*

Αποστολέας Θέμα: Διατροφή και νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 13541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:05:55 μμ »
Προφανώς & όλοι μας κοιτάμε πρώτα να μην ξεβολευτούμε, δεν είναι τόσο κατακριτέο, εφόσον είναι ανθρ. στοιχείο... Απλώς κάπου πρέπει να υπάρχουν όρια. & αυτά τα όρια είναι η ΥΓΕΙΑ του παιδιού.

Νομίζω πως δεν είναι τόσο δύσκολο πια να φτιάχνουν ένα σάντουιτς ή να αγοράζουν ένα κουλούρι από τον φούρνο. Ακόμη & το να φτιάξεις κουλούρι δεν είναι πια τόση διαδικασία (φτιάχνω κάθε εβδομάδα, έχω μήνες να αγοράσω).

Οπότε, ναι. Κάποιοι γονείς είναι υπερβολικοί. & αφού δεν βάζουν οι ίδιοι όρια, θα τα βάλει ο εκπαιδευτικός. Αν μη τι άλλο, ένα μόνο παιδί μπορεί να χαλάσει τη δουλειά που κάνεις με όλα τα υπόλοιπα, αν τρώει μονίμως σοκολάτες & κρουασάν...
Συμφωνώ απόλυτα :)

Ακόμη & το να φτιάξεις κουλούρι δεν είναι πια τόση διαδικασία (φτιάχνω κάθε εβδομάδα, έχω μήνες να αγοράσω).
Και στο έχω πει εδώ και καιρό Μάρκε να φτιάξεις ένα θέμα περί της μαγειρικής αλλά δεν ακούς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος anna_kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
    • Αμπρα Κατάμπρα
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:22:57 μμ »
Πριν μερικά χρόνια είχα Α Δημοτικού. Επί μέρες κοιτούσα το ασπρο παγουρίνο το παιδιού στο οποίο φαινόταν μέσα κάτι σκούρο....Σκεφτηκα πως θα εχει κακαο με γαλα, καποιο τσάι, μιλκο κτλ.
Ε μετα απο 3-4 μερες ρωτησα και μου λεει "Η μαμα μου βαζει κοκα κολα"

( καθε μερα κρατουσε και δρακουλινια, πιτσινια οικογενειακη συσκευασια)

20 ζευγαράκια ματια ανοιξαν διαπλατα και ρωτησαν "Κόκα κόλααααα;;;;;|

Καναμε λοιπον με τα παιδια συζητηση για το τι πρεπει να τρωμε /να πινουμε ...Ηταν αρχη σχολικης χρονιας...Μονα τους ειπαν πως πρεπει να πινουμε γαλα, φυσικο χυμο και νερο κτλ κτλ

Στο παιδακι δεν απευθύνθηκα προσωπικά καθολου. Την επομενη μερα ερχεται η μικρή και μου λεει
"Κυρια ειπα στη μαμα πως δεν κανει να πινουμε κοκα κολα και να τρωμε γαριδακια και μου ειπε πως αμα κανει ποτε η δασκαλα παιδια να μη τους δινει|

Ενιωσα τοσο θυμο ...αλλα΄δεν μπορεις να πεις τιποτα...Οποτε προσπαθησα να κερδισω το παιδι. Μακαρι να μπορουσα να απαγορευσω στο σχολειο καποια πραγματα...Ετσι το μονο που κανω ειναι περα απο πολυ κουβεντα και προγραμματα αγωγης υγειας ειναι να επιβραβευω το "σωστο πρωινο"
Ας πουμε τους λεω σημερα "Για να δω ποιος θα φαει πολλες βιταμινες το διαλειμμα για να εχει δυναμη να σβησει τον πινακα και να ανοιξει τα παραθυρα μετα;;;"

Συνηθως μετα απο λιγο καιρο τα πιο πολλα μαζι σηκωνουν χερακια με πρωινο και φωναζουν "Κυρια κυρια κοιτα ειναι υγιεινο....;;;"

Α και περυσι που φαγαμε πρωινο μεσα σε ταξη ( το κανω συχνα αυτο ) ενα παιδακι ξερετε τι κρατουσε;;;

"Πατατακια με ελαιολαδο" γιατι αυτα ειπε η μαμα ειναι πολυ υγιεινα!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 07:36:10 μμ »

"Κυρια ειπα στη μαμα πως δεν κανει να πινουμε κοκα κολα και να τρωμε γαριδακια και μου ειπε πως αμα κανει ποτε η δασκαλα παιδια να μη τους δινει|

κλασικη απαντηση μητερας !!!  ;) ;D

Περα απο τη πλακα, θεωρω πως η τακτικη της συναδελφισσας anna_kriti ειναι σωστη. Ωφείλουμε να λεμε αυτο που πρεπει αλλα απο κει και περα δεν μπορουμε να επιβαλλουμε. Ειναι θεμα γονεων, πως να το κανουμε!

