*

Αποστολέας Θέμα: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα  (Αναγνώστηκε 119739 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:09:09 μμ »
Μόνο οι 2 στους 10 εκπαιδευτικούς απήργησαν σε Αττική, Δυτ Ελλάδα και Αν Μακεδονία

Ιδιαίτερα χαμηλά ποσοστά συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην 24ωρη απεργία που κήρυξε η Διδασκαλική Ομοσπονδία δίνουν στην Κεντρική Υπηρεσία του υπ. Παιδείας οι Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής για όλα τα σχολεία του Νομού δίνει συμμετοχή 22,06%

Περιφερειακή Διεύθυνση Ανατολικής Μακεδονίας- Θράκης για τους Νομούς Δράμας, Εβρου Καβάλας , Ξάνθης και Ροδόπης ποσοστό 16,65%

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Δυτικής Ελλάδας για τους Νομούς Αιτωλοακαρνανίας, Αχαίας και Ηλείας δίνει ποσοστό συμμετοχής μόνο 14,69%
για τις υπολοιπες περιοχες βγηκαν τα ποσοστα;;
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:47:42 μμ »
Σύμφωνα με χθεσινή έκθεση του Υπουργείου Οικονομικών για το έτος 2011 έχουν εγκριθεί προσλήψεις 16220 αναπληρωτών εκπαιδευτικών τόσο στη πρωτοβάθμια όσο και δευτεροβάθμια. Συνολικά για το έτος 2011 εγκρίθηκαν 34.000 συμβάσεις έργου και ορισμένου χρόνιου στο δημόσιο, ενώ η μείωση αγγίζει το 70% σε σχέση με το 2009 που ο αριθμός ήταν 120.000 συμβασιούχοι !!!!!!!!!!

Άρα ο αριθμός 16220 ισχύει, επομένως θεωρητικά θα κάνουν και άλλες προσλήψεις

Επομένως ας σταματήσει αυτή την άθλια τακτική το MEGA κάθε βράδυ στο δελτίο ειδήσεων να πυροβολεί όποιον δουλεύει στο δημόσιο, ακόμ ακαι αξιοκρατικά. Ας σταματήσετε κ. Τρέμη να εξαπολύετε συνεχώς επιθέσεις σε οποιονδήποτε δουλεύει στο δημόσιο και να λέτε συνεχώς τη φράση "μα αφού προσλαμβάνουν ακόμα...".

Επιτέλους να φύγετε από τη χώρα, μιας και από ότι φαίνεται δεν νοιάζεστε καθόλου αν άνθρωποι έχουν μια μικρή δουλειά. Το θεωρώ άκρως ανθελληνικό παραλλήλημα που κρύβει από πίσω μίσος και οργή για τους ίδιους τους νέους ανθρώπους και εκπαιδευτικούς

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ, Ο ΛΑΟΣ ΣΑΣ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 09:12:34 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:52:20 μμ »
αμ δε φταίνε αυτοί που τα λένε, φταίνε όσοι τους παρακολουθούν και νομίζουν κιόλας ότι ...βλέπουν ειδήσεις...

μωρέ, σε τέτοιες περιπτώσεις ΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ ΣΤΑΡ ΔΑΓΚΩΤΟ!!! ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 09:08:51 μμ »
Σύμφωνα με χθεσινή έκθεση του Υπουργείου Οικονομικών για το έτος 2011 έχουν εγκριθεί προσλήψεις 16220 αναπληρωτών εκπαιδευτικών τόσο στη πρωτοβάθμια όσο και δευτεροβάθμια. Συνολικά για το έτος 2011 εγκρίθηκαν 34.000 συμβάσεις έργου και ορισμένου χρόνιου στο δημόσιο, ενώ η μείωση αγγίζει το 70% σε σχέση με το 2009 που ο αριθμός ήταν 120.000 συμβασιούχοι !!!!!!!!!!

