*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 774717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1232 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:06:08 πμ »
Ρώτησα και χτες αλλά απάντηση δεν πήρα οπότε μπορώ να πάρω θέση:
εκτός από την Αθήνα που αλλού δεν έχουν τοποθετηθεί οι αναπληρωτές;

Μη γενικεύουμε την κατάσταση της Αθήνας και υποθέτουμε ότι το ίδιο ισχύει σε όλη την Ελλάδα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1233 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:09:09 πμ »
Οι πληροφορίες που μετεφέρω είναι άκρως επιβεβαιωμένες!Είμαι αναπληρώτρια α' φάσης, ψηλά στον πίνακα, με κάλεσαν στην α' επιλογή μου και αυτή τη στιγμή μαζί με άλλους 27 συναδέλφους της Α' ΑΘΉΝΑΣ διατεθήκαμε στη περιφερειακή διεύθυνση Αττικής όπου θα συγκεντρώσουν τα κενά ολόκληρης της Αττικής. Στη Γ' δεν τοποθέτησαν τους αποσπασμένους!Είναι σίγουρο, περιμένουν στα γραφεία, τους είπαν ότι δεν έχει κενά...θα τοποθετήσουν αναπλητωτές;θα γίνουν ενστάσεις....

Vickie υπηρξε επισημη ενημερωση; Πρεπει να κανουμε κατι; Πηρα στη δευτεροβαθμια και μου λεγανε κατι μαλλον και ισως και την τυφλα τους!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1234 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:12:09 πμ »

Μη γενικεύουμε την κατάσταση της Αθήνας και υποθέτουμε ότι το ίδιο ισχύει σε όλη την Ελλάδα....

Noμίζω πως ξεκάθαρα μιλήσαμε ΜΟΝΟ για Αθήνα. Όποιος γενικεύει και πιστεύει πως ισχύει και στην υπόλοιπη Ελλάδα, ίσως έχει κάποιο πρόβλημα αντίληψης των πραγμάτων. Ίσως πάλι δε θα έπρεπε να μεταφέρουμε καμία πληροφορία...για ευνόητους λόγους! Καλημερούδια!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1235 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:20:12 πμ »
Καλημέρα. Να δώσω μια ευχάριστη πληροφορία από ΔΔΕ Ευβοίας. Στην Α περιοχή υπάρχουν 8 κενά φιλολόγων και κάποια (δεν ξέρω συγκεκριμένο αριθμό) στον υπόλοιπο νομό, τα οποία όμως δεν γνωρίζουν πώς θα καλυφθούν. Κάποια, λέει, από αποσπασμένους και κάποια από αναπληρωτές. Επίσης, είπαν, ότι τα πράγματα είναι πιο σφιχτά φέτος ως προς τις αποσπάσεις. Ρώτησα, επίσης, αν τα κενά αυτά θα καλυφθούν όλα μαζί πχ με τη β΄φάση και μου είπαν ότι αυτό εξαρτάται από τις πιστώσεις. Αυτοί, πάντως, τα έχουν δώσει στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος vickie.z

