*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!  (Αναγνώστηκε 63464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HUANNITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 29, 2012, 01:15:52 μμ »
Σε γενικές γραμμές δηλαδή πέρασαν καλά οι γνωστές σου σε αυτές τις περιοχές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος thalassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 29, 2012, 02:37:21 μμ »
Εγώ εχω φιλη που εχει υπηρετησει β δυτικη αττικη και περασε μια χαρά!Ο προισταμενος πολύ καλός και το γραφείο καθώς και η σύμβουλος.Το επίπεδο ναι ειναι χαμηλο.....αλλα κατά τα άλλα δεν ειχε προβλημα.....

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 29, 2012, 04:52:18 μμ »
HUANNITA κατά την άποψή μου όταν κάνεις μια επιλογή ζυγίζεις τα θετικά και τα αρνητικά. Τι θα ήθελες; Να είσαι σε έναν άλλο νομό, με καλό τμήμα και να γυρίζεις το μεσημέρι σ' ένα άδειο σπίτι, μακριά από την οικογένειά σου, με διπλά έξοδα; Και ποιος σου προεξοφλεί ότι αν ήσουν σε άλλο νομό θα είχες καλό τμήμα; Συνήθως προσπαθούν να ικανοποιήσουν τα αιτήματα των μονίμων στις τοποθετήσεις και τους αναπληρωτές τους στέλνουν στα σχολεία που περισεύουν. Το μόνο πράγμα που μπορεί να σε απασχολήσει είναι το θέμα του αυτοκινήτου. Και αυτό, βέβαια, εξαρτάται από το σχολείο και την περιοχή στην οποία θα σε τοποθετήσουν. Αλλά κάποια λύση θα βρεις. Μην αγχώνεσαι, έκανες σωστή επιλογή, ειδικά στην εποχή που ζούμε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος HUANNITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 29, 2012, 08:11:31 μμ »
Έχετε δίκιο κορίτσια.Θα κοιτάξω να ηρεμήσω και όλα θα πάνε καλά.Αν έχει κάποια άλλη κοπέλα πάντωσ εμπειρία θα το εκτιμούσα πολύ να μας πει την άποψή της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 30, 2012, 02:53:43 πμ »
Έχετε δίκιο κορίτσια.Θα κοιτάξω να ηρεμήσω και όλα θα πάνε καλά.Αν έχει κάποια άλλη κοπέλα πάντωσ εμπειρία θα το εκτιμούσα πολύ να μας πει την άποψή της.

Καλησπερα, εγώ δούλεψα περυσι Β δυτικής Αττικής και συγκεκριμενα στο 2ο Νέας Περάμου. το μόνο αρνητικό ήταν οτι το σχολείο στεγαζόταν σε κοντέινερ. δεν ειχα ούτε αθιγγανους μαθητές ούτε ιδιαίτερα πολλούς αλλοδαπούς. η συνεργασία μου ήταν αψογη τοσο με την συνάφελφο, όσο και με τους γονείς και τα παιδιά πάντα πρόθυμα!!!  Τα δύσκολα σχολεία ειναι στον Ασπροπυργο και σε μεγαλυτερο βαθμό στην α δυτικης Αττικής: Λιοσια, Ζεφύρι, κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 30, 2012, 03:08:15 μμ »
Μπορεί να παρερμηνεύω λεγόμενά σας, κορίτσια, αλλά μου ακούγεται σαν η διαφορετική καταγωγή των παιδιών να συγκαταλέγεται στα «προβλήματα» μιας περιοχής και αυτό μου χτυπάει πολύ άσχημα για τον εξής λόγο: Σε μια τάξη στην οποία μεγάλο μέρος των παιδιών δε μιλάει ενδεχομένως καλά ελληνικά (και σ' αυτή την περίπτωση τα αθιγγανάκια ειδικά έχουν μητρική τα ελληνικά, οπότε μιλάμε μόνο για προσφυγόπουλα πρώτης γενιάς), το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου προσαρμόζεται αναλόγως και μάλιστα πολύ πιο εύκολα από το αντίστοιχο πχ του δημοτικού. Οπότε από παιδαγωγικής άποψης νομίζω πρόβλημα δεν υπάρχει, χρειάζεται απλά προσαρμογή δική μας.

