*

Αποστολέας Θέμα: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο  (Αναγνώστηκε 14192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:14:46 μμ »
Έφυγα για λίγο και αφού γύρισα και διάβασα τις διάφορες τοποθετήσεις μου ήρθε μια ειδυλλιακή εικόνα στο μυαλό:

Η bitch ακγαζέ με την Διαμαντοπούλου να κατευθύνονται προς την ανατολή, ενώ ταυτόχρονα  βλέπουμε τον ήλιο να ανατέλλει... Πιο πίσω αρκετοί από εμάς να "θορυβούμε"... ;D

Μακάρι να είναι έτσι, αλλά προς την Δύση "κόβω" την κατεύθυνση...  ;D ;D

Η υποβάθμιση του ρόλου του συλλόγου διδασκόντων είναι προς την κατεύθυνση μικρότερης συμμετοχής των εκπαιδευτικών στα θέματα που τους αφορούν και γενικά μια πιο αντιδημοκρατική επιλογή...
Το επιχείρημα: "εκπαιδευτικοί αποδειχτήκατε ανάξιοι μέχρι τώρα του δικαιώματός σας να συνκαθορίζετε τα θέματα σας, γι' αυτό σας κόβουμε αυτό το δικαίωμα", έχει βαθιές αντιδημοκρατικές ρίζες και δείχνει την γενικότερη έλλειψη δημοκρατική παιδείας αυτών που μας εξουσιάζουν...


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ε όχι και αγκαζέ ρε συ Πάνοοοοοοοοοο!!!! ( και να φανταστείς ότι δεν είμαι καν πασοκ...).

κοίτα, αν θεωρείς ότι
 Το επιχείρημα: "εκπαιδευτικοί αποδειχτήκατε ανάξιοι μέχρι τώρα του δικαιώματός σας να συνκαθορίζετε τα θέματα σας, γι' αυτό σας κόβουμε αυτό το δικαίωμα", έχει βαθιές αντιδημοκρατικές ρίζες

τότε το ίδιο βαθιές αντιδημοκρατικές ρίζες έχει και το σκεπτικό " μη μου τους κύκλους τάρατε που θα με βάλετε τώρα κι ενώ είχα τόσο καιρό χαλαρώσει να τρέχω απογευματιάτικα στο σχολείο ή να έχω τον διευθυντή μου και πειθαρχικό προΪστάμενο..."

ποιός αρμοδιότερος του διευθυντή για να σας ελέγξει πειθαρχικά; μήπως ο προϊστάμενος στη δ/νση που μπορεί να μη σας ξέρει ούτε φατσικά ή ο αιρετός που πουλάει εκδούλευση;
και τα αυξημένα διοικητικά καθήκοντα του δ/ντή τι νομίζετε δηλαδή ότι θα είναι ; Θα χορηγεί μια αναρρωτική και μια κανονική και κάτι τρέχει στα γύφτικα; Αυτό γινόταν και πριν απο είκοσι χρόνια - τις άδειες τις έδινε ο διευθυντής .... ε και; ίσα ίσα που επιταχύνονται οι διαδικασίες... γιατί αυτό ειναι κακό; ( μη σου πω ότι σε καλό θα βγει γιατί θα επικρατήσει τόσο μπάχαλο που δε θα ξέρουνε ποιός δικαιούται τι και θα χορηγούνται οι άδειες αράδα...)

τέλος ρόζυ, όταν έγραψα ότι το νέο σχολικό συμβούλιο αντικαθιστά την τέως σχολικη επιτροπή εννοούσα ως προς τη σύστασή του και όχι φυσικά το ρόλο του.

όσο για το εξέχον πρόσωπο γιατί είστε τόσο καχύποπτοι; Δηλαδή ποιός μπορεί να είναι που θα σας απειλήσει κιόλας;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:30:38 μμ »

 Το επιχείρημα: "εκπαιδευτικοί αποδειχτήκατε ανάξιοι μέχρι τώρα του δικαιώματός σας να συνκαθορίζετε τα θέματα σας, γι' αυτό σας κόβουμε αυτό το δικαίωμα", έχει βαθιές αντιδημοκρατικές ρίζες

τότε το ίδιο βαθιές αντιδημοκρατικές ρίζες έχει και το σκεπτικό " μη μου τους κύκλους τάρατε που θα με βάλετε τώρα κι ενώ είχα τόσο καιρό χαλαρώσει να τρέχω απογευματιάτικα στο σχολείο ή να έχω τον διευθυντή μου και πειθαρχικό προΪστάμενο..."


