*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418023 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 08:12:57 μμ »
 ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 10:10:38 πμ από emnaypli »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:31:49 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 08:30:15 μμ »
Οπως τα θέτει η bitch είναι.Θέλουν να χτυπήσουν τις οργανικές και αυτό φαίνεται.Σε όλες τις ειδικότητες εκτός των ΠΕ 02,03,04.
Ας έχουμε υπόψη όμως και την παράμετρο πως από του χρόνου οι μεταθέσεις θα μονοπωλούνται ουσιαστικά από όσους γυρίζουν από την τριετία (διπλασιασμός μορίων τελευταίου έτους).

Μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει κάτι... Θα γυρίζει ποιος από που;.... Για να γυρίζει σημαίνει ότι κάποιος άλλος θα πηγαίνει στη θέση του. Εδώ μιλάμε για εφεδρείες και κάποιοι φαντάζονται διορισμούς... Περικοπές, συγχωνεύσεις, "εξορθολογισμός"(λέξη καραμέλα...) παντός είδους θα γίνουν, διορισμοί δε θα γίνουν σε καμιά περίπτωση... Οπότε.... μην το πολυζαλίζετε... ό,τι κάτσει...

Εν τέλει... τα επόμενα χρόνια θα υπάρχει πληθωρισμός μορίων στις βάσεις.... αν υπάρχουν θέσεις για να βγουν βάσεις...
Σίγουρα η προοπτική μελλοντικών διορισμών είναι δραματικά μειωμένη,αλλά όχι μηδενική,γιατί αποχωρήσεις υπάρχουν πάντα.Τη μια χρονιά την έβγαλε με τις συγχωνεύσεις,την άλλη με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις,την τρίτη θα την βγάλει π.χ.με τις δεύτερες ειδικότητες ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο.Τα διαχειριστικά περιθώρια έχουν όμως ένα τέλος,ενώ οι αποχωρήσεις (έστω και λίγες)θα συνεχίσουν να υπάρχουν.Παραθέτω τις φετινές αποχωρήσεις:
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=50616

Σε τελική ανάλυση συνάδελφοι τα κριτήρια επιλογής του καθενός είναι αποκλειστικά προσωπικά και γι΄αυτό ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεών του.Εδώ σκέψεις κάνουμε προσπαθώντας να αλληλοβοηθηθούμε :)

Bitch,π.χ. σε περιοχές της Αττικής για ορισμένες ειδικότητες,όπως θα ξέρεις,μπορεί και να κάνεις 7-8 χρόνια στη διάθεση.Πιστεύεις ότι θα φτάσουμε πραγματικά στην αντιστοιχία κενών οργανικών-μεταθέσεων;Βλέπεις μια τέτοια διάθεση και φέτος ή θα υποκύψει το υπουργείο μετά τις περσινές διαμαρτυρίες;Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να προγραμματίζεις σε μια σταθερή πολιτική.Είναι δυνατό μεθαύριο να αρχίσει άλλη διοίκηση να παρέχει πάλι αφειδώς μεταθέσεις έτσι ώστε να συσσωρευθούν πάλι υπεράριθμοι.Συμφωνώ απόλυτα ότι κάθε επιλογή ενέχει πλέον υψηλό ρίσκο.Επαναλαμβάνω:για όλες τις ειδικότητες πλην των ΠΕ 02,03,04 και φυσικά των δασκάλων.

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 08:47:20 μμ »
αναφορικά με τις πληροφορίες , εννοείται πως δεν μπορώ να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες και φυσικά δεν μπορώ να 'δώσω" ονόματα και θέσεις πριν τις επίσημες ανακοινώσεις. Αλλά επίσημες ανακοινώσεις αναμένονται μέσα στο τρίμηνο.

Θα αναμείνουν και την ετυμηγορία του λαού την ίδια περίοδο.



Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:11:53 μμ »
νομίζεις θα βγουν να μας πουν τις δικες τους αποφάσεις πριν τις εκλογές; προεκλογικα ο άλλος έλεγε λεφτά υπάρχουν...θα ρθουν τώρα να σου πουν "απολύσεις έρχονται" ;    καλή μου , αθώα emnaypli!   

