*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 417625 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mairh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #658 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:39:31 μμ »
Πότε θα βγει η α φάση απο ζεπ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:07 »

Αποσυνδεδεμένος fen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #659 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:41:51 μμ »
Καλημέρα! Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω.. Ο κόσμος βράζει ρε παιδιά, οικογένειες μένουν στο δρόμο, κλείνουν καταστήματα, γίνονται απολύσεις κι εμείς καθόμαστε και είμαστε επιλεκτικοί για ΖΕΠ, Παράλληλη και γενική; Και το χειρότερο απ' όλα κάνουμε διακρίσεις στα παιδιά που προέρχονται από άλλα έθνη; Δηλαδή αν τα τμήματα ένταξης είχαν γαλλάκια δε θα γινόταν καν λόγος. Τι να πω...  :-\ Μακάρι να πάρουν κόσμο και όλα τα άλλα αφήστε τα στην άκρη.
Συμφωνώ απολύτως!
Κανένας δάσκαλος δεν πρέπει να κάνει διακρίσεις, αν είναι να έχουμε τέτοιες νοοτροπίες και να είμαστε και παράδειγμα για τα παιδιά που διδάσκουμε , ζήτω που καήκαμε!
Δηλαδή, αν στην τάξη σας υπάρχουν παιδιά Ρόμα /παλιν/αλλοδ, τι θα κάνετε; θα τους αρνηθείτε ; Θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχουν τέτοιοι δάσκαλοι, μακάρι ΄...
συγνωμη διαβασες πουθενα την αρνηση ή την αντιρηση μας για διδασκαλια σε ρομα ........, για την περιοχη τοποθετησης ο λογος και για τον τον τροπο προσληψης ΕΣΠΑ και κυριως προσπαθουσαμε να καταλαβουμε τι ειναι οι ζεπ?

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #660 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:42:58 μμ »
Κάντε μια βόλτα και στο θέμα της ειδικής αγωγής και θα δείτε τι εννοώ. Επίσης δεν ανέφερα πριν ονομαστικά άτομα που δυσανασχέτησαν οπότε μη θίγεστε.
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος fen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #661 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:46:31 μμ »
συγκεκριμένα κάποιος αναφέρεται σε ΖΕΠ ως 'βλακείες'. αυτό πώς σου φαίνεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:07 »

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #662 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 12:52:17 μμ »
συγκεκριμένα κάποιος αναφέρεται σε ΖΕΠ ως 'βλακείες'. αυτό πώς σου φαίνεται;

Θα ξεκινήσει φασαρία οπότε δε νομίζω να βγάλουμε άκρη.. Ο νοών νοείτω. Δεν είναι ούτε ο χώρος να επιλύσουμε τις διαφωνίες μας, ούτε η κατάσταση τέτοια που μας επιτρέπει να εκφράζουμε απόψεις με νηφαλιότητα. Ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του πόσο αρνητικός είναι απέναντι στο ΖΕΠ και τι λόγους έχει κι αυτό αρκεί.. .Από κει και πέρα θα συμφωνήσω πως δεν πρέπει οι εκπαιδευτικοί να είναι αρνητικοί απέναντι στα τμήματα ένταξης για τον φ,χ,ψ λόγο. Αυτά από εμένα και εξακολουθούμε να αναμένουμε...
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #663 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 01:01:13 μμ »
paidia polu entash blepw....hremhste......eiye zep eite otidipote allo...shmasia exei na exete douleia gt tou xronou den xeroume poso tragika 8a einai ta pragmata..........

