*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!  (Αναγνώστηκε 63456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 25, 2012, 08:29:28 μμ »
και γω πιστεύω ότι φέτος ο πίνακας θα προσπεράσει πολλές τουλάχιστον στις 2 πρώτες φάσεις. αν αναλογιστούμε το μισθό ( να μην μιλήσω για την περικοπή του επιδόματος προισταμένης), πιστεύω ότι πολλές είναι αυτές που θα βάλουν λίγες περιοχές ( συμπεριλαμβανομένης και εμένα). άλλωστε μην ξεχνάμε ότι οι περισσότερες από τις νηπιαγωγούς, είναι με οικογένειες και δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν το κουράγιο να αφήσουν άλλη μια χρονιά το σπίτι τους με τις οικογένειες τους για να τρέχουν σε όλη την Ελλάδα. αλλά τι τους νοιάζει αυτούς; έχουν τον καλό μισθό τους, δεν ξεριζώνονται από την οικογένεια τους, είναι στο σπίτι τους και κοιτάνε την βόλεψη τους. και το κεράσακι στην τούρτα έρχεται με το να θέλουν να αυξήσουν το ωράριο μας (που σημειωτέον είμαστε ο μοναδικός κλάδος της εκπαίδευσης, που δεν το έχει κατοχυρωμένο). 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 26, 2012, 05:30:44 μμ »
jella  συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!!!! ;). πολλοί αναπληρωτές λόγω της ολης κατάταστασης, ρισκάρουμε, με το να δηλωνουμε πολύ συγκεκριμένους νομούς, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα για περισσότερες επιλογές. Ο Θεός βοηθός!!!! τι να πω :)

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 26, 2012, 05:43:20 μμ »
μα δυστυχώς εκεί μας φτάσανε. ακόμα και γω που δεν έχω παιδιά 5 χρονιά δήλωσα πολύ λίγες περιοχές γιατί πλέον έχω κουραστεί.δυστυχώς μας φτάσανε απλά να επιβιώνουμε και όχι να ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 26, 2012, 07:00:35 μμ »
336 νηπιαγωγοί έκαναν αίτηση συνταξιοδότησης το 2012. Περίπου 60 λιγότερες από πέρυσι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:58:40 »

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 26, 2012, 08:02:54 μμ »
336 νηπιαγωγοί έκαναν αίτηση συνταξιοδότησης το 2012. Περίπου 60 λιγότερες από πέρυσι.

Αυτός ο αριθμός πρέπει να καλυφθεί από νεοδιορισθέντες μόνιμους; Στην εκπαίδευση απ' όσο ξέρω ισχύει το 1:1, αλλά νομίζω πως μετά από παραίτηση μονίμων, οι θέσεις τους υφίστανται ένα χρόνο ως λειτουργικά κενά και από το 2ο χρόνο και μετά υπολογίζονται για οργανικά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά οι φετινές προσλήψεις μόνιμων θα προστανατολιστούν στα περσινά κενά των συνταξιοδοτήσεων, ενώ τα φετινά θα καλυφθούν ως οργανικά από του χρόνου. Όπως και να 'χει πάντως, μακάρι να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερες νηπιαγωγούς, να εξαντληθεί ο πίνακας διοριστέων μας και να γίνουν και συμπληρωματικοί διορισμοί!...
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 26, 2012, 08:24:49 μμ »
Αποκλείεται να διορίσουν 400 νηπιαγωγούς (τον περσινό αριθμό συνταξιοδοτήσεων). Εδώ θα πούμε αλληλούια αν θα διορίσουν τις 77 εναπομείνασες στου ΑΣΕΠ. Μακάρι οι διοριστέες του ΑΣΕΠ και το 40% από τον πίνακα, ώστε να μπορεί να γίνει επιτέλους ο επόμενος ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2012, 09:52:14 μμ από alexel »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 27, 2012, 12:36:44 πμ »
και να σκεφτεί κανείς πως λένε και για άλλες μειώσεις τους μισθούς....  :'( :'( :'( :'(
εγώ πάντως σήμερα υπέγραψα την ανεργία μου κάνοντας αίτηση με μια μόνο περιοχή συν του ότι στο γραφείο μου είπαν πως οι αναπληρωτές θα είναι σημαντικά λιγότεροι φέτος....  :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 27, 2012, 09:35:48 πμ »
Κι εγώ μόνο μία περιοχή δήλωσα.Οι περισσότεροι νομίζω έκαναν το ίδιο.Έτσι όπως έγινε η κατάσταση μετά από κάποια χρόνια αναπλήρωσης δε βλέπω για μας τους αναπληρωτές φώς στο τούνελ και συγκεκριμένα για μένα ανύπαρκτο διορισμό.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 27, 2012, 12:13:41 μμ »
Αυτός ο αριθμός πρέπει να καλυφθεί από νεοδιορισθέντες μόνιμους; Στην εκπαίδευση απ' όσο ξέρω ισχύει το 1:1, αλλά νομίζω πως μετά από παραίτηση μονίμων, οι θέσεις τους υφίστανται ένα χρόνο ως λειτουργικά κενά και από το 2ο χρόνο και μετά υπολογίζονται για οργανικά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά οι φετινές προσλήψεις μόνιμων θα προστανατολιστούν στα περσινά κενά των συνταξιοδοτήσεων, ενώ τα φετινά θα καλυφθούν ως οργανικά από του χρόνου. Όπως και να 'χει πάντως, μακάρι να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερες νηπιαγωγούς, να εξαντληθεί ο πίνακας διοριστέων μας και να γίνουν και συμπληρωματικοί διορισμοί!...