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι θα ξαναπάρουν την εξουσία, μετά από όλα αυτά που έχουν κάνει? Ας υποσχεθούν ό,τι θέλουν, η εξαθλίωση που μας προκάλεσαν δεν ωραιοποιείται, ό,τι και να κάνουν! Τώρα ποιος είναι αθώος και ποιος πονηρός, κοντός ψαλμός αλληλούια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:31:49 »

Αποσυνδεδεμένος jeune

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:40:02 μμ »
(Ενδέχεται να βγάλει σε εφεδρεία πχ αυτούς που πλησιάζουν σε σύνταξη...)
Για φέτος δεν παίζει, για του χρόνου …σάντα ρόζα μαρμελάδα…όπως άκουσα σε άσχετη στιγμή και τόπο.
Τα τελευταία ποστ με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο ως πολίτη
Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι
και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Γιάννης Αγγελάκας

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #187 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 09:41:28 μμ »

όσοι είχαν οργανική και δεν άλλαξαν βάζουν ΜΟΝΟ τη φετινή υπηρέτηση ( δηλ. απο 1/9 ως 31/8)


Δεν χρειάζονται, δηλαδή τα προηγούμενα; :-[ :-[ :-[
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #188 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:03:15 μμ »
Αντιθετα ξεκινησε για τους διοικητικους. Η προισταμενη διοικητικου σε εμας απο το τελος του μηνα θεωρειται εφεδρη και φευγει εν μεσω διαδικασιας μεταθεσεων!

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #189 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:18:03 μμ »
συγνωμη όχι ότι ζω σε άλλη χώρα και δε βλέπω τα χάλια μας αλλα μη τρελαθουμε τωρα ότι κινδυνευουν να απολυθουν οσοι δεν εχουν οργανικη. και στην τελικη ας πάρουμε την κάθε μερα οπως ξημερωνει με τα ασχημα και τα καλά της.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #190 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:20:16 μμ »
Διάβασα την εγκύκλιο και όλες τις σελίδες του τόπικ, προσπαθώντας να βρω τα δικαιολογητικά που χρειάζεται μια αίτηση. Είμαι διορισμένη το '10 και άρα θα κάνω μόνο αίτηση οριστικής τοποθέτησης. Από ό,τι είδα χρειάζεται:
1)βεβαίωση προυπηρεσίας (την παίρνουμε από το σχολείο μας);
2 πιστοποιητικό  οικογενειακής κατάστασης.
Χρειαζόμαστε κάτι άλλο για την οριστική τοποθέτηση. Πήρα τηλ τη ΔΔΕ και μου είπαν να διαβάσω την εγκύκλιο, αλλά από την εγκύκλιο δεν έβγαλα άκρη για τα δικαιολογητικά. Αν κάποιος ξέρει, ασ βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #191 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:35:27 μμ »
bitch να σε ρώτησω κάτι γιατί πραγματικά ακόμα δεν εχω καταλάβει πολλά για
 τις μεταθεσεις, τοποθετησεις κτλ
εαν πχ στη Δ αθήνας εχει κάποιους φιλολογους στη διαθεση τοτε γιατι να δωσουν μετάθεση εκει ;;;;;;;;;
αφου ήδη υπαρχουν ατομα στη διαθεση τα οποια και  θα καλυψουν τα οποια οργανικα κενα υπαρξουν αρα δε θα πρεπει να παρουν αλλους
πως γινεται για να καταλάβω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 02:37:32 μμ από ΦΩΤΕΙΝΗ2009 »

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #192 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:46:42 μμ »
Διάβασα την εγκύκλιο και όλες τις σελίδες του τόπικ, προσπαθώντας να βρω τα δικαιολογητικά που χρειάζεται μια αίτηση. Είμαι διορισμένη το '10 και άρα θα κάνω μόνο αίτηση οριστικής τοποθέτησης. Από ό,τι είδα χρειάζεται:
1)βεβαίωση προυπηρεσίας (την παίρνουμε από το σχολείο μας);
2 πιστοποιητικό  οικογενειακής κατάστασης.
Χρειαζόμαστε κάτι άλλο για την οριστική τοποθέτηση. Πήρα τηλ τη ΔΔΕ και μου είπαν να διαβάσω την εγκύκλιο, αλλά από την εγκύκλιο δεν έβγαλα άκρη για τα δικαιολογητικά. Αν κάποιος ξέρει, ασ βοηθήσει...