υ.γ1 Παντα υποστηριζω, επειδη ακριβως το πιστευω, πως το επαγγελμα της/του  νηπιαγωγου ειναι απ τα πλεον δυσκολα και επιβαλλεται και 2η συναδελφος στη ταξη και μισθος πιο υψηλος απο των δασκαλων,καθηγητων!

υ.γ2. κρουασαν και πατατακια?  ωχ,...και εχω μια λιγουρα τωρα. παω να τα τσακισω!!!! ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:38:14 πμ »
Αμάν, ρε Μάρκο, λυπήσου μας! :D

Επί της ουσίας τώρα. Φέτος πήγα το παιδάκι μου για 1η φορά σε παιδικό σταθμό ιδιωτικό που έχει και νηπιαγωγείο, οπότε ισχύουν τα ίδια ως προς το φαγητό. Πληρώνω 260 ευρώ και το φαγητό είναι δικό τους. Οπότε, δεν έχει α, εμένα γιατί μου έβαλες τοστ ενώ ο Γιάννης είχε κέικ κλπ. Στην αρχή κάθε μήνα μάς δίνουν το μενού όλου του μήνα υπογεγραμμένο από παιδίατρο και από ό,τι είδα έχει συγκεκριμένη δομή: Δευτέρα λαδερό, Τρίτη κρέας με ζυμαρικό, Τετάρτη όσπρια, Πέμπτη κρέας με ζυμαρικό, Παρασκευή ψάρι. Σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς που ρώτησα το κόστος ήταν 150 ευρώ και το φαγητό δικό μου. Αναλογικά, δηλαδή, η διαφορά δεν είναι τεράστια. Δε θα μπορούσε να υπάρξει μια μέση λύση, δηλαδή, αφού πληρώνεις που πληρώνεις 150, να πληρώνεις κάτι παραπάνω πχ 30 -50 ευρώ και να είναι το φαγητό του νηπιαγωγείου, ώστε όλα τα παιδάκια να "αναγκάζονται'' να τρώνε το ίδιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 08:11:46 πμ »
Δυστυχώς δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά δομών.

Σκέψου πόσα χρειάζονται, για να στηθεί μια κουζίνα για τόσα παιδάκια.
Έτσι όπως ταλες πάντως, δεν είναι μεγάλη διαφορά για τον διωτικό...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 11:58:32 μμ »
Την επομενη μερα ερχεται η μικρή και μου λεει
"Κυρια ειπα στη μαμα πως δεν κανει να πινουμε κοκα κολα και να τρωμε γαριδακια και μου ειπε πως αμα κανει ποτε η δασκαλα παιδια να μη τους δινει|
Έτσι.... έτσι  :-X 
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 06:36:28 μμ »
δεν προβλέπεται κατι συγκεκριμένο γι αυτο το θέμα , οι νηπιαγωγοι αναλαμβάνουν αυτή την πρωτοβουλία μεσα στα πλαισια της γενικοτερης διαπαιδαγωγησης των παιδιων που προεκτεινεται σε θέματα αγωγή υγειας . τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικο και αναγκαστικο.
αλλοι παρακαλανε για τετοιες πρωτοβουλιες και αλλοι κανουν επιθεση , πραγματικά δεν τους πιάνεις πουθενά τους γονείς.

Η νηπιαγωγός δεν έχει υποχρέωση ούτε και ευθύνη στο τι δίνουν οι γονείς από το σπίτι να φάνε τα παιδιά. Εγώ προσωπικά δεν ανακατεύομαι ποτέ.

2 επιδόματα έπρεπε να υπάρχουν στους νηπιαγωγούς κατά την άποψή μου. 1) Επίδομα ανοχής γονέων + 2) Βαρέων και ανθυγιεινών καθώς κολλάμε από τα παιδιά ό,τι μεταλλαγμένη ίωση κυκλοφορεί κατά καιρούς.

Στο νήπιο το πρόβλημα δεν είναι τα παιδιά....είναι τα κτηριακά προβλήματα και οι γονείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 06:39:24 μμ από Deyna »

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:31:06 πμ »
2 επιδόματα έπρεπε να υπάρχουν στους νηπιαγωγούς κατά την άποψή μου. 1) Επίδομα ανοχής γονέων + 2) Βαρέων και ανθυγιεινών καθώς κολλάμε από τα παιδιά ό,τι μεταλλαγμένη ίωση κυκλοφορεί κατά καιρούς.

ΠΟΣΟ δίκιο έχεις!!!

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:34:05 πμ »
Προφανώς & όλοι μας κοιτάμε πρώτα να μην ξεβολευτούμε, δεν είναι τόσο κατακριτέο, εφόσον είναι ανθρ. στοιχείο... Απλώς κάπου πρέπει να υπάρχουν όρια. & αυτά τα όρια είναι η ΥΓΕΙΑ του παιδιού.