Έτσι είναι, τον πρώτο χρόνο τα κενά των συνταξιοδοτήσεων είναι λειτουργικά. Από ποιούς θα καλυφθούν;; από μετακινήσεις που θα υπάρξουν με τις αποσπάσεις (που δεν έχουν βγει ακόμα), από νέους διορισμούς (ούτως ή άλλως κι οι νεοδιόριστοι τον πρώτο χρόνο καλύπτουν λειτουργικά κενά, το δεύτερο χρόνο παίρνουν οργανική), αλλά και από αναπληρωτές!!
Μακάρι να διορίσει αυτούς που χρωστάει τουλάχιστον παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος elenaV

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ..!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 27, 2012, 01:07:28 μμ »
κι εγω συναδελφοι δηλωσα περιοχες που με βολευουν οικονομικα! δεν παιρνουμε πλεον 1200 Ε για να οργωνουμε ολη την Ελλαδα! καλη επιτυχια σε ολους και αισιοδοξια! τα κενα ειναι πολλα! δεν μπορουν να κανουν τιποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 27, 2012, 01:11:48 μμ »
κάπως έτσι κινήθηκα και εγώ.... μόνο αττική και με σειρά γύρω στο 750.... Αναρωτιέμαι αν με τα νέα δεδομένα υπάρχουν ελπίδες... Όπως και να έχει καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος elenaV

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ..!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 27, 2012, 02:01:35 μμ »
κάπως έτσι κινήθηκα και εγώ.... μόνο αττική και με σειρά γύρω στο 750.... Αναρωτιέμαι αν με τα νέα δεδομένα υπάρχουν ελπίδες... Όπως και να έχει καλή επιτυχία σε όλους!

ποια νεα δεδομενα?

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 27, 2012, 02:05:06 μμ »
Εννοώ τις μειώσεις που αναφέρουν για τον αριθμό των αναπληρωτών.... τι να πω.... αγωνιώ. Με όλα αυτά που λέγονται κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να περιμένω...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 27, 2012, 02:09:43 μμ »
Εννοώ τις μειώσεις που αναφέρουν για τον αριθμό των αναπληρωτών.... τι να πω.... αγωνιώ. Με όλα αυτά που λέγονται κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να περιμένω...
Μην ανησυχείς εσύ, έχεις πολύ καλή θέση και η Αττική παίρνει εκατοντάδες αναπληρωτές κάθε χρόνο. Μην αγχώνεστε τσάμπα.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.