*

Αποστολέας Θέμα: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων  (Αναγνώστηκε 40013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Τωρα που οι επαγγελματικες προοπτικες αρχισαν να συρρικνωνονται στην  Ελλαδα, ανοιγω λοιπον αυτο το θεμα για να καταθεσουμε αποψεις ,εμπειριες και ερωτησεις για οσους απο εμας προσπαθουν να αναζητησουν ευκαιριες για εργασια σε αλλες χωρες.Εδω μπορουνε να βοηθαμε ο ενας τον αλλο δινοντας χρηστικες πληροφοριες .

Ας αρχισουμε λοιπον με το εξης ...
Ποια απο τα τρια πτυχια που ακολουθουν ανοιγει πορτες για ευρεση εργασιας στο εξωτερικο ?
Ποιο ειναι ευκολοτερο και ποιες οι ευκαιριες που παρεχει ?
Ποια ειναι η διαδικασια αποκτησης του καθε πτυχιου ?

ΜΑ in TESOL ,DELTA or CELTA ?

Aς  καταθεσουμε ο,τι γνωριζει ο καθενας  ;)

Ευχαριστω
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:01:29 μμ »
Αρχιζω πρωτη καταθετοντας την εμπειρια μου .Το CELTA αποτελει οντως το πτυχιο που ζητουν πιο πολυ απο τους καθηγητες που καλουν για να διδαξουν τα  Αγγλικα στο εξωτερικο .Ειναι ενα προγραμμα 120 ωρων απο καθηγητες εμπειρους που σου
μαθαινουν τεχνικες αποτελεσματικης διδασκαλιας της Αγγλικης .Αυτες ειναι τεχνικες που εγκρινει το πανεπιστημιο του Cambridge και για να λαβει κανεις το CELTA CERTIFICATE πρεπει να διδαξει σε δυο διαφορετικα επιπεδα 6 ωρες και να αξιολογηθει συμφωνα με τα κριτηρια που θετει το πανεπιστημιο αυτο.Παραλληλα για να λαβει το Celta πρεπει να κανει 4 εργασιες με θεματα εφαρμοσμενης γλωσσολογιας( π.χ σχεδια μαθηματος ,αναλυτικο προφιλ μαθητων και σχεδιαση μαθηματων που να ανταποκρινονται στις αναγκες του ).Στο τελος ερχεται ο examinator απο το πανεπιστημιο του cambridge και αναλογα δινει το  pass /fail  στους υποψηφιους .Σιγουρα αυτο το CELTA  certificate ανοιγει πορτες για ευρεση εργασιας στο εξωτερικο και το προτιμουν για ειναι το χαμηλοτερο τουλαχιστον πτυχιο που αποδεικνυει οτι ο καθηγητης ξερει αποτελεσματικες τεχνικες διδασκαλιας .Εξαλλου οπως προειπα , τα κριτηρια τα θετει το πανεπιστημιο του cambridge ,κατι που  διασφαλιζει ως ενα βαθμο την ποιοτητα των καθηγητων που τους εχει απονεμηθει.Γι 'αυτο και ζητουν αυτο οι εργοδοτες του εξωτερικου .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:04:12 μμ »
αα ωραία! να μην χαλάμε και το άλλο θέμα.

επειδή όπως είπα είναι κάτι που ψάχνω τον τελευταίο καιρό, και δεν έχω καταλήξει καπου, αυτή είναι η περίληψη από  ένα eltchat στο twitter με σχετικό θέμα.

http://eltchat.com/2011/08/25/is-an-ma-tesol-a-good-investment-or-an-expensive-luxury-eltchat-summary-240811/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

αυτή η σελίδα το cambridge με πληροφορίες για τα celta/delta http://www.cambridgeesol.org/exams/celta/index.html


Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:07:11 μμ »
οι δικές μου απορίες : ποια η διαφορά του celta από το delta? γιατί ενώ έχω ένα πτυχίο αγγ.φιλολογίας παν/μιού της ευρωπαϊκής ένωσης (μπορεί και master) μου ζητάνε αυτό το πιστοποιητικό για να διδάξω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:08:23 μμ »
Αρχιζω πρωτη καταθετοντας την εμπειρια μου .Το CELTA αποτελει οντως το πτυχιο που ζητουν πιο πολυ απο τους καθηγητες που καλουν για να διδαξουν τα  Αγγλικα στο εξωτερικο .Ειναι ενα προγραμμα 120 ωρων απο καθηγητες εμπειρους που σου
μαθαινουν τεχνικες αποτελεσματικης διδασκαλιας της Αγγλικης .Αυτες ειναι τεχνικες που εγκρινει το πανεπιστημιο του Cambridge και για να λαβει κανεις το CELTA CERTIFICATE πρεπει να διδαξει σε δυο διαφορετικα επιπεδα 6 ωρες και να αξιολογηθει συμφωνα με τα κριτηρια που θετει το πανεπιστημιο αυτο.Παραλληλα για να λαβει το Celta πρεπει να κανει 4 εργασιες με θεματα εφαρμοσμενης γλωσσολογιας( π.χ σχεδια μαθηματος ,αναλυτικο προφιλ μαθητων και σχεδιαση μαθηματων που να ανταποκρινονται στις αναγκες του ).Στο τελος ερχεται ο examinator απο το πανεπιστημιο του cambridge και αναλογα δινει το  pass /fail  στους υποψηφιους .Σιγουρα αυτο το CELTA  certificate ανοιγει πορτες για ευρεση εργασιας στο εξωτερικο και το προτιμουν για ειναι το χαμηλοτερο τουλαχιστον πτυχιο που αποδεικνυει οτι ο καθηγητης ξερει αποτελεσματικες τεχνικες διδασκαλιας .Εξαλλου οπως προειπα , τα κριτηρια τα θετει το πανεπιστημιο του cambridge ,κατι που  διασφαλιζει ως ενα βαθμο την ποιοτητα των καθηγητων που τους εχει απονεμηθει.Γι 'αυτο και ζητουν αυτο οι εργοδοτες του εξωτερικου .

katkat, έκανες το celta στην ελλάδα, στην αγγλιά ή online?

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:16:32 μμ »
Οταν ηρθε ο εξεταστης απο το πανεπιστημιο  του cambridge του ζητησα να μου εξηγησει αν το DELTA ειναι ισαξιο με το MA in TESOL . Η απαντηση του ηταν η εξης .. Το DELTA αναγνωριζεται παγκοσμιως γιατι ακολουθει τα κριτηρια αξιολογησης του πανεπιστημιου του cambridge .To MA in TESOL εχει τη μορφη που του δινει το εκαστοτε πανεπιστημιο που φοιτα κανεις και το DELTA αποσκοπει στην επιμορφωση καθηγητων που τους ενδιαφεροι να διδαξουν αποτελεσματικα αλλα παντα σε πρακτικο επειπεδο .ΤΟ  MA in TESOL εχει πολυ πιο θεωρητικο υποβαθρο και συνηθως οσοι το προτιμουν ,ακολουθουν μετα και απο ενα PhD, ακαδημαικη καριερα.Οσοι ενδιαφερονται να διδαξουν στο εξωτερικο σιγουρα ειναι καλυτερο να εχουν το DELTA ή (ΠΡΟΣΟΧΗ -ΠΡΟΣΟΧΗ) το MA in TESOL αλλα σιγουρα απο πανεπιστημια που οπως μου ειπε ακριβως ειναι target-language based (βελεπε Αγγλια ή οπου αλλου τα αγγλικα ειναι πρωτη ή δευτερη επισημη γλωσσα) .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:28:12 μμ »
οι δικές μου απορίες : ποια η διαφορά του celta από το delta? γιατί ενώ έχω ένα πτυχίο αγγ.φιλολογίας παν/μιού της ευρωπαϊκής ένωσης (μπορεί και master) μου ζητάνε αυτό το πιστοποιητικό για να διδάξω?



