*

Αποστολέας Θέμα: Θα συνεχίσετε να εργάζεστε ως αναπληρωτής μετά τις περικοπές μισθών στο δημόσιο;  (Αναγνώστηκε 20722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Radius

  • Επισκέπτης
Σύμφωνα με τις τελευταίες εξαγγελίες οι ούτως ή άλλως μειωμένοι μισθοί του ενιαίου μισθολογίου θα μειωθούν και επιπλέον 20%, μιλάμε δηλαδή για ένα μέσο μισθό εκπαιδευτικού γύρω στα 800-850 ευρώ, και με το αφορολόγητο μειωμένο στα 5.000 ευρώ.
Με την προϋπόθεση ότι ένας αναπληρωτής αναγκάζεται σε συχνές μετακινήσεις σε όλη την Ελλάδα, μένει χωρίς μισθό και ένσημα για 2,5-3,5 μήνες το χρόνο και οι προοπτικές διορισμού ουσιαστικά έχουν εκμηδενιστεί (το 1:10 στις προσλήψεις παρατείνεται τελικά μέχρι το 2014) θα συνεχίσετε να επιμένετε στην απασχόληση σας ως αναπληρωτής ή θα κοιτάξετε για άλλες διεξόδους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Εδώ δεν μας έχουν καλέσει ακόμα ,για να δούμε τι γίνεται (μιλώ για δευτεροβάθμια)πως θα αποφασίσουμε ;Και ναι επεξεργάζομαι και εγώ plan B στο μυαλό μου .

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Το θεμα εντοπιοτητας που ειχε σχολιασει η Χριστοφυλοπουλου στον Antenna στο Εllate μηπως το επεξεργαζονται και αυτοι γιατι ξερουν τι τους περιμενει;Τωρα πως θα λειτουργησει δεν μπορω να το φανταστω...δηλ. πως θα ενταχτει η εντοπιοτητα στους πινακες αναπληρωτων , μηπως οπως αυτοι των ωρομισθιων;Τελος παντων...με τοσο μικρο μισθο μακρυα με εξοδα μετακινησεων ,ενοικιων κ.α δεν ξερω ποσο ελκυστικο ειναι πια το επαγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προσωπικά, το να δηλώσω όλη την Ελλάδα δεν το κάνω αφού η προυπηρεσία δε μετράει πια. Είναι ασύμφορο οικονομικά και μεγάλη ταλαιπωρία το να φεύγεις συνεχώς από μια περιοχή και να πηγαίνεις στην άλλη. Θα δηλώνω κοντινές περιοχές έχοντας στο μυαλό μου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην προσληφθώ και θα φροντίζω όσο γίνεται να μην είναι το μοναδικό στο οποίο θα στηρίζομαι για την επιβίωσή μου. Και σίγουρα επεξεργάζομαι κι άλλες λύσεις για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Nομίζω ότι η ενασχόληση ή μή με την αναπλήρωση,θα εξαρτηθεί και από τις δυνατότητες απορρόφησης της κάθε ειδικότητας στην ευρύτερη αγορά εργασίας.Εγώ που ασχολούμαι και με ιδιαίτερα,βλέπω ότι οι τιμές για πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα έχουν πέσει στα 13ευρώ την ώρα,για ξενόγλωσσους οι τιμές ξεκινούν από 7ευρώ την ώρα κ.α..Αρα η κατάσταση και στα ιδιαίτερα,τουλάχιστον στην περιοχή μου,είναι άσχημη.Σίγουρα όλοι πρέπει να επεξεργαστούμε εναλλακτικές λύσεις για αναζήτηση εργασίας,η οποία μπορεί να είναι άσχετη και ως προς την ειδικότητά μας.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Μολις θα διωξουν και μονιμους εκπαιδευτικους - γιατι ο,τι και να λεμε θα διωξουν -  (οπως εγινε σε Ιταλια, Ρουμανια, κτλ), τοτε αυτη η συζητηση δεν θα εχει νοημα, γιατι πολυ απλα δεν θα υπαρχουν αναπληρωτες. Η φωτια στη γειτονια σου δεν γινεται να μην ερθει και στο σπιτι σου...

