*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών  (Αναγνώστηκε 4974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 05:47:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι ΠΕ19 και ανοίγω αυτό το θέμα για όλους όσους ήταν σε σειρά να διοριστούν φέτος και η σειρά τους άλλαξε γιατί δεν μετρήθηκε η προϋπηρεσία, αλλά μέτρησαν άλλα κριτήρια π.χ. ΑΣΠΑΙΤΕ.
Συγκεκριμένα εγώ ήμουν στους διορισταίους τη 2η χρονιά (2010-2011). Τη χρονιά αυτή όμως διορίστηκαν μόνο 10 άτομα και έμεινα απέξω.
Φέτος όμως η σειρά μου στον Πίνακα διορισμών (2011-2012) άλλαξε και είμαι 13 θέσεις πιο πίσω, καθώς κάποιοι συνάδελφοι που απέκτησαν Παιδαγωγική Κατάρτιση και είχαν παραπάνω μόρια από μένα ανέβηκαν πολλές θέσεις. Στην ειδικότητά μου φέτος δεν διόρισαν κανέναν, αλλά και να γίνονταν διορισμοί θα ήμουν πάλι εκτός και φυσικά κάθε χρόνο με τη κατάσταση αυτή θα είμαι σε χειρότερη θέση χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.

Έτσι έχω ξεκινήσει να ψάχνω το θέμα της αλλαγής της σειράς του πίνακα δικαστικά. Θα ήθελα εάν κάποιοι από εσάς βρίσκονται στην ίδια θέση με μένα και είναι είτε του ίδιου, είτε άλλου κλάδου να μου γράψουν, ώστε να συντονιστούμε και να διεκδικήσουμε κάτι όλοι μαζί. Σίγουρα, αν υπάρχει περίπτωση να καταφέρουμε κάτι, συλλογικά έχουμε περισσότερες πιθανότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 01:32:36 μμ »
Φέτος όμως η σειρά μου στον Πίνακα διορισμών (2011-2012) άλλαξε και είμαι 13 θέσεις πιο πίσω, καθώς κάποιοι συνάδελφοι που απέκτησαν Παιδαγωγική Κατάρτιση και είχαν παραπάνω μόρια από μένα ανέβηκαν πολλές θέσεις. Στην ειδικότητά μου φέτος δεν διόρισαν κανέναν, αλλά και να γίνονταν διορισμοί θα ήμουν πάλι εκτός και φυσικά κάθε χρόνο με τη κατάσταση αυτή θα είμαι σε χειρότερη θέση χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.
13 θέσεις με τους 24μηνήτες? Εφόσον θες να κάνεις σκέωεις για τα υποθετικά σενάρια είναι 13-6 (24μηνο) = 7. Δε ξέρω αν ΘΑ διοριζόσουν και νομίζω δεν έχει και σημασία τι ΘΑ γινόταν ΑΝ δεν είχαμε χρέος. Πάντως στο θΑ μένουμε, διορισμούς ΠΕ19-20 μη περιμένετε. Εφεδρία των υπεράριθμων είναι πιο πιθανό σενάριο.

Απορίες: Την παιδαγωγική επάρκεια εσύ πως την απέκτησες? Όταν την απέκτησες δεν προσπέρασες στον πίνακα άτομα με μεγαλύτερη προϋπηρεσία από εσένα?

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 01:58:03 μμ »
Ήμουν για διορισμό με προϋπηρεσία, όχι με το 24μηνο.
Εγώ την παιδαγωγική επάρκεια την απέκτησα το 2006 από την ΑΣΠΑΙΤΕ. Όταν την απέκτησα προσπέρασα τα άτομα με μεγαλύτερη προϋπηρεσία, αλλά αυτοί φέτος που πήραν παιδαγωγική κατάρτιση με περάσανε.