 :-\ :-\   

Χμμ... Δεν είναι ακριβώς τα ίδια...Το πρώτο πηγάζει από μια φασίζουσα νοοτροπία και το δεύτερο από έλλειψη ευσυνειδησίας...
Εγώ επιμένω πως ο σωστός δρόμος είναι ο δημοκρατικός, όπου  συναποφασίζουν περισσότεροι... Πιο δυσκίνητος ίσως, που απαιτεί πολιτισμό και παιδεία... Ο Έλληνας είναι πιο επικίνδυνος και αλλοπρόσαλλος, όταν έχει σαν μονάδα υπερεξουσίες... Σκεφτείτε πολλοί από εσάς πολλούς διευθυντές σχολείων με υπερεξουσίες να βγάζουν τα απωθημένα τους που έχουν φυλάξει για χρόνια... 

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:40:32 μμ »
για απειλή δεν μίλησε κανένας.
Ποιος όμως μπορεί να είναι ο ρόλος ενός εξωσχολικού στο σχολικό συμβούλιο ο οποίος να συναποφασίζει για τα του σχολείου; Και πού περιορίζεται το "εύρος" αυτής της προσωπικότητας (εγώ έχω σκεφτεί κανά δυο από την περιοχή μου, που τους βλέπω ήδη από Δευτέρα να κόβουν βόλτες προς δημαρχείο μεριά).
Και τελικά περιορίζεται ή όχι ο ρόλος των εκπαιδευτικών στη λήψη αποφάσεων που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου όταν σε ένα σημαντικό πλέον όργανο με διευρυμένες αρμοδιότητες (οικονομικα και εσωτερικός κανονισμός αλλά και εκδρομές ακόμη) αποτελούν τη μειοψηφία;


υγ γιατί είμαστε καχύποπτοι; Εδώ γελάνε... ::)

και κάτι που θυμήθηκα, πέρσι ο σύλλογος γονέων ήρθε με πρόταση για την εκδρομή της Γ Λυκείου μέχρι και σε ποιο ξενοδοχείο να μείνουν τα παιδιά (για να είναι κοντά στην πόλη και τη βραδυνή διασκέδαση) αλλά και για το εκπαιδευτικό κομμάτι της εκδρομής (μην κάτσετε πολύ στο μουσείο γιατί τα παιδιά μας βαριούνται). 
Προς Θεού δεν λειτουργούν όλοι οι Σύλλογοι Γονέων έτσι αλλά προς χάριν της γενίκευσης...



Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:42:28 μμ »
 8) 8) 8) 8) 8) με είπες φασιστόμουτρο ή δεν κατάλαβα καλά;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ο δημοκρατικός δρομος που προτείνεις θα ειχε επιτυχία αν είχαμε σαν λαός εκπαιδευτεί στην ευσυνειδησία και όχι στη λαμογιά....
αφού ομως μάθαμε στις εύκολες και εύπεπτες λύσεις τώρα μόνο μαστίγιο - καρότο θα λειτουργήσει...

το "αρχή άνδρα δείκνυσι" φυσικά και ισχύει, ωστόσο οι πιο πολλοί είναι της νοοτροπίας "πού να μπλέκεις τώρα...."

(αν και πάλι - θα επιμείνω - αυτός που δουλεύει σωστά δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:39 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:50:18 μμ »
bitch μήπως είσαι ο εισηγητής του νομοσχεδίου και το υπερασπίζεσαι με τόση θέρμη; ;D
Για ποιο καρώτο μιλάς γιατί εγώ μέχρι τώρα μόνο το μαστίγιο βλέπω.
Αλλά και πάλι η μέθοδος αυτή (μαστίγιο-καρώτο) αναφέρεται ως αποτελεσματική για τα γαϊδούρια ::) :P

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:50:50 μμ »
για απειλή δεν μίλησε κανένας.
Ποιος όμως μπορεί να είναι ο ρόλος ενός εξωσχολικού στο σχολικό συμβούλιο ο οποίος να συναποφασίζει για τα του σχολείου; Και πού περιορίζεται το "εύρος" αυτής της προσωπικότητας (εγώ έχω σκεφτεί κανά δυο από την περιοχή μου, που τους βλέπω ήδη από Δευτέρα να κόβουν βόλτες προς δημαρχείο μεριά).
Και τελικά περιορίζεται ή όχι ο ρόλος των εκπαιδευτικών στη λήψη αποφάσεων που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου όταν σε ένα σημαντικό πλέον όργανο με διευρυμένες αρμοδιότητες (οικονομικα και εσωτερικός κανονισμός αλλά και εκδρομές ακόμη) αποτελούν τη μειοψηφία;