διάβασε εδώ - το συνημμένο έγγραφο, νομίζω τα γράφει καλά: http://dide.ait.sch.gr/?q=node/532#attachments


Αντιθετα ξεκινησε για τους διοικητικους. Η προισταμενη διοικητικου σε εμας απο το τελος του μηνα θεωρειται εφεδρη και φευγει εν μεσω διαδικασιας μεταθεσεων!

πάντως, αυτή η εφεδρεία με το έτσι θέλω με μοναδικό κριτήριο τα χρόνια υπηρεσίας και την ηλικία, πραγματικά θα απογυμνώσει τον δημόσιο τομέα από πολλά ικανά στελέχη του. Υπάρχουν ένα σωρό άχρηστοι και χαραμοφάηδες...από αυτούς θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει....

συγνωμη όχι ότι ζω σε άλλη χώρα και δε βλέπω τα χάλια μας αλλα μη τρελαθουμε τωρα ότι κινδυνευουν να απολυθουν οσοι δεν εχουν οργανικη. και στην τελικη ας πάρουμε την κάθε μερα οπως ξημερωνει με τα ασχημα και τα καλά της.


κατερινάκι - όσοι βγήκαν σε εφεδρεία είχαν ΟΛΟΙ τους οργανική! Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει με όσους ΔΕΝ έχουν;
Η πραγματικότητα ξεπερνάει τη λογική! Εντάξει, σαφώς να πάρουμε την κάθε μέρα όπως ξημερώνει - εννοείται αυτό δεν το συζητώ - αλλά αν μπορούμε να καλύψουμε και τα νώτα μας, ε ας το κάνουμε.

εγω το μόνο που πιστευω ειναι οτι όλοι ειτε εχουμε ειτε δεν εχουμε οργανικη θελουμε να γυρισουμε καποια στιγμη κοντα στους συζηγους μας, στα παιδια μας και στις οικογενειες μας γενικοτερα. θεωρω παρακινδυνευμενο να μη κανουμε αιτηση μεταθεσης λογω εφεδρειας που στην τελικη και οι ιδιοι ακομα την τυφλα τους δεν ξερουν ετσι που τα εχουν κανει. απλα η ολη κατασταση συνιστα ψυχραιμια και υπομονη. αν καποιος μας ελεγε πριν λιγο καιρο οτι θα λεμε οτι ειμαστε δημοσιοι υπάλληλοι και θα μας λυπουνται δε θα το πιστευαμε. οποτε δε θελει αγχος. αυτο που ειναι να γινει θα γινει και ο καθενας μας ας κανει οτι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #193 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:51:16 μμ »
bitch, ευχαριστώ. Το συνημμένο αρχείο ήταν όντως πιο κατατοπιστικό. Θέλουμε αρκετά τελικά...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #194 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:57:53 μμ »
και μια ερώτηση γελοία αλλά καμιά φορά από το φόβο μας να τα κάνουμε όλα σωστά, χάνουμε την κρίση μας: το πιστοποιητικό εντοπιότητας και συνυπηρετήσης το υποβάλλουμε όταν μας ενδιαφέρει η μετάθεση στην περιοχή της εντοπιότητας ή της μετάθεσης; Διαφορετικά είναι περιττό. Εγώ π.χ. που ενδιαφέρομαι για οριστική τοποθέτηση σε περιοχή που ούτε εντοπιότητα έχω ούτε συνυπηρέτηση, δεν τα υποβάλλω, σωστά;;;; :(

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #195 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 11:00:06 μμ »
και μια ερώτηση γελοία αλλά καμιά φορά από το φόβο μας να τα κάνουμε όλα σωστά, χάνουμε την κρίση μας: το πιστοποιητικό εντοπιότητας και συνυπηρετήσης το υποβάλλουμε όταν μας ενδιαφέρει η μετάθεση στην περιοχή της εντοπιότητας ή της μετάθεσης; Διαφορετικά είναι περιττό. Εγώ π.χ. που ενδιαφέρομαι για οριστική τοποθέτηση σε περιοχή που ούτε εντοπιότητα έχω ούτε συνυπηρέτηση, δεν τα υποβάλλω, σωστά;;;; :(
στην περιοχή της εντοπιότητας ή "της συνυπηρέτησης", ήθελα να γράψω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.