Το  CELTA ειναι το ελαχιστο επιπεδο που θεωρει το πανεπιστημιο του cambridge οτι πρεπει να εχεις για να μπορεις να διδαξεις τα Αγγλικα.Το DELTA ειναι ανωτερο και ισαξιο(τροπον τινα) με το MA in TESOL,απλως το πρωτο εχει πιο πρακτικο προσανατολισμο και οχι τοσο θεωρητικο υποβαθρο .Γι αυτο  οταν μιλαμε για διδασκαλια, οι εργοδοτες ψαχνουν αυτον που εχει το CELTA ή το DELTΑ επειδη αυτα σου μαθαινουν τεχνικες πρακτικα και οχι θεωριες .Επισης ΠΡΟΣΟΧΗ !Κυκλοφορουν πολλοι" παππατζηδες" με on-line CELTA COURSES,ομως αν διαβασετε αγγελιες θα δειτε οτι το λενε καθαρα ! Δεν δεχομαστε υποψηφιους που εχουν CELTA through on-line courses .Επισης αυτα τα T.E.F.L Certificates που κυκλοφορουν ειναι "μουφα" .Σου δινουν ενα παλιοχαρτο που δεν ειναι απο το πανεπιστημιο του cambridge ,απλως μιμουνται και καλα το πτυχιο που δινει το πανεπιστημιο αυτο .Εγω το CELTA το εκανα στην Αγγλια ,εντατικα για ενα μηνα και πηγαινα καθε μερα 9 με 5 στο σχολειο που παρακολουθουσα το προγραμμα.Ειναι 4 εβδομαδες εντατικο προγραμμα και το κοστος ειναι περι τα 1300 (σε ευρω) χωρις βεβαια το κοστος διαμονης που αυτο το ρυθμιζεις εσυ αναλογα την τσεπη σου .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 03:59:39 μμ »
Επειδή το έχω ψάξει κι εγώ αρκετά, θα συμφωνήσω με την Kat Kat, που άλλωστε έχει και προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό το κομμάτι. Να προσθέσω ότι το CELTA - DELTA γίνεται και στην Ελλάδα, έρχονται εξεταστές από Αγγλία, αλλά δε θυμάμαι αν είναι από το CAMBRIDGE  ή από το TRINITY, το οποίο είναι εξίσου αναγνωρισμένο, χωρίς βέβαια να φέρει τη βαρύτητα του CAMBRIDGE. Και σίγουρα είναι καλύτερα να το παρακολουθήσει κάποιος στην Αγγλία από κάθε άποψη. Δε θα έχει κανέναν συγγενή/φίλο/γνωστό να τον αποσπάσει, καθώς το πρόγραμμα είναι άκρως απαιτητιικό. Ξέρω επίσης ότι με το DELTA γίνεσαι εκπαιδευτής καθηγητών, ενώ με το CELTA γίνεσαι ουσιαστικά καθηγητής της Αγγλικής ως ξένη γλώσσα. Τέλος, για να μπεις στο πρόγραμμα για CELTA, περνάς από συνέντευξη που θα κρίνει αν μπορείς να το παρακολουθήσεις. Σε αυτό θα ήθελα να μας δώσει τα φώτα της η Kat Kat, πόσο δύσκολη είναι η συνέντευξη κι αν έχει να κάνει καθαρά με τη γνώση της Αγγλικής και απλά σε τσεκάρουν για την προφορά σου και τις γνώσεις σου, ή αν σε ρωτούν θέματα διδακτικά.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:18:53 μμ »
Επειδή το έχω ψάξει κι εγώ αρκετά, θα συμφωνήσω με την Kat Kat, που άλλωστε έχει και προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό το κομμάτι. Να προσθέσω ότι το CELTA - DELTA γίνεται και στην Ελλάδα, έρχονται εξεταστές από Αγγλία, αλλά δε θυμάμαι αν είναι από το CAMBRIDGE  ή από το TRINITY, το οποίο είναι εξίσου αναγνωρισμένο, χωρίς βέβαια να φέρει τη βαρύτητα του CAMBRIDGE. Και σίγουρα είναι καλύτερα να το παρακολουθήσει κάποιος στην Αγγλία από κάθε άποψη. Δε θα έχει κανέναν συγγενή/φίλο/γνωστό να τον αποσπάσει, καθώς το πρόγραμμα είναι άκρως απαιτητιικό. Ξέρω επίσης ότι με το DELTA γίνεσαι εκπαιδευτής καθηγητών, ενώ με το CELTA γίνεσαι ουσιαστικά καθηγητής της Αγγλικής ως ξένη γλώσσα. Τέλος, για να μπεις στο πρόγραμμα για CELTA, περνάς από συνέντευξη που θα κρίνει αν μπορείς να το παρακολουθήσεις. Σε αυτό θα ήθελα να μας δώσει τα φώτα της η Kat Kat, πόσο δύσκολη είναι η συνέντευξη κι αν έχει να κάνει καθαρά με τη γνώση της Αγγλικής και απλά σε τσεκάρουν για την προφορά σου και τις γνώσεις σου, ή αν σε ρωτούν θέματα διδακτικά.


