*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για Π.Δ.Σ  (Αναγνώστηκε 5292 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 29, 2007, 09:12:19 μμ »
Αν κατάλαβα καλά εννοιείται ότι η όλη πίεση πρέπει να γίνει σε κάποιον στην δευτεροβάθμια και όχι σε σχολείο. Δηλαδή αυτός που θα σε προτείνει πρέπει να είναι από τη δευτεροβάθμια;  :-\
Αυτός που θα σε προτείνει  στη δευτεροβάθμια μπορεί  να είναι στέλεχος, βουλευτής, υπουργός ή ό,τι άλλο βυσματικό υπάρχει. Φυσικά, κια μόνη σου μπορείς να πιέζεις την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:19 »

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2007, 11:07:59 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Pariel , το γνωρίζω ότι οι αιτήσεις έχουν ήδη γίνει (έχω κάνει αίτηση) αλλά είχα την εντύπωση πως εκτός από το βιογραφικό που υποβάλαμε μαζί με την αίτηση , πηγαίνουμε βιογραφικό και σε κάθε σχολείο. Αλλά από ο,τι λέτε αυτό δεν συμβαίνει πλέον.
Τέλος πάντων . Ίδωμεν! Το σίγουρο πάντως είναι ότι πρέπει κι εμείς να το κυνηγήσουμε και να μην πάρουμε ως δεδομένο ότι δεν πρόκειται να μας πάρουν χωρίς μέσον.
Chryssoylaki , όπως περιγράφουν την κατάσταση οι συνάδελφοι , αν χτυπήσει το τηλέφωνο από μόνο του για να μας καλέσουν μάλλον θα πρέπει να ανησυχήσουμε!  ??? :D
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος nchristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 30, 2007, 09:27:24 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Pariel , το γνωρίζω ότι οι αιτήσεις έχουν ήδη γίνει (έχω κάνει αίτηση) αλλά είχα την εντύπωση πως εκτός από το βιογραφικό που υποβάλαμε μαζί με την αίτηση , πηγαίνουμε βιογραφικό και σε κάθε σχολείο. Αλλά από ο,τι λέτε αυτό δεν συμβαίνει πλέον.
Τέλος πάντων . Ίδωμεν! Το σίγουρο πάντως είναι ότι πρέπει κι εμείς να το κυνηγήσουμε και να μην πάρουμε ως δεδομένο ότι δεν πρόκειται να μας πάρουν χωρίς μέσον.
Chryssoylaki , όπως περιγράφουν την κατάσταση οι συνάδελφοι , αν χτυπήσει το τηλέφωνο από μόνο του για να μας καλέσουν μάλλον θα πρέπει να ανησυχήσουμε!  ??? :D
Μια γνωστή μου το έκανε πρόπερσι αυτό, την πηραν τηλέφωνο απο κάποια σχολεία, αλλά διορίστηκε μόνιμη και δεν πήγε.
Μου το είπε για να το κάνω και εγώ, αλλά δεν χρειάστηκε γιατί διορίστηκα.
Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 30, 2007, 11:51:55 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Pariel , το γνωρίζω ότι οι αιτήσεις έχουν ήδη γίνει (έχω κάνει αίτηση) αλλά είχα την εντύπωση πως εκτός από το βιογραφικό που υποβάλαμε μαζί με την αίτηση , πηγαίνουμε βιογραφικό και σε κάθε σχολείο. Αλλά από ο,τι λέτε αυτό δεν συμβαίνει πλέον.
Τέλος πάντων . Ίδωμεν! Το σίγουρο πάντως είναι ότι πρέπει κι εμείς να το κυνηγήσουμε και να μην πάρουμε ως δεδομένο ότι δεν πρόκειται να μας πάρουν χωρίς μέσον.
Chryssoylaki , όπως περιγράφουν την κατάσταση οι συνάδελφοι , αν χτυπήσει το τηλέφωνο από μόνο του για να μας καλέσουν μάλλον θα πρέπει να ανησυχήσουμε!  ??? :D
Μια γνωστή μου το έκανε πρόπερσι αυτό, την πηραν τηλέφωνο απο κάποια σχολεία, αλλά διορίστηκε μόνιμη και δεν πήγε.
Μου το είπε για να το κάνω και εγώ, αλλά δεν χρειάστηκε γιατί διορίστηκα.
Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Σε ευχαριστώ πολύ nchristina!  :DΈχεις δίκιο. Αυτό έχω σκοπό να κάνω κι εγώ.
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:19 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 02:55:32 μμ »
Η ΠΔΣ είναι υποχρεωτικό να ξεκινάει στις 14:00; Θέλω να πω, μπορεί κάποιος (που εργάζεται μέχρι τις 15:00) κατόπιν συννενόησης με τον υπεύθυνο να ζητήσει να ξεκινάει το μάθημά του π.χ στις 16:00; Ή να ζητήσεις να γίνεται το μάθημά σου το Σάββατο; Απ' όσο γνωρίζω η ΠΔΣ γίνεται και το Σάββατο.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:12:45 μμ »
Η ΠΔΣ είναι όπως στα φροντιστήρια! Αρχικά συνήθως διαλέγουν μέρα και ώρα οι μαθητές, αν ωστόσο δεν βολεύει τον καθηγητή, τον οποίο θα καλέσει ο διευθυντής για ΠΔΣ, αλλάζει την ώρα κατόπιν συννενοήσεως με τους μαθητές!
Οσον αφορά το Σαββατο δεν ξέρω αν επιτρέπεται, μάλλον είναι θέμα διευθυντή ο οποιος θα φροντίζει να είναι εκείνες τις ώρες του μαθήματος ανοιχτό το σχολείο (οι αίθουσες)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:16:56 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:19:45 μμ »
Ευχαριστώ anneta.

