*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 419741 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1106 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:02:26 πμ »
παιδιά, το μόνο που ξέρω είναι οτι από τότε που μπήκα στο περιβόητο ΔΗΜΟΣΙΟ, διαλύεται σιγά σιγά, χάνει όλα τα προνόμια που απολάμβαναν για χρόνια τώρα όλοι, κ.......σκυλα κ μη...
για να δω το σπίτι μου και να απολαύσω τα 600 euro /μήνα πρέπει ή να αρρωστήσω μέσα στο ΠΔ 50 ή να ζητήσω αποσπάσεις  φιλώντας κατουρημενες κομματικές ποδιές... :P
αυτή δεν είναι η εκπαίδευση που ονειρεύτηκα να δουλεύσω...! >:(
δεν βλέπω καλό το μέλλον :o
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:21 »

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1107 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:03:49 πμ »
Παιδιά, σας καληνυχτώ και σας ευχαριστώ που με διαφωτίσατε για τόσα ζητήματα. Αισθάνομαι κάπως άσχημα, γιατί, απ' ό,τι κατάλαβα, από όσους είμαστε μέσα αυτή την ώρα, μόνο εγώ πήρα μετάθεση. Ωστόσο, κι εγώ μέχρι πέρσι στην ίδια θέση ήμουν. Σας εύχομαι καλή τύχη με τις αποσπάσεις και του χρόνου μια μόνιμη λύση (αν και το επίθετο "μόνιμος" δε θα σημαίνει ποτέ πια αυτό που ξέραμε) με μετάθεση. Καλό Πάσχα και ακόμα καλύτερο του χρόνου.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1108 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:05:33 πμ »
Παιδιά..Να ρωτήσω κάτι...Θα ακουστεί σίγουρα τρελό αυτό..Αν πάρει κάποιος τη μετάθεση και για χ,ψ λόγους όμως το έχει μετανιώσει, μπορεί να την κόψει;

Εγώ νομίζω ότι μπορείς! Ξέρω άτομο που το έκανε. Ανακάλεσε αφού είχε η βγει η μετάθεση για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω!
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1109 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:07:16 πμ »
παιδιά, το μόνο που ξέρω είναι οτι από τότε που μπήκα στο περιβόητο ΔΗΜΟΣΙΟ, διαλύεται σιγά σιγά, χάνει όλα τα προνόμια που απολάμβαναν για χρόνια τώρα όλοι, κ.......σκυλα κ μη...
για να δω το σπίτι μου και να απολαύσω τα 600 euro /μήνα πρέπει ή να αρρωστήσω μέσα στο ΠΔ 50 ή να ζητήσω αποσπάσεις  φιλώντας κατουρημενες κομματικές ποδιές... :P
αυτή δεν είναι η εκπαίδευση που ονειρεύτηκα να δουλεύσω...! >:(
δεν βλέπω καλό το μέλλον :o


Αυτο ειναι το "Νεο Σχολειο "  κυριες και κυριοι..... :)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:21 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1110 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:14:39 πμ »
Παιδιά..Να ρωτήσω κάτι...Θα ακουστεί σίγουρα τρελό αυτό..Αν πάρει κάποιος τη μετάθεση και για χ,ψ λόγους όμως το έχει μετανιώσει, μπορεί να την κόψει;

Εγώ νομίζω ότι μπορείς! Ξέρω άτομο που το έκανε. Ανακάλεσε αφού είχε η βγει η μετάθεση για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω!

Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι μπορούσες να ανακαλέσεις μέχρι το τέλος του 2011, πέραν τούτου ουδέν.Και στο σχολείο μου συνάδελφος αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα και δεν το έλυσε.Τώρα, αν μπορείς να βρεις κάποιον ΔΥΝΑΤΟ γνωστό,προσπάθησέ το.Μακάρι να κάνω λάθος,αλλά....δύσκολα.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1111 στις: Απρίλιος 10, 2012, 01:24:03 πμ »
Αφού φάγαμε την ψυχρολουσία με τις μεταθέσεις περιμένουμε τις αποσπάσεις λογικά. Αιτήσεις πότε κάνουμε? Οι λόγοι για τους οποίοους  ικανοποιούνται ποιοι είναι? Υγείας (αφού αυτοί ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες) ή οικογενειακοί? Δηλαδή έχετε ακούσει περιπτώσεις που ικανοποιήθηκαν και ποιες είναι αυτές?

