*

Αποστολέας Θέμα: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα  (Αναγνώστηκε 118811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:41:36 μμ »
ΤΟ να πληρώσουν την κρίση αυτοί που τη δημιούργησαν προφανώς δεν περνάει από το μυαλό σας...Α, ρε κατάντια...Όχι απολύσεις, απαγχονισμό και εκτέλεση αξίζει αυτός ο λαός με το πολτοποιημένο κρέας που έχει στη θέση του εγκεφάλου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:44:59 μμ »
ΤΟ να πληρώσουν την κρίση αυτοί που τη δημιούργησαν προφανώς δεν περνάει από το μυαλό σας...Α, ρε κατάντια...Όχι απολύσεις, απαγχονισμό και εκτέλεση αξίζει αυτός ο λαός με το πολτοποιημένο κρέας που έχει στη θέση του εγκεφάλου...

Συμφωνώ.Να πληρώσουν οι τράπεζες,οι μεγαλοεπιχειρηματίες,οι βιομήχανοι,οι εφοπλιστές,κτλ.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:45:20 μμ »
Κοιτάξτε η κατάσταση είναι τραγική. Εγώ δεν νομίζω ότι όλοι μέσα στη κυβέρνηση είναι ανθέλληνες και θέλουν το κακό της χώρας. Απλά οι πιέσεις πλέον είναι αφόρητες, ασφυκτικές και απάνθρωπες εννοείται από τράπεζες που θέλουν απλά χρήμα, χρήμα, χρήμα χωρίς καμία καθυστέρηση. Εννοείται ότι έγιναν πολλά λάθη από τη κυβέρνηση σε όλη τη διαδρομή, ίσως λάθη που να τα έκανε και οποιαδήποτε άλλη κυβέρνση

Τι έκανε ο Βενιζέλος; Σε στιγμή απόγνωσης είπε αντί να απολύσω εκπαιδευτικούς συμβασιούχους και μη ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ, αλλά και άλλους υπαλλήλους συμβασιούχους και μονίμους πρότεινε την άμεση εφαρμογή τπου μέτρου του φόρου στα ακίνητα. Τις ημέρες αυτές βάλθηκαν όλα τα ΜΜΕ (mega και skai κυρίως) να φάνε τη κυβέρνηση για το νέο μέτρο και ουσιαστικά να πείσουν το κόσμο λοτι είναι καλύτερο μέτρο οι απολύσεις από ότι οι φόροι.
Πιστεύω να είδατε στα δελτία ειδήσεων κυρίως τα βραδυνά (οι βραδυνές ειδήσεις σύμφωνα με ψυχολογικές έρευνες έχουν μεγαλύτερο αντίκτυπο στη ψυχολογία του θεατή), το μίσος που τα δύο κανάλια έδειχναν απέναντι σε προσλήψεις που γίνονται στο δημόσιο. Προσπάθησε η κυβέρνηση να πει μέσω Σκανδαλίδη, Χρυσοχοίδη στα κανάλια ότι εντάξει ας αφήσουμε τους φόρους και ότι δνε πειράζει να κάνουμε και καμιά πρόσληψη, φυσικά οι δημοσιογράφοι ήταν ανένδοτοι και ούρλιαζαν.

Η κυβέρνηση σε προσπάθεια λοιπόν να μην φτάσει στο αίσχατο σημείο απανθρωπιάς που είναι άμεσες απολύσεις και ανάκληση συμβάσεων αορίστου-ορισμένου χρόνου έβαλε συτό το φόρο για να πείσει τη τρόικα.

Φυσικά η τρόικα δε πείστηκε, αν και το μέτρο είναι πολύ καλό μιας και αν εφαρμοστεί από όλους τους έλληνες, θα εξοικωνομηθούν τεράστια διεσκατομμύρια και επίσης θα συνεχίσουν να γίνονται συμβάσεις εργασίας στο δημόσιο. Δυστυχώς ο έλληνας επειδή δεν θέλει τη φορολογία για αυτό το λόγο το μέτρο απέτυχε ήδη ή θα αποτύχει άμεσα.

