*

Αποστολέας Θέμα: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης  (Αναγνώστηκε 20721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:14:37 μμ »
Πως θα διορισουν αναπληρωτες όμως σε αυτες τις θεσεις εφόσον φαίνονται καλυμμένες και όχι "κενες";
Δε φαίνονται καλυμμένες, υπάρχει το κενό και καλύπτεται προσωρινά (υποτίθεται). Κάποιες φορές όμως παραμένει ο εκπαιδευτικός γενικής αν δεν γίνει πρόσληψη.
Το κενό φαίνεται και το έχω τσεκάρει και με το υπουργείο, τουλάχιστον για τα περιστατικά που έχουν πέσει στη δική μου αντίληψη. Οι συνάδελφοι γενικής βρίσκονται εκεί λόγω έλλειψης ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού και απομακρύνονται σε άλλες θέσεις με το που γίνονται οι προσλήψεις ειδικής. Το θέμα είναι αλλού, ότι δηλαδή ΔΕΝ γίνονται προσλήψεις και έτσι οι άνθρωποι αυτοί παραμένουν εκεί αποκτώντας έτσι προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή. Πιστεύω προσωπικά ότι γίνεται εκσεμμένα από το υπουργείο για να καταφέρουν να απασχολήσουν αυτούς που δεν καλύπτουν ωράριο κάπου αλλού και φυσικά για να μην κάνουν άλλες προσλήψεις. Αυτό που χρειάζεται είναι σαφώς μια οργανωμένη κίνηση που θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να περιλαμβάνει όχι μόνο εμάς αλλά τους Διευθυντές των σχολείων που χρειάζονται εκπαιδευτικούς ειδικής και τους γονείς των παιδιών που με αυτό τον τρόπο δεν λαμβάνουν σωστη εκπαιδευτική υποστήριξη.
Οι καταγγελίες δε νομίζω να πιάσουν τόπο γιατί όπως είπα ξανά αυτό που γίνεται, γίνεται επειδή το υπουργείο δε δίνει άλλη λύση και τα σχολεία δε μπορούν να λειτουργήσουν χωρείς προσωπικό. Ας επιδιώξουμε όλοι μαζί μια συνάντηση με τον Αλεβίζο για να δούμε που θα πάει αυτή η κατάσταση και αν αξίζει τον κόπο τελικά να επιμένουμε σε ένα επάγγελαμα που κάθε χρόνο μας κλείνει και από μια πόρτα....

Πέρυσι πάντως έγιναν αντίστοιχες καταγγελίες για εεεεκ και δικαιώθηκαν..άρα μπορούν αν πιάσουν τόπο!
Εάν η δευτεροβάθμιες δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους και δεν δήλωσαν τα κενά τότε πιθανώς έγινε κάποιου είδους "παρανομία". Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πρέπει να έχουμε αποδείξεις σχετικά με τη διαδικασία, συγκεκριμένα ονόματα αλλά και να γνωρίζουμε τα προσόντα του κάθε εκπαιδευτικού για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων και στραφούν όλα αυτά εις βάρος μας. Γενικά πιστεύω ότι η σύσταση συλλόγου είναι η καλύτερη λύση για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας. Το να απομάκρυνθούν από τις θέσεις μας μεμονωμένα κάποια άτομα από καταγγελίς που ίσως πιάσουν τόπο δε θεωρώ ότι λύνει το πρόβλημα. Το ζήτημα είναι να αυξηθούν οι προσλήψεις στην ειδική αγωγή, όχι να τοποθετούνται άτομα χωρίς ειδίκευση και να τους κυνηγάμε κατόπιν εορτής....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:20 »

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:32:26 μμ »
Μόλις έμαθα κι εγώ οτι στο ΕΕΕΕΚ στην Ορεστιάδα, τοποθετήθηκε μόνιμη Πληροφορικός ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ με καμία απολύτως σχέση με την ειδική, καθώς επίσης και μια γυμνάστρια για συμπλήρωση ωραρίου, και οι 2 άτομα που δεν έχουν καν ακούσει για την ειδική!!! Ντροπή και άισχος!!! Που το πάμε; Αφού του χρόνου θα τα κλείσουμε ας τα μπαλώσουμε όπως όπως φέτος.....

Πέρα από τη διοργάνωση συλλόγου, που δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι, έχουμε κάνει κάτι άλλο, έγγραφη καταγγελία ή κάτι τέτοιο;


Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:57:16 μμ »
Μόλις έμαθα κι εγώ οτι στο ΕΕΕΕΚ στην Ορεστιάδα, τοποθετήθηκε μόνιμη Πληροφορικός ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ με καμία απολύτως σχέση με την ειδική, καθώς επίσης και μια γυμνάστρια για συμπλήρωση ωραρίου, και οι 2 άτομα που δεν έχουν καν ακούσει για την ειδική!!! Ντροπή και άισχος!!! Που το πάμε; Αφού του χρόνου θα τα κλείσουμε ας τα μπαλώσουμε όπως όπως φέτος.....