Από άποψη συμπεριφοράς των παιδιών, νομίζω αυτή λίγο έχει να κάνει με την καταγωγή και περισσότερο με τις συνθήκες διαβίωσης και ανατροφής των παιδιών. Ακόμα περισσότερο δε (ειδικά στη δική μας περίπτωση που η παιδαγωγική κρίση αυθεντίας μας χαιρετά από πολύ μακριά) εξαρτάται από τη στάση τη δική μας απέναντι στην τάξη και στο κάθε παιδάκι χωριστά. Έχω δουλέψει σε πρόγραμμα καλοκαιρινής απασχόλησης δήμων, όπου έτυχα σε τάξη με πολλά προσφυγόπουλα πρώτης γενιάς (Αλβανία, Ρωσία, Ρουμανία, Βουλγαρια) μέχρι και 12 ετών. Δε θα ήταν υπερβολή να πω ότι αυτά τα παιδιά από άποψη συμπεριφοράς και παρά τις δυσκολότερες συνθήκες διαβίωσης από αυτές των ελληνόπουλων ήταν πολύ πιο «εύκολα» από τα ντόπια παιδιά!...

Οπότε ας μη συγκαταλέγουμε την καταγωγή των μαθητών στα προβλήματα πιθανών περιοχών πρόσληψης. Στην τελική μεγάλο μέρος της συμπεριφοράς των παιδιών είναι απάντηση στη δική μας.
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 30, 2012, 04:02:00 μμ »
Schnittke έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα έγραψες, συμφωνώ με χίλια. Εγώ γι' αυτό άλλωστε έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι "δεν θέλω να στοχοποιήσω κάνενα παιδί".  Στην τάξη του ο κάθε δάσκαλος έχει 15 -20-25 διαφορετικά παιδιά και οφείλει να δώσει στο καθένα τα κατάλληλα ερεθίσματα και να το βοηθήσει να βρει το δικό του δρόμο, να τα διδάξει (ανεξάρτητα από καταγωγή, γλώσσα κλπ). ΟΛΟΙ χρειάζονται σε μια τάξη. Και χρειάζεται προσαρμογή δική μας, (που ανέφερες) και μας δίνεται η ευκαιρία να  μάθουμε και να αποκτήσουμε εμπειρίες από τον ΚΑΘΕ μαθητή μας. Το έχω παρατηρήσει και εγώ  και μπορώ να σου πω ότι ότι τα αλλοδάπα όντως έχουν περισσότερη διάθεση και όρεξη για να μάθουν από ότι τα δικά μας.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 30, 2012, 04:20:04 μμ »
Και να προσθέσω ακόμα ότι οι πληροφορίες που γράφει ο καθένας μας (γιατί πιστεύω πως όλοι που γράφουμε εδώ μέσα το κάνουμε για να βοηθήσει ο ένας τον άλλο και όλοι έχουμε καλή πρόθεση) δεν τις γράφει για κακό αλλά ανταλλάσουμε πληροφορίες και εμεπειρίες κυρίως για να είναι ο καθένας μας προετοιμασμένος στο τι θα αντιμετωπίσει σε κάθε περιοχή (πιθανόν κάποιος που μας διαβάζει με αυτές τις πληροφορίες του δίνεται η δυνατότητα να προσαρμόσει τη διδασκαλία του στο επίπεδο της τάξης του, να γνωρίζει εκ των προτέρων δυσκολίες και ευκολίες γενικότερα της εκπαιδευτικής διαδικασίας της κάθε περιοχής πχ. κτιριακό, συνεργασία με άλλους συναδέλφους... )

