*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 779309 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #616 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:35:28 μμ »
Κάτω λοιπόν από αυτές τις άσχημες συνθήκες, πότε να περιμένουμε τη Β' φάση? Μάλλον σαν πέρυσι...περίπου 5 Οκτωβρίου?..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:20 »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #617 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:37:59 μμ »
Κάτω λοιπόν από αυτές τις άσχημες συνθήκες, πότε να περιμένουμε τη Β' φάση? Μάλλον σαν πέρυσι...περίπου 5 Οκτωβρίου?..

Δεν εχω ιδεα μακαρι να μπορουσα να βοηθησω.. Ισως αλλες δευτεροβαθμιες στην επαρχια να ειναι σε καλυτερη κατασταση.. Μη σας απογοητευουμε με την Α' Αθηνας, ας μεταφερουν τις εντυπωσεις τους συναδελφοι που κληθηκαν αλλου

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #618 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:38:46 μμ »
Κάτω λοιπόν από αυτές τις άσχημες συνθήκες, πότε να περιμένουμε τη Β' φάση? Μάλλον σαν πέρυσι...περίπου 5 Οκτωβρίου?..

Από την ερχόμενη εβδομάδα, πιστεύω, θ' αρχίσει η διαδικασία για τη Β φάση, αν θα υλοποιηθεί άμεσα ή θα καθυστερήσει, ουδείς των ... θνητών γιγνώσκει.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #619 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:40:10 μμ »
Στην ετησίως επαναλαμβανόμενη κενο... λογία των ημερών, να προσθέσω:

- δεν έχει ακόμη ξεκινήσει η διαδικασία αποσπάσεων σε δομές της εκπαίδευσης, όπως Γρασέπ, Σχολικές βιβλιοθήκες, ... κλπ, αποσπάσεις που αφορούν και πολλούς φιλολόγους και θ' ανοίξουν κενά
- οι άδειες ανατροφής λαμβάνονται, συνήθως, αρχές 10ου, για λόγους ευνόητους
- πολλές επαπειλούμενες, με ή δίχως εισαγωγικά, λαμβάνονται το ίδιο διάστημα
- άλλες βθμιες συνυπολογίζουν κι εμφανίζουν τις αιτήσεις συνταξιοδότησης έγκαιρα, άλλες όχι

Και κάτι επιπλέον, σε Βθμια της περιφέρειάς μου, η διεύθυνση, για τα κενά φιλολόγων που ζητά να καλυφθούν από αναπληρωτές, δεν υπολογίζει τις β αναθέσεις (δηλ. τις ιστορίες τις προσμετρά σε μας). Αν, τελικά, δεν καλυφθούν όλα τα κενά που ζήτησε, τότε - υποθέτω - πράττει κατά το σύνηθες ...

Όσο για το μπάχαλο που αντιμετωπίζουν οι φίλες μας Αθηναίες αναπληρώτριες και η αγχωτική γοργόνα είναι δείγμα προχειρότητας και όχι απουσίας κενών ή υπεραριθμίας κληθέντων αν/τών, προς θεού!

Μακαρι να ειναι οπως τα λες.. Απλα μας κανει εντυπωση γιατι δεν εχει ξαναγινει στην Α'Αθηνας τουλαχιστον που ξερω τετοιο περιστατικο.    :-\      Παντως ειναι λυπηρο να παρουσιαζει αυτη την εικονα το -χρεωκοπημενο- κρατος μας. Λεφτα δεν υπαρχουν, οργανωση δεν υπαρχει.. αν βγουμε ποτε απο το τελμα γραψτε μου!!