Επομένως η λύση είναι: ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ακομα και στους εκπαιδευτικούς, αμα θες χρήματα να δωθούν

Άλλωστε για το πάγωμα προσλήψεων στο δημόσιο είναι σ΄λυμφωνος και ο Σαμαράς. Ο σαμαράς το είπε ξεκάθαρα πριν από λίγα λεπτά στη ΔΕΘ: Μόλιε βγω και αμα βγω πρωθυπουργός το άμεσο μέτρο που θα πάρω είναι άγωμα προσλήψεων (βέβαια είπε ότι ο τομέας της εκπαίδευσης εξαιρείται, αλλά να ξέρετε οι συμβάσεις θα μειωθούν στο μισό άμεσα)

Ας επιλέξει ο ελληνικός λαός τι θέλει:

εγώ προσωπικά σε αυτή την έσχατη στιγμή, θα προτιμούσα να δούλευα έστω με συμβάσεις και να πλήρωνα φόρο από το να μη δούλευα καθόλου στη εκπαίδευση, να είμαι άνεργος με όλα τα ψυχολογικά που μπορεί να έχει ένας άνεργος. Δυστυχώς ο ελληναράς δεν το καταλαβαίνει αυτό.

Αποφασίστε εσείς τι θέλετε. Τα παραμύθια τελείωσαν, οι ξένοι λένε δεν πληρωνεις φόρους, απολύεις και σχίζεις τα πάντα στο δημόσιο και την εκπαίδευση φυσικα. Ας αφήσουμε αυτά τα ανόητα (δεν πληρώνω τίποτα, είμαι μάγκας, δεν θέλω κανένα μέτρο αλλά θέλω και δουλειά) ¨η τα παραμύθια είμαστε πατριώτες και να πάμε να τα σπάσουμε όλα και προτιμώ μονιμότητα από ότι συβάσεις. Χρήματα θα δωθούν;;; Δεν νομίζω. Να πας να τα σπάσεις στο ευρωπαικό κοινοβούλιο και στο ΔΝΤ ναι συμφωνώ και επαυξάνω. Στη παρούσα συγκυρία κοντεύουν να σταματήσουν και τις συμβάσεις ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΙΛΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΙ;;;

Δεν υποστηρίζω καμία κυβένηση ούτε είμαι με το ΠΑΣΟΚ. Ας κατηγορηθούν και για εσχάτη προδωσία δεν με ενδιαφέρει, το θέμα είναι ότι χρήματα πως θα δωθούν;;
Δεν ειναι οτι δεν θελει να πληρωσει ο Ελληνας ειναι οτι δεν μπορει  πλεον.Ο ανεργος πως θα πληρωσεις; Ο συνταξιουχος των 500 ευρω δεν θα πρεπει να φαει ενα μηνα αυτος και η γυναικα του.
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:47:57 μμ »
Δηλαδή, συνάδελφε johny Walker, πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα στο τσεκούρι ή στο μαχαίρι (φόροι ή απόλυση;). Αυτή η ευαίσθητη κυβέρνηση, όταν έδινε τα 110 δις στις τράπεζες, δε σκέφτηκε να τ' ανταλλάξει με μετοχές, ώστε να έχει και ένα κέρδος ο ελληνικός λαός; Αυτή η "ευαίσθητη" κυβέρνηση δε σκέφτηκε να διώξει μερικούς υπουργός που αντί να δίνουν χρήματα για τη λειτουργία των σχολείων, δίνουν σκανδαλωδώς χρήματα σε χαρτέμπορους με τη μέθοδο της απευθείας ανάθεσης; Δηλαδή, το μόνο φιλολαϊκό μέτρο που σκέφτηκαν είναι οι έκτατες εισφορές; Συγγνώμη, αλλά δεν έχω και καιρό να λυπηθώ μια δοσίλογη κυβέρνηση!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:49:30 μμ »
Aφού λοιπόν όλοι εμείς είμαστε οι μα...ες που πληρώνουμε φόρους και εσείς είσαι ο μάγκας που έχεις μυαλό στο εγκέφαλο και όλα τα βλέπεις πολύ απλά, ας δώσεις εσύ τη λύση. Λύσεις του στυλ πληρώνουν αυτοί που δημσιούργησαν το χρέος μου φαίνονται τόσο ανεφάρμοστες και τόσο αόριστες προς το παρόν που πιστεψε με η τρόικα τέτοια θέλει ώστε να οδγφηθεί η ελλάδα την επόμενη μέρα στη χρεωκοπία.

Όταν εσύ βάζεις επιπλέον αποδείξεις στη φορολογική δήλωση από αυτές που έχεις κάνει στη πραγματικότητα ε ναι δημιουργείς και εσύ ένα μέρος της κρίσης, μιας και το κράτος υποχρεούται να σου επιστρέψει χρήματα που κανονικά δεν δηιακιούσαι να επισταρφούν. Αυτό το έκαναν όλοι οι έλληνες και για αυτό οδηγηθήμε στο γεγονός οι επιστροφές να είναι πολύ περισσότερες από αυτά που εισέπραξε.

