*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 487118 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ankas συγνώμη αλλά

 :P :P :P :P :P :P :P

Καιγω την άποψή μου είπα kinegiros 😆😆😆

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Το γεγονος οτι υπαρχει  κινητικοτητα  στην βουλη στην παρουσα περιοδο αναφορικα με το νεο σχεδιο νομου υστερα και απο εκτενη διαβουλευση δειχνει οτι υπαρχουν αντιδρασεις και οι αντιδρασεις φερνουν εξελιξεις.

Αποσυνδεδεμένος sofi64

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το γεγονος οτι υπαρχει  κινητικοτητα  στην βουλη στην παρουσα περιοδο αναφορικα με το νεο σχεδιο νομου υστερα και απο εκτενη διαβουλευση δειχνει οτι υπαρχουν αντιδρασεις και οι αντιδρασεις φερνουν εξελιξεις.

http://seepea-stella.blogspot.gr/2014/07/blog-post_2637.html

Αποσυνδεδεμένος sofi64

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα! Η αδερφή μου έχει τελειώσει το Φ.Π.Ψ με ημερομηνία πτυχίου το 2013, έχει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και γνώση braille. Ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για προσλήψεις αναπληρωτών β'θμιας? Γνωρίζετε αν υπάρχει περίπτωση να την καλέσουν φετος ως αναπληρώτρια?   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Οι πίνακες είναι σε αυτό εδω το link http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_13_B/20130924/ENIAIOS_SMEA_ANAP_13_normal_B/index.html και μπορείς να δεις εαν έχει πιθανότητες.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βλέποντας την ανακοίνωση του συλλόγου των δασκάλων με μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή,θα επαναλάβω αυτό που είπα πριν δύο χρόνια και κάποιοι,ως είθισται,μου είχαν τότε επιτεθεί:στο ευρωπαικό δίκαιο και στην ελληνική δημόσια διοίκηση δεν αναγνωρίζεται μεταπτυχιακός/διδακτορικός τίτλος σε ειδικότητα,αν δεν υπάρχει το βασικό πτυχίο τετραετούς φοίτησης στην ίδια ειδικότητα.Δηλαδή,δεν μπορεί ο δάσκαλος με πτυχίο στην γενική αγωγή και μεταπτυχιακό στην ειδική να αναγνωρίσει εργασιακά δικαιώματα στην ειδική αγωγή.Το ίδιο ισχύει για την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.Οι μεταπτυχιακοί τίτλοι είναι ειδίκευση και δεν αναγνωρίζουν εργασιακά δικαιώματα,παρά μόνο επιπλέοντα προσόντα στο βασικό πτυχίο!!!
Όταν πριν δύο χρόνια είχε ανοιχτεί τόπικ για μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής στην Βουλγαρία,τα ίδια έλεγα και δεχόμουν επιθέσεις.Αλλά,όπως και να έχει,εμένα είναι η δουλειά μου και απο αυτήν βγάζω λεφτά,γι αυτό και ξέρω το αντικείμενο.Πόσες φορές έχω πει να μην βγάζετε λογικά συμπεράσματα σε νομικά θέματα,αλλά να ρωτάτε τους αρμόδιους φορείς ή δικηγόρο πριν κάνετε κάτι;;;


Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
sofi64 αν τελικά ψηφιστεί ο νέος νόμος, οι θέσεις στον πίνακα θα αλλάξουν αρκετά, οπότε δε νομίζω ότι μπορείτε να προβλέψετε σε ποιον αριθμό περίπου θα μπει η αδερφή σου. Θα είναι μια έκπληξη -φαντάζομαι- ακόμα και για μας, τους ΄΄παλιούς΄΄ του πίνακα. Τις προσλήψεις θα τις βρεις αν googlareis ΄΄προσλήψεις αναπληρωτών ειδικής αγωγής 2013-14΄΄. Θα σου βγάλει όλες τις φάσεις για να δεις περίπου μέχρι πού έφτασαν στους φιλολόγους.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Βλέποντας την ανακοίνωση του συλλόγου των δασκάλων με μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή,θα επαναλάβω αυτό που είπα πριν δύο χρόνια και κάποιοι,ως είθισται,μου είχαν τότε επιτεθεί:στο ευρωπαικό δίκαιο και στην ελληνική δημόσια διοίκηση δεν αναγνωρίζεται μεταπτυχιακός/διδακτορικός τίτλος σε ειδικότητα,αν δεν υπάρχει το βασικό πτυχίο τετραετούς φοίτησης στην ίδια ειδικότητα.Δηλαδή,δεν μπορεί ο δάσκαλος με πτυχίο στην γενική αγωγή και μεταπτυχιακό στην ειδική να αναγνωρίσει εργασιακά δικαιώματα στην ειδική αγωγή.Το ίδιο ισχύει για την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.Οι μεταπτυχιακοί τίτλοι είναι ειδίκευση και δεν αναγνωρίζουν εργασιακά δικαιώματα,παρά μόνο επιπλέοντα προσόντα στο βασικό πτυχίο!!!
Όταν πριν δύο χρόνια είχε ανοιχτεί τόπικ για μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής στην Βουλγαρία,τα ίδια έλεγα και δεχόμουν επιθέσεις.Αλλά,όπως και να έχει,εμένα είναι η δουλειά μου και απο αυτήν βγάζω λεφτά,γι αυτό και ξέρω το αντικείμενο.Πόσες φορές έχω πει να μην βγάζετε λογικά συμπεράσματα σε νομικά θέματα,αλλά να ρωτάτε τους αρμόδιους φορείς ή δικηγόρο πριν κάνετε κάτι;;;