Βιώνω, 5ο Φθινόπωρο,  αυτή την απάνθρωπη κατάσταση της αναμονής γι' αναπλήρωση ..., κάθε πέρσι ήταν καλύτερα, με τη φετινή κατάσταση, πέραν κάθε προσδοκίας και δικαιολογίας (η ηγεσία του Υπουργείου μας δεν ανέλαβε πρόσφατα, για π.χ.), τη χειρότερη ...
Ως προς τον τόπο μας ..., όσο δεν αντιδρούμε στη συσσωρευμένη ΑΔΙΚΙΑ, το μέλλον σκοτεινό ... και, για πολλούς, χωρίς καν ηλεκτρικό ρεύμα!  :(

Ναι και που αντιδρασαμε βαλανε τα ματ να μας κανουν χημικο πολεμο.. Αστα γιατι Ιουνιο Συνταγμα ημουνα! Τελος παντων θα μας βγαλουν εκτος θεματος.  Ελπιζω σε γρηγορη τοποθετηση και κληση β'φασης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:20 »

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #620 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:53:05 μμ »

 δεν έχει ακόμη ξεκινήσει η διαδικασία αποσπάσεων σε δομές της εκπαίδευσης, όπως Γρασέπ, Σχολικές βιβλιοθήκες, ... κλπ, αποσπάσεις που αφορούν και πολλούς φιλολόγους και θ' ανοίξουν κενά

Ξέρω, ότι στο σχολείο που ήμουν πέρυσι, η συνάδελφος (ΠΕ 02) που χρόνια υπηρετούσε στη βιβλιοθήκη του, φέτος την κατέβασαν και την έβαλαν σε τάξη  :-X  :-X  :-X

'Οπως καταλαβαίνεται γίνονται απελπισμένες προσπάθειες εξάντλησης του υπάρχοντος εκπαιδευτικού δυναμικού!

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #621 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:56:48 μμ »


....καταλαβαίνετε.....sorry

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #622 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:02:30 μμ »

 δεν έχει ακόμη ξεκινήσει η διαδικασία αποσπάσεων σε δομές της εκπαίδευσης, όπως Γρασέπ, Σχολικές βιβλιοθήκες, ... κλπ, αποσπάσεις που αφορούν και πολλούς φιλολόγους και θ' ανοίξουν κενά

Ξέρω, ότι στο σχολείο που ήμουν πέρυσι, η συνάδελφος (ΠΕ 02) που χρόνια υπηρετούσε στη βιβλιοθήκη του, φέτος την κατέβασαν και την έβαλαν σε τάξη  :-X  :-X  :-X

'Οπως καταλαβαίνεται γίνονται απελπισμένες προσπάθειες εξάντλησης του υπάρχοντος εκπαιδευτικού δυναμικού!
η υπηρέτηση σε σχολικές βιβλιοθήκες έχει όριο τα 3 ή 4 χρόνια νομίζω.Δεν πήγε κάποιος  άλλος στη θέση της;Οι βιβλιοθήκες δεν κλείνουν απ’όσο ξέρω,εξακολουθούν να χρειάζονται υπευθύνους.Σε άλλο σχολείο που ξέρω εγώ η υπεύθυνη πήρε απόσπαση για...5η χρονιά,είναι του κόμματος βλέπετε.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #623 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:10:50 μμ »
aristos2 σα να έπεσε το ηθικό σου ή μου φαίνεται;Πάντως αυτό το χαράτσι στη ΔΕΗ αλήθεια, εμείς που νοικιάζουμε, πώς θα το πληρώνουμε;Νομίζω ότι έχουν εντολή οι διευθύνσεις άνωθεν να μη δίνουν πληροφορίες για τα κενά.Πιστεύω ότι θα προσληφθείτε  κανονικότατα, απλά  η Β Φάση θα προσπεράσει την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.Ψηλά το πρόσωπο και χαμογελάτε :)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #624 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:15:09 μμ »
Γεια σου γοργόνα αισιόδοξη. ;)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #625 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:18:39 μμ »

 δεν έχει ακόμη ξεκινήσει η διαδικασία αποσπάσεων σε δομές της εκπαίδευσης, όπως Γρασέπ, Σχολικές βιβλιοθήκες, ... κλπ, αποσπάσεις που αφορούν και πολλούς φιλολόγους και θ' ανοίξουν κενά

