*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 04:16:06 μμ »
.......
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:35:32 μμ από ΦΩΤΕΙΝΗ2009 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:57:43 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 04:38:42 μμ »
Οπως τα θέτει η bitch είναι.Θέλουν να χτυπήσουν τις οργανικές και αυτό φαίνεται.Σε όλες τις ειδικότητες εκτός των ΠΕ 02,03,04.
Ας έχουμε υπόψη όμως και την παράμετρο πως από του χρόνου οι μεταθέσεις θα μονοπωλούνται ουσιαστικά από όσους γυρίζουν από την τριετία (διπλασιασμός μορίων τελευταίου έτους).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2011, 04:42:13 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος geofun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:00:06 μμ »
Οπως τα θέτει η bitch είναι.Θέλουν να χτυπήσουν τις οργανικές και αυτό φαίνεται.Σε όλες τις ειδικότητες εκτός των ΠΕ 02,03,04.
Ας έχουμε υπόψη όμως και την παράμετρο πως από του χρόνου οι μεταθέσεις θα μονοπωλούνται ουσιαστικά από όσους γυρίζουν από την τριετία (διπλασιασμός μορίων τελευταίου έτους).

Μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει κάτι... Θα γυρίζει ποιος από που;.... Για να γυρίζει σημαίνει ότι κάποιος άλλος θα πηγαίνει στη θέση του. Εδώ μιλάμε για εφεδρείες και κάποιοι φαντάζονται διορισμούς... Περικοπές, συγχωνεύσεις, "εξορθολογισμός"(λέξη καραμέλα...) παντός είδους θα γίνουν, διορισμοί δε θα γίνουν σε καμιά περίπτωση... Οπότε.... μην το πολυζαλίζετε... ό,τι κάτσει...

Εν τέλει... τα επόμενα χρόνια θα υπάρχει πληθωρισμός μορίων στις βάσεις.... αν υπάρχουν θέσεις για να βγουν βάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2011, 05:06:06 μμ από geofun »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:16:07 μμ »
Να πούμε και το άλλο: τα κενά είναι στον αέρα και δεν έχουν δημοσιευθεί/γνωστοποιηθεί. Πώς να ξέρω αν θα πάρω οργανική εκαί που θα μετατεθώ; Υπάρχει μήπως κανένας τρόπος να το εντοπίσουμε αυτό ;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:57:43 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:41:36 μμ »
Λίγο πολύ γνωστά είναι ίσως για όποιον είναι μέσα στις Διευθύνσεις. Οι απ΄έξω δεν έχουν αυτή την πρόσβαση. Και ερωτώ: Θέλω να φύγω από το δυσπρόσιτο στο οποίο έχω οργανική (μισή οργανική δηλαδή μια και υπάρχει οργανική πολυθεσία- αλλά τέλος πάντων ονομάζεται ρημαδοοργανική  :D) και να κάνω αίτηση μετάθεσης για νομό κοντινό στην Αττική (π.χ. Κορινθία, Βοιωτία κτλ.). Πού να ξέρω εγώ τί κενά υπάρχουν; Διστάζω πάρα πολύ γιατί υποθέτω ότι το πιο πιθανό σενάριο είναι να είμαι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ και να με πάνε εκεί πέρα σε ένα σχολείο με προσωρινή τοποθέτηση για να πληρώνομαι. Δηλαδή θα είμαι και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙΣΑ! Χο χο χο! Η εφεδρεία είναι εδώ!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:43:03 μμ »
τα κενά δεν γνωστοποιούναι marvac - άσε που ούτως ή άλλως δεν "βγαίνουν" ως 30/11 οποτε και λήγει η περίοδος υποβολής αίτησης μετάθεσης. Λίγο πολύ όμως ( ειδικά για επαρχία και ειδικά για την πρώτη μας επιλογή) ξέρουμε πχ πόσοι πήραν σύνταξη, πόσοι βρίσκονται σε διάθεση, τι μόρια έχουν ...αυτά ειναι πράγματα που ακόμα και αν δεν τα ξέρουμε μπορούμε σχετικά εύκολα να τα βρούμε.


Πες και σε μας τους καημένους..