Μα οι τράπεζες ούτως ή άλλως θα υπ'αρχουν, αυτές κινούν την οικονομία και τα πάντα, άμα φύγουν οι τράπεζες χρεοκωπεί μια χώρα άμεσα. Τι να κάνουμε έτσι λειτουργεί η κοινωνία. Εγώ μιλάω για άμεσα μέτρα, εννοείται να πληρώσουν και οι εφοπλιστές που αν πραγματικά πληρώσουν με βάση το νέο φόρο πιστέψτε με θα πληρώσουν τεράστια ποσά. Το θέμα είναι ότι δεν θέλει κανείς να πληώσει. Ε τότε απολύσεις και άντε πείστε εσεις την τρόικα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:52:55 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:50:41 μμ »
ΤΟ να πληρώσουν την κρίση αυτοί που τη δημιούργησαν προφανώς δεν περνάει από το μυαλό σας...Α, ρε κατάντια...Όχι απολύσεις, απαγχονισμό και εκτέλεση αξίζει αυτός ο λαός με το πολτοποιημένο κρέας που έχει στη θέση του εγκεφάλου...

Μα αυτά τα λένε αι κομμουνισταί...

http://www.youtube.com/watch?v=JCdUQh_2vgY   (από το 1:00 και μετά  ;D )

Δεν χρειάζονται αλυσίδες πλέον για να υποδουλώνεις λαούς.. οι σύγχρονοι τρόπο είναι πιο.. "δημοκρατικοί"  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:52:29 μμ »
Aφού λοιπόν όλοι εμείς είμαστε οι μα...ες που πληρώνουμε φόρους και εσείς είσαι ο μάγκας που έχεις μυαλό στο εγκέφαλο και όλα τα βλέπεις πολύ απλά, ας δώσεις εσύ τη λύση. Λύσεις του στυλ πληρώνουν αυτοί που δημσιούργησαν το χρέος μου φαίνονται τόσο ανεφάρμοστες και τόσο αόριστες προς το παρόν που πιστεψε με η τρόικα τέτοια θέλει ώστε να οδγφηθεί η ελλάδα την επόμενη μέρα στη χρεωκοπία.

Όταν εσύ βάζεις επιπλέον αποδείξεις στη φορολογική δήλωση από αυτές που έχεις κάνει στη πραγματικότητα ε ναι δημιουργείς και εσύ ένα μέρος της κρίσης, μιας και το κράτος υποχρεούται να σου επιστρέψει χρήματα που κανονικά δεν δηιακιούσαι να επισταρφούν. Αυτό το έκαναν όλοι οι έλληνες και για αυτό οδηγηθήμε στο γεγονός οι επιστροφές να είναι πολύ περισσότερες από αυτά που εισέπραξε

Έτσι έτσι.. για όλα φταίει αυτός ο απαράδεκτος λαός! Να πληρώσουν τώρα!

Μια ερώτηση: έχεις εικόνισμα του Friedman σπίτι σου;  :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:54:41 μμ »
ΤΟ να πληρώσουν την κρίση αυτοί που τη δημιούργησαν προφανώς δεν περνάει από το μυαλό σας...Α, ρε κατάντια...Όχι απολύσεις, απαγχονισμό και εκτέλεση αξίζει αυτός ο λαός με το πολτοποιημένο κρέας που έχει στη θέση του εγκεφάλου...

Συμφωνώ.Να πληρώσουν οι τράπεζες,οι μεγαλοεπιχειρηματίες,οι βιομήχανοι,οι εφοπλιστές,κτλ.

Και πώς οι μαριονέτες θα στραφούν ενάντια σε αυτούς που κινούν τα νήματα; Μήπως πρέπει να το κάνουν οι θεατές της παράστασης; Άντε, ας σηκωνόμαστε ένας, ένας από τη θεσούλα του. Όπως είπε και ο μεγάλος Μπρεχτ, όποιοι δε μοιράστηκαν την πάλη θα μοιραστούν την ήττα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:55:30 μμ »
Aφού λοιπόν όλοι εμείς είμαστε οι μα...ες που πληρώνουμε φόρους και εσείς είσαι ο μάγκας που έχεις μυαλό στο εγκέφαλο και όλα τα βλέπεις πολύ απλά, ας δώσεις εσύ τη λύση. Λύσεις του στυλ πληρώνουν αυτοί που δημσιούργησαν το χρέος μου φαίνονται τόσο ανεφάρμοστες και τόσο αόριστες προς το παρόν που πιστεψε με η τρόικα τέτοια θέλει ώστε να οδγφηθεί η ελλάδα την επόμενη μέρα στη χρεωκοπία.