Γίνεται σίγουρα και το Σάββατο γιατί το έκαναν πέρισυ δύο συνάδελφοί μου. Απλά η απορία μου ήταν αν μπορούμε εμείς να ζητήσουμε τη μέρα και την ώρα.

Επίσης, γνωρίζετε πότε περίπου θα μας καλέσουν να δηλώσουμε σχολεία;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:29:28 μμ »
Πότε θα μας καλέσουν να δηλώσουμε σχολεία;  ???

Δεν δηλώνεις σχολεία! Απλά πρέπει να αρχίσεις  κάποια στιγμή αφού αρχίσουν τα σχολεία, να περνάς από τους γνωστούς σου διευθυντές να τους υπενθυμίσεις ότι έχεις κάνει και εσύ τα χαρτιά σου για ΠΔΣ μπας και φιλοτιμηθούν και σου δώσουν καμιά ώρα  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:33:10 μμ »
anneta απ' όσο ξέρω δεν ισχύει πλέον αυτό. Πέρισυ έκανα την αίτησή μου στη Δευτεροβάθμια και μετά, δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ήταν, νομίζω μέσα στον Οκτώβριο, μας κάλεσαν να δηλώσουμε με σειρά προτίμησης τα σχολεία στα οποία θέλουμε να διδάξουμε. Οι διευθυντές των σχολείων πλέον δεν έχουν κανέναν ή έστω ελάχιστο ρόλο σε όλο αυτο το πανηγύρι, πλέον όλα γίνονται από τη Διεύθυνση.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 04:27:49 μμ »
εχω κάνει και εγω Σάββατο ΠΔΣ.
Σχολεία δεν έχουμε δηλώσει ποτέ.Αποφάσιζε ο Προιστάμενος την Β/θμιας που θα πάει ο καθένας και πόσες ώρες.Επίσης για το πρόγραμμα λόγο έχουν και οι ωρομισθιοι το πως θα γίνει γιατι μπορει κάποιος να εργάζεται σε 2 σχολεία οπότε πρέπει να συμπίπτουν και οι ημέρες
Πάντως απο νομό σε νομό υπάρχει και διαφορετική διαδικασία για ΠΔΣ.το λέω αυτό μια και σε άλλο νομό έχω ακούσει οτι μετρά η γνώμη του Διευθυντή

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 06:19:10 μμ »
Παιδιά καλό είναι να μη γραφουμε ανακρίβειες.
1) Η ΠΔΣ δεν είναι υποχρεωτικό να ξεκινάει στις 2. Στο δικό μου σχολείο ξεκίναγε 3 και στο προπέρσινο μου σχολείο ξεκίναγε 4. Το αποφασίζει ο σχεδιαστής του εκάστοτε σχολείου.
2) Δεν δήλώνουμε σχολεία
3) Ο διευθύντης προτείνει κάποια ονόματα, αλλά συνήθως υπερισχύει η άποψη του προισταμένου β μιας εκπαίδευσης.
4) Από την περσινή χρονιά έχουν ενταθεί οι έλεγχοι και προσπαθούν να μειώσουν τα τμήματα, άρα και τους καθηγητές.
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 07:47:18 μμ »
4) Από την περσινή χρονιά έχουν ενταθεί οι έλεγχοι και προσπαθούν να μειώσουν τα τμήματα, άρα και τους καθηγητές.
Τι κάνουν ακριβώς; Λένε τα παιδιά 'θέλουμε να κάνουμε ΠΔΣ για να μην τρέχουμε στην άλλη πόλη για φροντιστήρια' και αυτοί τους απαντάνε 'δεν μπορούμε να σας κάνουμε ΠΔΣ γιατί το υπεπθ δεν έχει λεφτά'; Πως δηλαδή προσπαθούν να μειώσουν τα τμήματα αν τα παιδιά θέλουν να κάνουν ΠΔΣ; Ή όταν γίνονταν ΠΔΣ για να παίρνουν κάποιοι καθηγητές πολλές ώρες, παρακαλούσαν τους μαθητές να κάνουν όλοι ΠΔΣ για να γινονται πολλά τμήματα;

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 07:52:09 μμ »
2) Δεν δήλώνουμε σχολεία

Πώς βρε παιδιά; Εμένα πέρισυ με πήραν τηλ. από τη δευτεροβάθμια να πάω να δηλώσω σχολεία στο νομό. Μας έδωσαν μία κατάσταση με τα σχολεία και δηλώναμε με σειρά προτίμησης (όχι ότι τη λαμβάνουν και πολύ υπόψιν αλλά τέλοσπάντων έτσι έγινε)
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για Π.Δ.Σ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 11:34:25 μμ »
Aυτο ισως γινεται σε μικροτερους νομους. Εμενα πάντα με εστελναν στο σχολειο που ήθελαν αυτοι για 2 ή για 4 ωρες. Αλλου το προγραμμα ήταν 2  με 3.30 και αλλου 2.15 με 3.45. Σε ενα σχολειο ειχαν 2 βαρδιες 2.10 με 3.40 και η άλλη 4 με 5.30. Πάντως γενικα με δυσκολευαν στις ώρες και στις μερες γιατι μου ελεγαν ότι προηγουνται τα μαθηματικα, η φυσικη, η χημεια και τα φιλολογικα τα ειχαν σε δευτερη μοιρα. Αναγκαστικα άλλαζα όλα τ'αλλα για να ειμαι συνεπης στην προσθετη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 676
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.