*

Αποστολέας Θέμα: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70  (Αναγνώστηκε 3896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenisidiropoulou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 01:30:25 μμ »
Τα κριτήρια κατάρτισης του πίνακα αναπληρωτών είναι πρώτον η ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου και δευτερευόντως ο βαθμός πτυχίου. Είμαι δασκάλα, υποψήφια αναπληρώτρια, στον πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία. Αποφοίτησα τον Ιούνιο του 2010 και, αν και αριστούχος στο Τμήμα μου, βρέθηκα πολύ πίσω στον πίνακα, καθώς άλλα Τμήματα πήραν πτυχίο 1-2 μέρες νωρίτερα! Θεωρώ ότι ο νόμος είναι άδικος και θα έπρεπε να προβλέπει ισοτιμία ανάμεσα στους συναδέλφους που αποφοιτούν την ίδια περίοδο (Ιουνίου, Σεπτεμβρίου, Φεβρουαρίου), με βασικό κριτήριο το βαθμό πτυχίου. Ανοίγω το θέμα για να δω αν υπάρχουν συνάδελφοι που υιοθετούν αυτήν την άποψη ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:31 »

Αποσυνδεδεμένος emantou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 05:56:52 μμ »
Συμφωνώ απολύτως συναδέλφισσα! Κι εγώ αποφοίτησα φέτος τον Ιούνιο και βρίσκομαι πάρα πολύ χαμηλά στον πίνακα μηδενικής... Είναι τρομερά άδικο το γεγονός ότι κάποιος που τελείωσε π.χ. 20 Ιουνίου με βαθμό 8 να βρίσκεται πολλεεεεεεεεεες θέσεις χαμηλότερα από κάποιον που τελείωσε μόνο μία μέρα νωρίτερα και έχει βαθμό 6 ή 7!!!!!!!! Δηλαδή η προσπάθεια που κάνει κάποιος για να βγάλει έναν αξιοπρεπή βαθμό εξαρτάται από το πότε θα θυμηθεί η γραμματεία της κάθε σχολής να εκδώσει το πτυχίο!!!!!! Το κριτήριο κατάταξης θα έπρεπε να είναι το ΕΞΑΜΗΝΟ που τελείωσε κάποιος και όχι η ημέρα!!!! Αν είναι δυνατόν! Ευτυχώς δηλαδή που δεν θεωρείται κριτήριο και η ώρα!!

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:05:01 μμ »
Συμφωνώ απολύτως συναδέλφισσα! Κι εγώ αποφοίτησα φέτος τον Ιούνιο και βρίσκομαι πάρα πολύ χαμηλά στον πίνακα μηδενικής... Είναι τρομερά άδικο το γεγονός ότι κάποιος που τελείωσε π.χ. 20 Ιουνίου με βαθμό 8 να βρίσκεται πολλεεεεεεεεεες θέσεις χαμηλότερα από κάποιον που τελείωσε μόνο μία μέρα νωρίτερα και έχει βαθμό 6 ή 7!!!!!!!! Δηλαδή η προσπάθεια που κάνει κάποιος για να βγάλει έναν αξιοπρεπή βαθμό εξαρτάται από το πότε θα θυμηθεί η γραμματεία της κάθε σχολής να εκδώσει το πτυχίο!!!!!! Το κριτήριο κατάταξης θα έπρεπε να είναι το ΕΞΑΜΗΝΟ που τελείωσε κάποιος και όχι η ημέρα!!!! Αν είναι δυνατόν! Ευτυχώς δηλαδή που δεν θεωρείται κριτήριο και η ώρα!!

Η ημερομηνία που θεωρείται ως ημερομηνία κτήσης πτυχίου είναι η ημερομηνία λήξης του τελευταίου εξαμήνου.Πχ μπορεί να τελειώσει κάποιος 2 Ιουνίου,αλλά η ημερομηνία να είναι 20, γιατί τότε ήταν τα τελευταία μαθήματα του τμήματος εκείνου του εξαμήνου.
Όσον αφορά το θέμα, και εγώ θεωρώ ότι πιο δίκαιο είναι να έρχεται πρώτο ο βαθμός  τον οποίο τόσο κόπο κάναμε για να αποκτήσουμε και μετά όχι μόνο το εξάμηνο,αλλά και η χρονιά μη σου πω...(αν και δεν είμαι αριστούχος και εν μέρει δεν με συμφέρει)
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 08:17:36 πμ »
Φυσικά & θα πρέπει να έρχεται πρώτος ο βαθμός!

& εγώ φέτος τελείωσα & θυμάμαι το καρδιοχτύπι να τελειώσουμε την εξεταστική μα μέρα νωρίτερα...

Σε κάποιες σχολές έχουν ημερομηνία λήψης άλλη από τη γενική τηε σχολής.
Έχω πχ να παρουσιάσω πτυχιακή? Όταν την παρουσιάσω θα έχω λήψη πτυχίου (πχ 5 Ιουλίου), αντί για 1 Ιουλίου, που τελειώνει όλη η σχολή... Τι χαζομάρες είναι αυτές...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:31 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:59:26 μμ »
Φυσικά & θα πρέπει να έρχεται πρώτος ο βαθμός!

& εγώ φέτος τελείωσα & θυμάμαι το καρδιοχτύπι να τελειώσουμε την εξεταστική μα μέρα νωρίτερα...