Άρα ο αριθμός 16220 ισχύει, επομένως θεωρητικά θα κάνουν και άλλες προσλήψεις

Επομένως ας σταματήσει αυτή την άθλια τακτική το MEGA κάθε βράδυ στο δελτίο ειδήσεων να πυροβολεί όποιον δουλεύει στο δημόσιο, ακόμ ακαι αξιοκρατικά. Ας σταματήσετε κ. Τρέμη να εξαπολύετε συνεχώς λάσπη και να λέτε συνεχώς τη φράση "μα αφού προσλαμβάνουν ακόμα...".

Επιτέλους να φύγετε από τη χώρα, μιας και από ότι φαίνεται δεν νοιάζεστε καθόλου αν άνθρωποι έχουν μια μικρή δουλειά. Το θεωρώ άκρως ανθελληνικό παραλλήλημα που κρύβει από πίσω μίσος και οργή για τους ίδιους τους νέους ανθρώπους και εκπαιδευτικούς

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ, Ο ΛΑΟΣ ΣΑΣ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ

Το καλυτερο ανεκδοτο ειναι η εφεδρεια.Και που συμβαινει αυτο;Στο κρατος που αφηνει καποιον ελευθερο με καταδικαστικες αποφασεις .
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:01:15 μμ »
Διαδήλωση - έκπληξη 8.000 φοιτητών και εκπαιδευτικών σήμερα στην Αθήνα παρά την απεργία των μέσων μαζικής μεταφοράς

Η μεγαλύτερη διαδήλωση της νέας σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Αθήνα. Παρά την απεργία όλων των μαζικών μέσων μεταφοράς, περίπου 8.000 φοιτητές, δάσκαλοι, καθηγητές, αλλά και μαθητές και Πανεπιστημιακοί και άλλοι εργαζόμενοι συγκεντρώθηκαν στα Προπύλαια και λίγο μετά τις 2.30 άρχισαν πορεία προς τη Βουλή μέσω της Σταδίου.
 
ΡΕΠΟΡΤΑΖ alfavita.gr
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:06:09 μμ »
K κάτι για να ευθυμήσουμε λιγάκι ( ; ) μέσα στην απέραντη μαυρίλα...

Δείτε το πλεονάζον προσωπικό για το 2011...

http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=45755

Υ.Γ: Το παραπάνω πάει πακέτο με τη ρήση του Βενιζέλου (Τούρκογλου το πραγματικό του  http://www.akyro.net/2007/09/18/%CE%95%CF%85%CE%AC%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%B6%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%AE-%CE%95%CF%85%CE%AC%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CE%BF%CF%8D%CF%81/  ): "Ευτυχώς που έχουμε την Τρόικα να βάλει μία τάξη σ' αυτό το κράτος".   :o  :o  :o  :o
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:16:46 μμ »
ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ: Καταργούνται πέντε ακόμη Οργανισμοί (ΕΚΕΠΙΣ, ΕΟΠΠ,ΙΔΕΚΕ, ΕΚΕΠ,Ι.Ν) και μία Γενική Γραμματεία στο υπ. Παιδείας

Πέντε ακόμη Οργανισμούς, ακόμη και ο νεοσύστατος από την Αννα Διαμαντοπούλου 0 ΕΟΠΠ,  και μία Γενική Γραμματεία καταργεί η κυβέρνηση στο υπ. Παιδείας –είναι  θέμα  ημερών η ανακοίνωση- οι αρμοδιότητες των οποίων θα ενταχθούν σε δύο φορείς που πρόκειται να δημιουργηθούν, σύμφωνσ με σποκλειστικές  διασταυρωμένες πληροφορίες του esos.gr .Ειδικότερα θα καταργηθούν:

1. Η Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης

2. Το ΕΚΕΠΙΣ (Κολλέγια)

3. Το Εθνικό Κέντρο Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΚΕΠ)

4. Το Ινστιτούτο Νεολαίας

5. Το ΙΔΕΚΕ

6. Ο Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης  Προσόντων

Ταυτόχρονα με την κατάργηση των παραπάνω Οργανισμών δημιουργούνται δύο φορείς στους οποίες θα υπαχθούν οι αρμοδιότητες  τους.
Στον ένα φορέρα με «αρμα» το ΕΚΕΠΙΣ θα έχει τις αρμοδιότητες  του ΕΟΠΠ  και του ΕΚΠ.
Στον δεύτερο φορέα με «άρμα» το ΕΙΝ θα ανήκουν οι αρμοδιότητες  του Ινστιτούτου Νεολαίας και του ΙΔΕΚΕ.