Πέρα από τη διοργάνωση συλλόγου, που δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι, έχουμε κάνει κάτι άλλο, έγγραφη καταγγελία ή κάτι τέτοιο;
Για καταγγελίες πρέπει να υπάρχουν στοιχεία, π.χ αν γνωρίζεις ότι προσλήφθηκε άτομο ειδικής στο ΕΕΕΕΚ Ορεστιάδας και δεν του έδωσαν πλήρες ωράριο για να παραμείνουν οι μόνιμοι, τότε κάνεις ένσταση. Αν δεν έγινε πρόσληψη έχουν δικαίωμα να καλύψουν με αυτούς τους τρόπους.
Ως προς το θέμα του συλλόγου, πιστεύω ότι είναι θα είναι πολύ σημαντική κίνηση αρκεί να κοιτάξουμε τους πρωτοβάθμιους που έχουν σαφώς καλύτερη τύχη και ενημερώνονται πιο έγκυρα εκ των εσω από τους συνδικαλιστές τους ενώ εμείς πειμένουμε με τις ώρες να μας απαντήσει η κάθε αργόσχολη και να ακούσουμε 15 διαφορετικές εκδοχές από το υπουργείο για τα ζητηματά μας...

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:10:08 μμ »

Για καταγγελίες πρέπει να υπάρχουν στοιχεία, π.χ αν γνωρίζεις ότι προσλήφθηκε άτομο ειδικής στο ΕΕΕΕΚ Ορεστιάδας και δεν του έδωσαν πλήρες ωράριο για να παραμείνουν οι μόνιμοι, τότε κάνεις ένσταση. Αν δεν έγινε πρόσληψη έχουν δικαίωμα να καλύψουν με αυτούς τους τρόπους.
Ως προς το θέμα του συλλόγου, πιστεύω ότι είναι θα είναι πολύ σημαντική κίνηση αρκεί να κοιτάξουμε τους πρωτοβάθμιους που έχουν σαφώς καλύτερη τύχη και ενημερώνονται πιο έγκυρα εκ των εσω από τους συνδικαλιστές τους ενώ εμείς περιμένουμε με τις ώρες να μας απαντήσει η κάθε αργόσχολη και να ακούσουμε 15 διαφορετικές εκδοχές από το υπουργείο για τα ζητηματά μας...
Το θέμα είναι ότι δεν προσλαμβάνεται κανένα άτομο, αφού δεν υπάρχουν κενά!!!!!! 'Ωστόσο συγκεκριμένα πληροφορικής, προσλήφθηκαν φέτος 14 άτομα + 4 από τον πίνακα Α. Την περασμένη χρονιά η Α φάση μόνο περιείχε 40 (μόνο από τον Β πίνακα άρα +8 από τον Α), και μέχρι το τέλος της χρονιάς πήρε μέχρι το 80 του Β. Πώς λοιπόν φέτος τα κενά καλύφθηκαν με 18 άτομα ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 08:28:33 μμ από AntreaEirini »
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:20 »

Αποσυνδεδεμένος matlab88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:44:28 μμ »
κυνηγήστε το γιατί υπάρχουν πολλοί άσχετοι μόνιμοι  στα ΕΕΕΕΚ και τα Τ.Ε με την Ειδική Αγωγή
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 04:46:02 μμ από matlab88 »

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 11:59:02 μμ »
Πρεπει να συντονιστουμε ολοι μαζι. Προτεινετε τροπους

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 12:53:40 πμ »
Πρεπει να συντονιστουμε ολοι μαζι. Προτεινετε τροπους
Ο/η συνάδελφος gregmam έδωσε ήδη κινητό και e-mail με μήνυμα στο forum. Νομίζω θα οργανωθούμε πιο γρήγορα αν ανταλλάξουμε στοιχεία επικοινωνίας. Ας ξεκινήσουμε έστω εμείς οι λίγοι και σιγά σιγά θα τη βρούμε την άκρη. Τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 09:54:06 πμ »
Πρεπει να συντονιστουμε ολοι μαζι. Προτεινετε τροπους

Παιδιά, εγώ έμαθα πληροφορίες σχετικά με τη δημιουργία συλλόγου. Ο συνάδελφος Ipponoh έχει επίσης τα τηλέφωνα από εκπρόσωπο του συλλόγου γεωπόνων που ίσως μας φανουν χρήσιμα. Αυτό που έμαθα και έιναι έγκυρο είναι ότι χρειαζόμαστε δικηγόρο και σίγουρα κάποια χρήματα για την αμοιβή του. Αξίζει από τη στιγμή που δεν έχουμε καν δουλειά; Δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτο από όλους. Ακούω απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος ipponoh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:25:42 πμ »
Πρεπει να συντονιστουμε ολοι μαζι. Προτεινετε τροπους

