση της εκπαιδευτικής κοινότητας και κάθε απόπειρα επαναφοράς τους συνιστά «εμπαιγμό».
3 ώρες πριν · Τροποποιήθηκε · Μου αρέσει! · 8

Δημήτρης Μπράτης Εγώ δεν είμαι στη ΔΟΕ κ. Βασιλείου,όπως γνωρίζετε.Όταν ήμουν έδωσα μάχη για την κατάργηση των σεμιναρίων και καταργήθηκαν με το ν3848/10,στις 31-8-10.Και βέβαια ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή.Ο κλάδος όμως,η ΔΟΕ δηλαδή,εκφράζει την πλειοψηφική πάντα άποψη κι αυτή είναι η πρόταξη των κατόχων βασικού πτυχίου στους αναπληρωτές ειδικής.Δεν είναι άποψή μου λοιπόν,αλλά η συλλογική άποψη.
3 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Vasiliki Alexandraki Θα ηθελα να ρωτησω ποτε πηρε αυτες τι αποφασεις η ΔΟΕ επισημα? Υπαρχουν επισημες ανακοινωσεις στην σελιδα της? Γιατι ποτε δεν κληθηκαν σε συνεχεις διαλογους ολοι οσοι μεχρι σημερα εργαζονταν στην ΕΑΕ? Μεση λυση δεν υπηρχε?
3 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 7

Δημήτρης Μπράτης Papadopoulou Georgia εφόσον ανοίξουν οι πίνακες αυτονόητο είναι πως θα μετρήσει η προυπηρεσία.
3 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Δημήτρης Μπράτης Αυτά υπάρχουν από τότε που η ΔΟΕ ζήτησε την κατάργηση του ν3699 .Από το 2008 δηλαδή που ψηφίστηκε ο νόμος.
3 ώρες πριν · Τροποποιήθηκε · Μου αρέσει! · 1

Giouli Gal Απορώ με κάποιους που και βρίσκονται σε δυο πίνακες και θέλουν να θεωρούνται αδικημένοι... Τότε οι συνάδελφοι σας πε71&61 τι ειναι τοσο καιρο;; Αλλα τι ρωτάω.. Αυτο δεν αφορά κανέναν σας! Δεν νομίζω να υπάρχει κλάδος που να εχει δεχτεί μεγαλύτερο πόλεμο απο εμάς! Τη μια μας λέτε άσχετους πανω στη δουλειά, την άλλη ευνοημένους απο το νομο(αν ειναι ποτε δυνατόν!!!) που 12 χρονια ειμαστε μονο αναπληρωτές και επεται και συνέχεια..ευτυχώς που έχουμε στήριξη και αναγνώριση απο τους γονεις των παιδιών.
3 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 8

Evi Pgk Κύριε Δημήτρης Μπράτης, από τη στιγμη που οι .50 έχουν το δικαίιωμα να δουλεύουν ως αναπληρωτές στην ειδική γιατί δεν έχουν το δικαίωμα να υπηρετήσουν ως μόνιμοι? Στην πρώτη περίπτωση έχουν τα προσόντα ενώ στη δεύτερη όχι? Υποβαθμίζεται λοιπόν η δουλειά τους και η κατάρτισή τους - γιατί όπως και να το κάνουμε ένα μεταπτυχιακό είναι μια άρτια εξειδίκευση. Σαν να λέμε στους γονείς, συμβιβαστείτε με αυτούς γιατί δεν υπάρχουν άλλοι και μειώνεται η ποιότητα της εκπαίδευσης! Στην τελική, αφού είναι διαγωνισμός και μάλιστα απυρόβλητος και όλοι οι ΠΕ 61 Κ 71 έχουν τις γνώσεις και την εμπειρία, τι τους πειράζει να συναγωνιστούν με τους υπόλοιπους? Αν είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου δε φοβάσαι τους άλλους που σύμφωνα με τα λεγόμενα είναι και άσχετοι...Στο διαγωνισμό αυτό λοιπόν αφού είναι δίκαιος θα φανεί και ποιος είναι άξιος να εργαστεί... Άδικο λοιπόν να χρησιμοποιούνται οι .50 για να καλύπτουν τα κενά.. Επίσης, δε ξέρω αν έχετε πει παραπάνω την άποψή σας και μου διέφυγε, αλλά σας ρωτώ ποια είναι η δική σας γνώμη επ' αυτού... Είναι άδικο ή όχι?
2 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 5

Evi Pgk Επίσης, τα μεταπτυχιακά των 71 κ 61 θα αναγνωρίζονται στον ασεπ της ειδικής για την προσαυξηση μορίων όπως γίνεται στη γενική? αφού όλα γίνονται σε αυτό το πλαίσιο? γιατί, αν ναι, τότε μιλάμε για κατάφωρη αδικία... στη μια περίπτωση να αναγνωρίζουμε τα μεταπτυχιακά και την άλλη όχι!
2 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 1