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:08:39 μμ »
Συναδελφοι όποιος γνωρίζει ας μου παντήσει στο εξής :

Είμαι σε άδεια ανατροφής απο 21 Φεβρουαρίου έως 20 Νοεμβρίου.Τον Ιούνιο τοποθετήθηκα σε σχολείο καθώς βρίσκομαι στη διάθεση πυσδε.Δεν έχω πράξη ανάληψης υπηρεσίας καθως δεν παρουσιάστηκα ουτε τον Ιούνιο ούτε τον Σεπτέμβριο.Έχω ζητήσει και μου έχει ηδη χορηγηθεί άδεια 1 μηνός ανευ αποδοχών από 20 Νοεμβρίου.
Πήρα σημερα τηλεφωνο στη διευθυνση για να ρωτήσω τι γίνεται στις περιπτώσεις αυτές που δεν έχεις πράξη ανάληψης λόγω αδειας ανατροφής και η υπάλληλος μου απάντησε αφού μίλησε με την προϊσταμένη οτι κανονικά θα έπρεπε να παρουσιαστώ στις  21 Νοεμβρίου για να κάνω πράξη ανάληψης και να έχω ζητήσει την άδεια απο τις 22 ώστε να έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης.
Όταν της απάντησα πως είναι δυνατον να μην με καλύπτει η άδεια ανατροφής μιας και θα μπορούσα να κάνω την αίτηση σήμερα ή αύριο μου απάντησε οτι θα το ξανακοιτάξει και θα μου τηλεφωνήσει.
Επειδή δεν γίνεται να μην κάνω αίτηση μετάθεσης αν ισχύει αυτό θα πρέπει να  πάω να παρουσιαστώ την Δευτέρα.Ισχύει όμως ; Εμένα μου φαίνεται παράλογο απο την στιγμή που είμαι σε άδεια .Γιατί δεν με καλύπτει αυτό, δεν το καταλαβαίνω.

αυτό που σου είπαν δεν στερείται λογικής. Υποτίθεται ότι ως 21 Νοεμβρίου είσαι σε άδεια. Για την άδεια άνευ αποδοχών τι είδους λόγους επικαλείσαι; πώς μπορείς να ξέρεις απο τώρα τι θα προκύψει στις 22 Νοεμβρίου. ( τυπικά και νομότυπα μιλώντας). Με το ίδιο σκεπτικό υποτίθεται πως όταν τελειώνει η άδειά σου στις 21 πας και αναλαμβάνεις υπηρεσία και εκεί υποβάλλεις νέα αίτηση για την άνευ αποδοχών. Έτσι, για να κλείσει ο κύκλος των νομότυπων ενεργειών δε θα έπρεπε να σου έχει χορηγηθεί απο τώρα και η άνευ αποδοχών. Η / Ο υπάλληλος που στην έβγαλε κακώς το έκανε...
Αν επιμείνουν λοιπόν σε αυτό το διαδικαστικό και προκειμένου να έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση μετάθεσης  αυτό που μπορείς να κάνεις είναι
- ενημερώνεις τον προϊστάμενο προφορικά για την πρόθεσή σου να πάρεις άνευ αποδοχών.
- ζητάς να ανακληθεί η από τώρα χορηγηθείσα άνευ αποδοχών
- αναλαμβάνεις κανονικά στις 22/11
- στο καπάκι κάνεις αίτηση για άνευ αποδοχών και
- αποχωρείς μετά Βαϊων και κλάδων.

Συμφωνώ ότι μπορεί αυτά να φαίνονται "λεπτομέρειες" για τους περισσότερους αλλά ο τρόπος που λειτουργούν τα πράγματα έχει μια συγκεκριμένη σειρά και λογική ( ενίοτε "παράλογη λογική"). Έχει έρθει όμως έγγραφο/οδηγία - σε αναζήτηση στο ίντερνετ δεν το βρήκα για να σας το παραθέσω - που αναφέρει ότι όταν πρόκειται για παράταση ουσιαστικά προηγούμενης άδειας τότε αυτή υποβάλλεται την επόμενη μέρα απο τη λήξη της προηγούμενης άδειας.