υγ γιατί είμαστε καχύποπτοι; Εδώ γελάνε... ::)

και κάτι που θυμήθηκα, πέρσι ο σύλλογος γονέων ήρθε με πρόταση για την εκδρομή της Γ Λυκείου μέχρι και σε ποιο ξενοδοχείο να μείνουν τα παιδιά (για να είναι κοντά στην πόλη και τη βραδυνή διασκέδαση) αλλά και για το εκπαιδευτικό κομμάτι της εκδρομής (μην κάτσετε πολύ στο μουσείο γιατί τα παιδιά μας βαριούνται). 
Προς Θεού δεν λειτουργούν όλοι οι Σύλλογοι Γονέων έτσι αλλά προς χάριν της γενίκευσης...

αν ας πούμε ο εξωσχολικός είναι κάποιος με γνωριμίες που θα εξασφάλιζε στο σχολείο ένα σεβαστό ποσό για τα λειτουργικά του έξοδα θα μας χάλαγε;
αν ήταν κάποιος λεφτάς που θα μπορούσε να κάνει μια γενναία δωρεά θα μας χάλαγε;
αν ήταν ένας πνευματικός άνθρωπος που θα άνοιγε το σχολείο σε πολιτιστικά δρώμενα;
ένας ταξιδιωτικός πράκτορας που θα οργάνωνε με λιγότερα λεφτά τις εκδρομες του σχολείου;
... θέλω να πω δεν είναι ανάγκη να είναι πάντα ένας κακός τεχνοκράτης που θα μας κάνει τη ζωή δύσκολη....

ο εσωτερικός κανονισμός θα συναποφασιστεί και στις εκδρομές ποιός ακριβώς ήταν ως τώρα ο καταλυτικός ρόλος του συλλόγου ώστε τώρα καταλύεται; 
και ο εσωτερικός κανονισμός πού νομίζετε θα δράσει βλαπτικά; Έχει δει κανείς σας εσωτερικό κανονισμό; Μπορείτε αν θέλετε να δείτε τον αντίστοιχο του Τοσίτσειου. Δεν είναι τίποτα τρομερό.... λέει ότι οι καθηγητές οφείλουν να μπαίνουν έγκαιρα στην τάξη ή να έχουν προετοιμάσει το υλικό τους απο την προηγούμενη...αυτό πια τόσο φοβερό είναι που αισθάνεστε πως θα σας επιβάλλουν δεν ξέρω κι εγώ τι;
Πραγματικα δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σας...αν μπορούσατε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:56:17 μμ »
8) 8) 8) 8) 8) με είπες φασιστόμουτρο ή δεν κατάλαβα καλά;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ο δημοκρατικός δρομος που προτείνεις θα ειχε επιτυχία αν είχαμε σαν λαός εκπαιδευτεί στην ευσυνειδησία και όχι στη λαμογιά....
αφού ομως μάθαμε στις εύκολες και εύπεπτες λύσεις τώρα μόνο μαστίγιο - καρότο θα λειτουργήσει...

το "αρχή άνδρα δείκνυσι" φυσικά και ισχύει, ωστόσο οι πιο πολλοί είναι της νοοτροπίας "πού να μπλέκεις τώρα...."

(αν και πάλι - θα επιμείνω - αυτός που δουλεύει σωστά δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Όχι βέβαια!
Εγώ αναφέρθηκα σε μία σου σκέψη - επιχειρηματολογία και όχι στην συνολική σου στάση...
Στην χώρα της αναξιοκρατίας, των κομματικών πελατών και του κοντόφθαλμου παρτακισμού, αναδεικνύονται πολλοί ανίκανοι, ανίδεοι και φελοί που αν τους δώσεις εξουσία δεν κάνουν καλό, αρά ζημιά... Αυτό λέω εγώ...
Ο μόνος δρόμος προς το φως (ανατολή  :) ) είναι μέσα από συλλογικές δημοκρατικές διαδικασίες...
 