Το celta και το delta γινονται στην ελλαδα μονο απο το κεντρο celt που ειναι στην οδο ακαδημιας στην αθηνα.Εκει ερχονται εξεταστες απο το βρετανικο συμβουλιο της αθηνας και υπαρχει η αξιολογηση του καθε υποψηφιου.Τωρα το Trinity απονεμεται απο το Trinity college και ειναι ισαξιο με το celta του cambridge, απλως το trinity δεν σου δινει reference letter οπως ειναι υποχρεωμενο να σου δωσει το celta.Για να γινει καποιος υποψηφιος δεκτος για το celta συμπληρωνει ενα pre-interview task που περιλαμβανει language awareness tasks (ασκησεις που σου ζητουν π.χ να εξηγησεις διαφορες γραμματικων φαινομενων και επισης γραφεις ενα κειμενο για να διατυπωσεις για ποιους λογους ζητας να κανεις αυτο το celta .Αν περασεις αυτο το pre-interview task ακολουθει συνενετευξη (ακομη και μεσω skype)oπου ο καθηγητης του κεντρου που κανει το celta course σου ζητα να του πεις πως θα διδασκες απλα πραγματα (π.χ πως θα διδασκες τη διαφορα slim/thin σε beginners ) και επισης "τεσταρει¨την ευχερεια σου στη γλωσσα.Επισης σου κανει καποις ερωτησεις προσωπικου τυπου(π.χ γιατι νομιζεις οτι αυτο θα σε βοηθησει ,ποια ειναι τα μελλοντικα σου σχεδια αν το αποκτησεις κτλ) .Στο τελος σου τονιζει οτι το προγραμμα ειναι απαιτητικο και σου εξηγει με απολυτη σαφηνεια οτι ακομη κι αν δωσεις τα 1300(σε ευρω περιπου) ΔΕΝ σημαινει οτι ο εξεταστης απο το cambridge  θα σου δωσει το pass αν δεν ικανοποιεις τα κριτηρια που θετει το πανεπιστημιο.Το  celta εχει pass,pass b (with merit) και pass a (with distinction) .Oι περισσοτεροι αρκουνται απλα σε ενα pass και κανεις δεν σου ζητα βαθμο απλα να εχεις το celta .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:48:44 μμ »
εγω εχω MA in ELT and Applied Linguistics απο αγγλικο πανεπιστημιο και για να διδαξω στην αγγλια σε δημοσια σχολεια πρεπει να κανω PGCE ενω για να διδαξω σε κολλεγια εκμαθησης αγγλικων σε ενηλικες η εφηβους χρειαζεται και το celta η το delta. Προτιμουνται παντα οι native speakers και οσοι ξενοι εχουν BA και MA στη αγγλια. Το πιο φτηνο celta γινεται σε ενα μηνα στο avo school στη σοφια της βουλγαριας. Σκεφτομαι να το κανω και εγω...........θα δειξει