Όταν εσύ βάζεις επιπλέον αποδείξεις στη φορολογική δήλωση από αυτές που έχεις κάνει στη πραγματικότητα ε ναι δημιουργείς και εσύ ένα μέρος της κρίσης, μιας και το κράτος υποχρεούται να σου επιστρέψει χρήματα που κανονικά δεν δηιακιούσαι να επισταρφούν. Αυτό το έκαναν όλοι οι έλληνες και για αυτό οδηγηθήμε στο γεγονός οι επιστροφές να είναι πολύ περισσότερες από αυτά που εισέπραξε
Ανεφαρμοστη ειναι και η λυση ζηταω μεσω χαρατσιου ενα επιπλεον μισθο. πλεον η απωλεια εχει φτασει τους 4 μισθους.
Οι κατοικοι του Κιλκις περιοχη απο την οποια καταγομαι πλεον ακομα και τα βασικα ειδη διατροφης τα αγοραζουν απο τα Σκοπια.Εννοειται και την βενζινη αφου η διαφορα αγγιζει τα 50 λεπτα πλεον το λιτρο.
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:58:04 μμ »
Μάλλον δεν έχετε καταλάβειθ τη κρισιμότητα της κατάστασης.

Προτείνετε εσείς άμεσα μέτρα εξοινόμησης δις μέσα σε 2-3 μήνες. Το να πει κάποιος στπους δνειστες του πάω να πι΄σεψ τους εφοπλιστές και μην ανησυχείς θα μου τα δώσουν αυτοί δεν εγγυάται τίποτα. Άμα θέλετε να γίνει αυτό ας κατέβουμε όλοι μα όλοι οι πάντες κυριολεκτικά οι πάντες έξω από τα εφοπλιστικά γραφεία και ίσως να γίνει και αύριο.

το θεωρείτε πραγματοποιησιμο και άμεσο;; Μακάρι να είναι

Το αμέσως επόμενο πραγματοποιησιμο είναι: ΦΟΡΟΣ Η ΑΠΟΛΥΣΗ - εσείς επιλέγετε. Εγώ προσωπικά το πάγωμα και τις απολύσεις ακόμα και συμβασιούων άμεσα το θεωρώ τραγικό. Μην μιλάμε συναισθηματικά σε τέτοιες ώρες, αλλά πως έχει πραγματικά η κατάσταση. Διότι ένας εργαζόμενος άντε κουτσά στραβά θα πληρώσει ένα φορό, ένας άνεργος απολυμένος όχι απλά δεν θα το πληρώσει βάλτε και όλη το ψυχολογικό αντ'ικτυπο που θα έχει.

Θεωρώ ότι κάποιοι από εδώ δεν έχετε βιώσει πραγματικά τι είναι ανεργία. Εγώ το έχω βιώσει
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2011, 04:00:36 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:59:02 μμ »
Μα οι τράπεζες ούτως ή άλλως θα υπ'αρχουν, αυτές κινούν την οικονομία και τα πάντα, άμα φύγουν οι τράπεζες χρεοκωπεί μια χώρα άμεσα. Τι να κάνουμε έτσι λειτουργεί η κοινωνία. Εγώ μιλάω για άμεσα μέτρα, εννοείται να πληρώσουν και οι εφοπλιστές που αν πραγματικά πληρώσουν με βάση το νέο φόρο πιστέψτε με θα πληρώσουν τεράστια ποσά. Το θέμα είναι ότι δεν θέλει κανείς να πληώσει. Ε τότε απολύσεις και άντε πείστε εσεις την τρόικα

Αν καταρρεύσουν οι τράπεζες, θα καταρρεύσει απλά και μόνο ο καπιταλισμός (ίσως ούτε ο καπιταλισμός, απλώς η τελευταία του εκδοχή, δηλαδή ο τραπεζικός καπιταλισμός που βασίζεται στην κερδοσκοπία). Εσένα τι σε πειράζει, λοιπόν; Το τέλος ενός οικονομικού συστήματος δε σημαίνει και το τέλος του κόσμου. Αν είναι να πεθαίνω εγώ κάθε μέρα, ας κατερρεύσουν, λοιπόν, μαζί μου και οι τράπεζες!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:59:38 μμ »
Τι έκανε ο Βενιζέλος; Σε στιγμή απόγνωσης είπε αντί να απολύσω εκπαιδευτικούς συμβασιούχους και μη ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ, αλλά και άλλους υπαλλήλους συμβασιούχους και μονίμους πρότεινε την άμεση εφαρμογή τπου μέτρου του φόρου στα ακίνητα.