Υπενθυμίζεται ότι μέχρι το τέλος του χρόνου καταργούνται το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, ο ΟΕΔΒ, το ΚΕΕ,  το ΕΙΝ και ο ΟΕΠΕΚ.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14397:sigxoneiseis-katargountai-pente-akomi-organismoi-kai-mia-geniki-grammateia-sto-ip-paideias
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:22:53 μμ »
ΕΛΜΕ ΛΕΣΒΟΥ: Συγκεντρώνει τα εκκαθαριστικά σημειώματα εισφορών των καθηγητών για να τα επιστρέψει στην εφορία

Η ΕΛΜΕ ΛΕΣΒΟΥ προτείνει να οριστεί ένας καθηγητής από κάθε σχολείο που θα αναλάβει να συλλέξει τα εκκαθαριστικά σημειώματα εισφορών των συναδέλφων και θα τα παραδώσει στο ΔΣ της ΕΛΜΕ Λέσβου ως τις 30 του μήνα. Προτείνει να οριστεί η ημέρα και η ώρα που θα γίνει αυτό σε κάθε σχολείο, έτσι ώστε να έχουν συγκεντρωθεί όλα και να έχουν παραδοθεί έγκαιρα στο ΔΣ της ΕΛΜΕ, με στόχο να επιστραφούν στις εφορίες.

Ψήφισμα Γενικής Συνέλευσης

Η έκτακτη Γενική Συνέλευση της ΕΛΜΕ Λέσβου στις 21/9/2011 Ψήφισε το παρακάτω ψήφισμα με θέμα
«ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ»!!!
και αποφάσισε να καλέσει τους συναδέλφους στην άμεση σύγκληση Συνελεύσεων των Συλλόγων των σχολείων για να τεθεί το παραπάνω θέμα και να οργανωθεί η άρνηση πληρωμής της «έκτακτης εισφοράς» και της φοροεπιδρομής για τα ακίνητα. Συγκεκριμένα, προτείνει να οριστεί ένας συνάδελφος από κάθε σχολείο που θα αναλάβει να συλλέξει τα εκκαθαριστικά σημειώματα εισφορών των συναδέλφων και θα τα παραδώσει στο ΔΣ της ΕΛΜΕ Λέσβου ως τις 30 του μήνα. Προτείνει να οριστεί η ημέρα και η ώρα που θα γίνει αυτό σε κάθε σχολείο, έτσι ώστε να έχουν συγκεντρωθεί όλα και να έχουν παραδοθεί έγκαιρα στο ΔΣ της ΕΛΜΕ, με στόχο να επιστραφούν στις εφορίες.
Παρακαλούμε να ενημερωθούν ενυπόγραφα όλοι οι συνάδελφοι.

[...]

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14385:elme-lesbou-sigkentronei-ta-ekkatharistika-simeiomata-eisforon-ton-kathigiton-gia-na-ta-epistrepsei-stin-eforia
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:24:13 μμ »
Και μεσα σε ολη αυτη την εκπαιδευτικη Βαβελ διαβασα κι αυτο.....

'Υπάρχει αύριο. Ρώτησε τον παππού σου, που πολέμησε στην Αλβανία και μετά στον Εμφύλιο. Ρώτησε τον πατέρα σου, που στη Χούντα τον είχαν κλείσει σ' ένα κελί και τον έκαναν ασήκωτο στο ξύλο. Κοιτάξου στον καθρέφτη και θυμήσου, ότι υπήρξε κι άλλη μέρα μετά από ένα διαζύγιο, μια πτώχευση, ένα θάνατο δικού σου προσώπου.
Η κρίση αυτή θα κρατήσει αρκετά και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για τη διάρκεια αυτής της κατάστασης όμως, υπάρχει αύριο και πρέπει να σκεφτείς πού θα σε βρει αυτό το αύριο, σε ποια θέση και κυρίως σε ποια κατάσταση. Υπάρχει αύριο. Στ'αλήθεια υπάρχει".
 