Ίσως έχεις δίκιο ότι τα ΘΑ δεν έχουν σημασία, αλλά κανείς δε ξέρει τι θα γίνει του χρόνου με το δεδομένο ότι η μεταβατική περίοδος δεν τελειώνει φέτος. Και με τη λογική αυτή θεωρώ την αλλαγή αυτή του πίνακα αδικία και ψάχνω να δω αν μπορεί να γίνει κάτι

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 09:28:04 μμ »
Ήμουν για διορισμό με προϋπηρεσία, όχι με το 24μηνο.
Εγώ την παιδαγωγική επάρκεια την απέκτησα το 2006 από την ΑΣΠΑΙΤΕ. Όταν την απέκτησα προσπέρασα τα άτομα με μεγαλύτερη προϋπηρεσία, αλλά αυτοί φέτος που πήραν παιδαγωγική κατάρτιση με περάσανε.

Ίσως έχεις δίκιο ότι τα ΘΑ δεν έχουν σημασία, αλλά κανείς δε ξέρει τι θα γίνει του χρόνου με το δεδομένο ότι η μεταβατική περίοδος δεν τελειώνει φέτος. Και με τη λογική αυτή θεωρώ την αλλαγή αυτή του πίνακα αδικία και ψάχνω να δω αν μπορεί να γίνει κάτι

Δυστυχώς ό,τι και να κάνεις θα είναι μάταιο, καθώς ρητά αναφέρεται ότι στη μεταβατική περίοδο οι πίνακες είναι κλειδωμένοι μόνον ως προς την προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:03:41 μμ »
Επίσης λέει ότι παραμένουν ως έχει μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Αν είναι να αλλάζουν οι πίνακες τι νόημα έχει η μεταβατική περίοδος;

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:24:32 μμ »
Επίσης λέει ότι παραμένουν ως έχει μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Αν είναι να αλλάζουν οι πίνακες τι νόημα έχει η μεταβατική περίοδος;
Η μεταβατική περίοδος ήταν το μεγάλο ψέμα της υπουργού. Στους φιλόλογους/φυσικούς κτλ τέλειωσε η μεταβατική χωρίς να διορίσει όλους τους 30/24μηνο. Μεταβατική χωρίς διορισμούς επειδή ήθελε να διορίσει μόνο δικά της παιδιά. Δες και εδώ να καταλάβεις γιατί δε διορίστηκες. http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46097

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:37:38 μμ »
Κατά τα άλλα 3848 και αξιοκρατία.Μόνο για τα κορόϊδα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 11:52:30 μμ »
Επίσης λέει ότι παραμένουν ως έχει μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ. Αν είναι να αλλάζουν οι πίνακες τι νόημα έχει η μεταβατική περίοδος;
Η μεταβατική περίοδος ήταν το μεγάλο ψέμα της υπουργού. Στους φιλόλογους/φυσικούς κτλ τέλειωσε η μεταβατική χωρίς να διορίσει όλους τους 30/24μηνο. Μεταβατική χωρίς διορισμούς επειδή ήθελε να διορίσει μόνο δικά της παιδιά. Δες και εδώ να καταλάβεις γιατί δε διορίστηκες. http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46097

Ένα μπράβο να πούμε στα παιδιά που κατήγγειλαν και ξεσκέπασαν τις μεθοδεύσεις του υπουργείου...
Έτσι απέτρεψαν αυτούς τους κομματικούς διορισμούς που πήγαν να  γίνουν με παράκαμψη του ΑΣΕΠ...
 

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 03:25:02 μμ »
Σωστά όλα αυτά που λέτε! Το δικό μου θέμα αυτή τη στιγμή είναι να μπορέσω να βρω άτομα που είναι στην ίδια κατάσταση με μένα. Δεν υπάρχει κανείς ή απλά είμαστε σίγουροι ότι είναι χαμένος κόπος;

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:31:53 μμ »
Ξαναγράφω σε αυτό το θέμα, σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος ενδιαφερόμενος που δεν το πρόσεξε!

Αναφέρομαι στους διορισμούς με προϋπηρεσία και στην αλλαγή του πίνακα διορισμών καθώς κάποιοι συνάδελφοι που απέκτησαν Παιδαγωγική Κατάρτιση και είχαν παραπάνω μόρια από μένα ανέβηκαν πολλές θέσεις.