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 30, 2012, 09:55:31 μμ »
Schnittke συμφωνώ απολύτως μαζί σου, και είναι κι ένας λόγος που διαφωνώ με φίλες μου δασκάλες, όπου εκεί, βέβαια, έχει διαφορά αν ένα τμήμα είναι "κακό" (ασχέτως από την εθνικότητα των παιδιών). Όταν λέω κακό εννοώ όταν τα παιδιά δεν διαβάζουν, άρα πάει πίσω όλη η διδασκαλία και καταλήγει ο δάσκαλος να λέει τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα, και είναι ανυπάκουα και καταλήγει ο δάσκαλος να σταματά κάθε τρεις και λίγο για να κάνει παρατηρήσεις.
Αλλά στο νηπιαγωγείο τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Καταρχήν τα παιδιά είναι στην αρχή της σχολικής τους ζωής, οπότε η νηπιαγωγός έχει πολύ μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων ως προς το πώς θα "πλάσει" την τάξη της, και να θέσει τις βάσεις (καλές ή κακές) για τη μετέπειτα σχολική ζωή του παιδιού. Επίσης, δεν παίζει μεγάλο ρόλο αν ένα παιδί είναι δουλεμένο από το σπίτι του ή όχι, αν ξέρει τη γλώσσα ή όχι.
Αυτό στο οποίο αναφέρονται πολλές συνάδελφοι είναι κυρίως στα "εξωσχολικά" προβλήματα. Π.χ. έχω ακούσει για δασκάλα (συμπαθέστατη) σε ορεινό και απομακρυσμένο χωριό της Μεσσηνίας να την έχουν βάλει στο μάτι οι γονείς, να της κάνουν καυγάδες κάθε τρεις και λίγο και στη γιορτή του καλοκαιριού να κοντεύουν να παίξουν και ξύλο. Αυτή είναι μια ακραία περίπτωση, η οποία, πολλοί πιστεύουν, ότι είναι πιο πιθανό να συμβεί σε μια "υποβαθμισμένη" περιοχή παρά σε μια περιοχή στην οποία ζουν π.χ. μικροαστοί. Αν κι εγώ δεν συμφωνώ.
Πάντως ένα πρόβλημα που υπάρχει σίγουρα είναι το θέμα του αυτοκινήτου. Η κολλητή μου ήταν δασκάλα στο Δροσερό Ξάνθης (δύο δημοτικά μόνο με Τσιγγανόπαιδα, μέσα σε γκέτο Τσιγγάνων). Από τους 30 δασκάλους  αυτοί που έπαιρναν τα αυτοκίνητα τους ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού, γιατί κατά καιρούς τους είχαν πάρει τις ζάντες, τους τα είχαν χαράξει, κ.ά. Βέβαια, αυτό το σχολείο είναι το πιο υποβαθμισμένο σχολείο στην Ελλάδα (όπως έλεγαν οι σύμβουλοι) και είναι η πιο ακραία περίπτωση που μπορεί να ακούσει κάποιος, αλλά σου δίνω ένα παράδειγμα του τι μπορεί να συναντήσει κάποιος σε μια "υποβαθμισμένη" περιοχή.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 31, 2012, 02:59:15 μμ »
Μπορεί να παρερμηνεύω λεγόμενά σας, κορίτσια, αλλά μου ακούγεται σαν η διαφορετική καταγωγή των παιδιών να συγκαταλέγεται στα «προβλήματα» μιας περιοχής

Ίσα ίσα (ότι γράφω είναι προσωπική εμπειρία) τα παιδιά διαφορετικής καταγωγής έχουν καλύτερη συμπεριφορά, θέληση, εξέλιξη κτλ κτλ από ότι τα ελληνόπουλα....

Από άποψη συμπεριφοράς των παιδιών, νομίζω αυτή λίγο έχει να κάνει με την καταγωγή και περισσότερο με τις συνθήκες διαβίωσης και ανατροφής των παιδιών.


Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος protovathmites

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 04, 2012, 10:11:01 πμ »
καλημερα καλο καλοκαιρι σε ολους και σε ολες
εγω και φετος μονο αθηνα εβαλα εκτος α ανατολικης αττικης και β πειραια
πιστευω οτι η πρωτη φαση να παρει περι τα 1000 ατομα
περσι ημουν α δυτικης και τα περασα σχετικα καλα

Αποσυνδεδεμένος Φινιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 05, 2012, 08:39:05 μμ »
Κορίτσια το πιο βασικό απ όλα είναι να έχουμε καλη συνεργασία με τισ συναδέλφουσ μας, νομίζω πωσ τα αλλα παλευονται

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 06, 2012, 10:30:46 μμ »
Φινιώ συμφωνώ απόλητα μαζί σου, για παράδειγμα εγώ φέτος είχα πολύ καλή συνεργασία με τις συναδέλφους και πέρασα πολύ καλά :) :)
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Πρωτες επιλογες!
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 08, 2012, 08:52:30 πμ »
Δημήτρης Μπράτης
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ,ΟΠΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΘΟΥΝ ΩΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ(ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΕΙΠΑΝ).ΑΚΟΜΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ...
Μου αρέσει! · · Κοινοποιήστε · Πριν από 17 λεπτά στην περιοχή Afini, Attiki ·

Καλημερα!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162175
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.