Αναζητωντας λοιπον την πορτα προς την εξοδο του Αυριο........ :)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:34:49 μμ »
Ορέ παιδιά,

Τι 'ν' τούτο;

"Ειδικά για τους αναπληρωτές καθηγητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, συμφωνήθηκε με το
Υπουργείο Παιδείας, η μείωση των μηνών απασχόλησης από 9 το 2010 σε 8 το 2011, προκειμένου να απασχοληθούν τα απαραίτητα άτομα και να καλυφθούν οι ανάγκες των σχολείων".

(από τον Απολογισμό προσλήψεων 2010-11)


Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:45:28 μμ »
θα φάνε ανθρώπους μήνες μέρες ώρες λεπτά δευτερόλεπτα ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:59:04 μμ »
Και μεσα σε ολη αυτη την εκπαιδευτικη Βαβελ διαβασα κι αυτο.....

'Υπάρχει αύριο. Ρώτησε τον παππού σου, που πολέμησε στην Αλβανία και μετά στον Εμφύλιο. Ρώτησε τον πατέρα σου, που στη Χούντα τον είχαν κλείσει σ' ένα κελί και τον έκαναν ασήκωτο στο ξύλο. Κοιτάξου στον καθρέφτη και θυμήσου, ότι υπήρξε κι άλλη μέρα μετά από ένα διαζύγιο, μια πτώχευση, ένα θάνατο δικού σου προσώπου.
Η κρίση αυτή θα κρατήσει αρκετά και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για τη διάρκεια αυτής της κατάστασης όμως, υπάρχει αύριο και πρέπει να σκεφτείς πού θα σε βρει αυτό το αύριο, σε ποια θέση και κυρίως σε ποια κατάσταση. Υπάρχει αύριο. Στ'αλήθεια υπάρχει".
 
Αναζητωντας λοιπον την πορτα προς την εξοδο του Αυριο........ :)

Από... θεολογικό σάιτ ή ανακοίνωση από... καμιά ενορία;;;  ???
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:02:33 μμ »
επαναληψη μνμτος απο  Μάιος 07, 2010

Ρίξτε μια ματιά όλο και κάποιους γνωστούς θα δείτε , μην με αφήσετε μόνο μου, επειδή εγώ εδώ μέσα είμαι,ούτε  αντέχω  να σηκώνω μόνος μου τόσο βάρος........    θα αισθανθώ καλύτερα με λίγη παρεούλα  ;)

Καλή ανάγνωση 
 
"Ανάθεμα και κατάρα στους κλέφτες του δημόσιου βίου...κρεμάλα στους πολιτικούς.... να πάνε φυλακή τα λαμόγια...κάθαρση τώρα…είναι μερικές απ τις κραυγές των αγανακτισμένων Ελλήνων για την κρίση .Κρίση που δείχνει αξεπέραστη όσα δις. ευρώ και να μας δανείσουν.. κρίση που δεν είναι μόνο λογιστική, κρίση που...

δεν αποτυπώνεται μόνο σε οικονομικά μεγέθη, αλλά είναι κρίση βαθύτατη και ριζωμένη πια στις ζωές όλων μας. Είναι κρίση αξιών, νοοτροπίας και ήθους.

Είμαι ένας πολίτης που ζω και εργάζομαι στη χώρα αυτή και θεωρώ τον εαυτό μου μοναδικό και αναντικατάστατο, σπάνιο είδος της ανθρώπινης αλυσίδας που όλοι πρέπει να φροντίζουν για μένα γιατί ...έχουμε δημοκρατία .Γείτονα, συμπολίτη, συνάνθρωπε μπορεί να μην καταχράστηκα δημόσιο χρήμα μπορεί να μην έγινα πολιτικός μπορεί να μην έχτισα βίλες μπορεί να μην έκανα χλιδάτους γάμους στο εξωτερικό μπορεί να μη μπήκα σε κότερο ποτέ μου αλλά σε έκλεψα και εγώ και θα σε κλέβω συνέχεια και καθημερινά γιατί είμαι συμφεροντολόγος, ατομιστής ,νάρκισσος ασυνεπής που δεν ξέρω τι θα πει αυτοκριτική και πάντα μου φταίνε οι άλλοι .