Τα μόρια βάσει των οποίων δόθηκαν πέρυσι οι αποσπάσεις είναι εύκολο να τα βρεις στο ιντερνετ.Κι εγώ ανήκω στην κατηγορία που στην α΄φάση των αποσπάσεων πέρυσι την πήρα χωρίς μέσο και με ελάχιστα μόρια,αλλά όχι για μεγάλο αστικό κέντρο,αλλά για περιοχή μία ώρα από αυτό.πέρυσι είχαμε 5 επιλογές στις αποσπάσεις.Αν θές να φύγεις απο Δωδεκάνησα,εξάντλησέ τες και μη βάλεις μόνο μία.βάλε και λίγο έξω από το αστικό κέντρο για σιγουριά.Τα μόρια δυσμενών συνθηκών πάντως δεν μετράνε.Μετρανε τα χρόνια υπηρεσίας,εντοπιότητα,τόπος εργασίας συζύγου,τέκνα,λόγοι υγείας κτλ.Τα ξαναλέμε εν αναμονή αποσπάσεων!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1112 στις: Απρίλιος 10, 2012, 03:03:31 πμ »
Συγχαρητηρια σε όσους μετατέθηκαν.Ως προς την Πιερία,επειδή μερικοί θέλουν να μας απαγορέψουν τη σκέψη,θα παραθέσω κάτι που έγραψα εδώ πριν μια εβδομάδα κι έπεσαν να με φάνε.

"Οσο για την "άκρατη τάση να κατακρίνουμε τους πάντες",εύχομαι το καλοκαίρι να μη δούμε τίποτα αποσπάσεις κατά προτεραιότητα από τον δεύτερο πίνακα,δηλαδή από πλεονασματικές περιοχές,οι οποίες εν τω μεταξύ θα έχουν πάρει άτομα στις μεταθέσεις.Ελπίζω δηλαδή να μην πάρει κάποιος μετάθεση π.χ.για Πιερία και το καλοκαίρι να πάρει κατά προτεραιότητα απόσπαση για Θεσσαλονίκη,επειδή προέρχεται από πλεονασματική περιοχή!Το λέω,επειδή το προηγούμενο καλοκαίρι παρατηρήθηκε η τάση να ανοίξει μια νέα φάμπρικα προς αυτή την κατεύθυνση;)

Επειδή βλέπω ότι η προσπάθεια αυτοθυματοποίησης συνεχίζεται, να ξεκαθαρίσω ότι κανείς δε διαφώνησε με την ανωτέρω προφητεία σου και κανείς φυσικά δεν έπεσε να σε φάει. Σου το εξήγησα και δημόσια και στην μεταξύ μας επικοινωνία με π.μ, ότι η διαφωνία μου αφορά την ισοπεδωτική γενίκευση του κατωτέρω μηνύματός σου.

Εάν σκεφτείς και το πόσοι συνάδελφοι,που μπαίνουν σε τάξη και κόπτονται για επαναστάσεις και κρεμάλες στους "προδότες",αυτές τις μέρες γίνονται κολλητσίδες σε βουλευτές και αιρετούς, τότε θα έχεις και την πλήρη εικόνα της ελληνικής παιδείας.

Και φυσικά δεν υπάρχει καμιά απαγόρευση στη σκέψη, ελπίζω να μην υπάρχει και στη διαφωνία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1113 στις: Απρίλιος 10, 2012, 07:20:12 πμ »
παιδιά μη γελάσετε με την απορία μου!αν είσαι σε μια περιοχή ενός πυσδε και θες να πας σε μία άλλη περιοχή του ίδιου πυσδε ζήτας μετάθεση;σαν αυτή που ζητήσαμε εμείς;

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1114 στις: Απρίλιος 10, 2012, 07:40:02 πμ »
Μπορεί στην Ανατ. Θεσσαλονίκη να μετατέθηκαν 191 εκπαιδευτικοί, αλλά (τηρουμένων των αναλογιών) πρωταθλήτρια είναι η Πιερία με 184 (!) μεταθέσεις. Εντυπωσιακός και ο αριθμός των Φιλολόγων που μετατέθηκε Λάρισα (κυρίως στη Δ΄ όπου είναι πρωτοεισερχόμενοι στο Νομό). Η θεωρία για περιοχές-εφαλτήριο για αποσπάσεις σίγουρα κερδίζει έδαφος.