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σύμφωνα με τις τελευταίες εξαγγελίες οι ούτως ή άλλως μειωμένοι μισθοί του ενιαίου μισθολογίου θα μειωθούν και επιπλέον 20%, μιλάμε δηλαδή για ένα μέσο μισθό εκπαιδευτικού γύρω στα 800-850 ευρώ, και με το αφορολόγητο μειωμένο στα 5.000 ευρώ.
Με την προϋπόθεση ότι ένας αναπληρωτής αναγκάζεται σε συχνές μετακινήσεις σε όλη την Ελλάδα, μένει χωρίς μισθό και ένσημα για 2,5-3,5 μήνες το χρόνο και οι προοπτικές διορισμού ουσιαστικά έχουν εκμηδενιστεί (το 1:10 στις προσλήψεις παρατείνεται τελικά μέχρι το 2014) θα συνεχίσετε να επιμένετε στην απασχόληση σας ως αναπληρωτής ή θα κοιτάξετε για άλλες διεξόδους;

Βρε παιδια εδω καποιοι δεν μπορουν να ζησουν (λογω ανεργιας).Τ αν θα τα φας ολα επειδη εβαλες ολη την Ελλαδα και σε ριξαν σε νησι ή οχι ειναι θεμα προσωπικης επιλογης.Τι να λεμε τωρα;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Για πολλα πια δεν μας λενε την αληθεια...λοιπον κατε με εχουμε ελεγχομενη χρεωκοπια και ετσι θα δημιουργηθει στη χωρα μας φθηνο εργατικο δυναμικο για να γινουν επενδυσεις απ'εξω και φυσικα οι ελληνες θα ζουμε σε χαμηλο βιοτικο επιπεδο, οσο για το δημοσιο θα υποβαθμιστει πολυ.H εταιρεια του συζυγου μου (πολ. μηχανικος) ηδη ξεκινησε διαδικασιες για Αραβια , αρα δεν ειναι μονο οι εκπαιδευτικοι που θ'αλλαξουν πλευση....

Radius

  • Επισκέπτης
Σύμφωνα με τις τελευταίες εξαγγελίες οι ούτως ή άλλως μειωμένοι μισθοί του ενιαίου μισθολογίου θα μειωθούν και επιπλέον 20%, μιλάμε δηλαδή για ένα μέσο μισθό εκπαιδευτικού γύρω στα 800-850 ευρώ, και με το αφορολόγητο μειωμένο στα 5.000 ευρώ.
Με την προϋπόθεση ότι ένας αναπληρωτής αναγκάζεται σε συχνές μετακινήσεις σε όλη την Ελλάδα, μένει χωρίς μισθό και ένσημα για 2,5-3,5 μήνες το χρόνο και οι προοπτικές διορισμού ουσιαστικά έχουν εκμηδενιστεί (το 1:10 στις προσλήψεις παρατείνεται τελικά μέχρι το 2014) θα συνεχίσετε να επιμένετε στην απασχόληση σας ως αναπληρωτής ή θα κοιτάξετε για άλλες διεξόδους;

Βρε παιδια εδω καποιοι δεν μπορουν να ζησουν (λογω ανεργιας).Τ αν θα τα φας ολα επειδη εβαλες ολη την Ελλαδα και σε ριξαν σε νησι ή οχι ειναι θεμα προσωπικης επιλογης.Τι να λεμε τωρα;
Αν δεν έχει μεγάλη απορρόφηση η ειδικότητά σου δεν θα τα βάλεις όλα προκειμένου κάπου να σε πάρουν; Είναι λοιπόν σχετικό το τι είναι επιλογή και τι είναι ανάγκη.

Radius

  • Επισκέπτης
Για πολλα πια δεν μας λενε την αληθεια...λοιπον κατε με εχουμε ελεγχομενη χρεωκοπια και ετσι θα δημιουργηθει στη χωρα μας φθηνο εργατικο δυναμικο για να γινουν επενδυσεις απ'εξω και φυσικα οι ελληνες θα ζουμε σε χαμηλο βιοτικο επιπεδο, οσο για το δημοσιο θα υποβαθμιστει πολυ.H εταιρεια του συζυγου μου (πολ. μηχανικος) ηδη ξεκινησε διαδικασιες για Αραβια , αρα δεν ειναι μονο οι εκπαιδευτικοι που θ'αλλαξουν πλευση....
Πως μπορούμε να δουλέψουμε στην εταιρεία του συζύγου σου;

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Nομίζω ότι η ενασχόληση ή μή με την αναπλήρωση,θα εξαρτηθεί και από τις δυνατότητες απορρόφησης της κάθε ειδικότητας στην ευρύτερη αγορά εργασίας.Εγώ που ασχολούμαι και με ιδιαίτερα,βλέπω ότι οι τιμές για πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα έχουν πέσει στα 13ευρώ την ώρα,για ξενόγλωσσους οι τιμές ξεκινούν από 7ευρώ την ώρα κ.α..Αρα η κατάσταση και στα ιδιαίτερα,τουλάχιστον στην περιοχή μου,είναι άσχημη.Σίγουρα όλοι πρέπει να επεξεργαστούμε εναλλακτικές λύσεις για αναζήτηση εργασίας,η οποία μπορεί να είναι άσχετη και ως προς την ειδικότητά μας.