[quote author=matlab88 link=topic=24503.msg533666#msg533666 date=132
\
bitch, ευχαριστω για την απάντηση.
Για την ανευ αποδοχών επικαλούμαι  ανατροφή παιδιού.Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που τη  χρειάζομαι. Αν δεν έπρεπε να μου χορηγήσουν την ανευ αποδοχών δεν το ξέρω. Αλλά νομίζω οτι είναι δική τους ευθύνη. Βεβαια εγω θα την πληρώσω στο τέλος.Μαζί με την αίτηση για την ανευ αποδοχών είχα στείλει και πιστοποιητικό οικογενειακής καταστασης οπου φαινόταν οτι εχω 1 μωρό ενός έτους.Ε, δεν χρειαζεται και πολυ να κάνεις τη προσθεση για να καταλάβεις οτι έρχομαι απο 'αδεια ανατροφής. Τέλος πάντων .Μάλλον δεν το γλυτώνω το ταξίδι στις 21.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:26:02 μμ »
Το να ισχυριστεί κανεις οτι έχει οργανικη και δεν κανει αίτηση απο φοβο μηπως θα είναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ, για μένα δεν έχει καμια λογική. Τα δεδομενα αλλαζουν απο στιγμη σε στιγμη. Εγω έχω οργανικη που την μοιραζομαι με την marvac και άλλες πέντε και φετος μας έβγαλε όλες υπεράριθμες. Μπορει εκει που έχεις οργανικη στην πραγματικότητα να μην έχεις και μπορεί να εισαι 1- 2 χρονια στο ΠΥΣΔΕ που θα παρεις μετάθεση και να πάρεις οργανικη. Ειδικά οπως αυξάνονται τα μορια κάποιων ειδικοτητων οι νεομετατιθέμενοι πρηγουνται απο τους παλιους που είναι στη διαθεση. Ολα ειναι θεμα τυχης. (κατα το "ολα ειναι θεμα παιδειας"

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:47:57 μμ »
Όποιος φυλάει τα ρούχα του, έχει τα μισά.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:50:30 μμ »
Εμεις συγκεκριμενα (και ολοι οσοι ειναι σαν την δικη μας περιπτωση) δεν έχουμε τιποτα. Την οργανική στην πραγματικοτητα την έχει ο πρωτος που ανέλαβε υπηρεσία, αν αποφασίσει το υπουργειο να ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:57:10 μμ »
Δεν είναι ετσι bitch. Ειναι η γνωστή ιστορία όλων των νησιών που μετέθεταν και διοριζαν σωρηδόν άτομα γιατι παλια οι αποσπασεις ηταν εύκολες και οι περισσοτεροι δεν ήξεραν ουτε που πέφτει. Εγω υπηρετουσα εκει 6 χρονια και ζητησα μεταθεση απο περιοχη σε περιοχη και μου την έδωσαν την ιδια χρονιά με άλλους και την αμεσως επομενη χρονια και μετέθεσαν στην ιδια καλυμενη θεση και διορισαν. Οι αποσπασεις ομως τωρα δυσκολεψαν και φετος είμαστε ολοι μαζι μια χαρουμενη παρεα. Το ίδιο σενάριο το είδα στην Λήμνο, στον Αγιο Ευστράτιο, στην Χίο, στα Ψαρα και σε ένα σωρό άλλα μερη. Αυτες είναι οργανικές "φουσκες"