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1236 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:21:08 πμ »
Θα ενημερωθούμε ΕΠΙΣΗΜΑ απο το site της περιφερειακής διεύθυνσης.Όσοι τοποθετήθηκαν προσωρινά σε γραφείο το γνωρίζουν απο προχτές.Χτες επιβεβαιώθηκε. Δυστυχώς η Α' μας διέθεσε όλους. Η Δ' τους κράτησε όλους τους αναπληρωτές ΠΕ02 για μελλοντικά κενά.Εμάς μας μίλησαν για κακό υπολογισμο και απλά μας ξεφορτώθηκαν σα να μην τρέχει τιποτα αδιαφορώντας τόσο για τα μόριά μας όσο και για τ ότι μπορεί να βρεθούμε Λαύριο, Ωροπό, Ασπρόπυργο ενω κληθήκαμε στην πρώτη μας επιλογή!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1237 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:23:07 πμ »
ποτε θα βγουν οι β  αποσπασεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:24:50 πμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1238 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:26:39 πμ »
Καλημέρα. Και επειδή Ελλάδα δεν είναι μόνον η Αθήνα, συνάδελφοι, μην πτοείστε. Άλλωστε και πέρυσι η β΄ φάση βγήκε Οκτώβρη. Περιμένουμε και τις αποσπάσεις, γι' αυτό και δε φαίνονται τα κενά, τα κρύβουν για τους μόνιμους που θα πάρουν αποσπάσεις. Αυτό είναι πάγια τακτική, μου το είπε αιρετός. Προτιμούν να τοποθετηθούν οι μόνιμοι και μετά να πάρουν αναπληρωτές. Θυμηθείτε ότι κάποιες μέρες πριν ο Μπράτης της Πρωτοβάθμιας είχε ανακοινώσει άρθρο με το οποίο διαμαρτυρόταν για το γεγονός ότι σε κάποιες περιοχές δεν έκαναν αποσπάσεις αλλά πήραν αναπληρωτές. Όσον αφορά τις τοποθετήσεις στην Αθήνα, αυτές αργούν προφανώς λόγω και των πολλών σχολείων και του μεγάλου όγκου εργασίας στις συγκεκριμένες δευτεροβάθμιες. Υπομονή και αισιοδοξία!!!

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1239 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:28:11 πμ »
Θα ενημερωθούμε ΕΠΙΣΗΜΑ απο το site της περιφερειακής διεύθυνσης.Όσοι τοποθετήθηκαν προσωρινά σε γραφείο το γνωρίζουν απο προχτές.Χτες επιβεβαιώθηκε. Δυστυχώς η Α' μας διέθεσε όλους. Η Δ' τους κράτησε όλους τους αναπληρωτές ΠΕ02 για μελλοντικά κενά.Εμάς μας μίλησαν για κακό υπολογισμο και απλά μας ξεφορτώθηκαν σα να μην τρέχει τιποτα αδιαφορώντας τόσο για τα μόριά μας όσο και για τ ότι μπορεί να βρεθούμε Λαύριο, Ωροπό, Ασπρόπυργο ενω κληθήκαμε στην πρώτη μας επιλογή!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευτυχώς που υπάρχει και το pde και μαθαίνουμε τα νέα από τη διεύθυνση στην οποία ανήκουμε.....Τι να πω!!!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:45:45 πμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1240 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:33:49 πμ »
καλημέρα! Από Αιτ/νία που κάιγομαι και τηλεφωνώ συνέχεια μου είπαν σήμερα ότι δεν υπάρχουν κενά. Γνωρίζω όμως 5-6 εκπαιδευτικούς που φεύγουν Οκτώβρη..Πού πήγαν τα τόσα κενά στην Αιτ/νία?? Επίσης από φίλη έμαθα ότι σε σχολείο του Εμπεσσού (δεν ξέρει γυμνάσιο ή λύκειο, αλλά μάλλον αναφέρεται στο λύκειο) ξενόγλωσση καθηγήτρια έχει αναλάβει και λογοτεχνία παρά το ότι είναι παράνομο όπως ανέφεραν κάποιοι συνάδελφοι. Πήρα στα γραφεία της Δευτεροβάθμιας και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν τι γίνεται στο κάθε σχολείο και ότι είναι θέμα διευθυντού. Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Απάντηση #1241 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:13:46 πμ »
...κι εμείς  ό,τι μαθαίνουμε θα προσπαθούμε να σας το μεταφέρουμε
Μεγάλη κουβέντα είπες! Μακάρι να το έλεγαν και να το έκαναν (ακόμα περισσότερο) περισσότεροι...
Εγώ πάντως σε ευχαριστώ ακόμα και αν δεν είμαι φιλόλογος.