Έχω ξεκινήσει δικαστική προσφυγή και θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάποιος που βρίσκεται στην ίδια θέση με εμένα ώστε να κινηθούμε μαζί και να μοιραστούμε και τα έξοδα.

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος ας επικοινωνήσει μαζί μου εδώ και μετά θα μιλήσουμε και τηλεφωνικά, το συντομότερο δυνατόν!

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 06:34:50 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις μέσω δικαστικού αγώνα; Διορισμό δεν είχες κατοχυρώσει, άσε που γενικά στον κλάδο μας διορισμός δεν πρόκειται να γίνει για καμιά 5ετία τουλάχιστον. Ακόμα και ο διορισμός των επιτυχόντων στον ΑΣΕΠ είναι στον αέρα. Τι θέλεις, να καταργηθεί ο νόμος για το κλείδωμα των πινάκων, επειδή σε πέρασαν μερικά άτομα στον πίνακα ; Μάλλον δεν το έχεις επεξεργαστεί καλά το όλο ζήτημα στο κεφαλάκι σου ...

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 09:23:27 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις μέσω δικαστικού αγώνα; Διορισμό δεν είχες κατοχυρώσει, άσε που γενικά στον κλάδο μας διορισμός δεν πρόκειται να γίνει για καμιά 5ετία τουλάχιστον. Ακόμα και ο διορισμός των επιτυχόντων στον ΑΣΕΠ είναι στον αέρα. Τι θέλεις, να καταργηθεί ο νόμος για το κλείδωμα των πινάκων, επειδή σε πέρασαν μερικά άτομα στον πίνακα ; Μάλλον δεν το έχεις επεξεργαστεί καλά το όλο ζήτημα στο κεφαλάκι σου ...

Από τον τρόπο και μόνο που απάντησες φαίνεται "ποιος επεξεργάστηκε κάτι στο κεφαλάκι του..."
Παρόλα αυτά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι τη 2η χρονιά που θα έπρεπε να διορίσει τους υπόλοιπους 100 - δηλαδή από ΠΕ19 με προϋπηρεσία 24 άτομα - εγώ ήμουν 5η και πήρε μόνο τους 2 πρώτους γιατί συνολικά διόρισε 10.

Αυτό που λέω λοιπόν είναι: πως αλλάζουν τον πίνακα εφόσον αυτός τη 2η χρονιά δεν ικανοποιήθηκε;

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να θεωρεί κάτι σωστό ή λάθος. Ίσως αυτό που λέω για σένα είναι λάθος. Παρόλα αυτά η επίθεση δε νομίζω ότι είναι λύση.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:10:29 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις μέσω δικαστικού αγώνα; Διορισμό δεν είχες κατοχυρώσει, άσε που γενικά στον κλάδο μας διορισμός δεν πρόκειται να γίνει για καμιά 5ετία τουλάχιστον. Ακόμα και ο διορισμός των επιτυχόντων στον ΑΣΕΠ είναι στον αέρα. Τι θέλεις, να καταργηθεί ο νόμος για το κλείδωμα των πινάκων, επειδή σε πέρασαν μερικά άτομα στον πίνακα ; Μάλλον δεν το έχεις επεξεργαστεί καλά το όλο ζήτημα στο κεφαλάκι σου ...

Από τον τρόπο και μόνο που απάντησες φαίνεται "ποιος επεξεργάστηκε κάτι στο κεφαλάκι του..."
Παρόλα αυτά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι τη 2η χρονιά που θα έπρεπε να διορίσει τους υπόλοιπους 100 - δηλαδή από ΠΕ19 με προϋπηρεσία 24 άτομα - εγώ ήμουν 5η και πήρε μόνο τους 2 πρώτους γιατί συνολικά διόρισε 10.

Αυτό που λέω λοιπόν είναι: πως αλλάζουν τον πίνακα εφόσον αυτός τη 2η χρονιά δεν ικανοποιήθηκε;

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να θεωρεί κάτι σωστό ή λάθος. Ίσως αυτό που λέω για σένα είναι λάθος. Παρόλα αυτά η επίθεση δε νομίζω ότι είναι λύση.