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:08:11 μμ »
εγω εχω MA in ELT and Applied Linguistics απο αγγλικο πανεπιστημιο και για να διδαξω στην αγγλια σε δημοσια σχολεια πρεπει να κανω PGCE ενω για να διδαξω σε κολλεγια εκμαθησης αγγλικων σε ενηλικες η εφηβους χρειαζεται και το celta η το delta. Προτιμουνται παντα οι native speakers και οσοι ξενοι εχουν BA και MA στη αγγλια. Το πιο φτηνο celta γινεται σε ενα μηνα στο avo school στη σοφια της βουλγαριας. Σκεφτομαι να το κανω και εγω...........θα δειξει

Θελεις να μας πεις τι ακριβως ειναι αυτο το PGCE ? Αν επιτρεπεται σε ποιο πανεπιστημιο εκανες το ΜΑ in ELT ?
Τωρα για βουλγαρια ειχα ακουσει κι εγω γιατι το κοστος ειναι 1300 ευρω περιπου αλλα μαζι με το accommodation για το celta course.Ok η βουλγαρια ειναι πολυ φθηνη και η εγγυηση για να το κανεις στη βουλγαρια ειναι οτι ειναι τα Βell πισω απο αυτο το προγραμμα στη χωρα αυτη.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:15:31 μμ »
εγω εχω MA in ELT and Applied Linguistics απο αγγλικο πανεπιστημιο και για να διδαξω στην αγγλια σε δημοσια σχολεια πρεπει να κανω PGCE ενω για να διδαξω σε κολλεγια εκμαθησης αγγλικων σε ενηλικες η εφηβους χρειαζεται και το celta η το delta. Προτιμουνται παντα οι native speakers και οσοι ξενοι εχουν BA και MA στη αγγλια. Το πιο φτηνο celta γινεται σε ενα μηνα στο avo school στη σοφια της βουλγαριας. Σκεφτομαι να το κανω και εγω...........θα δειξει

τότε ποιος ο λόγος να κάνει κανείς master? εξαίρω την επιλογή για personal development. άλλωστε δεν νομίζω να έχει κανείς την πολυτέλεια πλέον να κάνει ένα master μόνο και μόνο για αυτό το λόγο. θες να έχει κ ένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας.

εντύπωση πάντως μου κάνει, να έχεις master από παν/μιο της χώρας τους και να ζητάνε και celta/delta. ???

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:21:26 μμ »
Εμενα τουλαχιστον οπως μου ειπε ο εξεταστης του cambridge οι εργοδοτες προτιμουν αυτους που εχουν celta ή ακομη καλυτερα delta απο εναν που εχει Master γιατι το celta/delta εχουν καθαρα πρακτικη αξια στην διδασκαλια αφου σου μαθαινουν τεχνικες διδασκαλιας .Αντιθετα το master νομιζω εχει και πολυ θεωρια .....
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΜΑ in TESOL/DELTA /CELTA για ευρεση εργασιας απο τους καθηγητες Αγγλικων
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 05:25:29 μμ »
Νομίζω ότι έχει αναφερθεί ήδη ότι το MASTER είναι θεωρητικό, ενώ το CELTA πρακτικό. Και φυσικά όλοι οι εργοδότες στην Αγγλία δίνουν βαρύτητα στην προϋπηρεσία, κάποιες φορές περισσότερο και από τα πτυχία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159608
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.158 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.