*

Αποστολέας Θέμα: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 6403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορεί να μου εξηγήσεει κανείς την διαδικασία υπολογισμού των κενών λειτουργικών, οργανικών; Mπαίνω σε διάφορα site της δευτεροβάθμιας και βλέπω πίνακες με κενά-υπεραριθμίες, μετά αποσπάσεις. Αυτό που βλέπω είναι ότι έχουν γίνει πάρα μα πάρα πολλές αποσπάσεις ώστε οι θέσεις πλέον να είναι ελαχιστες για αναπληρωτές

Στα τεχνικά λύκεια αυτή η διαδικασία δεν έχει γίνει ακόμα;

Eϊναι δυνατόν να προκύψουν και άλλα κενά και μετά τις αποσπάσεις;

Δεν ξέρω, ελπίζω να υπάρχουν ακόμα πολλά κενά, το εύχομαι ώστε να μην βυθιστούμε στην ανεργία

Γιατί δεν βγάζουν τα κενά ανά ειδικότητα σύλλογοι δευτεροβάθμιας ώστε να ξέρουμε τι να περιμένουμε μετά και τις αποσπάσεις μονίμων;

Αν έχει κάποιος πληροφορίες ανα ειδικότητα ας τις παραθέσει
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:18:24 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:17:10 μμ »
Μα ο αποσπασμένος καλύπτει μία θέση εκεί που πάει, αλλά αφήνει μία κενή θέση πίσω του.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:21:04 μμ »
όχι αν είχε κριθεί υπεράριθμος.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:21:23 μμ »
Ναι αλλά οι αποσπασμένοι που βλέπω εγώ να μετακινήθηκαν ήταν όλοι μα όλοι σχεδόν υπεράριθμοι. Επομένως ποια θέση αφήνει πίσω;; Σε όλα τα site Δευτεροβάθμιας άμα μπείτε θα δείτε πίνακες με οργανικά-λειτουργικά κενά, στην συνέχεια πίνακεςμε υπεράριθμους και στη συνέχεια πίνακες με αποσπάσεις υπεραρίθμων προφανώς στα κενά. Οι αποσπάσεις όλες σχεδόν που κοίταξα αφορούσαν υπεράριθμους.

Αν έχει κανείς σωστή ενημέρωση ή εκτίμηση τι γίνεται ας ενημερώσει. Μήπως τελικά δεν θα υπάρχουν πλέον τόσα κενά;

Mε τα ΕΠΑΛ η διαδικασία δεν έει ολολκληρωθεί ακόμα; Γιατί είδα σε ένα site δευτεροβάθμιας που έλεγε ότι θα ολοκληρωθεί μετά τις εγγραφές μαθητών. Μα καλά ακόμα δεν έγιναν εγγραφές σε τομείς;

Πάντως εγώ βλέπω εξαιρετικά αυξημένο αριθμό αποσπάσεων σε σχέση με πέρυσι
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:25:28 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:25:54 μμ »
O υπολογισμός κενών πλεονασμάτων είναι μια πολύπλοκη διαδικασία που δεν είναι δυνατό να αναπτυξουμε εδώ πέρα..
λαμβάνεις όμως υπόψη (μεταξύ άλλων)
αυτούς που βγαίνουν σε σύνταξη
αυτούς που σκοπεύουν να πάρουν μακροχρόνια αναρρωτική άδεια ή άδεια ανατροφής/ άνευ αποδοχών κτλ
αυτούς που αποσπάσθηκαν σε φορείς
αυτούς που αποσπάσθηκαν σε άλλα πυσδε
αυτούς που ΘΑ αποσπασθούν σε φορείς ή πυσδε
τις ειδικές κατηγορίες που τοποθετούνται κατά προτεραιότητα....
ανεπισήμως  βγάζεις εκτός και τις καραμπινάτες περιπτώσεις αυτών που δεν ειναι για την τάξη
μετά απο τα κενά αυτά αφαιρείς αυτούς που προβλέπεις να έρθουν με αποσπαση
συν τους νεοδιόριστους
συν και πλην τις τράμπες με τις αποσπάσεις εντος πυσδε
συν και πλην τα τμήματα -ειδικα των τεχνικών ειδικοτήτων - που προβλέπεται να λειτουργήσουν στα ΕΠΑΛ καθώς και τους υπεράριθμους απο καταργήσεις τμημάτων επαλ αλλά και σχολείων, λυκειακών τάξεων, ολόκληρων τμημάτων, μαθημάτων που γίνονται πλέον επιλογής κοκ
συν να δώσεις σε όμοιες ειδικότητες προτεραιότητα για κενά ( πχ για τον ομαδοποιημένο κλάδο ΠΕ04 βγαίνει τη μια χρονιά κενό στο ΠΕ04/01 την άλλη ΠΕ04.02 και πάει λέγοντας...
και σε όλα αυτά να υπολογίσεις και την β' ανάθεση -για τα λειτουργικά κενά.