ΥΓ.  χάρηκες...;  :o

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 09:59:19 μμ »
 
bitch μήπως είσαι ο εισηγητής του νομοσχεδίου και το υπερασπίζεσαι με τόση θέρμη; ;D
Για ποιο καρώτο μιλάς γιατί εγώ μέχρι τώρα μόνο το μαστίγιο βλέπω.
Αλλά και πάλι η μέθοδος αυτή (μαστίγιο-καρώτο) αναφέρεται ως αποτελεσματική για τα γαϊδούρια ::) :P

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D  αν ήταν δική μου εισήγηση θα ήταν πολύυυυυυυυυυυ χειρότερο το κείμενο....
βασικά δεν υπερασπίζομαι το σχέδιο νόμου απλά αδυνατώ να καταλάβω γιατί τόση αντίθεση και καχυποψία....

το καρότο είναι ας πούμε η ενοποίηση των διευθύνσεων α/θμιας και β/θμιας ή η ισχυροποίηση του ρόλου του υποδιευθυντή, ή  η απαλλαγή του δ/ντή απο τα διδακτικά καθήκοντα ( ώστε να κάνει αυτός τα πιο πολλά και να μη χώνονται ας πούμε οι πληροφορικοί..)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:12:10 μμ »
Φέρνω εδώ ένα μήνυμα που τοποθέτησα προηγουμένως σε λάθος τόπικ... ::)

Εγώ θα συμφωνήσω με την διενέργεια  της συνέλευσης και την ενημέρωση των μαθητών το απόγευμα.
Είναι καλύτερα και για τους γονείς και δεν χάνονται διδακτικές ώρες από το πρωινό πρόγραμμα...

Θα ήθελα να συζητήσουμε τις επιπτώσεις της 2ης παραγράφου του άρθρου 18 που αναφέρει πως:

"Σε περίπτωση απουσίας εκπαιδευτικού η αναπλήρωση στα διδακτικά του καθήκοντα γίνεται με εντολή του διευθυντή από εκπαιδευτικό της ίδια Σχολικής Μονάδας, κατά προτίμηση ίδιας ή συναφούς ειδικότητας, που έχει κενό στο ημερήσιο διδακτικό ωράριο εργασίας του. Η άρνηση συμμόρφωσης στο ανωτέρω εκπαιδευτικό καθήκον συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα"

Δηλαδή στην Β'θμια καταργούνται ουσιαστικά τα κενά των μαθητών...  Να σκεφτούμε ακόμη πως οι φιλότιμοι θα πηγαίνουν και άρρωστοι στο σχολείο για να μην επιβαρύνουν τους συναδέλφους τους... Οι αναίσθητοι;
Προσέξτε: αυτός που αναπληρώνει θα μπαίνει και θα κάνει μάθημα...
Τι λέτε;  :)
Δεν ξέρω αν τα παραπάνω ίσχυαν και πιο παλιά, αλλά σίγουρα δεν ίσχυαν στη πράξη...

Όσον αφορά τη γενική γραμμή υπερεξουσιών (φαντάζομαι με το αζημίωτο...  ;) ) του διευθυντή - προιστάμενου και του σχολικού συμβουλίου  :o ( δεν μπορώ να αξιολογήσω ακόμη αυτό το "φρούτο")  και την "διακοσμητική" παρουσία της συνέλευσης, έχουμε την "νομιμοποίηση του φόνου" που είπε και η Hapiness παραπάνω, αλλά είναι κρίμα για τους -λίγους ίσως- συλλόγους που λειτουργούσαν αρμονικά να δεχτούν το καπέλωμα των υπερεξουσιών του διευθυντή...

Λέτε η υπουργός να συμφωνεί με αυτόν τον απολυταρχικό τρόπο διοίκησης, επειδή έχει εκείνο το "άρωμα" που της πάει...

Πειθήνια όργανα, λοιπόν, οι διδάσκοντες.
Κατηγορούμενοι.
Κατεβασμένα κεφάλια κ μόνο "ναι" να ακούγεται από το στόμα τους.
Αιχμάλωτοι του κάθε καρεκλοκένταυρου διευθυντή, που επειδή δεν του αρέσει η φάτσα σου, βρε αδερφέ, θα σε τρέχει ολημερίς κ θα του λες κ "ευχαριστώ".
Όχι άνθρωποι, εκπαιδευτικοί, λειτουργοί, που καθημερινά έχουν να κάνουν με παιδικές κ εφηβικές ψυχές, αλλά κρατικοί υπάλληλοι (να το, το παζλ ολοκληρώνεται κομμάτι-κομμάτι).
Κ σίγουρα, με τέτοιες υπερ-εξουσίες, δικαιώματα κ σίγουρα αυταρχισμό, δεν θα μας μονιμοποιεί κιόλας.
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:16:02 μμ »
αν ας πούμε ο εξωσχολικός είναι κάποιος με γνωριμίες που θα εξασφάλιζε στο σχολείο ένα σεβαστό ποσό για τα λειτουργικά του έξοδα θα μας χάλαγε;
αν ήταν κάποιος λεφτάς που θα μπορούσε να κάνει μια γενναία δωρεά θα μας χάλαγε;
αν ήταν ένας πνευματικός άνθρωπος που θα άνοιγε το σχολείο σε πολιτιστικά δρώμενα;
ένας ταξιδιωτικός πράκτορας που θα οργάνωνε με λιγότερα λεφτά τις εκδρομες του σχολείου;
... θέλω να πω δεν είναι ανάγκη να είναι πάντα ένας κακός τεχνοκράτης που θα μας κάνει τη ζωή δύσκολη....