και ας πούμε ότι έχεις δίκιο και ας πούμε ότι είπες κάτι πριν 2 χρόνια σε νήμα για κάποιο μεταπτυχιακό, ε και ?
τι πάει να πει να μην βγάζουμε λογικά συμπεράσματα σε νομικά θέματα, έχει άλλη λογική η νομική επιστήμη; δεν το νομίζω.... και ξαναγυρνάω ξανά στο προηγούμενο.... Ε ΚΑΙ ?
ακόμα και αν τα μεταπτυχιακά δίνουν δεν δίνουν εργασιακά δικαιώματα κατά την ευρωπαϊκή ή άλλη ένωση είναι αδιάφορο. Στην Ελλάδα μέχρι ΣΗΜΕΡΑ δίνουν και δίνουν σχεδόν 1 δεκαετία τώρα.  Η πραγματικότητα είναι ισχυρότερη λοιπόν από την οποιαδήποτε νομική άποψη. Άσε που γίνετε και δεκτή ενίοτε στα δικαστήρια.

Τώρα αν αύριο αλλάξει ο νόμος και δεν τους δίνει εργασιακό δικαίωμα, αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Ένα είναι σίγουρο ότι όταν ισχύει κάτι για πάνω από δεκαετία με νόμο του Ελληνικού κράτους τότε οι θιγόμενοι έχουν κάθε δικαίωμα να προασπίζονται κεκτημένα και να μην δίνουν σημασία για το τι γίνεται κάπου στα Ευρώπας.

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βλέποντας την ανακοίνωση του συλλόγου των δασκάλων με μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή,θα επαναλάβω αυτό που είπα πριν δύο χρόνια και κάποιοι,ως είθισται,μου είχαν τότε επιτεθεί:στο ευρωπαικό δίκαιο και στην ελληνική δημόσια διοίκηση δεν αναγνωρίζεται μεταπτυχιακός/διδακτορικός τίτλος σε ειδικότητα,αν δεν υπάρχει το βασικό πτυχίο τετραετούς φοίτησης στην ίδια ειδικότητα.Δηλαδή,δεν μπορεί ο δάσκαλος με πτυχίο στην γενική αγωγή και μεταπτυχιακό στην ειδική να αναγνωρίσει εργασιακά δικαιώματα στην ειδική αγωγή.Το ίδιο ισχύει για την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.Οι μεταπτυχιακοί τίτλοι είναι ειδίκευση και δεν αναγνωρίζουν εργασιακά δικαιώματα,παρά μόνο επιπλέοντα προσόντα στο βασικό πτυχίο!!!
Όταν πριν δύο χρόνια είχε ανοιχτεί τόπικ για μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής στην Βουλγαρία,τα ίδια έλεγα και δεχόμουν επιθέσεις.Αλλά,όπως και να έχει,εμένα είναι η δουλειά μου και απο αυτήν βγάζω λεφτά,γι αυτό και ξέρω το αντικείμενο.Πόσες φορές έχω πει να μην βγάζετε λογικά συμπεράσματα σε νομικά θέματα,αλλά να ρωτάτε τους αρμόδιους φορείς ή δικηγόρο πριν κάνετε κάτι;;;

Στο νομικό κομμάτι η σκέψη μπορεί να είναι σωστή, υπάρχει όμως στην υπόλοιπη Ευρώπη βασικός τίτλος στην ειδική αγωγή; Απ' όσο γνωρίζω, εκεί πρώτα γίνεσαι παιδαγωγός γενικής αγωγής και έπειτα εξειδικεύεσαι σε ζητήματα ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών. Δεν είναι η πρώτη φορά στη χώρα μας που ιδρύθηκε πανεπιστημιακό τμήμα με αντικείμενο που δεν αντιστοιχεί σε αυτούσια επιστήμη (όπως είναι η επιστήμη των Παιδαγωγικών).