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #664 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:19:22 μμ »
προκειμενου το υπουργειο να ξεφορτωθει καποιους δασκαλους, λεει οτι θα κανει προσληψεις ΖΕΠ και πληρωμη μεσω εσπα, που ολοι γνωριζουμε τα προβληματα που υπηρχαν,  περσι η φιλη μ στο νομο που δουλευα, ειχε τρελαθει με τις πληρωμες και τις ημερομηνιες..το υπουργειο μας το καλο, μου φαινεται οτι κανει πειραματα και προκειμενου να μην πληρωνει το ιδιο δασκαλους σ λεει κατσε να διορισουμε τους περισσοτερους σε αυτο το προγραμματακι για να ησυχασουμε, θεωρω πως τετοια τμηματα για να τα λειτουργησεις σωστα και να εχεις και αποτελεσματα θελουν εκτος απο πολλες γνωσεις πανω στην διαπολιτισμικη αλλα και εμπειρια... και φυσικα βοηθεια, ετσι θεωρω εγω.. παντως θα μπορουσαν να εχουν βαλει ενα κουτακι, την π..... παλι βρηκε το υπουργειο κ την εκανε.. και δεν ειναι οτι κανουμε διαχωρισμους και το οτιδηποτε ειπωθηκε.. αλλα εγω προσωπικα δεν την παλευω αλλο μου την εχει δωσει η ολη κατασταση τρομερα, η αδιαφορια τους και οτι αλλο κανουν μουλοχτα!! και ο καθενας απο μας γουστο του και καπελο τ να εχει επιλογες !! δεν ειμαστε αποφασιζουμε και διαταζουμε, σκυβουμε το κεφαλι και λεμε αυτο μας προσφερουν αυτο εχει.. (ή μηπως ειμαστε?!)
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #665 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:26:33 μμ »
Καλημέρα! Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω.. Ο κόσμος βράζει ρε παιδιά, οικογένειες μένουν στο δρόμο, κλείνουν καταστήματα, γίνονται απολύσεις κι εμείς καθόμαστε και είμαστε επιλεκτικοί για ΖΕΠ, Παράλληλη και γενική; Και το χειρότερο απ' όλα κάνουμε διακρίσεις στα παιδιά που προέρχονται από άλλα έθνη; Δηλαδή αν τα τμήματα ένταξης είχαν γαλλάκια δε θα γινόταν καν λόγος. Τι να πω...  :-\ Μακάρι να πάρουν κόσμο και όλα τα άλλα αφήστε τα στην άκρη.
Το θέμα μας δεν είναι αν είναι Ζεπ και αν είναι ρομά ή οτιδήποτε άλλο τα παιδιά..Το θέμα είναι ότι θα μαστε Εσπα και ότι δεν ξέρουμε αν θα λάβουν υπόψη τις επιλογές μας ή θα μας βάλουν σε νομό που δεν επιλέξαμε..

Αποσυνδεδεμένος george27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #666 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:26:59 μμ »
Πάντως αυτό με τους υπεράριθμους αναπληρωτές δεν είναι καινούριο. Πέρσι μου είχε συμβεί το ίδιο στη Δ' Αθήνας απ την πρώτη φάση. Είχαν πάρει 110 άτομα και 25 από αυτούς περίσσευαν. Είπαν λοιπόν σε όσους ήθελα να πάνε στην Α' Πειραιά που τότε είχε κάποια κενά ενώ όσοι έμεναν θα αναλάμβαναν παράλληλη στήριξη (όχι μέσω ΕΣΠΑ). Είναι γνωστό ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Στην Α' Αθήνας έγιναν οι περισσότερες συγχωνεύσεις και υποβιβασμοί σχολείων πανελλαδικά αν δεν απατώμαι και πάραυτα πήραν 120 αναπληρωτές παρόλο που έγιναν και αποσπάσεις. Τι να πει κανείς...
Σμίλεψε πάλι, δάσκαλε, ψυχές!

Κι ότι σ’ απόμεινε ακόμη στη ζωή σου Μην τ’ αρνηθείς!

                                                               Κωστής Παλαμάς

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #667 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:34:19 μμ »
Καλημέρα! Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω.. Ο κόσμος βράζει ρε παιδιά, οικογένειες μένουν στο δρόμο, κλείνουν καταστήματα, γίνονται απολύσεις κι εμείς καθόμαστε και είμαστε επιλεκτικοί για ΖΕΠ, Παράλληλη και γενική; Και το χειρότερο απ' όλα κάνουμε διακρίσεις στα παιδιά που προέρχονται από άλλα έθνη; Δηλαδή αν τα τμήματα ένταξης είχαν γαλλάκια δε θα γινόταν καν λόγος. Τι να πω...  :-\ Μακάρι να πάρουν κόσμο και όλα τα άλλα αφήστε τα στην άκρη.
Το θέμα μας δεν είναι αν είναι Ζεπ και αν είναι ρομά ή οτιδήποτε άλλο τα παιδιά..Το θέμα είναι ότι θα μαστε Εσπα και ότι δεν ξέρουμε αν θα λάβουν υπόψη τις επιλογές μας ή θα μας βάλουν σε νομό που δεν επιλέξαμε..

