*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2012-2013  (Αναγνώστηκε 144338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:20:50 πμ »
Επίσης αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα για τις 7 ώρες τησ β ειδικότητας ίσχυε μέχρι τώρα.Αυτό αλλάζει και όποιος έχει δεύτερη ειδικότητα μπορεί στα μαθήματα τησ α αναθεσης να πάρει όσες ώρες υπάρχουν( το πλαφόν των 7 ωρών ισχύει για τα μαθήματα της β ανάθεσης).Οπως καταλαβαίνετε οι απόφοιτοι των τει κ.λ.π. που πήραν σαν δεύτερη ειδικότητα πε09 και την αναγνωρισαν θα παίρνουν ως πε09 όσες ώρες θέλουν ή υπάρχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2011, 12:38:45 πμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:58 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:22:16 πμ »
Ακριβώς αυτό.Τι εννοείς αν οι αναθέσεις είναι τελικές?

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:23:59 πμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ!!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!! ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΩΡΕΣ!!! ΤΟΣΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!! ΕΛΕΟΣ !!!! ΑΝ ΒΡΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΟΕΕ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ, ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΜΠΕΙΡΟΙ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??? ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ??? ΤΟ ΟΕΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ???

Αυτό είναι απολύτως σύννομο, οι εν λόγω εκπαιδευτικοί έχουν δύο πτυχία, εκ των οποίων το δεύτερο αναγνώρισαν πλέον. Δεν μπορεί να τους απαγορευθεί η αναγνώριση της ειδικότητας, εφόσον έχουν το κατάλληλο 2ο πτυχίο, είτε είναι ΠΕ09 είτε είναι οποιοσδήποτε άλλος κλάδος.

Επίσης, ενώ συζητούν για απολύσεις μονίμων που είναι υπεράριθμοι (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι ΠΕ09) και για διάθεση εκπαιδευτικών σε παρακείμενους νομούς, το επιχείρημα "τόσοι άνεργοι οικονομολόγοι υπάρχουν" δεν είναι πολύ ισχυρό. Συγγνώμη, αν απογοητεύω κάποιους, απλώς δε νομίζω ότι ωφελεί να αγνοούμε την πραγματικότητα.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

KON75

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:25:08 πμ »
ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ (ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΣΧΕΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ) ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ??? ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ??? ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:58 »

KON75

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:28:08 πμ »
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ''εφόσον έχουν το κατάλληλο 2ο πτυχίο'' , ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?? ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥ Ή ΣΥΝΑΦΕΣ?? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΡΩΤΑΩ ΠΟΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 12:37:50 πμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ!!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!! ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΩΡΕΣ!!! ΤΟΣΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!! ΕΛΕΟΣ !!!! ΑΝ ΒΡΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΘΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΟΕΕ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ, ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΜΠΕΙΡΟΙ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??? ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ??? ΤΟ ΟΕΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ???

Αυτό είναι απολύτως σύννομο, οι εν λόγω εκπαιδευτικοί έχουν δύο πτυχία, εκ των οποίων το δεύτερο αναγνώρισαν πλέον. Δεν μπορεί να τους απαγορευθεί η αναγνώριση της ειδικότητας, εφόσον έχουν το κατάλληλο 2ο πτυχίο, είτε είναι ΠΕ09 είτε είναι οποιοσδήποτε άλλος κλάδος.

Επίσης, ενώ συζητούν για απολύσεις μονίμων που είναι υπεράριθμοι (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι ΠΕ09) και για διάθεση εκπαιδευτικών σε παρακείμενους νομούς, το επιχείρημα "τόσοι άνεργοι οικονομολόγοι υπάρχουν" δεν είναι πολύ ισχυρό. Συγγνώμη, αν απογοητεύω κάποιους, απλώς δε νομίζω ότι ωφελεί να αγνοούμε την πραγματικότητα.
Μέχρι πριν από δύο μήνες ίσχυαν άλλα πράγματα.Τωρα θα δούμε τους ΔΕ ή τους απόφοιτους των τει να διδάσκουν τα μαθήματά μας.Συγνώμη αλλά αυτο είναι απαράδεκτο,κάποιοι απόφοιτοι του οποιοδήποτε τει που διορίστηκαν με το πτυχίο των τει να διδάσκουν τα μαθήματά μας.Απλώς οι απόφοιτοι των τει μυρίστηκαν ότι θα μείνουν χωρίς δουλειά και ποιος ξέρει πως, απόκτησαν και ένα πτυχίο οικονομολόγου.Θα δούμε στα σχολεία να διδάσκουν π.χ 10ώρες οικονομία και άλλες 10 φυτική παραγωγή(δεν ξέρω τι μαθήματα κάνουν οι απόφοιτοι αυτού του τει).Εκεί καταντήσαμε..Αυτή η κατάσταση βολεύει και το κράτος που δεν θα προσλάβει πε09, και τα μαθήματά μας θα τα κάνει ο απόφοιτος του τει.

