*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:06:21 πμ »
Συνάδελφοι
έστω οτι κάποιος παίρνει τη μετάθεση σε περιοχή που μέχρι πρότινος είχε αρκετά γραφεία. Αν δεν πάρει οργανική σε σχολείο της επιλογής του, μπορεί το ΠΥΣΠΕ να τον τοποθετήσει υποχρεωτικά οπουδήποτε στη Διεύθυνση; Παλιότερα δηλώναμε γραφεία στα οποία επιθυμούσαμε να διατεθούμε... τώρα, με την κατάργηση των γραφείων,  τι; Υπάρχει καμιά πρόβλεψη για διάθεση σε σχολεία του τάδε Δημοτικού Διαμερίσματος ας πούμε;

ναι μπορεί.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος kalypsob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:01:44 μμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται για μουσικά, πειραματικά, καλλιτεχνικά κλπ σχολεία ενημερώνω ότι μίλησα με το υπουργείο και μου είπαν  ότι δεν έχουν λάβει εντολή για σύνταξη αντίστοιχης εγκυκλίου. Δεν ξέρουν αν και πότε θα γίνει αυτό. Οπότε καταλαβαίνετε...Αυτόν που με  εκνευρίζει είναι ότι εδώ και δυο χρόνια κρύβονται πίσω από ένα τηλέφωνο.Γιατί δεν  υπάρχει επίσημη ενημέρωση για αυτές τις περιπτώσεις σχολείων?Θα τα καταργήσει?Θα τα συγχωνεύσει?Τότε γιατί στέλνουν τα κενά στα σχολεία?Μήπως κρατάει τις θέσεις για να αποσπάσει τους δικούς  της? Γιατί ξέρω περίπτωση σχολείου όπου με απόσπαση πηγαίνουν εδώ και χρόνια 3 άτομα συγκεκριμένης ειδικότητας αλλά τα κενά που δίνει είναι δύο!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:44:45 μμ »
Καλημέρα. Σκεφτόμουν να κάνω αίτηση μετάθεσης από Ν. Πέλλας που είμαι στο Ν. Θεσσαλονίκης. Είμαι ΠΕ02, δεν έχω αρκετά μόρια , αλλά αυτό δε με φοβίζει τόσο! Αυτό που με απασχολεί είναι αν τελικά πάρω μετάθεση και δεν καταφέρω να πάρω οργανική (εξαιτίας των λίγων μορίων) τότε θα μείνω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ! Υπάρχει περίπτωση να μπω στην εφεδρεία και να απολυθώ αν δεν έχω οργανική; Υπόψην διορίστηκα σχετικά πρόσφατα (2008)!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 04:14:23 μμ »
έχω τσ εξής νέα:
τα μόρια συνυπηρέτησης προκυπτουν απο την βεβαίωση συνυπηρέτησης που θα αναγράφει και τον δήμο ( καποδιστριακό) εργασίας του/της συζύγου. Δεν προκύπτουν απο το πιστοποιητικό εντοπιότητας που εκ παραδρομής αναγράφεται στην εγκύκλιο.

Εντάξει παιδιά, μην πυροβολείτε το υπουργειο - άνθρωποι είναι κι αυτοί!! Και ειδικά αυτές τις μέρες, το τμήμα μεταθέσεων έχει πάρει φωτιά.  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 05:26:19 μμ »
Αυτό που με απασχολεί είναι αν τελικά πάρω μετάθεση και δεν καταφέρω να πάρω οργανική (εξαιτίας των λίγων μορίων) τότε θα μείνω στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ! Υπάρχει περίπτωση να μπω στην εφεδρεία και να απολυθώ αν δεν έχω οργανική; Υπόψην διορίστηκα σχετικά πρόσφατα (2008)!

Παίζει και αυτό το σενάριο; Τόσο πολύ ζω στον κόσμο μου;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 08:47:24 μμ »
όλα τα σενάρια παίζουν! Το λογικό σενάριο πάντως λέει " αν έχεις οργανική κράτα την με νύχια και με δόντια..." Αν δεν έχεις, φρόντισε να αποκτήσεις ακόμα και στην Άνω Ραχούλα Κωλοπετεινίτης!!
από κει και πέρα.....όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά και κανείς δεν ξέρει τι θα του ξημερώσει...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 09:36:06 μμ »
Μία ερώτηση προς την bitch ή όποιον άλλον γνωρίζει:

