*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 419748 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #364 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:36:01 μμ »
αν υπάρχει κάτι τέτοιο έχει καλώς - αλλιώς ένα αντίγραφο απο το βιβλιο ενσήμων του εργοδότη - που σίγουρα θα έχει κατατεθεί στο ίκα. Εκεί φαίνεται η ημερομηνία πρόσληψης αλλά και τα στοιχεία του εργοδότη.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:01:43 »

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 475
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #365 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:36:40 μμ »
Στα μουσικά σχολεία οι μεταθέσεις   δεν λαμβάνουν υποψιν τα μόρια που έχουν συγκεντρωθεί  από την υπηρέτηση σε κανονικά σχολείο. Η απόφαση στηρίζεται στο ποιος υποψήφιος έχει περισσότερα τυπικά προσόντα(μεταπτυχιακά, δεύτερο πτυχίο....), προυπηρεσία σε μουσικά σχολεία και  σχέση με τη μουσική.  Αλλά και πάλι αυτά τα προσόντα επίσημα τουλάχιστον δεν μοριοδοτούνται  με την έννοια ότι θα βγει ένας πίνακας που βλέπεις τα μόρια σου βάσει αυτών των κριτηρίων. Δεν λένε πχ ένα μόριο για κάθε μήνα στα μουσικά σχολεία προυπηρεσία... Η βαρύτητα που αποδίδεται στο κάθε κριτήριο από τα τρια που ανέφερα είναι ευθύνη του κάθε μέλους της επιτροπής που φηφίζει. Άτυπα βέβαια δεν αποκλείεται να έχουν συμφωνήσει σε κάποιο είδος μοριοδότησης αυτών των τριών προσόντων αλλά στα επίσημα αποτελέσματα δεν υπάρχει νομοθετική πρόβλεψη για  δημοσιοποίηση πινάκων με μετρήσιμα μόρια  που συγκεντρώνονται από τα τρία αυτά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #366 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:41:13 μμ »
Σωστό αυτό που λες. Τα μόρια χρησιμοποιούνται μόνο σε περίπτωση που υπάρχει ισοψηφία .
Ουσιαστικά ούτε η επιτροπή συμφωνεί άτυπα σε κάτι. Αν δεις τη λίστα με τα προσόντα που υπάρχει στην αίτηση των μουσικών αυτή "πάει" ιεραρχικά. Αν λοιπόν υπάρχουν πχ δύο υποψήφιοι για το ίδιο μουσικό σχολείο που έχουν πχ το ίδιο προσόν Νο3 και την ίδια ακριβώς διδακτική προϋπηρεσία τότε και μόνο τότε η επιτροπή καταφεύγει στα μόρια...
αν και από όσο εγώ τουλάχιστον ξέρω δεν έχει χρειαστεί ποτέ ως τώρα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #367 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:43:41 μμ »
αν υπάρχει κάτι τέτοιο έχει καλώς - αλλιώς ένα αντίγραφο απο το βιβλιο ενσήμων του εργοδότη - που σίγουρα θα έχει κατατεθεί στο ίκα. Εκεί φαίνεται η ημερομηνία πρόσληψης αλλά και τα στοιχεία του εργοδότη.

Μια ερώτηση και απο μένα
για να πάρει κανεις τα μόρια της συνυπηρέτησης πρέπει ο/η σύζυγος να εργάζεται σε δημόσιο φορέα;
και πόσα είναι αυτά τα μόρια ;είναι αυτά τα 4 του΄γάμου;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:01:43 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #368 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:46:15 μμ »
αν υπάρχει κάτι τέτοιο έχει καλώς - αλλιώς ένα αντίγραφο απο το βιβλιο ενσήμων του εργοδότη - που σίγουρα θα έχει κατατεθεί στο ίκα. Εκεί φαίνεται η ημερομηνία πρόσληψης αλλά και τα στοιχεία του εργοδότη.

Μια ερώτηση και απο μένα
για να πάρει κανεις τα μόρια της συνυπηρέτησης πρέπει ο/η σύζυγος να εργάζεται σε δημόσιο φορέα;
και πόσα είναι αυτά τα μόρια ;είναι αυτά τα 4 του΄γάμου;;

όχι , τα μόρια συνυπηρέτησης παίζουν και για τον ιδιωτικό τομέα και για τους αυτο-απασχολούμενους. Τα μόρια ειναι τέσσερα και είναι επιπλέον των τεσσάρων μορίων που δίνει ο γάμος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #369 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:47:53 μμ »
ευχαρίστω  bitch, πάντα κατατοπιστική!