Δόθηκαν σχετικά αρκετές από ΠΕ01 έως ΠΕ04.01, ενώ τους υπόλοιπους (ιδιαίτερα τους ξενόγλωσσους) τους έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Αν πάμε σε ΠΕ14 και πάνω το δράμα μεγαλώνει και από ΤΕ και ΔΕ δεν κουνήθηκε φύλλο.

Η διαδικασία κινήθηκε πάλι στο γνωστό πλαίσιο της αδιαφάνειας, του μουγκαφόν των αιρετών της Δευτεροβάθμιας και των διαρροών από τους τυχάρπαστους περαστικούς συμβούλους στους διαδρόμους του Υπουργείου, αφού δεν κοινοποιήθηκαν ούτε οι Πίνακες των κενών με τους οποίους έτρεξε το σύστημα ούτε καν οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ (εκτός από όσα λίγα έκαναν σχετική ανάρτηση στις ιστοσελίδες). Η αρχή της διαφάνειας επιβάλλει τη δημοσιοποίηση αυτών των στοιχείων (βέβαια έτσι θα φανούν οι ανθρώπινες ή θεϊκές παρεμβάσεις π.χ. των Θεών του Ολύμπου υπέρ της Πιερίας :) )

Θα μπορούσαν να δοθούν περισσότερες μεταθέσεις, χωρίς να προκύψουν στρεβλώσεις; (δηλ. όχι μεταθέσεις για τις μεταθέσεις). Πιστεύω πως ναι. Όπως έχουν αναφέρει και άλλοι, υπάρχουν ειδικότητες με ουκ ολίγο πλεόνασμα, συνεπώς δεν βλέπω το λόγο να πλεονάζουν μακριά από το σπίτι τους και όχι κοντά σε αυτό (δηλ. και υπηρεσιακά δεν δημιουργείται θέμα και θα προσδιδόταν εμπράκτως ένας πιο ανθρωποκεντρικός χαρακτήρας στην όλη διαδικασία).

Αλλά εδώ δεν ζητήθηκε ο λόγος από κανέναν για το θέμα των βιβλίων, σιγά μη ζητηθεί ο λόγος για το πώς έγιναν οι μεταθέσεις...

Μερικές φορές η άγνοια οδηγεί σε παρεξηγήσεις. 
Η Δ Λάρισας δεν είναι η χειρότερη περιοχή της Λάρισας αλλά η επόμενη καλύτερη μετά την Α Λάρισας γιατί έχει όλα τα χωριά γύρω από την Λάρισα (επαρχίες Τυρνάβου και Αγιάς). Η χειρότερη είναι η Β Λάρισας και μετά η Γ Λάρισας.  Εκεί που έγινε το πανηγύρι είναι η Α Λάρισας που είχε 24 κενά και μπήκαν 48 φιλόλογοι. Η Δ είχε 10 κενά και έφυγαν με μετάθεση για Α Λάρισας 24 άτομα σύνολο 34 και έβαλε 38 φιλολόγους. Μικρή διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1115 στις: Απρίλιος 10, 2012, 08:33:12 πμ »
Παιδιά καλημέρα και συγχαρητήρια σε όσους πήραν μετάθεση, υπομονή - πόση ακόμη;, στους υπόλοιπους.. Προσωπικά γυρνώ Σπίτι μου. Τι να πω , εύχομαι να σταματήσει κάποια στιγμή αυτό το f5.. Από το 2007 ΑΣΕΠ στο pde.. Υ.γ. Δείτε μήπως η κ.Κούλα έχει και κόρη πε02 στη Γ Θεσνίκης.. :p

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1116 στις: Απρίλιος 10, 2012, 08:38:16 πμ »
Μπορεί στην Ανατ. Θεσσαλονίκη να μετατέθηκαν 191 εκπαιδευτικοί, αλλά (τηρουμένων των αναλογιών) πρωταθλήτρια είναι η Πιερία με 184 (!) μεταθέσεις. Εντυπωσιακός και ο αριθμός των Φιλολόγων που μετατέθηκε Λάρισα (κυρίως στη Δ΄ όπου είναι πρωτοεισερχόμενοι στο Νομό). Η θεωρία για περιοχές-εφαλτήριο για αποσπάσεις σίγουρα κερδίζει έδαφος.