Σε κάποιες σχολές έχουν ημερομηνία λήψης άλλη από τη γενική τηε σχολής.
Έχω πχ να παρουσιάσω πτυχιακή? Όταν την παρουσιάσω θα έχω λήψη πτυχίου (πχ 5 Ιουλίου), αντί για 1 Ιουλίου, που τελειώνει όλη η σχολή... Τι χαζομάρες είναι αυτές...

α,δεν το γνώριζα αυτό.Στην γερμανική πάντως που έκανα πτυχιακή και πάλι έβαλαν την ημερομηνία του τελευταίου εξαμήνου.Ίσως επειδή την παρουσίασα κατά τη διάρκεια αυτού, δεν ξέρω.Τέλος πάντων, κακώς δεν μετράει ο βαθμός, αλλά ποιος μας ακούει...
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος elenisidiropoulou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 05:50:45 μμ »
Έψαξα το ΦΕΚ και είδα ότι ο νόμος κάνει λόγο για "χρόνο κτήσης πτυχίου" και όχι για ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου! Για ημεροχρονολογία κάνει λόγο η εγκύκλιος που βγαίνει κάθε φορά. Ο "χρόνος", ωστόσο, είναι κάτι πιο γενικό και μπορεί να ερμηνευθεί με όποιον τρόπο, είτε ως εξάμηνο είτε και ως έτος. Ετοίμασα μια έγγραφη επιστολή προς την Υπουργό για το θέμα, γιατί το θεωρώ αρκετά σοβαρό. Μπορώ να φανταστώ την απάντηση αλλά δε χάνω και κάτι...

Αποσυνδεδεμένος emantou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 05:57:55 μμ »
Νομίζω ότι έκανες πάρα πολύ καλά που έστειλες αυτήν την επιστολή. Δεν το ήξερα ότι ο νόμος κάνει λόγο για "χρόνο κτήσης πτυχίου".... Θεωρώ δίκαιο η κατάταξη στους πίνακες μηδενικής προυπηρεσίας να γίνεται με βάση τον χρόνο γιατί όπως και να το κάνουμε κάποιος που τελείωσε το 2007 σαφώς πρέπει να προηγείται από κάποιον που τελείωσε το 2011. Απλά είναι απόλυτα άδικο να μας κατατάσσουνε με βάση την ημέρα!  >:(   >:(   >:(  Το κριτήριο θα έπρεπε να ήταν πρώτα ο χρόνος κτήσης πτυχίου και μετά ο βαθμός!

Αποσυνδεδεμένος alexoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:38:57 μμ »
Έψαξα το ΦΕΚ και είδα ότι ο νόμος κάνει λόγο για "χρόνο κτήσης πτυχίου" και όχι για ημεροχρονολογία κτήσης πτυχίου! Για ημεροχρονολογία κάνει λόγο η εγκύκλιος που βγαίνει κάθε φορά. Ο "χρόνος", ωστόσο, είναι κάτι πιο γενικό και μπορεί να ερμηνευθεί με όποιον τρόπο, είτε ως εξάμηνο είτε και ως έτος. Ετοίμασα μια έγγραφη επιστολή προς την Υπουργό για το θέμα, γιατί το θεωρώ αρκετά σοβαρό. Μπορώ να φανταστώ την απάντηση αλλά δε χάνω και κάτι...

Συναδέλφισσα, είναι εύκολο να μου στείλεις το ΦΕΚ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
"..this side of heaven, belongs to the children.."

Αποσυνδεδεμένος elenisidiropoulou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 03:37:45 μμ »
Πρόκειται για το νόμο 3848/2010 ΦΕΚ 71/19.5.2010, άρθρο 9 παράγραφος 4. Μπορείς να το βρεις στο
 http://www.doe.gr/2010/npp2010.pdf
Ωστόσο, κάθε νόμος συνοδεύεται από Προεδρικά Διατάγματα, τα οποία δεν μπορώ να γνωρίζω και ίσως να είναι πιο συγκεκριμένα ως προς το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodor65

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:40:18 μμ »
Και εγώ το ίδιο «πάσχον» είμαι με όλους/ες σας. Είχα ως στόχο να βγάλω ένα αξιοπρεπή βαθμό πτυχίου και τελικά όλη μου η προσπάθεια πήγε στο βρόντο (τουλάχιστον όσο αφορά τους πίνακες αναπληρωτών), μιας και είμαι αρκετά χαμηλά στον πίνακα. Αν μετρούσε ο βαθμός του πτυχίου και μετά, το κατά εξάμηνο απόκτηση πτυχίου (που για εμένα είναι επίσης το πιο σωστό) θα ήμουν γύρω στις 800 θέσεις πιο πάνω. Δεν είναι και λίγες, ε;;;

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: κριτήρια κατάρτισης πίνακα αναπληρωτών ΠΕ70
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:05:44 πμ »
Όπως ξαναείπα, συμφωνώ απόλυτα.

Απλώς θα έπρεπε να το γνωρίζουν οι εισαγόμενοι στα ΠΤΔΕ από το 1ο εξάμηνο, να κάνουν τις κινήσεις τους ανάλογα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2012, 07:39:01 μμ από julie_v »
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 411
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.