Σου έκλεψα την ησυχία σου όταν για να επιδειχτώ στη γειτονιά πέρασα απ το σπίτι σου με διαπασών τη μουσική και την εξάτμιση να μουγκρίζει.

Σου έκλεψα την γαλήνη σου όταν προσπάθησες να περάσεις τη διάβαση πεζών και εγώ  έστεκα αγέρωχος με το 36 άτοκες δόσεις αυτοκίνητο μου πάνω της.

Σου έκλεψα τη θέση παρκινγκ βάζοντας οριζόντια τη μηχανή μου γιατί στη γειτονιά υπάρχω μόνο εγώ και η γυναίκα μου πρέπει να παρκάρει χωρίς να δυσκολευτεί όταν έρθει απ τη δουλειά.

Σου έκλεψα τη ουρά στο σούπερ μάρκετ ,γιατί βιαζόμουν.

Σου ζήτησα 120 ευρώ για να σου βάλω ένα αιρ κοντισιον χωρίς να σου κόψω απόδειξη.

Σου πηρα 100 ευρω την ημερα για ένα δωματιο το χειμωνα σε χωριο της ελληνικης υπαιθρου γιατι μια καντηλήθρα στην παρουσιασα για τζακι.

Μου πληρωσες 4 ευρω τον καφε και 6 ευρω τη χωριατικη και 10 ευρω το ποτο γιατι ολοι τοσο τα εχουν.

Εκμεταλευτηκα την πετρελαικη κριση και χωρις καθυστερηση σου ανεβασα την τιμη στα καυσιμα αισχροκερδοντας εις βαρος σου ενώ ξεχασα να τις κατεβασω όταν περασε η κριση.

Σου στερησα τα δελτια κοινωνικου τουρισμου γιατι μπορω να αποκρυπτω εισοδηματα και να εμφανιζομαι σαν δικαιουχος.

Πηρα επιδοματα και επιδοτησεις με πλασματικα στοιχεια και τωρα φωναζω να φερουν πισω τα κλεμενα

Σηκωσα κοματικες σημαιες ενιωθα δεος όταν με κερναγε και με χαιρετουσε ο βουλευτης στο καφενειο,ψηφιζα για ιδιοτελεις σκοπους ξερογλυφομουν στα πολιτικα γραφεια για να εχω έναν ανθρωπο για τις δουλειες μου και τωρα απαιτω να παει φυλακη.

Έδωσα φακελακι σε γιατρο για να σε παρακαψω στη λιστα και να σωθώ εις βαρος σου.

Λάδωσα το μηχανικο της πολεοδομιας να κανει τα στραβα ματια μεχρι να σηκώσω το αυθαιρετο σε δασικη εκταση και μετα πηγα στο συνταγμα σε καντηλοφορια να κλαψω για τα δαση που καηκαν.

Εψαξα και βρήκα γνωστο στην εφορια να γλιτώσω το προστιμο που μου επιβλήθηκε για φορολογικες παραβασεις και μετα παραπονέθηκα για τη διαπλοκη.

Προειδοποίησα με φωτεινο σινιαλο παραβατες οδηγους για υπαρξη τροχονομικου μπλοκου και μετα διαμαρτηρηθηκα γιατι η τροχαια δεν τους γραφει.

Πεταξα το αδειο πακετο τσιγαρων απ το αυτοκινητο και μετα θυμωσα με την αμελεια των αρχων να καθαρισουν τα φρεατια και να πλημυρίσει η γειτονιά μου.

Σε εμποδισα να περπατησεις ελευθερα στο πεζοδρομιο γιατι αφησα το αυτοκινητο, μιας και πεταχτηκα για δυο λεπτα σε μια δουλεια.