Κι εγώ προσωπικά έχω δει ότι ακόμα και τα παιδιά στα ειδικά σχολεία (που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να ακολουθήσουν το αναλυτικό πρόγραμμα της γενικής εκπαίδευσης) παραμένουν παιδιά και όχι κάτι άλλο και ως εκ τούτου χρειάζονται παιδαγωγό και όχι κάτι άλλο.

Τώρα οι πολιτικές αποφάσεις δεν παίρνονται πάντα βάσει λογικής, οπότε όλα τα περιμένω από τον καινούριο νόμο...


ΥΓ: typos72 σ' αυτό το θέμα έχω κάποιες διαφωνίες με σένα, όμως θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί η γνώμη σου σε αυτό το φόρουμ πάντα έχει ενδιαφέρον και με έχει κινητοποιήσει να ενημερωθώ για σημαντικά ζητήματα που με αφορούσαν και δεν τα γνώριζα.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
οι νομικοι εχουν αντιθετη αποψη απο αυτη του typos72 επισης και ολοι οι επιστημονικοι συλλογοι ελληνικοι και ευρωπαικοι. Μην ξανανοιγουμε το θεμα των τιτλων ειναι γνωστο. δεν καταλαβαινω γιατι ενοχλουνται καποιοι τοσο με τους διαδακτορικους και μεταπτυχιακους? Δεν εχουν δικαιωμα να μιλησουν στο τελος υστερα απο τοσο διασυρμο και κατασυκοφαντηση διχως νομικη και επιστημονικη βαση?   Μαλιστα κρατουν και μια πολυ σεμνη σταση παρολο την λασπη που εχουν δεχτει....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2014, 07:49:55 μμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Modistra,οι μόνοι που έχουν ειδικότητα στην ειδική αγωγή είναι οι ΠΕ61 και ΠΕ71.Δεν υπάρχουν άλλοι με ειδικότητα στην ειδική αγωγή.Αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και πτυχίο στην γενική αγωγή,το σύστημα του ΑΣΕΠ δεν θα του πάρει το μεταπτυχιακό ως επιπλέον προσόν.Το κυριότερο,Δάσκαλοι-Νηπιαγωγοί γενικής με μεταπτυχιακό στην ειδική δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον ασεπ της ειδικής.Αλλά και στον ασεπ της γενικής δεν μπορούν να πάρουν μόρια απο το μεταπτυχιακό τους,γιατί είναι εκτός της ειδικότητας του πτυχίου βάσης.Ο συγκεκριμένος τίτλος μπορεί να αξιοποιηθεί ως επιμόρφωση,όπως άλλωστε και τα σχετικά σεμινάρια
Στην δευτεροβάθμια δεν υπάρχει ειδικότητα ειδικής αγωγής,οπότε δεν υπάρχει δυνατότητα ασεπ ειδικής αγωγής στην δευτεροβάθμια.Το ΠΕ2.05 και τα σχετικά δηλώνει κλάδο της βασικής ειδικότητας με επιμορφώση και όχι ξεχωριστή ειδικότητα.Απλά,βοηθά εκπαιδευτικούς να τσιμπήσουν προυπηρεσία και να πάρουν καλύτερη θέση στον ενιαίο πίνακα,αλλά μέχρι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι νομικοι εχουν αντιθετη αποψη απο αυτη του typos72 επισης και ολοι οι επιστημονικοι συλλογοι ελληνικοι και ευρωπαικοι. Μην ξανανιγουμε το θεμα των τιτλων ειναι γνωστο. δεν καταλαβαινω γιατι ενοχλουνται καποιοι τοσο με τους διαδακτορικους και μεταπτυχιακους? Δεν εχουν δικαιωμα να μιλησουν στο τελος υστερα απο τοσο διασυρμο και κατασυκοφαντηση διχως νομικη και επιστημονικη βαση? Μαλιστα κρατουν και μια πολυ σεμνη σταση παρολο την λασπη που εχουν δεχτει....
Mendor,το θέμα έχει τεθεί στην Ολομέλεια του ΣτΕ,οπότε είναι ορθάνοιχτο.Οι δικαστές είναι πολύ ενοχλημένοι με την ιστορία αυτή και θα αποφασίσουν τελεσίδικα για το θέμα σύντομα.Άσε να δούμε τι θα πουν!
Ποίοι νομικοί είναι αντίθετοι;Προσωπικά, στην σχετική συνεδρίαση της Ολομέλειας δεν είδα κανένα!

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
θα αναφέρω ένα μόνο παράδειγμα. Αυτό που μου ήρθε πρώτο.
Με σεμινάριο 400 ωρών (και όχι μεταπτυχιακό) απέκτησαν χιλιάδες εργασιακά δικαιώματα στον κλάδο πληροφορικής και διορίστηκαν.  Επαγγελματικά δικαιώματα έχουν αποκτηθεί με πολύ λιγότερα από μεταπτυχιακό ή ετήσιο σεμινάριο. ΣΕ καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις παραπάνω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.