Όλα αυτά που περιγράφεις θεωρώ πώς είναι και τα πιο επικίνδυνα. Σπόνσορες στη δημόσια εκπαίδευση που θα επιλύουν και την ανάγκη χρηματοδότησης των σχολείων κεντρικά ή μέσω Δήμων (έχουμε και οικονομική στενότητα τώρα, ζάχαρη... )
Στο μόνο που θα ήμουν θετική θα ήταν το άνοιγμα των σχολείων σε πολιτιστικά δρώμενα αλλά συνήθως οι πνευματικοί άνθρωποι βρίσκουν αυτόν τον δρόμο μέσα από Συλλόγους Γονέων ή και το αντίθετο οι σύλλογοι βρίσκουν πνευματικούς ανθρώπους να συνεισφέρουν στο έργο τους. Όμως αυτό δεν συνδέεται με το να συναποφασίζει πχ στην κατανομή των λειτουργικών εξόδων σαν "αντάλλαγμα".


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:30:52 μμ »
η συναπόφαση δεν είναι πάντα κακό πράγμα. Εξάλλου είναι μία ψήφος ανάμεσα σε τόσες άλλες.
και εν πάσει περιπτώσει, ας πούμε ότι διαφωνεί το χ ποσό να πάει για χαρτί Α4 και προτείνει να πάει σε πετρέλαιο για θέρμανση..... Ε και; Στο σχολειο δε θα καταλήξει και το ένα ποσό και το άλλο;

Οι σπόνσορες πάλι δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα. Το χω ζήσει εκ των έσω και το ξέρω. Μπορεί στην αρχή να είναι κάπως να βλέπεις ας πούμε παντού τη διαφημιστική καμπάνια του χ προϊόντος. Αλλά απο την άλλη έχεις ρευστό να πας εκδρομή με τα παιδιά ή να αγοράσεις έναν καινούριο προτζέκτορα ή να σου φέρουν οπτικοακουστικό υλικό ( κάτι για το οποιο στην Ελλάδα επρεπε να περιμένεις χρόνια απο τον ΟΣΚ ή την ΕΡΤ...)

όσο για αυτά που γράφει η buble10 θα πω μόνο ότι η αναπλήρωση των κενών ισχύει και σήμερα αλλά δεν εφαρμόζεται. Ισχύει όμως σαν νόμος. Η μη εφαρμογή του είναι  που επέβαλε στον εισηγητή του σχεδίου νόμου να το καταστήσει ως πειθαρχικό παράπτωμα... Δεν είναι απειλή...είναι ο μόνος ως φαινεται , εν ελλάδι , τρόπος να εφαρμοστεί ο νόμος. 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:41:09 μμ »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ/ΑΝΤΙΤΕΤΡΑΔΙΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ: Για το ν/σ "Οργάνωση της Διοίκησης της Εκπαίδευσης
Επιχείρηση διάλυσης των εργασιακών σχέσεων, γραφειοκρατικός έλεγχος και χειραγώγηση

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=45390
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Συνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 10:58:13 μμ »
Σπόνσορες και χορηγοί στην εκπαίδευση?Τι είναι αυτά τα πράγματα?Σχολείο στα μέτρα της αγοράς και των επιχειρήσεων?Το σωστό είναι να υπάρχει δημόσια,δωρεάν εκπαίδευση για όλους.Που να ικανοποιεί τις ανάγκες τις κοινωνίας.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση στο Νέο Σχολείο
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:03:43 μμ »
θα φοραμε και μπλουζακια του σπονσορα στη δουλεια?  :o
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 590
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.