*

Αποστολέας Θέμα: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου  (Αναγνώστηκε 8950 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:12:11 μμ »
Γιατί σύμφωνα με τις νέες εγκυκλίους (6/9/2001 και 9/9/2011) ο υπεύθυνος εργαστηρίου φυσικών επιστημών απαλλάσσεται από εξωδιδακτικές εργασίες, ενω ο υπεύθυνος εργαστηρίου πληροφορικής όχι?
Δεν είναι ανισότητα?
Θα έπρεπε να απαλλάσσονται και οι δύο ή και οι δύο να μήν απαλλάσσονται.
Δεν θα ήταν πιό δίκαιο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:26:57 μμ »
 Εξαρταται αν  είναι   συνεπεις οι υπευθυνοι των εργαστηριών. και κανονικά όχι γιατι ως υπευθυνος εργαστηρίου παίρνεις 3 ωρες απο το εβδομαδιαίο σου πρόγραμμα.(συμπλήρωση ωραρίου).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:32:24 μμ από xhm32 »

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:34:59 μμ »
Και οι μεν (ΠΕ04) και οι δε (ΠΕ19-20) παίρνουν 3 ώρες απαλλαγή. Για εξωδιδακτικές εργασίες πιστεύω πως υπάρχει ανισότητα.

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:40:50 μμ »
ο υπεύθυνος εργαστηρίου πληροφορικής παίρνει μείον 3 ώρες στις οποίες κάνει όοοοοολες τις δουλειές γραφείου συν  άλλες πόσες ώρες...αφού όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες έχουν πάει σε ΠΕΚ,πήραν ECDL,μπαίνουν με άνεση στο facebook στο κενό τους πίνοντας το freddo τους....αλλά όταν έρχεται η ώρα για οποιοδήποτε έγγραφο...δεν ξέρω εγώ!!! ο πληροφορικάριος!!!  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:46:15 μμ »
ο υπεύθυνος εργαστηρίου πληροφορικής παίρνει μείον 3 ώρες στις οποίες κάνει όοοοοολες τις δουλειές γραφείου συν  άλλες πόσες ώρες...αφού όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες έχουν πάει σε ΠΕΚ,πήραν ECDL,μπαίνουν με άνεση στο facebook στο κενό τους πίνοντας το freddo τους....αλλά όταν έρχεται η ώρα για οποιοδήποτε έγγραφο...δεν ξέρω εγώ!!! ο πληροφορικάριος!!!  8)

Μα και ο φυσικών επιστημών (ΥΣΕΦ) παίρνει 3 ώρες απαλλαγή.

(Για την αποτελεσματική κάλυψη των παραπάνω υποχρεώσεων, οι οποίες εντάσσονται στα διδακτικά του καθήκοντα, ο ΥΣΕΦΕ θα διαθέτει 3 ώρες από το υποχρεωτικό του ωράριο. Οι τρεις αυτές ώρες θα καταγράφονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα του  σχολείου. Εάν μετά την κάλυψη του εργαστηριακού τριώρου του ΥΣΕΦΕ προκύψουν ανάγκες σε ώρες διδασκαλίας των Φυσικών μαθημάτων, αυτές ανατίθενται υπερωριακά σε καθηγητές του σχολείου.

Ο Υπεύθυνος ΣΕΦΕ απαλλάσσεται από κάθε εξωδιδακτική εργασία, εκτός από τις εφημερίες.)

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:10:22 μμ »
δεν αμφιβάλλω για τον ΥΣΕΦ...απλά αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου σαν υπεύθυνος εργαστηρίου....και ειδικά σαν πληροφορικής...γιατί αυτό που λέει για υπερωρίες δεν γίνεται ποτέ!! αντίθετα ο δ/ντης θεωρεί πως της πληροφορικής είναι για όλες τις δουλειές...είτε στο 3ωρο,είτε σε ώρες διδασκαλίας,είτε κενού και πέραν ωραρίου....

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:26:04 μμ »
δεν αμφιβάλλω για τον ΥΣΕΦ...απλά αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου σαν υπεύθυνος εργαστηρίου....και ειδικά σαν πληροφορικής...γιατί αυτό που λέει για υπερωρίες δεν γίνεται ποτέ!! αντίθετα ο δ/ντης θεωρεί πως της πληροφορικής είναι για όλες τις δουλειές...είτε στο 3ωρο,είτε σε ώρες διδασκαλίας,είτε κενού και πέραν ωραρίου....

Σε αυτό συμφωνώ. Πρέπει όμως να αντιδράς και λίγο. Να υπάρχει δίκαιος καταμερισμός εργασιών.
Σήμερα εμένα μου είπε ο δντής να ετοιμάσω τον προτζέκτορα. Περιληπτικά του απάντησα "Δεν ξέρω τι είναι αυτό. Το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών μου δεν περιλαμβάνει τέτοιο μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:02:09 μμ »
εμένα ήθελε να κάνω δίκτυο...είπα πώς είμαι καθηγητής πληροφορικής!!όχι τεχνικός!!! πείτε μου λίγο είναι στις αρμοδιότητές μας τέτοια πράγματα??? πώς πρέπει να αντιδρούμε??