Ξέρω, ότι στο σχολείο που ήμουν πέρυσι, η συνάδελφος (ΠΕ 02) που χρόνια υπηρετούσε στη βιβλιοθήκη του, φέτος την κατέβασαν και την έβαλαν σε τάξη  :-X  :-X  :-X

'Οπως καταλαβαίνεται γίνονται απελπισμένες προσπάθειες εξάντλησης του υπάρχοντος εκπαιδευτικού δυναμικού!
η υπηρέτηση σε σχολικές βιβλιοθήκες έχει όριο τα 3 ή 4 χρόνια νομίζω.Δεν πήγε κάποιος  άλλος στη θέση της;Οι βιβλιοθήκες δεν κλείνουν απ’όσο ξέρω,εξακολουθούν να χρειάζονται υπευθύνους.Σε άλλο σχολείο που ξέρω εγώ η υπεύθυνη πήρε απόσπαση για...5η χρονιά,είναι του κόμματος βλέπετε.

H συνάδελφος ,συνδικαλίστρια μεν αλλά όχι με το κυβερνόν κόμμα δε, κρατά τις μισές της ώρες (8) στη βιβλιοθήκη και έτσι τα 2.5 κενά σε φιλολόγους που πάντοτε υπήρχαν και που μέχρι τώρα καλύπτονταν με αναπληρωτές,καλύφθηκαν με 2 αποσπασμένους και τη μισή βάρδια της συναδέλφου.

Δεν είναι η τελειότερη αξιοποίηση εκπ/κού δυναμικού?

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #626 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:08:10 μμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14288:katalipsi-so-grafeio-tou-dde-peiraia-ti-kataggellei-o-dieithintis-%E2%80%93-i-anakoinosi-tis-olme
  Μετά την κατάληψη του γραφείου του διευθυντή της Δευτεροβάθμιας ανακοινώνονται διά μαγείας τα κενά... Και συνεχίζω τη σκέψη μου... όλα αυτά είναι συμπτώσεις... και συνεχίζω... θυμηθείτε μια χαζοφάρσα πώς το γραφείο της υπουργού την αντιμετώπισε... θα ενεργοποιηθούν όλες οι μόνιμες διαδικασίες... Συνάδελφοι εμένα η κατάσταση μου θυμίζει (αν και δεν την βίωσα προσωπικά) λίγο χούντα... Παρόλαυτά είμαι πεπεισμένη ότι δεν συνέβησαν τέτοιες καταστάσεις τραγελαφικές στη χούντα... Η γνώμη μου... αν θίγω κάποιους ... συγγνώμη αλλά εκφράζω τη γνώμη μου....

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #627 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:18:30 μμ »
aristos2 σα να έπεσε το ηθικό σου ή μου φαίνεται;Πάντως αυτό το χαράτσι στη ΔΕΗ αλήθεια, εμείς που νοικιάζουμε, πώς θα το πληρώνουμε;Νομίζω ότι έχουν εντολή οι διευθύνσεις άνωθεν να μη δίνουν πληροφορίες για τα κενά.Πιστεύω ότι θα προσληφθείτε  κανονικότατα, απλά  η Β Φάση θα προσπεράσει την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.Ψηλά το πρόσωπο και χαμογελάτε :)

Αν προσπεράσει και την Πάτρα, θα είναι φάση "επαρχιακή"!

Χρησιμοποιείτε ρεύμα εις τους βυθούς;

Για να πέσει κάτι, πρέπει να υπήρξε όρθιο ... (ομιλώ δια το ηθικόν μου ...  ::) )

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14288:katalipsi-so-grafeio-tou-dde-peiraia-ti-kataggellei-o-dieithintis-%E2%80%93-i-anakoinosi-tis-olme
  Μετά την κατάληψη του γραφείου του διευθυντή της Δευτεροβάθμιας ανακοινώνονται διά μαγείας τα κενά... Και συνεχίζω τη σκέψη μου... όλα αυτά είναι συμπτώσεις... και συνεχίζω... θυμηθείτε μια χαζοφάρσα πώς το γραφείο της υπουργού την αντιμετώπισε... θα ενεργοποιηθούν όλες οι μόνιμες διαδικασίες... Συνάδελφοι εμένα η κατάσταση μου θυμίζει (αν και δεν την βίωσα προσωπικά) λίγο χούντα... Παρόλαυτά είμαι πεπεισμένη ότι δεν συνέβησαν τέτοιες καταστάσεις τραγελαφικές στη χούντα... Η γνώμη μου... αν θίγω κάποιους ... συγγνώμη αλλά εκφράζω τη γνώμη μου....