Αν ανήκεις σε 1 περιοχή όπου υπάρχει μόνο 1 σχολείο δευτεροβάθμιας, υπάρχει το φαινόμενο του να παίρνουν οργανική σε  αυτό το σχολείο όλοι οι καθηγητές που διορίστηκαν ή μετατέθηκαν στην περιοχή. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα σχολείου που έχω στο μυαλό μου (οι μαθητές είναι συνολικά 25) και υπάρχουν 6-7 καθηγητές γαλλικών, 3-4 αγγλικών, 5-6 πληροφορικής, 2 οικονομολόγοι, 5-6 γυμναστές και πάει λέγοντας... Σε αυτήν την περίπτωση, ποια είναι η αξία της οργανικής αφού θα είσαι υπεράριθμος; Σε περίπτωση εφεδρείας εφόσον πρόκειται για πλασματκές οργανικές, μήπως φεύγεις προτού να το καταλάβεις;

"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 09:44:16 μμ »
εδώ υπάρχουν δύο τινά: είτε το σχολειο να ειναι μεγάλο οπότε να δικαιολογεί τις πολλές οργανικές σε εκπ/κούς ίδιας ειδικότητας είτε κάποιοι να έχουν οργανική και κάποιοι να βρίσκονται στη διάθεση και να υπηρετούν στο σχολειο καλύπτοντας κενό απο ασθένεια, άδεια ανατροφής ή άλλους λόγους ( πχ εκπ/κή άδεια).
Είσαι απολύτως σίγουρος πως όλοι οι καθηγητές κατέχουν οργανική σε αυτό το σχολείο  και ο μαθητικός πληθυσμός δεν δικαιολογεί την ύπαρξη τόσων πολλών οργανικών;.

Ως υπεράριθμος τοποθετείσαι κατά απόλυτη προτεραιότητα σε σχέση με τους υπόλοιπους πάντως και άρα μπορείς *θεωρητικά* να καλύψεις κενά ακόμα και σε άλλες περιοχές του ίδιου πυσδε.

Απο κει και πέρα αν όντως πρόκειται για παρατυπίες και αυτές μπορούν να αποδειχτούν με πολύ συγκεκριμένα στοιχεια, ουσιαστικά τα βάζεις με το πυσδε που είτε δήλωνε κενά που δεν υπήρχαν ( τόσο για τοποθετήσεις όσο και για μεταθέσεις ) είτε τους έβγαλε με αυτή τη διαδικασία υπεράριθμους χωρίς δική τους υπαιτιότητα και χωρίς λόγο που να επιβάλλεται απο΄νόμιμες διαδικασίες ( πχ συγχώνευση ή κατάργηση).

Νομίζω όμως, ότι επειδή αυτό που λες είναι εντελώς κραυγαλέο, θα πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ για να σιγουρευτείς πως πρόκειται όντως για οργανικές τοποθετήσεις και όχι και για λειτουργικές/προσωρινές τοποθετήσεις.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 09:51:58 μμ »
εδώ υπάρχουν δύο τινά: είτε το σχολειο να ειναι μεγάλο οπότε να δικαιολογεί τις πολλές οργανικές σε εκπ/κούς ίδιας ειδικότητας είτε κάποιοι να έχουν οργανική και κάποιοι να βρίσκονται στη διάθεση και να υπηρετούν στο σχολειο καλύπτοντας κενό απο ασθένεια, άδεια ανατροφής ή άλλους λόγους ( πχ εκπ/κή άδεια).
Είσαι απολύτως σίγουρος πως όλοι οι καθηγητές κατέχουν οργανική σε αυτό το σχολείο  και ο μαθητικός πληθυσμός δεν δικαιολογεί την ύπαρξη τόσων πολλών οργανικών;.

Ως υπεράριθμος τοποθετείσαι κατά απόλυτη προτεραιότητα σε σχέση με τους υπόλοιπους πάντως και άρα μπορείς *θεωρητικά* να καλύψεις κενά ακόμα και σε άλλες περιοχές του ίδιου πυσδε.

Απο κει και πέρα αν όντως πρόκειται για παρατυπίες και αυτές μπορούν να αποδειχτούν με πολύ συγκεκριμένα στοιχεια, ουσιαστικά τα βάζεις με το πυσδε που είτε δήλωνε κενά που δεν υπήρχαν ( τόσο για τοποθετήσεις όσο και για μεταθέσεις ) είτε τους έβγαλε με αυτή τη διαδικασία υπεράριθμους χωρίς δική τους υπαιτιότητα και χωρίς λόγο που να επιβάλλεται απο΄νόμιμες διαδικασίες ( πχ συγχώνευση ή κατάργηση).