Όχι ακριβώς. Δεν είχε να επιλέξει ανάμεσα στα δυο, γιατί τη δραστική μείωση του δημοσίου την έχει υπογράψει στο μεσοπρόθεσμο και στο αρχικό μνημόνιο. Απλώς προσπαθεί να το καθυστερήσει όσο μπορεί, για να γλιτώσει την αντίδραση του κόσμου, καθώς ένα μεγάλο μέρος αυτών που θα πρέπει να φύγουν είναι ψηφοφόροι τους.
Στην πραγματικότητα, αυτό που κάνουν είναι ότι αρνούνται να εφαρμόσουν αυτά που υπέγραψαν με ψέματα και παρελκυστικές τακτικές. Αλλά κι αυτά που εφαρμόζουν δεν αποδίδουν. Εξ ου και το αδιέξοδο στις συνεδριάσεις του Eurogroup.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 04:01:50 μμ »
Μάλλον δεν έχετε καταλάβειθ τη κρισιμότητα της κατάστασης.

Προτείνετε εσείς άμεσα μέτρα εξοινόμησης δις μέσα σε 2-3 μήνες. Το να πει κάποιος στπους δνειστες του πάω να πι΄σεψ τους εφοπλιστές και μην ανησυχείς θα μου τα δώσουν αυτοί δεν εγγυάται τίποτα. Άμα θέλετε να γίνει αυτό ας κατέβουμε όλοι μα όλοι οι πάντες κυριολεκτικά οι πάντες έξω από τα εφοπλιστικά γραφεία και ίσως να γίνει και αύριο.

το θεωρείτε πραγματοποιησιμο και άμεσο;; Μακάρι να είναι

Το αμέσως επόμενο πραγματοποιησιμο είναι: ΦΟΡΟΣ Η ΑΠΟΛΥΣΗ - εσείς επιλέγετε. Εγώ προσωπικά το πάγωμα και τις απολύσεις ακόμα και συμβασιούων άμεσα το θεωρώ τραγικό. Μην μιλάμε συναισθηματικά σε τέτοιες ώρες, αλλά πως έχει πραγματικά η κατάσταση

Δηλαδή, είναι εφικτό να τους δώσουμε 20, ενώ έχουμε 10; Εκεί είναι όλη η ουσία. Βρε, και μηδέν  δημοσίους υπαλλήλους να είχαμε δεν μπορούμε να δώσουμε τα υποτιθέμενα δανεικά. Το συνειδητοποιούμε αυτό ή όχι;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 04:02:38 μμ »
Μα οι τράπεζες ούτως ή άλλως θα υπ'αρχουν, αυτές κινούν την οικονομία και τα πάντα, άμα φύγουν οι τράπεζες χρεοκωπεί μια χώρα άμεσα. Τι να κάνουμε έτσι λειτουργεί η κοινωνία. Εγώ μιλάω για άμεσα μέτρα, εννοείται να πληρώσουν και οι εφοπλιστές που αν πραγματικά πληρώσουν με βάση το νέο φόρο πιστέψτε με θα πληρώσουν τεράστια ποσά. Το θέμα είναι ότι δεν θέλει κανείς να πληώσει. Ε τότε απολύσεις και άντε πείστε εσεις την τρόικα

Αν καταρρεύσουν οι τράπεζες, θα καταρρεύσει απλά και μόνο ο καπιταλισμός (ίσως ούτε ο καπιταλισμός, απλώς η τελευταία του εκδοχή, δηλαδή ο τραπεζικός καπιταλισμός που βασίζεται στην κερδοσκοπία). Εσένα τι σε πειράζει, λοιπόν; Το τέλος ενός οικονομικού συστήματος δε σημαίνει και το τέλος του κόσμου. Αν είναι να πεθαίνω εγώ κάθε μέρα, ας κατερρεύσουν, λοιπόν, μαζί μου και οι τράπεζες!

Πολύ απλά δεν θα μπορείς πλέον να κινηθείς και δεν θα έχουν καμία αξία ακόμα και χρήματα να έχεις. Φυσικά ξέχνα και τα χρήματα που έχεις μέσα, Αν το θεωρείς τόσο απλό και ωραίο αυτό, εγώ το θεωρώ απλά τραγικότατο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.