Είδα τις τιμες που αναφέρεις και "έμεινα". Το αν ξεκινούν απο 7 ή 13 ευρώ φταίνε και κάποιοι που δέχονται μαθήματα σε αυτες τις τιμές. Στο τέλος θα τους πληρώνουμε για να τους κάνουμε μάθημα. Θα πρεπει κανεις λοιπόν να σκέφτεται οτι απο τη στιγμή που δε μας εξασφαλίζουν τα ιδιαίτερα ένσημα, ασφάλιση, μηνιαίο εισόδημα επιβίωσης θα πρεπει να τα λάβουμε όλα υπόψην.
Και στην απάντηση πολλών που θέλουν απόδειξη, ειναι η πληρωμή των 500 ευρώ αν δίμηνο ή καπου εκεί που πρεπει να δίνει καθε ελεύθερος επαγγελματίας μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει ανεξαρτήτου αν εχεις ιδιαίτερο ή όχι! Το 7 ευρώ την ώρα όχι μονο είναι εξευτελιστικό (αλλιώς πάω ευχαρίστως και γίνομαι σερβιτόρα..τι σπούδαζα τόσα χρόνια) αλλά δεν εχει και νόημα γιατι δεν καλύπτει τα βασικά έξοδά μας μετακίνησης, προετοιμασίας κτλ.) Σημασία δεν εχει να δουλεύεις μονο αλλα να εχεις και κάποιο ρε γ**** όφελος! αλλιώς δεν ειναι δουλειά, ειναι προσφορά δωρεάν υπηρεσιών!



ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Oι μισθοί των εκπαιδευτικών δεν θα μειωθούν κατά 20%, αλλά μόνο 3%, σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα είναι πιο πάνω σε μισθούς που είναι υψηλοί. Το 20% που ακούτε είναι ο μέσος όρος όλων των περικοπών των μισθών του δημοσίου

Σύμφωνα με τα κρατικά μέσα ενημέρωσης, οι εκπαιδευτικοί θεωρούνται οι πιο χαμηλόμισθοι και οι περικοπές θα είναι περίπου 3%. Στις ΔΕΚΟ και διευθυντικές θέσεις θα αγγίξουν το 20%.

Αυτά σύμφωνα με νεώτερες ανακοινώσεις, προς αποφυγή σύγχυσης και ανησυχίας

Από τη στιγμή που ο ιδιωτικός τομέας δεν δημιουργεί αξιόλογες θέσεις εργασίας, εννοείται θα συνεχίσουν πολλοί να κάνουν αιτήσεις για αναπληρωτές
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 04:46:36 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Oι μισθοί των εκπαιδευτικών δεν θα μειωθούν κατά 20%, αλλά μόνο 3%, σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα είναι πιο πάνω σε μισθούς που είναι υψηλοί. Το 20% που ακούτε είναι ο μέσος όρος όλων των περικοπών των μισθών του δημοσίου

Σύμφωνα με τα κρατικά μέσα ενημέρωσης, οι εκπαιδευτικοί θεωρούνται οι πιο χαμηλόμισθοι και οι περικοπές θα είναι περίπου 3%. Στις ΔΕΚΟ και διευθυντικές θέσεις θα αγγίξουν το 20%.

Αυτά σύμφωνα με νεώτερες ανακοινώσεις, προς αποφυγή σύγχυσης και ανησυχίας

Από τη στιγμή που ο ιδιωτικός τομέας δεν δημιουργεί αξιόλογες θέσεις εργασίας, εννοείται θα συνεχίσουν πολλοί να κάνουν αιτήσεις για αναπληρωτές