Τα εβαλα με τους αλλοδαπους που μολυνουν την χωρα μου ενώ τους εκμεταλλεύτηκα για φτηνή και ανασφαλιστη εργασια

Εβγαλα το σκυλο βολτα δηλώνοντας τη ζωωοφιλια μου αλλα ξεχναω να μαζεψω τα περιτωματα του υπονομευοντας την υγεια σου .

Εμπιστεύτηκα τους δημοσιογραφους, τους θεωρησα αυθεντιες,τους αφησα να με καθοδηγησουν…με μπερδεψαν με αλλοτριώσαν.

Μου ειπανε πως οι γερμανοι συντακτες του Spiegel είναι ανθελληνες ενώ ειδα την ιδια μερα οπαδους των δυο μεγαλων ομαδω να μη σέβονται την ανακρουση του εθνικου υμνου.

Μου ειπανε πως ξενοι ετοιμαζονται να αγορασουν νησια μας και ειδα ελληνες να καταπατουν την ακτογραμμη φτιαχοντας ιδιωτικα λιμανια και να μου ζητουν χρηματα ώστε να μου επιτρεψουν το μπανιο.

Μου ειπανε πως τα σταδια των ολυμπιακων αγωνων φτιαχτήκαν για μενα και θα μεινουν σε μενα και ειδα να δινονται στην οικονομικη ελιτ και στις αθλητικες εταιρίες.

Μου ειπανε πως ο διαγωνισμος τραγουδιου της eurovision είναι εθνικη υποθεση ενώ ειδα πως είναι ένας θιασος που τρεφει το life style με χρηματα φορολογουμενων.

Μου ειπανε πως η επενδυση του χρηματιστηριου εχει εγγυημένες αποδοσεις και οι προβλεψεις είναι αισιοδοξες και ειδα μια καλοστημενη κομπινα με την ομηρια χιλιαδων μικρο επενδυτων.

Μου ειπανε πως μετα τις κραυγες των ζωντανων συνδεσεων υστερα από μαγαλες τραγωδιες και καταστροφες το μαχαιρι θα φτασει στο κοκαλο και ότι θα παρακολουθουν την υποθεση και ειδα νατην συγκαλύπτουν και να την ξεχνουν.(σαμινα σεισμοι πυρκαγιες χρηματιστηριο)

Μου ειπανε πως οι δημοσιογραφοι είναι οι ελεγκτες της εξουσιας και προστατες των αδυνατων και ειδα να γίνονται εκδοτες,κομιστες και διαπλεκομενοι με το κεφαλαιο και τη εξουσια.

Μπερδευομαι ρε γαμωτο δυσκολευομαι να καταλαβω.Η σύγχυση μεγαλη...!

Ενώ ηξερα πως τα τανκς που κατεβηκαν στους δρομους και κατελυσαν την δημοκρατια αυτό ζημιωσε τη χωρα μου,ειδα πως οι αγροτες μπορουν να κλεινουν τους δρομους,οι λιμενεργατες τα λιμανια γιατι τα αιτηματα των συντεχνιων είναι πιο πανω απ τα δικα μου δικαιωματα.

Ενώ ηξερα πως η αριστερα είναι προοδευτικο κινημα ειδα ότι αποτελει τροχοπεδη σε κάθε μεταρυθμιση.

Ενω ηξερα πως η δεξια είναι πατριωτικο κομα ειδα να σαμποταρει τους θεσμους και να διαβρωνει τις αξιες και το νομιμο να γινετε ηθικο

Ενώ ηξερα πως σοσιαλισμος είναι αναδιανομη εισοδηματος και κοινωνικη δικαιοσυνη ειδα πλουτισμο ημετερων,σκανδαλα,και κοινωνικη ανισοτητα.

Ενώ ηξερα πως ο εθνικιστης θεωρει την πατριδα του υπερ ανω ολων,ειδα να φορα τη ναζιστικη μποτα και τον αγκυλωτο σταυρο που το 41 εισεβαλε στη πατριδα του και σκοτωσε ελληνες.