και άμα βρεις άκρη να βγάλεις ΑΚΡΙΒΩΣ τα κενά που πρέπει έλα και πες μου.....

πάντως, κενά προβλέπεται να προκύψουν και άλλα  γιατι πολλοί εκπ/κοί που έχουν υποβάλλει αίτηση συνταξιοδότησης με άπρακτο δίμηνο "βγαίνουν" στη σύνταξη 10 Οκτωβρίου επομένως τα δικά τους κενά θα δοθούν τότε..Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως όλα αυτά τα κενά θα τα πάρουν αναπληρωτές - γιατί υπάρχουν και οι διαθεσίτες που προηγούνται - αλλά σίγουρα κάτι θα μείνει και για τους αναπληρωτές.  ;) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:29:10 μμ »
Πάντως εγώ βλέπω εξαιρετικά αυξημένο αριθμό αποσπάσεων σε σχέση με πέρυσι
Μα εδώ λένε ότι οι αποσπάσεις φέτος ήταν λιγότερες. Στην ειδικότητα μου καμιά 10αρια άτομα πήραν απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ όλα και όλα.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:30:06 μμ »
Ήσουν πάντως αρκετά κατατοπιστική με την διαδικασία. Μόλις τη διάβαζα κατάλαβα το μπάχαλο. ΔΗλαδή μέχρι 10 Οκτωβρίου ακόμα βγαίνουν σε σύνταξη; Λέτε να είναι αυξημένος ο αριθμός αυτών που θα βγουν σε σύνταξη ή κουραφέξαλα;

Να ρωτήσωκαι κάτι ακόμα πολλοί πίνακες σε κάποιες ειδικότητες και περιοχές δεν εμφανίζουν ούτε υπεράριθμο ούτε έλλειψη, εκεί δηλαδή δεν πρόκειται να προκύψει κενό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:31:56 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:31:29 μμ »
είναι είναι!!  ;) ;) Ειδικά στις βασικες ειδικότητες.... :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:34:11 μμ »
Πάντως εγώ βλέπω εξαιρετικά αυξημένο αριθμό αποσπάσεων σε σχέση με πέρυσι
Μα εδώ λένε ότι οι αποσπάσεις φέτος ήταν λιγότερες. Στην ειδικότητα μου καμιά 10αρια άτομα πήραν απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ όλα και όλα.

Σε όλη την Ελλάδα μόνο 10 τι ειδικότητα είναι αυτή;

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:38:27 μμ »
Βitch το άπρακτο δίμηνο που αναφέρεις τι είναι δηλαδή, να μην κάνω μάθημα;; Mα αν έχει κενά το Υπουργείο γιατί να μην σε χώσει να κάνεις μάθημα, άλλωστε δεν το συμφέρει να βγεις και σε σύνταξη

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:41:01 μμ »
Πάντως εγώ βλέπω εξαιρετικά αυξημένο αριθμό αποσπάσεων σε σχέση με πέρυσι
Μα εδώ λένε ότι οι αποσπάσεις φέτος ήταν λιγότερες. Στην ειδικότητα μου καμιά 10αρια άτομα πήραν απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ όλα και όλα.