Λογικό...παρόλ'αυτά δεν νομίζω πως με μηδενικές σχεδόν πιθανότητες διορισμού πλέον αξίζει τον κόπο να δηλώνεις το κουτάκι...κάποτε πηγαίναμε ανά την Ελλάδα αναπληρωτές γιατί σε βάθος 2ετίας βαρειά 3ετίας διοριζόμασταν...τώρα...;;;  :o  ??? Για πόσα χρόνια θα περιπλανιέσαι χωρίς προοπτική διορισμού...;;  ??? ??? Κάθε μετακόμιση είναι έξοδα και τεράστια ταλαιπωρία ειδικά αν το έχεις ήδη κάνει 2-3 φορές...!!
 Εγώ προσωπικά θα δηλώνω 2 νομούς (γιατί παραπέρα δεν λέει με την τιμή της βενζίνης) και δεν χαραμίζω την ηρεμία μου και την προσωπική μου ζωή χωρίς προοπτική σταθεροποίησης μέσω διορισμού...
Κάποιοι βέβαια που είναι μπροστά στους πίνακες μπορεί να στοχεύουν ακόμη σε διορισμό...και έτσι να πηγαίνουν αναπληρωτές όπου τους στέλνουν...επίσης κάποιες ειδικότητες που όπως ειπώθηκε δεν έχουν πολλές θέσεις ανά νομό ίσως να; μην έχουν την πολυτέλεια να μην βάλουν το κουτάκι...αλλά και πάλι αξίζει τον κόπο ακόμη και έτσι να είναι...;;  :o :o
Όσο για την τιμή των ιδιαιτέρων...κι εγω έχω παρατηρήσει αυτή την πτώση των τιμών και η αρχική μου αντίδραση κι εμένα ήταν πως είναι απαράδεκτο...όμως αν ο κόσμος δεν έχει τι μπορούμε να κάνουμε ή να πούμε...;;  Τα πράγματα αλλάζουν στην χώρα και συνεπώς αλλάζουν και οι αξιώσεις όλων μας...απλά είναι λίγο νωρίς ακόμη για να το χωνέψουμε αυτό πλήρως...σε λίγο όμως θα πρέπει να μάθουμε σε άλλο τρόπο ζωής...αυτό είναι το μόνο σίγουρο... :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 05:00:38 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Oι μισθοί των εκπαιδευτικών δεν θα μειωθούν κατά 20%, αλλά μόνο 3%, σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα είναι πιο πάνω σε μισθούς που είναι υψηλοί. Το 20% που ακούτε είναι ο μέσος όρος όλων των περικοπών των μισθών του δημοσίου

Σύμφωνα με τα κρατικά μέσα ενημέρωσης, οι εκπαιδευτικοί θεωρούνται οι πιο χαμηλόμισθοι και οι περικοπές θα είναι περίπου 3%. Στις ΔΕΚΟ και διευθυντικές θέσεις θα αγγίξουν το 20%.

Αυτά σύμφωνα με νεώτερες ανακοινώσεις, προς αποφυγή σύγχυσης και ανησυχίας

Από τη στιγμή που ο ιδιωτικός τομέας δεν δημιουργεί αξιόλογες θέσεις εργασίας, εννοείται θα συνεχίσουν πολλοί να κάνουν αιτήσεις για αναπληρωτές

Λογικό...παρόλ'αυτά δεν νομίζω πως με μηδενικές σχεδόν πιθανότητες διορισμού πλέον αξίζει τον κόπο να δηλώνεις το κουτάκι...κάποτε πηγαίναμε ανά την Ελλάδα αναπληρωτές γιατί σε βάθος 2ετίας βαρειά 3ετίας διοριζόμασταν...τώρα...;;;  :o  ??? Για πόσα χρόνια θα περιπλανιέσαι χωρίς προοπτική διορισμού...;;  ??? ??? Κάθε μετακόμιση είναι έξοδα και τεράστια ταλαιπωρία ειδικά αν το έχεις ήδη κάνει 2-3 φορές...!!
 Εγώ προσωπικά θα δηλώνω 2 νομούς (γιατί παραπέρα δεν λέει με την τιμή της βενζίνης) και δεν χαραμίζω την ηρεμία μου και την προσωπική μου ζωή χωρίς προοπτική σταθεροποίησης μέσω διορισμού...
Κάποιοι βέβαια που είναι μπροστά στους πίνακες μπορεί να στοχεύουν ακόμη σε διορισμό...και έτσι να πηγαίνουν αναπληρωτές όπου τους στέλνουν...επίσης κάποιες ειδικότητες που όπως ειπώθηκε δεν έχουν πολλές θέσεις ανά νομό ίσως να; μην έχουν την πολυτέλεια να μην βάλουν το κουτάκι...αλλά και πάλι αξίζει τον κόπο ακόμη και έτσι να είναι...;;  :o :o
Όσο για την τιμή των ιδιαιτέρων...κι εγω έχω παρατηρήσει αυτή την πτώση των τιμών και η αρχική μου αντίδραση κι εμένα ήταν πως είναι απαράδεκτο...όμως αν ο κόσμος δεν έχει τι μπορούμε να κάνουμε ή να πούμε...;;  Τα πράγματα αλλάζουν στην χώρα και συνεπώς αλλάζουν και οι αξιώσεις όλων μας...απλά είναι λίγο νωρίς ακόμη για να το χωνέψουμε αυτό πλήρως...σε λίγο όμως θα πρέπει να μάθουμε σε άλλο τρόπο ζωής...αυτό είναι το μόνο σίγουρο... :( :(

Συμφωνώ και στις παρατηρήσεις σου και στους προβληματισμούς σου... απαντήσεις δεν έχω :o :-\
Together we stand!!! Divided we fall...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162247
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.