Ενώ ηξερα πως ο αναρχικος είναι φορεας επαναστατικων ιδεων και εναντιωνεται στο συστημα,ειδα να πηγαινει στις καταληψεις με ταξί,να ντυνεται με γνωστες φιρμες πολυεθνικων,και να επικαλειτε το ιδιο το συστημα που θελει να ανατρεψει.

Ενώ ηξερα πως ο συνδικαλιστης είναι προαγωγός τον δικαιωματων των εργαζομενων και ακαμπτος υπερασπιστης,ειδα να γινεται βουλευτης και να διαπλεκεται στα γραναζια της εργοδοσιας.

Ενώ ηξερα πως τα κοματα είναι στυλοβατες της δημοκρατιας ειδα να αυθαιρετουν να εμφανιζονται σαν συμμοριες και να καπηλεύονται τους θεσμους.

Και τοτε εχασα τελειως τον ελεγχο..

Ενώ ηξερα πώς είναι να φερεσαι σαν πολιτης και σαν ανθρωπος εχοντας υποχρεωσεις και δικαιωματα προτιμησα να φερθω σαν καταναλωτης και χουλιγκανος.

Ενώ οι καλυτεροι μου φιλοι είναι παναθηναικοι πηγα στο καραισκακη να τους βρισω τη μανα και να τους πεταξω φωτοβολιδες γιατι η χαρα της νικης είναι μονο δικο μου προνομιο.

Ενώ έλεγα πως οι πολιτικοί είναι εντολοδόχοι ξένων συμφερόντων και υπηρετούν οικονομικούς παράγοντες, με φανατισμό τους υποστήριζα στις εκλογές δίνοντας τους μια ακόμη ευκαιρία…και κάπως έτσι έφτασα να ζω το ψέμα μου συμπολίτες…

Επιδόθηκα σε ασταμάτητη κατανάλωση προκειμένου να βρω ταυτότητα

Υποτίμησα τη σημασία της παιδείας και των αξιών και προτίμησα να μιμηθώ το life style της τηλεόρασης.

Ταύτισα την ευτυχία με το τριήμερο στην Αράχωβα και το 4Χ4 τζιπ.

Η αυταπάτη της παντοδυναμίας μου ενισχύθηκε με την πιστωτική κάρτα.. μπορούσα να αποκτήσω περισσότερα από όσα δικαιούμαι.

Χωρίς εγκράτεια ζήτησα να δανειστώ για να απολαύσω αγαθά που έβλεπα να απολαμβάνουν οι πλούσιοι και ήθελα να τους μοιάσω.

Εγκατέλειψα το χωριό μου για να γίνω υπάλληλος των 700 ευρώ.

Άφησα την ποιότητα ζωής στην ύπαιθρο για να ζήσω σε ένα δυαράκι στη κυψέλη.

Περιφρόνησα τα πανηγύρια στην επαρχία γιατί στα μπουζούκια πια γίνεται η επίδειξη και το νυφοπάζαρο.

Ένιωθα σπουδαίος αν τη δευτέρα το πρωί μιλούσα στη δουλειά για το διήμερο που πέρασα στα χιόνια η τη κραιπάλη στα μπουζούκια.

Χρεοκόπησα νεοέλληνα...γιατί πια δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος, τι είναι δίκαιο και τι άδικο. ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ.. δε θα λυτρωθώ απ τα spreads ούτε απ τους οίκους αξιολόγησης..

Για να σηκωθώ ξανά χρειάζεται περισυλλογή συγκέντρωση και αυτοκριτική χρειάζεται εσωτερική επανάσταση.

Ηρθε ο καιρος να αλλαξω ,γιατι αν δε το κανω η νεα γενια από λαμογια παραμονευει να παρει τη θεση των απερχομενων και το νέο κυμα σκανδαλων που θα παραξει ξανα το συστημα θα με βρει παλι να σκουζω σα βικτωριανη παρθενα..’’κλειστε τους ολους φυλακη.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Ακύρωση όλων των προσλήψεων του 2010 και 2011 ζητά η Τρόικα
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 11:12:48 μμ »
H  εξοδος για το Αυριο ... :)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161918
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 579
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.