Παιδιά, εγώ έμαθα πληροφορίες σχετικά με τη δημιουργία συλλόγου. Ο συνάδελφος Ipponoh έχει επίσης τα τηλέφωνα από εκπρόσωπο του συλλόγου γεωπόνων που ίσως μας φανουν χρήσιμα. Αυτό που έμαθα και έιναι έγκυρο είναι ότι χρειαζόμαστε δικηγόρο και σίγουρα κάποια χρήματα για την αμοιβή του. Αξίζει από τη στιγμή που δεν έχουμε καν δουλειά; Δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτο από όλους. Ακούω απόψεις.
Εξαρτάται το ποσό για το οποίο μιλάμε. Φαντάζομαι ότι αν μαζευτούμε αρκετοί δε θα είναι πρόβλημα. Πριν απ' αυτό όμως θα πρότεινα όσοι βρίσκονται κοντά στην Αθήνα να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και να επιδιώξουν συνάντηση με τον Αλεβίζο. Επίσης θα πρότεινα να συντάξουμε ένα κείμενο με όλα όσα μας απασχολούν και αφού μαζέψουμε υπογραφές απ όσους περισσότερους συναδέλφους μπορούμε, να το στείλουμε στο υπουργείο.

Υ.Γ. annoula75 μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο γιατί εγώ δεν έχω τηλ. γεωπόνων!! ;D

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:45:51 πμ »
Πρεπει να συντονιστουμε ολοι μαζι. Προτεινετε τροπους

Παιδιά, εγώ έμαθα πληροφορίες σχετικά με τη δημιουργία συλλόγου. Ο συνάδελφος Ipponoh έχει επίσης τα τηλέφωνα από εκπρόσωπο του συλλόγου γεωπόνων που ίσως μας φανουν χρήσιμα. Αυτό που έμαθα και έιναι έγκυρο είναι ότι χρειαζόμαστε δικηγόρο και σίγουρα κάποια χρήματα για την αμοιβή του. Αξίζει από τη στιγμή που δεν έχουμε καν δουλειά; Δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτο από όλους. Ακούω απόψεις.
Εξαρτάται το ποσό για το οποίο μιλάμε. Φαντάζομαι ότι αν μαζευτούμε αρκετοί δε θα είναι πρόβλημα. Πριν απ' αυτό όμως θα πρότεινα όσοι βρίσκονται κοντά στην Αθήνα να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και να επιδιώξουν συνάντηση με τον Αλεβίζο. Επίσης θα πρότεινα να συντάξουμε ένα κείμενο με όλα όσα μας απασχολούν και αφού μαζέψουμε υπογραφές απ όσους περισσότερους συναδέλφους μπορούμε, να το στείλουμε στο υπουργείο.

Υ.Γ. annoula75 μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο γιατί εγώ δεν έχω τηλ. γεωπόνων!! ;D


Εχεις δίκιο!!! Συγγνώμη. Σε μπέρδεψα με κάποιον συνάδελφο με παρόμοιο ψευδώνυμο!

Αποσυνδεδεμένος k.m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:51:46 πμ »
Καλημέρα!!!!! απ' οτι γνωρίζω υπάρχει κάποιος σύλλογος δευτεροβάθμιας ειδικής αγωγής με τα αρχικά ΕΝΕΛΕΑ!!!λεπτομέρειες δε γνωρίζω να σας πω...αν επικοινωνήσουμε μαζί τους , ίσως μας βοηθήσουν!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος k.m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:56:30 πμ »
ΕΝ. Ε. Λ. Ε. Α.
ΕΝΣΗ ΕΚΠΑΙ!ΕΥΤΙΚΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΝ
ΕΙ!ΙΚΗΣ ΑΓΓΗΣ
Αρ.Απόφ: 6460/2004 Πρωτοδικείου Αθηνών
Ε ΡΑ: Κανάρη 39 - Τ.Κ. 18344 – Μοσχάτο
Τηλ. επικοινωνίας: 6947.821.970 – 6977.465.465
FAX: 210.48.10.353 – 210.61.24.668
Internet: http:// clubs.pathfinder.gr/enelea
 βρηκα αυτο!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:21:34 μμ »
Οποιος επικοινωνησει με το συγκεκριμενο συλλογο ας μας ενημερωσει

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επειγον για β βαθμια ειδικης αγωγης
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:26:37 μμ »
υπάρχει και το pesea.gr

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.