Νομίζω όμως, ότι επειδή αυτό που λες είναι εντελώς κραυγαλέο, θα πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ για να σιγουρευτείς πως πρόκειται όντως για οργανικές τοποθετήσεις και όχι και για λειτουργικές/προσωρινές τοποθετήσεις.  ;)

Αγαπητή bitch, είμαι 100% σίγουρος, γιατί σε αυτό το σχολείο ανήκω και έχω δει έναν-έναν τους φακέλους των καθηγητών που υπηρετούν εκεί με οργανική. Συγκεκριμένα το σχολείο είναι δυσπρόσιτο (άρα φιλέτο μορίων) και έχει το πολύ 25 μαθητές, άρα τι να τους κάνει 5 πληροφορικούς και 5 γαλλικών;... Ισχύει οτι κατά καιρούς φεύγουν πολλοί με αποσπάσεις ή άδειες ανατροφης κλπ. αλλά με αυτή τη λογική διοριζόντουσαν ή δίναν μεταθέσεις σωρηδόν...

Πριν 3-4 χρόνια έδωσαν σε μία χρονιά μετάθεση στην περιοχή σε 4 πληροφορικούς (!!!), αν αυτό δεν είναι όργιο τότε τί είναι;
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 09:57:18 μμ »
α οκ, κατάλαβα. Εφόσον είναι δυσπρόσιτο αυτό δικαιολογείται. Είναι βέβαια παράλογο αλλά νόμιμο.  ;) ;) ;)

γιατί οι διορισμοί για δυσπρόσιτα πάνε κατ΄ευθείαν σε σχολείο ( όχι σε περιοχή όπως οι υπόλοιπες). Βέβαια έτσι όπως το γράφεις, μάλλον κάπου πρέπει να χάθηκε και η μπάλα ( γιατί ας πούμε τέσσερις πληροφορικοί σε ένα σχολείο 25 ατόμων είναι όντως κάπως)

Στην περίπτωση αυτή , μάλλον πρέπει να αρχίσετε να μιλάτε ( για να μη βρεθειτε και προ τετελεσμένων.....καλά τα μόρια αλλά τι να τα κάνεις άμα σου δείξουν την πόρτα εξόδου;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 09:59:27 μμ »
α οκ, κατάλαβα. Εφόσον είναι δυσπρόσιτο αυτό δικαιολογείται. Είναι βέβαια παράλογο αλλά νόμιμο.  ;) ;) ;)

γιατί οι διορισμοί για δυσπρόσιτα πάνε κατ΄ευθείαν σε σχολείο ( όχι σε περιοχή όπως οι υπόλοιπες). Βέβαια έτσι όπως το γράφεις, μάλλον κάπου πρέπει να χάθηκε και η μπάλα ( γιατί ας πούμε τέσσερις πληροφορικοί σε ένα σχολείο 25 ατόμων είναι όντως κάπως)

Στην περίπτωση αυτή , μάλλον πρέπει να αρχίσετε να μιλάτε ( για να μη βρεθειτε και προ τετελεσμένων.....καλά τα μόρια αλλά τι να τα κάνεις άμα σου δείξουν την πόρτα εξόδου;)

Τι εννοείς να μιλάμε; Τι να πούμε δηλαδή και σε ποιον;
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 10:05:35 μμ »
αυτά που πρέπει εκεί που πρέπει...

Δηλαδή ας πούμε, την απορία σου για την υπεραριθμία και το τι μέλλει γενέσθαι, θα πρέπει να την υποβάλλεις εγγράφως στις προϊστάμενες αρχές ώστε να έχεις  μια έγγραφη με τη σειρά σου απάντηση που να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις όταν χρειαστεί εκεί που θα χρειαστεί.

και πάλι βέβαια σου λέω πως τα δυσπρόσιτα έχουν μια ιδιομορφία. Πχ αν διοριστεί κάποια που έπρεπε να υπηρετήσει τρία χρόνια στο δυσπρόσιτο ( με το πιο παλιό σύστημα ) και στο μεταξύ χτύπησε ανατροφής, και αν στο μεταξύ δεν ζήτησε κάποιος για εκεί μετάθεση, τότε ο μόνος τρόπος θα ήταν να ξαναδιορίσουν κάποιον στο δυσπρόσιτο πάλι για μία τριετία ...οπότε αμέσως έχεις δύο οργανικές ενώ χρειάζεται μία - αλλά αυτό έγινε απολύτως νόμιμα γιατί η νομοθεσία δεν δίνει άλλη εναλλακτική ας πούμε.... Θέλει πολλή προσοχή το συγκεκριμένο ζήτημα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 10:17:31 μμ »
Κατά τα λοιπά, ένα όνειρο στην πέτρα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 10:19:36 μμ »
ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, bitch! Προς το παρόν, δεν θα το κάνω θέμα, επιφυλάσσομαι όμως για το άμεσο μέλλον...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.