Εγώ απλώς Stelios θα σου θυμίσω παλιότερο μήνυμά σου και θα αναρωτηθώ γιατί αυτή η αλλαγή στάσης και μάλιστα όταν όλοι εμείς της α' φάσης αγωνιούμε εξίσου μ'εσάς και αναφέρουμε την πραγματικότητα όπως τη βιώνουμε στην Αθήνα κι όχι τους ευσεβείς μας πόθους ή γενικόλογες θεωρίες περί αισιοδοξίας. Όταν τα νέα είναι καλά τα δεχόμαστε κι όταν δεν μας αρέσουν τα απορρίπτουμε;

Φιλικά stave

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Απάντηση #1242 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:21:47 πμ »
...κι εμείς  ό,τι μαθαίνουμε θα προσπαθούμε να σας το μεταφέρουμε
Μεγάλη κουβέντα είπες! Μακάρι να το έλεγαν και να το έκαναν (ακόμα περισσότερο) περισσότεροι...
Εγώ πάντως σε ευχαριστώ ακόμα και αν δεν είμαι φιλόλογος.

Εγώ απλώς Stelios θα σου θυμίσω παλιότερο μήνυμά σου και θα αναρωτηθώ γιατί αυτή η αλλαγή στάσης και μάλιστα όταν όλοι εμείς της α' φάσης αγωνιούμε εξίσου μ'εσάς και αναφέρουμε την πραγματικότητα όπως τη βιώνουμε στην Αθήνα κι όχι τους ευσεβείς μας πόθους ή γενικόλογες θεωρίες περί αισιοδοξίας. Όταν τα νέα είναι καλά τα δεχόμαστε κι όταν δεν μας αρέσουν τα απορρίπτουμε;

Φιλικά stave
Μα δεν άλλαξε η στάση μου.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως η συζήτηση μεταξύ μελών για το αν έγιναν οι τοποθετήσεις, που τοποθετήθηκαν, αν θα πρέπει να κάνουν ενστάσεις, ποιός πρέπει να τοποθετηθεί πρώτος (οι σε διάθεση ή οι αποσπασμένοι ή οι αναπληρωτές) βοηθάνε...

Δεν είπα μη δίνετe πληροφορίες. Δεν είμαι συντονιστής στο θέμα αυτό μόνο γενικόλογες παρατηρήσεις μπορώ να κάνω.
Δέχομαι ερωτήσεις και μηνύματα πανικού από φίλους/συναδέλφους απ' όλη την Ελλάδα και με το αρχικό μήνυμά μου προσπάθησα να κοινωνήσω σε λιγότερο έμπειρους συναδέλφους τη θέση μου.
Δεν αποτελούσε το μήνυμά μου παράθεση σε κανένα συγκεκριμένο μήνυμα.
Αυτά και συγνώμη για την παρέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος stell@74

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1243 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:28:36 πμ »
Πάντως πώς γίνεται η πλειοψηφία των συνταξιοδοτούμενων να προέρχεται από τα αστικά κέντρα (και αυτό σημαίνει φυσικά και λεκανοπέδιο) και την ίδια στιγμή το λεκανοπέδιο να είναι αυτό που δε δίνει κενά... απλώς δεν μπορώ να το καταλάβω.

καλημερα.  :)
στο λεκανοπεδιο ζει η μιση Ελλαδα .. αρα και παρα πολλοι εκπαιδευτικοι ζητανε ειτε με μεταθεση ειτε με αποσπαση αυτη την περιοχη... κι οταν πρωτα ικανοποιοουνται αυτες οι αιτησεις μαλλον ειναι λογικο ..αν και πιστευω οτι παντα προκυπτουν κενα καθ'οδον σ΄αυτες τις περιοχες για τον ιδιο λογο
Καλημέρα. Έχεις δίκιο, αλλά τόσο οι μεταθέσεις που δόθηκαν φέτος, όσο και οι αποσπάσεις ήταν πολύ λίγες. Γι' αυτό και αναρωτιέμαι...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1244 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:31:59 πμ »
Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας
                                                                                                   Χαλκίδα   22-09-2011
                                           
                                                                                                   
       

Ανοιχτή επιστολή προς τους γονείς των μαθητών μας
Αγαπητοί γονείς,

Εμείς οι εκπαιδευτικοί των παιδιών σας θέλουμε μέσα από αυτή την επιστολή να μοιραστούμε μ’  εσάς τις αγωνίες και τις σκέψεις μας για τη Δημόσια Εκπαίδευση, την εργασία και το μέλλον των παιδιών σας.