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:29:20 πμ »
Δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό..πάντως και οικονομολόγοι που πλεονάζουν θα πάρουν και άλλα για να μη φύγουν από το σχολείο τους, πράγμα που μας βολεύει. το θέμα για εμένα είναι αν θα βγάλουν φάση έστω μια και για εμάς. και στο υπουργείο δεν το σηκώνουν. με τις αποσπάσεις και συντάξεις σύνολο είναι  45 πάνω κάτω, δε πρέπει να βγει;πάντως και πέρυσι που είδα μόνους μας μας έβγαλαν.όποιος πιάσει υπουργείο ασ το γράψει.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:34:34 πμ »
Αυτό που λέμε είναι ότι άσχετες ειδικότητες π.χ. μουσικοι(διορισμένοι με βαση αυτο το πτυχίο),παίρνουν β ειδικότητα σαν οικονομολογοι και μπορούν να κάνουν και μουσική και οικονομία.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:34:56 πμ »
Καταρχήν, η έννοια του δεύτερου πτυχίου υπήρχε και πριν 2 μήνες και μάλιστα αναγνωριζόταν κανονικά και ως κριτήριο αξιολόγησης για θέσεις ευθύνης. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητούν ορισμένοι την επιστημονική επάρκεια ορισμένων εκπαιδευτικών που έχουν αποκτήσει ένα πτυχίο ίδιο με το δικό τους. Για να αναγνωριστούν ως οικονομολόγοι, έχουν αποκτήσει ένα πτυχίο σαν και τα δικά σας.
Όσο για το πώς απέκτησαν το δεύτερο πτυχίο, πιθανότατα εκτιμώ με πολύ περισσότερο κόπο από κάποιον που πήρε το πτυχίο στα 18-24 του... (2η φορά φοιτητές, ίσως μετά από κατατακτήριες, σε μεγαλύτερη ηλικία κλπ, σύνολο τουλάχιστον 8 χρόνια συνολικών σπουδών...)

Και για να μη νομίζετε ότι έχω προσωπικό συμφέρον, δεν έχω δεύτερο πτυχίο. Ωστόσο δεν μπορώ να παραλογίζομαι κιόλας...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:37:40 πμ »
ξαναλέω ας μιλήσουμε με υπουργείο. άλλο είναι το κύριο. δεν θα σωθούμε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:40:29 πμ »
Καταρχήν, η έννοια του δεύτερου πτυχίου υπήρχε και πριν 2 μήνες και μάλιστα αναγνωριζόταν κανονικά και ως κριτήριο αξιολόγησης για θέσεις ευθύνης. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί αμφισβητούν ορισμένοι την επιστημονική επάρκεια ορισμένων εκπαιδευτικών που έχουν αποκτήσει ένα πτυχίο ίδιο με το δικό τους. Για να αναγνωριστούν ως οικονομολόγοι, έχουν αποκτήσει ένα πτυχίο σαν και τα δικά σας.
Όσο για το πώς απέκτησαν το δεύτερο πτυχίο, πιθανότατα εκτιμώ με πολύ περισσότερο κόπο από κάποιον που πήρε το πτυχίο στα 18-24 του... (2η φορά φοιτητές, ίσως μετά από κατατακτήριες, σε μεγαλύτερη ηλικία κλπ, σύνολο τουλάχιστον 8 χρόνια συνολικών σπουδών...)

Και για να μη νομίζετε ότι έχω προσωπικό συμφέρον, δεν έχω δεύτερο πτυχίο. Ωστόσο δεν μπορώ να παραλογίζομαι κιόλας...
Η έννοια του δεύτερου πτυχίου υπήρχε και πριν με τον περιορισμό των 7ωρών.
Οπότε δεν είναι όπως τα λες.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:41:51 πμ »
ξαναλέω ας μιλήσουμε με υπουργείο. άλλο είναι το κύριο. δεν θα σωθούμε έτσι.
Προφανώς papaki δεν έχεις καταλάβει, ότι έτσι δεν θα μείνει καμία ώρα για αναπληρωτές.Αρα είναι πολυ σοβαρό ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:48:17 πμ »
Μόλις τώρα επιικοινώνησα με υπουργείο και μου είπαν ότι σήμερα-αύριο θα έχει και άλλη κλήση αναπληρωτών που δεν θα έχει οικονομολόγους.Τα κενά μου είπε είναι μόνο 2 που μπορεί να έχουν καλυφτεί με εσωτερική μετακίνηση.Βέβαια τα ίδια λέγανε και πέρυσι...Δεν ξέρω τι να πω απελπίζομαι.Πρέπει να βρούμε και άλλο τηλ.για να διασταυρώσουμε,αν μπορούμε, την πληροφορία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2011, 10:01:30 πμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη αναπληρωτών Οικονομολόγων 2011-2012
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:56:47 πμ »
ή θα το πάρουμε απόφαση...πράγμα που είναι δύσκολο...γιατί όλοι μας στηριζόμασταν σε αυτό...και οι καιροί είναι δύσκολοι για βρούμε κάτι άλλο..αλλά τι να πω, ίσως να είναι και έτσι. ίσως να μην υπάρχει τίποτα..απογοητεύση τρελή..να δούμε πως θα βγεί η χρονιά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.