λιγουλάκι ...  8)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #628 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:22:13 μμ »
 Είμαι μπερδεμένη... Μήπως τα λειτουργικά κενά είναι για αυτούς που είναι υπεράριθμοι... ? Νομίζω πως ναι... Διαβάστε την παρακάτω ανακοίνωση... Συγγνώμη αν γράφω αντιφατικές απόψεις.. αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει... Και τι διαπίστωσα? Ότι ακόμη δεν ξέρουν τα κενά αφού ακόμη δεν έχουν τοποπθετηθεί στις θέσεις τους οι υπεράριθμοι.... Σιγά μην είπα κάτι κανούριο?
  Καλούνται οι εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη Διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Πειραιά (Α΄, Β΄ & Γ΄ Μεταθετική) καθώς και οι υπεράριθμοι οι οποίοι συμπεριελήφθησαν στον πίνακα της φθίνουσας σειράς μορίων με απόφαση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Πειραιά (Πράξη 54/12-9-11) να υποβάλουν δήλωση προτίμησης τοποθέτησης σε λειτουργικά κενά σχολικών μονάδων αρμοδιότητας Δ.Δ.Ε. Πειραιά την ΤΕΤΑΡΤΗ 14-9-11 και την ΠΕΜΠΤΗ 15-9-11 ώρες 09:30π.μ.–14:30μ.μ. στον 1ο όροφο της Δ.Δ.Ε. Πειραιά (Ελ.Βενιζέλου 35).

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώνουν και συνδυασμό σχολείων εφόσον αυτός επιτρέπει την κάλυψη πλήρους ωραρίου, χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό για το Π.Υ.Σ.Δ.Ε.

Από τη Γραμματεία του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Πειραιά

    Φθίνουσα σειρά μορίων
    Πίνακας λειτουργικών κενών
    Δήλωση προτίμησης για προσωρινή τοποθέτηση

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #629 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:22:35 μμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14288:katalipsi-so-grafeio-tou-dde-peiraia-ti-kataggellei-o-dieithintis-%E2%80%93-i-anakoinosi-tis-olme
  Μετά την κατάληψη του γραφείου του διευθυντή της Δευτεροβάθμιας ανακοινώνονται διά μαγείας τα κενά... Και συνεχίζω τη σκέψη μου... όλα αυτά είναι συμπτώσεις... και συνεχίζω... θυμηθείτε μια χαζοφάρσα πώς το γραφείο της υπουργού την αντιμετώπισε... θα ενεργοποιηθούν όλες οι μόνιμες διαδικασίες... Συνάδελφοι εμένα η κατάσταση μου θυμίζει (αν και δεν την βίωσα προσωπικά) λίγο χούντα... Παρόλαυτά είμαι πεπεισμένη ότι δεν συνέβησαν τέτοιες καταστάσεις τραγελαφικές στη χούντα... Η γνώμη μου... αν θίγω κάποιους ... συγγνώμη αλλά εκφράζω τη γνώμη μου....

Είναι πολύ μαχητικοί στην Ελμε Πειραιά.Τη Δευτέρα που πήγα στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Πειραιά,η Ελμε είχε οργανώσει διαμαρτυρία έξω από την Δευτεροβάθμια,είχαν αναρτήσει πανό και με άλλους καθηγητές φώναζαν συνθήματα για δημόσια δωρεάν παιδεία και να δοθούν τώρα τα βιβλία στους μαθητές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 627

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.