Sorry για την επίθεση, και γω προσωπικά χωρίς παιδαγωγική επάρκεια είμαι, όμως εν προκειμένω νομίζω το βλέπεις πολύ κοντόφθαλμα το όλο θέμα, με λίγα λόγια λες ας διοριστώ εγώ που έφθασα στο παρατρίχα (σίγουρα μόχθησες για να φτάσεις, δεν αντιλέγω) και οι άλλοι μετά ας κόψουν το λαιμό τους. Σωστότερο θα ήταν να κάναμε κάποιες κινήσεις π.χ. για μαζικούς διορισμούς παρά αυτό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις που εναπόκειται η ένσταση μου (στον εγωιστικό χαρακτήρα του όλου θέματος).

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί με προϋπηρεσία - Αλλαγή Πίνακα Διορισμών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:22:21 μμ »
Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις μέσω δικαστικού αγώνα; Διορισμό δεν είχες κατοχυρώσει, άσε που γενικά στον κλάδο μας διορισμός δεν πρόκειται να γίνει για καμιά 5ετία τουλάχιστον. Ακόμα και ο διορισμός των επιτυχόντων στον ΑΣΕΠ είναι στον αέρα. Τι θέλεις, να καταργηθεί ο νόμος για το κλείδωμα των πινάκων, επειδή σε πέρασαν μερικά άτομα στον πίνακα ; Μάλλον δεν το έχεις επεξεργαστεί καλά το όλο ζήτημα στο κεφαλάκι σου ...

Από τον τρόπο και μόνο που απάντησες φαίνεται "ποιος επεξεργάστηκε κάτι στο κεφαλάκι του..."
Παρόλα αυτά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι τη 2η χρονιά που θα έπρεπε να διορίσει τους υπόλοιπους 100 - δηλαδή από ΠΕ19 με προϋπηρεσία 24 άτομα - εγώ ήμουν 5η και πήρε μόνο τους 2 πρώτους γιατί συνολικά διόρισε 10.

Αυτό που λέω λοιπόν είναι: πως αλλάζουν τον πίνακα εφόσον αυτός τη 2η χρονιά δεν ικανοποιήθηκε;

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να θεωρεί κάτι σωστό ή λάθος. Ίσως αυτό που λέω για σένα είναι λάθος. Παρόλα αυτά η επίθεση δε νομίζω ότι είναι λύση.

Sorry για την επίθεση, και γω προσωπικά χωρίς παιδαγωγική επάρκεια είμαι, όμως εν προκειμένω νομίζω το βλέπεις πολύ κοντόφθαλμα το όλο θέμα, με λίγα λόγια λες ας διοριστώ εγώ που έφθασα στο παρατρίχα (σίγουρα μόχθησες για να φτάσεις, δεν αντιλέγω) και οι άλλοι μετά ας κόψουν το λαιμό τους. Σωστότερο θα ήταν να κάναμε κάποιες κινήσεις π.χ. για μαζικούς διορισμούς παρά αυτό. Ελπίζω να καταλαβαίνεις που εναπόκειται η ένσταση μου (στον εγωιστικό χαρακτήρα του όλου θέματος).

Μπορεί εσύ να το λες εγωιστικό. Εγώ όμως μιλάω για κάτι που δεν ικανοποιήθηκε και ναι απλά ξεκινάω κάτι προσωπικό και για δικό μου όφελος! Που είναι το κακό; Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες για μαζικούς διορισμούς γιατί κι εγώ αδιόριστη είμαι! Και αν ξεκινήσει κάτι είμαι μέσα! Απλά αυτή τη στιγμή συζητάω για κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Και κάτι άλλο... Εγώ έχω ΑΣΠΑΙΤΕ από το 2007.
Και τα μόριά μου από το 2010-11 δε μετράνε.
Το ξέρεις ότι με αυτό το σύστημα που ισχύει, κάθε χρόνια θα είμαι σε πολύ χειρότερη θέση χωρίς να μπορώ να κάνω ΤΙΠΟΤΑ για να τη βελτιώσω;;;

Και αυτό μπορεί κάποιος να το πει εγωιστικό. Εγώ το λέω αδικία!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.