 εγω προσωπικα θεωρω πως δεν εχω ουτε τις γνωσεις αλλα ουτε και την εμπειρια .... για διγλωσσια κτλ...τωρα πως το παιζετε τοσο ανετοι και χαλαροι και δεν τρεχει τιποτα δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα!! εγω με ενα χρονο προυπηρεσιας μολις εχω τρομαξει..
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #668 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:36:08 μμ »
Πάντως αυτό με τους υπεράριθμους αναπληρωτές δεν είναι καινούριο. Πέρσι μου είχε συμβεί το ίδιο στη Δ' Αθήνας απ την πρώτη φάση. Είχαν πάρει 110 άτομα και 25 από αυτούς περίσσευαν. Είπαν λοιπόν σε όσους ήθελα να πάνε στην Α' Πειραιά που τότε είχε κάποια κενά ενώ όσοι έμεναν θα αναλάμβαναν παράλληλη στήριξη (όχι μέσω ΕΣΠΑ). Είναι γνωστό ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Στην Α' Αθήνας έγιναν οι περισσότερες συγχωνεύσεις και υποβιβασμοί σχολείων πανελλαδικά αν δεν απατώμαι και πάραυτα πήραν 120 αναπληρωτές παρόλο που έγιναν και αποσπάσεις. Τι να πει κανείς...

καθολου καινουριο δεν ειναι εγω αιτωλ τα ιδια περασα μια βδομαδα περιμενα να μπω σε ταξη απο το ενα γραφειο στο αλλο με στελνανε , απο αμφιλοχια-αγρινιο και τουμπαλιν +απο το ενα ξενοδοχειο στο αλλο..
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #669 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:41:58 μμ »
βγηκαν της βθαμιας ειδικης
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #670 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:50:08 μμ »
Καλημέρα! Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω.. Ο κόσμος βράζει ρε παιδιά, οικογένειες μένουν στο δρόμο, κλείνουν καταστήματα, γίνονται απολύσεις κι εμείς καθόμαστε και είμαστε επιλεκτικοί για ΖΕΠ, Παράλληλη και γενική; Και το χειρότερο απ' όλα κάνουμε διακρίσεις στα παιδιά που προέρχονται από άλλα έθνη; Δηλαδή αν τα τμήματα ένταξης είχαν γαλλάκια δε θα γινόταν καν λόγος. Τι να πω...  :-\ Μακάρι να πάρουν κόσμο και όλα τα άλλα αφήστε τα στην άκρη.
Το θέμα μας δεν είναι αν είναι Ζεπ και αν είναι ρομά ή οτιδήποτε άλλο τα παιδιά..Το θέμα είναι ότι θα μαστε Εσπα και ότι δεν ξέρουμε αν θα λάβουν υπόψη τις επιλογές μας ή θα μας βάλουν σε νομό που δεν επιλέξαμε..

 εγω προσωπικα θεωρω πως δεν εχω ουτε τις γνωσεις αλλα ουτε και την εμπειρια .... για διγλωσσια κτλ...τωρα πως το παιζετε τοσο ανετοι και χαλαροι και δεν τρεχει τιποτα δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα!! εγω με ενα χρονο προυπηρεσιας μολις εχω τρομαξει..