Νομίζω πως δεν είναι τόσο δύσκολο πια να φτιάχνουν ένα σάντουιτς ή να αγοράζουν ένα κουλούρι από τον φούρνο. Ακόμη & το να φτιάξεις κουλούρι δεν είναι πια τόση διαδικασία (φτιάχνω κάθε εβδομάδα, έχω μήνες να αγοράσω).

Οπότε, ναι. Κάποιοι γονείς είναι υπερβολικοί. & αφού δεν βάζουν οι ίδιοι όρια, θα τα βάλει ο εκπαιδευτικός. Αν μη τι άλλο, ένα μόνο παιδί μπορεί να χαλάσει τη δουλειά που κάνεις με όλα τα υπόλοιπα, αν τρώει μονίμως σοκολάτες & κρουασάν...

Συγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλά τί κουλούρι φτιάχνεις? Το στρογγυλό με το σουσάμι? Στείλε τη συνταγή please! Με έπιασε μια λιγούρα...

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διατροφή και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:36:02 πμ »
Έχω στείλει στο νηπιαγωγείο τέσσερα παιδιά. Σε όλα-μα όλα-οι δασκάλες απαγόρευανσυγκεκριμένες τροφές. Μας έδιναν από την αρχή έντυπο με το πρωινό και το γεύμα που επιτρέπεται και οι επιλογές ήταν πολλές. Νομίζω ότι εξυπηρετεί και τις ίδιες, αφού δεν υπάρχει αντιδικία, λόγω του κρουασάν ή του αναψυκτικού που μπορεί να έχει κάποιο παιδί.
Συμφωνώ πάντως με το συνάδελφο, ότι κάποια στιγμή ( ασθένεια της μητέρας; έκτακτη περίσταση;) είναι ανθρώπινο να μην ανταπεξέλθει ο γονιός σε συγκεκριμένο μενού. Θεωρώ ότι είναι η συνήθειαπου θα δημιουργήσει το πρόβλημα. Είναι και οι μητέρες κάποιες φορές υπερβολικές, αλλά βλέπω και νηπιαγωγούς που εξαρχής βλέπουν το γονιό ως αντίπαλο. Είναι αυτός που δεν εκτιμάει τη δουλειά τους, δε δίνει αγωγή στο παιδί του, βλέπει το νηπιαγωγείο ως πάρκινγκ κλπ. κλπ. Τέλος πάντων, ούτε αυτή η θεώρηση των πραγμάτων βοηθάει.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Διατροφή και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:00:25 μμ »
εμας παλι μας απαγορευσαν αυγο και μηλο...
δυστυχως καποιες μητερες δινουν μπισκοτα γεμιστα στα παιδια τους μαζι,μια μερα μου λεει ο μικρος μου μαμα θελω και γω μπισκοτα να παιρνω μαζι, πολυ ηρεμη λοιπον του απαντησα οτι μ αυτα ποναει η κοιλιτσα και χαλανε τα δοντακια...ασε που αμα τρως τετοια δεν θα γινεις δυνατος (τωρα βεβαια του πεταω και οτι οι ποδοσφαιριστες δεν τρωνε τετοια χαζα  και ακομα τον "ριχνω" ;) ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διατροφή και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:24:29 πμ »
εμας παλι μας απαγορευσαν αυγο και μηλο...
δυστυχως καποιες μητερες δινουν μπισκοτα γεμιστα στα παιδια τους μαζι,μια μερα μου λεει ο μικρος μου μαμα θελω και γω μπισκοτα να παιρνω μαζι, πολυ ηρεμη λοιπον του απαντησα οτι μ αυτα ποναει η κοιλιτσα και χαλανε τα δοντακια...ασε που αμα τρως τετοια δεν θα γινεις δυνατος (τωρα βεβαια του πεταω και οτι οι ποδοσφαιριστες δεν τρωνε τετοια χαζα  και ακομα τον "ριχνω" ;) ;D ;D ;D
Μπράβο, καλά κάνεις!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Διατροφή και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:49:33 πμ »
γιατί απαγόρευσαν το αυγό και το μήλο;;;;
 ???

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διατροφή και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:01:56 πμ »
γιατί απαγόρευσαν το αυγό και το μήλο;;;;
 ???

Ο μόνος λόγος που ίσως θα μπορούσε να το δικαιολογεί είναι ότι τα πιτσιρίκια δεν μπορούν να καθαρίσουν αυγά και οι μαμάδες δεν τα έδιναν καθαρισμένα....
Επίσης, ίσως φοβούνται ότι το αυγό εκτός ψυγείου μπορεί να χαλάσει....

Τώρα για το μήλο..........δεν βρίσκω κανένα λόγο......... Ίσα ίσα που η κατανάλωση φρούτων πρέπει να ενθαρρύνεται........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.