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 475
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #370 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 09:53:59 μμ »
συμφωνώ και εγώ μαζί σου bitch για αυτά που είπες για τα μουσικά .  Εννούσα και γω ότι δεν λαμβάνονται υπόψιν τα μόρια των κανονικών σχολείων με την έννοια ότι είναι δύσκολο να προκύψει απόλυτη ισοβαθμία αλλά σίγουρα αν υπάρξει θα μετρήσει και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #371 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 10:03:31 μμ »
συμφωνώ και εγώ μαζί σου bitch για αυτά που είπες για τα μουσικά .  Εννούσα και γω ότι δεν λαμβάνονται υπόψιν τα μόρια των κανονικών σχολείων με την έννοια ότι είναι δύσκολο να προκύψει απόλυτη ισοβαθμία αλλά σίγουρα αν υπάρξει θα μετρήσει και αυτό.

πράγματι είναι σχεδόν αδύνατο να προκύψει απόλυτη ισοβαθμία!! Αλλά ευτυχώς ο νομοθέτης το χει προβλέψει κι αυτό!  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #372 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 11:22:00 μμ »
Σωστό αυτό που λες. Τα μόρια χρησιμοποιούνται μόνο σε περίπτωση που υπάρχει ισοψηφία .
Ουσιαστικά ούτε η επιτροπή συμφωνεί άτυπα σε κάτι. Αν δεις τη λίστα με τα προσόντα που υπάρχει στην αίτηση των μουσικών αυτή "πάει" ιεραρχικά. Αν λοιπόν υπάρχουν πχ δύο υποψήφιοι για το ίδιο μουσικό σχολείο που έχουν πχ το ίδιο προσόν Νο3 και την ίδια ακριβώς διδακτική προϋπηρεσία τότε και μόνο τότε η επιτροπή καταφεύγει στα μόρια...
αν και από όσο εγώ τουλάχιστον ξέρω δεν έχει χρειαστεί ποτέ ως τώρα.

Στη ΔΔΕ μου είπαν ότι μετράνε ως μόρια για τα μουσικά τα χρόνια που υπηρετείς στην ίδια θέση. Π.χ.  αν παραστεί ανάγκη να μετρηθούν τα μόρια κι έχεις την ίδια οργανική τα 5 τελευταία χρόνια, προηγείσαι έναντι άλλου με οργανική 2 χρόνια (ανεξαρτήτως παλιότερης υπηρεσίας). Δεν ξέρω, όμως, αν ευσταθεί αυτή η πληροφορία, γιατί δε μου φάνηκαν και πολύ γνώστες του αντικειμένου...
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν μετράει καθόλου η συνυπηρέτηση. Υπάρχει διάθεση για κοινωνική προσέγγιση στην κάλυψη αυτών των θέσεων ή μήπως κιόλας πάνε εντελώς ... καρφί;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2012, 12:15:11 πμ από ΠΕ0404 »
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #373 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 12:17:57 πμ »
Και μια που ανοίχτηκε το θέμα με τα μουσικά σχολεία: ισχύει ακόμα το οτι πρέπει να έχεις 5 χρόνια εκπαιδευτική προϋπηρεσία για να μπορείς να κάνεις αίτηση σε αυτά;

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #374 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 07:18:59 πμ »
Ναι, ισχύει. Πρέπει να έχει τουλάχιστον πενταετή διδακτική προϋπηρεσία (
ασχετα με το πόση έχεις συνολικά)  μέχρι το τέλος Αυγούστου του 2012

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #375 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 09:33:28 πμ »
και κατι αλλο...για τα μουσικα σχολεια, μετρανε ο γαμος ή η εντοπιοτητα;Η συνυπηρετιση;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #376 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 03:06:51 μμ »
Ναι, ισχύει. Πρέπει να έχει τουλάχιστον πενταετή διδακτική προϋπηρεσία (
ασχετα με το πόση έχεις συνολικά)  μέχρι το τέλος Αυγούστου του 2012

5ετή διδακτική και μάλιστα σε σχολεία της δευτεροβάθμιας. Αποσπάσεις ή διαθέσεις στην πρωτοβάθμια αφαιρούνται.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #377 στις: Ιανουάριος 13, 2012, 04:36:48 μμ »
H Διαμαντοπούλου είπε ότι θα γίνουν μηδενικοί διορισμοί την επόμενη χρονιά και ότι αυτό θα επηρεάσει κατά συνέπεια τις μεταθέσεις.Δηλαδή να περιμένουμε μικρότερο αριθμό μεταθέσεων από τον περσινό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 766

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.