Αν πει κάποιος πως βγήκε από τη σχολή με τις απόλυτες γνώσεις για να διδάξει και σε τάξη γενικής τότε προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να παραδώσει το πτυχίο του για το καλό όλων. Ασφαλώς και δεν έχουμε εμπειρία! Ούτε και με 10 χρόνια προϋπηρεσίας! Αλλά δες το διαφορετικά.. Ο κόσμος αλλάζει και αλλάζει επειδή εμείς οι νέοι άνθρωποι θέλουμε να αλλάξει. Δε θα περιμένω από το δάσκαλο με τα 30 χρόνια προϋπηρεσίας να έχει την υπομονή να διδάξει σε πολυπολιτισμικές τάξεις. Δεν εννοώ πως θα πειραματιστείς με τα παιδιά, αλλά πως θα προσπαθήσεις να βγάλεις τον καλύτερό σου εαυτό γιατί στην τελική αυτό είναι και η πρόκληση του επαγγέλματός μας. Κανείς δεν το παίζει άνετος. Απλά ο διαχωρισμός είναι αν ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αυτό που κάνεις με όλο το πακέτο του ή όχι. Ξαναλέω, δεν είναι της παρούσης να αναλυθεί αυτό εδώ και προσωπικά ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές και εσάς αν βγαίνω εκτός θέματος. Το ΕΣΠΑ έχει και τα θετικά και τα αρνητικά του. Προσωπικά πιστεύω πως παίζει ρόλο το πού έχεις δηλώσει γιατί για να σε πάρουν σε ΖΕΠ σημαίνει πως εκεί που δήλωσες οι διευθυντές των σχολείων έχουν δηλώσει τις ελλείψεις σε τμήματα ένταξης. Αντιλαμβάνομαι πως πρόκειται για Θράκη και για Δυτική Αττική.
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος vivaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #671 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:53:44 μμ »
Καλημέρα! Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω.. Ο κόσμος βράζει ρε παιδιά, οικογένειες μένουν στο δρόμο, κλείνουν καταστήματα, γίνονται απολύσεις κι εμείς καθόμαστε και είμαστε επιλεκτικοί για ΖΕΠ, Παράλληλη και γενική; Και το χειρότερο απ' όλα κάνουμε διακρίσεις στα παιδιά που προέρχονται από άλλα έθνη; Δηλαδή αν τα τμήματα ένταξης είχαν γαλλάκια δε θα γινόταν καν λόγος. Τι να πω...  :-\ Μακάρι να πάρουν κόσμο και όλα τα άλλα αφήστε τα στην άκρη.
Το θέμα μας δεν είναι αν είναι Ζεπ και αν είναι ρομά ή οτιδήποτε άλλο τα παιδιά..Το θέμα είναι ότι θα μαστε Εσπα και ότι δεν ξέρουμε αν θα λάβουν υπόψη τις επιλογές μας ή θα μας βάλουν σε νομό που δεν επιλέξαμε..

 εγω προσωπικα θεωρω πως δεν εχω ουτε τις γνωσεις αλλα ουτε και την εμπειρια .... για διγλωσσια κτλ...τωρα πως το παιζετε τοσο ανετοι και χαλαροι και δεν τρεχει τιποτα δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα!! εγω με ενα χρονο προυπηρεσιας μολις εχω τρομαξει..


Αν πει κάποιος πως βγήκε από τη σχολή με τις απόλυτες γνώσεις για να διδάξει και σε τάξη γενικής τότε προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να παραδώσει το πτυχίο του για το καλό όλων. Ασφαλώς και δεν έχουμε εμπειρία! Ούτε και με 10 χρόνια προϋπηρεσίας! Αλλά δες το διαφορετικά.. Ο κόσμος αλλάζει και αλλάζει επειδή εμείς οι νέοι άνθρωποι θέλουμε να αλλάξει. Δε θα περιμένω από το δάσκαλο με τα 30 χρόνια προϋπηρεσίας να έχει την υπομονή να διδάξει σε πολυπολιτισμικές τάξεις. Δεν εννοώ πως θα πειραματιστείς με τα παιδιά, αλλά πως θα προσπαθήσεις να βγάλεις τον καλύτερό σου εαυτό γιατί στην τελική αυτό είναι και η πρόκληση του επαγγέλματός μας. Κανείς δεν το παίζει άνετος. Απλά ο διαχωρισμός είναι αν ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αυτό που κάνεις με όλο το πακέτο του ή όχι. Ξαναλέω, δεν είναι της παρούσης να αναλυθεί αυτό εδώ και προσωπικά ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές και εσάς αν βγαίνω εκτός θέματος. Το ΕΣΠΑ έχει και τα θετικά και τα αρνητικά του. Προσωπικά πιστεύω πως παίζει ρόλο το πού έχεις δηλώσει γιατί για να σε πάρουν σε ΖΕΠ σημαίνει πως εκεί που δήλωσες οι διευθυντές των σχολείων έχουν δηλώσει τις ελλείψεις σε τμήματα ένταξης. Αντιλαμβάνομαι πως πρόκειται για Θράκη και για Δυτική Αττική.
[/quot

οκ γενικοτερα και απο δω και στο φεις απο οτι βλεπω επικαρατει αναβρασμος και συγχηση.. θα δειξουν τα πραγματα στη πορεια..
O παράδεισος μου έπεφτε πάντα λιγάκι στενός,θέλω μια κόλαση στα μέτρα μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160969
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.