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 07:29:14 μμ »
Συγνώμη τώρα και κερατάς και δαρμένος που λέμε. Ναι, απ΄ότι φαίνεται έγιναν πολλά ρουσφέτια με τα δυσπρόσιτα αλλά πολλοί από μας και βάζω ΚΑΙ τον εαυτό μου μέσα, δε φταίμε. Εγώ όταν έκανα χαρτιά για μετάθεση ούτε γνωστό είχα, ούτε ήξερα πού πέφτει το σχολείο. Είδα ότι είχε καλά μόρια και το δήλωσα, όπως δήλωσα και τους Παξούς και τις Οινούσσες γιατί όλες αυτές οι περιοχές είχαν ενα κοινό χαρακτηριστικό: δε μπορούσες να πέσεις κάτω από ένα συγκεκριμένο αριθμό μορίων (π.χ. 10 μόρια)- ενώ αν κάποιος πήγαινε αλλού τα μόρια έπαιζαν. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΕΝΟ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΜΕΤΑΘΕΣΗ αλλά να καθόμουν στην άλλη οργανικούλα που είχα στη Λέσβο - και την είχα ΜΟΝΗ ΜΟΥ! Τώρα εγλωβιστήκαμε!!!!!! Τί κάνουμε;;;;;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 07:49:04 μμ »
πραγματικά χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν εξοργίζομαι όταν ακούω το θέμα με τις οργανικές ,
έχω δώσεις  3 φορές ασεπ , και δεν μπορώ πραγματικά να διανοηθώ οτι μπορεί να με απολύσουν γιατί δεν έχω οργανική θέση
με τη λογική δεν ζηταω μεταθεση αν εχω ήδη οργανικη δε θα παει κανεις ποτε σπίτι του αν είναι μακρια από αυτό
και να ρωτήσω και κάτι άλλο: εγώ που ξέρω πού θα έχει οργανικές κενες για να ζητήσω εκεί μεταθεση;;;
και κατι αλλο : υποτίθεται οτι απο  περισυ δίνουν μεταθεσεις μονο σε περιοχες που εχει οργανικά κενα αρα το δικο μου μυαλο λέει οτι αν παρω μεταθεση φετος πχ στο νομο θεσσαλονικης απο οπου και καταγομαι θα εχει οργανικες κενες αλλιως δε θα μου εδιναν τη μεταθεση
περιμενω τη γνωμη σας πραγματικα
γιατι κι εγω είμαι σε ενα δυσπροστιτο πολυ μακρια απο το σπιτι μου και δεν περνά καν απο το μυαλο  μου το να μη ζητησω μεταθεση στον τοπο μου
και αναρωτιεμαι είμαι στον κόσμο μου και σκέφτομαι έτσι;;;;
δηλαδη με το φοβο να μην απολυθω δε θα ζητησω μεταθεση στο σπίτι μου ;;;
ε οχι
και ναι αν ειναι να ζησω την υπολοιπη ζωή μου στο δυσπρόσιτο νησι με 900 ε και νοικι εισητηρια κτλ καλυτερα να με απολυσουν η να παριατηθω
Φωτεινή κι εγώ κάπως έτσι με σένα σκέφτομαι. Είμαι σε δυσπρόσιτο πολύ καιρό και δεν είμαι διατεθειμένη να ζήσω το υπόλοιπο της ζωής μου σε ένα μέρος στην άκρη του κόσμου, με 900 ευρώ, όλα τα βασικά είδη στα ύψη κτλ, κτλ. Έπειτα πως είναι κανείς σίγουρος αλήθεια ότι η οργανική θέση τον σώζει; Μήπως ξέρει κανείς να πει με σιγουριά ποιά θα είναι τα κριτήρια απόλυσης; ή μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι η οργανική του δεν θα καταργηθεί διότι π.χ. για κάποιους λόγους δεν θα υπάρχουν οι ελάχιστες ώρες που απαιτούνται για να υφίστανται μια οργανική. Προσωπικά θα δηλώσω αποκλειστικά και μόνο τη περιοχή που πραγματικά "θέλω" να πάω και εννοώ την περιοχή που είναι στο σπίτι μου και τίποτα άλλο.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 08:12:19 μμ »
ευτυχώς, τελευταία, με το survey και τα σχετικά ηλεκτρονικά φακελώματα αυτά έχουν περιοριστεί κατά πάαααααααρα πολύ...αλλά στο μεταξύ πληρώνετε τις αμαρτίες των προηγούμενων.... όπως ακριβώς το πες - και κερατάς και διορισμένος...

«Νόµος της αποφυγής του ελέγχου» (1ο αξίωμα του Downs):
"Κάθε  προσπάθεια ελέγχου εντείνει την προσπάθεια αποφυγής του ελέγχου."

Η επίταση των ελεγκτικών μηχανισμών δεν αρκεί αφεαυτής για την εξάλειψη οργανωσιακά και διοικητικά αθέμιτων πρακτικών. Ο ελεγχόμενος δε θα πάψει να επινοεί μεθόδους αποφυγής του ελέγχου.

«Νόµος του διπλασιασμού και της διαρκούς επέκτασης του ελέγχου» (2ο αξίωμα του Downs):
"Κάθε  προσπάθεια ελέγχου εκτρέφει και άλλον έλεγχο."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.