Απευθυνόμαστε σε εσάς όχι μόνο γιατί είστε οι γονείς των μαθητών μας αλλά και γιατί κι εσείς είστε εργαζόμενοι!

Αγωνιούμε όταν:

Τα σχολεία υπολειτουργούν από την έλλειψη διορισμών.
● Απουσιάζουν στα περισσότερα σχολεία τα  βιβλία.
● Μεγαλώνει ο αριθμός των  μαθητών σε κάθε τάξη(συμπτύξεις και συγχωνεύσεις)
● Απαξιώνεται  το ολοήμερο σχολείο.
● Επιβαρύνονται οι  γονείς για την στήριξη των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων του  προγράμματος .
● Υποβαθμίζεται ολοκληρωτικά η προσχολική εκπαίδευση.

Αγωνιζόμαστε για:

     ● Ενιαία δημόσια δωρεάν παιδεία.
     ● Ενιαία 12χρονη υποχρεωτική εκπαίδευση .
     ● Παιδαγωγική ελευθερία και δημοκρατία στα σχολεία .
     ● Μισθούς αξιοπρέπειας για τους εκπαιδευτικούς.
     ● Μείωση των μαθητών ανά τμήμα στο 1:20  .

Λέμε ΟΧΙ στις:
Μεσαιωνικές συνθήκες δουλειάς (φόβος απόλυσης, ανασφάλιστη εργασία, κατάργηση συλλογικών συμβάσεων, μισθούς   πείνας)
Καλούμε όλους εσάς τους εργαζόμενους σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα να αγωνιστούμε για την ανατροπή των πολιτικών που υπονομεύουν το μέλλον της νέας γενιάς!!!

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ

Τώρα είναι η δικιά μας ώρα.

Να ενώσουμε αγωνίες και αγώνες

για ένα καλύτερο μέλλον για μας και τα παιδιά μας.

ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ

Το ΔΣ

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #1245 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:34:45 πμ »
καλημερα .να καταθεσω κι εγω την αποψη μου.περυσι τοποθετηθηκμε αρκετοι ανθρωποι με την α φαση στην αχαια.οι περσσοτεροι απο εμας πηγαμε σε σχολειο 5 οκτωβριου για τον απλουστατο λογο οτι δεν ειχαν γινει ακομα οι αποσπασεις.τα κενα φυσικα κ τα ξερουν απλα δεν τα αποκαλυπτουν γι αυτους τους λογους.δεν καλουν τυχαιο αριθμο απλα κινουνται με ρυθμουσ χελωνας.και ξαναλεω κατι που ειπα κ εχθες.σε ολες τις ειδικοτητεσ ειπαν στην αττικη οτι περισσευουν.επομενως βρηκαν μια καλη καραμελα για να δικαιολογηθουν.αλλωστε για β φαση μιλαω τα κενα παραδοσιακα εμφανιζονται οκτωβρη για χιλιους δυο λογους ποσο μαλλον οταν περιμενουμε β κυμα συνταξιοδοτησεων.το ειπε κ η fotini στη β αθηνας οτι τουσ εδωσαν 2 σχολεια δηλαδη τοποθετησαν αποσπασμενους κ μετα τρχατε ποδαρακια μου οι αναπληρωτες.οσο αργει η β φαση συμφερει ολες τις περιφερειες .γνωμη μου βασει λογικης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 258
Σύνολο: 272

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.