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 01:19:36 πμ »
εμένα ήθελε να κάνω δίκτυο...είπα πώς είμαι καθηγητής πληροφορικής!!όχι τεχνικός!!! πείτε μου λίγο είναι στις αρμοδιότητές μας τέτοια πράγματα??? πώς πρέπει να αντιδρούμε??
Απ αλλού ξεκίνησε το θέμα και αλλού πήγε (σε χρόνο dt). Το θέμα των αρμοδιοτήτων των ΠΕ19-20 έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ. Κάνε πρώτα μία αναζήτηση συνάδελφε και να επανέλθεις σε κάποιο θέμα πιο σχετικό με την απορία σου.
skarag τι καινούριο φρούτο είναι αυτό;;;; έχεις μήπως link για τις εγκυκλίους να τις δω; εννοείται πως πρόκειται για ανυπόστατο διαχωρισμό. ή όλοι έτσι, ή όλοι γιουβέτσι!

Αποσυνδεδεμένος kp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:12:55 πμ »
εμένα ήθελε να κάνω δίκτυο...είπα πώς είμαι καθηγητής πληροφορικής!!όχι τεχνικός!!! πείτε μου λίγο είναι στις αρμοδιότητές μας τέτοια πράγματα??? πώς πρέπει να αντιδρούμε??
Απ αλλού ξεκίνησε το θέμα και αλλού πήγε (σε χρόνο dt). Το θέμα των αρμοδιοτήτων των ΠΕ19-20 έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ. Κάνε πρώτα μία αναζήτηση συνάδελφε και να επανέλθεις σε κάποιο θέμα πιο σχετικό με την απορία σου.
skarag τι καινούριο φρούτο είναι αυτό;;;; έχεις μήπως link για τις εγκυκλίους να τις δω; εννοείται πως πρόκειται για ανυπόστατο διαχωρισμό. ή όλοι έτσι, ή όλοι γιουβέτσι!
Συνάδελφοι, η μη απαλλαγή των υπευθύνων εργαστηρίων πληροφορικής από εξωδιδακτικές και εφημερίες ισχύει από πέρισυ. Δείτε εδώ http://users.sch.gr/alouvris/sepehy.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:23:49 πμ από kp »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 01:47:12 μμ »
kp και εγώ αυτό ήξερα. Αλλά ο skarag λέει ότι οι καινούριες εγκύκλιοι ξεχωρίζουν τους υπεύθυνους εργ. φυσικών επιστημών και απαλλάσουν αυτούς και μόνο αυτούς από τις εξωδιδακτικές. Γι αυτό λέω πως θέλω να τις διαβάσω να δω τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 02:59:02 μμ »
kp και εγώ αυτό ήξερα. Αλλά ο skarag λέει ότι οι καινούριες εγκύκλιοι ξεχωρίζουν τους υπεύθυνους εργ. φυσικών επιστημών και απαλλάσουν αυτούς και μόνο αυτούς από τις εξωδιδακτικές. Γι αυτό λέω πως θέλω να τις διαβάσω να δω τι γίνεται.

http://ekfe.110mb.com/index.php?option=com_content&view=article&id=401%3A-6695172010&catid=42%3A2008-11-18-21-35-16&Itemid=37&lang=el

(το λέει στο τέλος)
Αυτή ήρθε στις 6/9/2011

Η άλλη για πε19-20 είναι στις 9/9//2011
http://srv-dide.pie.sch.gr/plinet/index.php?option=com_content&view=article&id=94:-2011-2012&catid=45:gymgenlyk&Itemid=61

Οι δύο εγκύκλιοι έχουν έρθει και στα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:16:28 μμ από skarag »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:38:32 πμ »
Μεγάλη Αδικία

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:35:53 πμ »
Μεγάλη Αδικία

Αδικία ίσως, αλλά όχι και μεγάλη αδικία...  :o  Επειδή κάποιοι μπορεί να κάνουν κάποιες πανδύσκολες  :P :P εξωδιδακτικές εργασίες, όπως το πέρασμα των απουσιών για ένα τμήμα... :o
Δηλαδή οι της Πληροφορικής αισθάνονται καρόιδα και θέλουν να απαλλαγούν από τις εξωδιδακτικές ή απαιτούν να κάνουν εξωδιδακτικές εργασίες και οι υπεύθυνοι εργαστηρίου ΠΕ04; Μακάρι να είναι το δεύτερο...
Αν δηλαδή κάποιος συνάδελφος της πληροφορικής που έχει τις απαιτούμενες γνώσεις δουλέψει περισσότερο (ναι περισσότερο ! ) από τους άλλους και προσφέρει στην καλύτερη λειτουργία του σχολείου είναι ο "βλάξ" της υπόθεσης και όχι ένας ευσυνείδητος εκπαιδευτικός;

Πάντως, πέρα από το θέμα της ευσυνειδησίας  :(  πρέπει να αναζητήσουμε τους λόγους (αν υπάρχουν) που οδήγησαν τον νομοθέτη να απαλλάξει τους ΠΕ04 από τις εξωδιδακτικές εργασίες και τους ΠΕ19 όχι...
Μπορεί τα καθήκοντα του ΠΕ04 να είναι περισσότερα... Αν είναι ευσυνείδητος στην εφαρμογή τους  βέβαια... ::)
Δεν γνωρίζω τα καθήκοντα του ΠΕ19 και τον βαθμό εκπλήρωσής τους, αλλά γνωρίζω τα καθήκοντα των υπευθύνων εργαστηρίου ΠΕ04 και είναι αρκετά. Για τον βαθμό εκπλήρωσής τους όμως μπορώ να πω λίγα...  ::)

Τσακωνόμαστε για το ποιος θα κάνει τη λιγότερη δουλειά και στα σχολεία;  :( :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.