Σε όλη την Ελλάδα μόνο 10 τι ειδικότητα είναι αυτή;
Τεχνική ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:42:45 μμ »
 ;D ;D ;D
όχι όχι
υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι για να βγει ένας εκπ/κός σε σύνταξη . ένας απο αυτούς είναι το άπρακτο δίμηνο.
κάνεις την πρώτη αίτηση παραίτησης ας πούμε δέκα αυγούστου το αργότερο. Για δύο μήνες παραμένεις στην υπηρεσία και προσφέρεις έργο και μετά απο δύο μήνες αυτοδίκαια απολύεσαι.
Πολλοί εκπ/κοί το κάνουν αυτο είτε για να πετύχουν μεγαλύτερο μισθολογικό κλιμάκιο - αν ας πούμε αλλάζουν μκ το σεπτέμβριο - (αν και τώρα έχουν παγώσει τα μκ) - είτε για να κλήσουν εξάμηνο που σύμφωνα με τις διατάξεις του ΓΛΚ για τους παλιούς εκπ/κούς ένα εξάμηνο και μία μέρα θεωρείται πλήρες έτος. επομένως, αντί ας πούμε να κάτσουν έναν ολόκληρο χρόνο για να κλείσουν 35ετία, κάθονται 34 έτη, 6 μήνες και 1 ημερα και θεωρείται ότι έχουν κλείσει τα 35 έτη...


οικονομικοί άρα είναι οι  λόγοι που κάθονται...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:42:49 μμ »
Πάντως εγώ βλέπω εξαιρετικά αυξημένο αριθμό αποσπάσεων σε σχέση με πέρυσι
Μα εδώ λένε ότι οι αποσπάσεις φέτος ήταν λιγότερες. Στην ειδικότητα μου καμιά 10αρια άτομα πήραν απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ όλα και όλα.

Σε όλη την Ελλάδα μόνο 10 τι ειδικότητα είναι αυτή;
Τεχνική ειδικότητα.

Ναι αλλά στις τεχνικές διάβασα έγγραφο που λέει ότι ελάχιστος αριθμός αποσπάσεων έχει ολοκληρωθεί, γιατί ακόμα γίνονται εγγραφές μαθητών στους τομείς. Τι να πω πολύ μπέρδεμα

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά-πλεονάσματα στις Δευτεροβάθμιες και η θέση των αναπληρωτών
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:46:34 μμ »
;D ;D ;D
όχι όχι
υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι για να βγει ένας εκπ/κός σε σύνταξη . ένας απο αυτούς είναι το άπρακτο δίμηνο.
κάνεις την πρώτη αίτηση παραίτησης ας πούμε δέκα αυγούστου το αργότερο. Για δύο μήνες παραμένεις στην υπηρεσία και προσφέρεις έργο και μετά απο δύο μήνες αυτοδίκαια απολύεσαι.
Πολλοί εκπ/κοί το κάνουν αυτο είτε για να πετύχουν μεγαλύτερο μισθολογικό κλιμάκιο - αν ας πούμε αλλάζουν μκ το σεπτέμβριο - (αν και τώρα έχουν παγώσει τα μκ) - είτε για να κλήσουν εξάμηνο που σύμφωνα με τις διατάξεις του ΓΛΚ για τους παλιούς εκπ/κούς ένα εξάμηνο και μία μέρα θεωρείται πλήρες έτος. επομένως, αντί ας πούμε να κάτσουν έναν ολόκληρο χρόνο για να κλείσουν 35ετία, κάθονται 34 έτη, 6 μήνες και 1 ημερα και θεωρείται ότι έχουν κλείσει τα 35 έτη...


οικονομικοί άρα είναι οι  λόγοι που κάθονται...


ΔΗλαδή ο αριθμός αιτήσεων συνταξιοδοτήσεων δεν πρόκειται να αυξηθεί μέχρι 10 Οκτωβρίου, είναι αυτός που ξέρουμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162205
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.