Vasiliki Alexandraki Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω ποτε θα ανοιξουν οι πινακες?
2 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Δημήτρης Μπράτης Evi Pgk :Όλα τα συναφή μεταπτυχιακά δίνουν μόρια προσαύξησης μετά το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ κι όχι πριν.Το αναφέρει ο Ν3848/10.Σ όλους τους διαγωνισμούς στην εκπαίδευση και στο δημόσιο παίρνουν μέρος οι κάτοχοι βασικού πτυχίου.Αυτό γίνεται στη Γενική Αγωγή,αυτό θα γίνει και στην Ειδική.
2 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 7

Vasiliki Alexandraki Οι πινακες της γενικης ηθελα να πω ποτε θα ξεκλειδωσουν ?
2 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Evi Pgk Κύριε Μπράτη, επιδέξια η ντρίπλα σας... Καλό βράδυ!
2 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Δημήτρης Μπράτης Είμαι απολύτως ευθύς και ειλικρινής...ντρίμπλες κάνουν αυτοί που δεν παίρνουν θέση για να τα έχουν καλά με όλους.Λογικά,αυτονόητα για πολλούς,επιχειρήματα παραθέτω.Φυσικά ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του!
2 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 3

Δημήτρης Μπράτης Έχω γράψει για το ξεκλείδωμα.Δεν υπάρχει κάτι νεότερο.
2 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος rohan3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Περιμένουμε από τον κύριο Λολίτσα, να δώσει πρώτος το καλό παράδειγμα ανταποκρινόμενος στη φιλοσοφία που κινείται το νέο σχέδιο νόμου και να δηλώσει άμεσα παραίτηση από τη θέση του ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, καθώς ως απόφοιτος Παιδαγωγικής ακαδημίας με μεταπτυχιακό στην ΕΑΕ, θα πρέπει να νιώθει ήδη πολύ μειονεκτικά για να διευθύνει τον συγκεκριμένο κλάδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2014, 10:42:31 μμ από rohan3 »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Το ίδιο πρέπει να κάνουν και οι σχολικοί σύμβουλοι. Πως μπορούν να λειτουργούν ως λύση ανάγκης και τι να πουν σε αυτά τα παιδιά που τα ξέρουν όλα. Ο Μπράτης πάντως μιλάει πάντα με ευθύτητα και δεν κάνει ντρίμπλες, όπως αυτή της ισότιμης αντιμετώπισης μόνο των μονίμων και όχι των αναπληρωτών. Ένα άλλο μεγάλο ερώτημά μου είναι πότε βγήκε πίσω από τις πλάτες μας η πλειοψηφική αυτή άποψη, για ένα τόσο καίριο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος rohan3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάποτε μου έλεγαν πως εκεί που σταματάει η λογική, αρχίζει ο στρατός. Έχω αναθεωρήσει με αυτά που βλέπω από το υπουργείο Παιδείας...

Ο Διευθυντής Ειδικής Αγωγής είναι ΜΙΣΟΣ μπροστά στον 22χρονο του Βόλου!!!

Πάντως αναγνωρίζω τη μεγαλοψυχία των πε71 που δεν βάζουν πάνω απ'όλα το συμφέρον τους και αγωνίζονται για ένα καλυτερο σχολείο καθώς υποχώρησαν στο αίτημα για απόλυτη πρόταξη και στις... μεταθέσεις (άσχετα που είναι αναπληρωτές).  ;D

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Όλοι μιλούν εκ του ασφαλούς γιατί ξέρουν κατά βάθος ότι ΠΟΤΕ δε θα γίνει διαγωνισμός ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
εχει κανενα νοημα αυτη η συζητηση απο το face book? Νομιζω οποιος θελει να την παρακολουθησει μπορει να επισκεφτει την συγκεκριμενη σελιδα. Παρακαλω να παραμεινουμε στο pde εχει πιο πολυ ενδιαφερον.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Με το νέο νομοσχέδιο θα ρυθμιστούν αρκετά αρνητικά που προυπήρχαν και θα ωφεληθούν κυρίως οι μαθητές!
Θέλω να συγχαρώ αρκετούς συναδέλφους μου της Δευτεροβάθμιας που αγωνίστηκαν για μεγάλο χρονικό διάστημα και πετύχαμε αυτή τη θετική εξέλιξη. Εύχομαι καλή συνέχεια!
Όσο για τους πρωτοβάθμιους που ήταν πάντα οι ευνοημένοι του συστήματος σε διορισμούς και προσλήψεις με εντυπωσιάζουν από τα αναγραφόμενά τους εδώ οι αγγλικές τους γνώσεις και το <υψηλό>  επιστημονικό τους επίπεδο.
Η ειδική αγωγή θα βρει το δρόμο της!

Ποια ειναι η θετικη εξελιξη στην βμια που θα προτασσονται σε πρωτη αναθεση στα ΕΕΕΚ οι ΠΕ71 σε γλωσσα και μαθηματικα?Μηπως που οι οργανικες στα ΕΕΕΚ μετατραπηκαν σε ΠΕ71 .....ακομη δεν ξυπνησατε??? Εχει παρει φωτια και το δικοσας σπιτι οχι μονο του γειτονα. Συγχαρητηρια για την μεγαλη σας επιτυχια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2014, 01:04:40 πμ από mendor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.