Δόθηκαν σχετικά αρκετές από ΠΕ01 έως ΠΕ04.01, ενώ τους υπόλοιπους (ιδιαίτερα τους ξενόγλωσσους) τους έφαγε το μαύρο σκοτάδι. Αν πάμε σε ΠΕ14 και πάνω το δράμα μεγαλώνει και από ΤΕ και ΔΕ δεν κουνήθηκε φύλλο.

Η διαδικασία κινήθηκε πάλι στο γνωστό πλαίσιο της αδιαφάνειας, του μουγκαφόν των αιρετών της Δευτεροβάθμιας και των διαρροών από τους τυχάρπαστους περαστικούς συμβούλους στους διαδρόμους του Υπουργείου, αφού δεν κοινοποιήθηκαν ούτε οι Πίνακες των κενών με τους οποίους έτρεξε το σύστημα ούτε καν οι εκτιμήσεις των ΠΥΣΔΕ (εκτός από όσα λίγα έκαναν σχετική ανάρτηση στις ιστοσελίδες). Η αρχή της διαφάνειας επιβάλλει τη δημοσιοποίηση αυτών των στοιχείων (βέβαια έτσι θα φανούν οι ανθρώπινες ή θεϊκές παρεμβάσεις π.χ. των Θεών του Ολύμπου υπέρ της Πιερίας :) )

Θα μπορούσαν να δοθούν περισσότερες μεταθέσεις, χωρίς να προκύψουν στρεβλώσεις; (δηλ. όχι μεταθέσεις για τις μεταθέσεις). Πιστεύω πως ναι. Όπως έχουν αναφέρει και άλλοι, υπάρχουν ειδικότητες με ουκ ολίγο πλεόνασμα, συνεπώς δεν βλέπω το λόγο να πλεονάζουν μακριά από το σπίτι τους και όχι κοντά σε αυτό (δηλ. και υπηρεσιακά δεν δημιουργείται θέμα και θα προσδιδόταν εμπράκτως ένας πιο ανθρωποκεντρικός χαρακτήρας στην όλη διαδικασία).

Αλλά εδώ δεν ζητήθηκε ο λόγος από κανέναν για το θέμα των βιβλίων, σιγά μη ζητηθεί ο λόγος για το πώς έγιναν οι μεταθέσεις...

Πόσο πολύ συμφωνω μαζί σου!!!


Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1117 στις: Απρίλιος 10, 2012, 08:48:19 πμ »
AΠΟ καρδιάς να περασετε ενα καλο Πασχα ολοι και ειδικα οσοι μετατεθηκαν. Οι βασεις ανεβηκαν εγκληματικα πολυ....και επαθα σοκ. Δεν πειραζει. Πειραζει δηλαδη αλλα πρεπει καπως και να ζησουμε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1118 στις: Απρίλιος 10, 2012, 08:57:18 πμ »
παιδιά μη γελάσετε με την απορία μου!αν είσαι σε μια περιοχή ενός πυσδε και θες να πας σε μία άλλη περιοχή του ίδιου πυσδε ζήτας μετάθεση;σαν αυτή που ζητήσαμε εμείς;

Κάνεις αίτηση για βελτίωση. Δες εδώ:

http://www.pde.gr/index.php?topic=11935.0
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #1119 στις: Απρίλιος 10, 2012, 09:13:58 πμ »
Χαζή ερώτηση ας κάνει κάποιος τον κόπο να απαντήσει. Συνεξετάζονται οι αιτήσεις τοποθέτησης των μετατεθέντων και των παλιών σε διάθεση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 732
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.