*

Αποστολέας Θέμα: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο  (Αναγνώστηκε 54378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrispa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 10:05:10 μμ »
Ας μου εξηγήσει κάποιος λοιπόν για ποιό λόγο εγώ να κάθομαι να περνάω απουσίες (να πάρουν γραμματέα), να κάνω εφημερίες (να πάρουν φύλακες), να βγάζω πρόγραμμα κτλ κτλ κτλ από την στιγμή που πληρώνομαι για το διδακτικό μου έργο. ΤΕΛΟΣ οι εξωδιδακτικές εργασίες λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!
We know what we ARE but not what we MAY BE - William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:11 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 10:49:56 μμ »
Ας μου εξηγήσει κάποιος λοιπόν για ποιό λόγο εγώ να κάθομαι να περνάω απουσίες (να πάρουν γραμματέα), να κάνω εφημερίες (να πάρουν φύλακες), να βγάζω πρόγραμμα κτλ κτλ κτλ από την στιγμή που πληρώνομαι για το διδακτικό μου έργο. ΤΕΛΟΣ οι εξωδιδακτικές εργασίες λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!

και με το άλλο νέο νομοσχέδιο "πρώτα ο μαθητής, πρώτα η σχολική μονάδα"  άρνησή σου να "συμμορφωθείς" προς τας υποδείξεις συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα.
Έχουν γνώση οι φύλακες ;)


edit: εδώ είναι που θέλεις τη συνδικαλιστική κάλυψη της ΟΛΜΕ και της ΔΟΕ

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:08:08 μμ »
Ας μου εξηγήσει κάποιος λοιπόν για ποιό λόγο εγώ να κάθομαι να περνάω απουσίες (να πάρουν γραμματέα), να κάνω εφημερίες (να πάρουν φύλακες), να βγάζω πρόγραμμα κτλ κτλ κτλ από την στιγμή που πληρώνομαι για το διδακτικό μου έργο. ΤΕΛΟΣ οι εξωδιδακτικές εργασίες λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!

Ειμαστε υποχρεωμενοι συμφωνα με το νομο 1566/85...

Αποσυνδεδεμένος chris 73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:55:03 μμ »
Συνάδελφοι,έχω την αίσθηση ότι πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό.Ο χρόνος κυλάει ....  η τοπική μας ελμε φημολογείται ότι θα συνεδριάσει την άλλη Πέμπτη  >:(  .Η πίεση πρέπει να ξεκινήσει πρώτα από τους αιρετούς.17500 μέλη μπορούμε να καταλήξουμε σε ένα ψήφισμα με αποδέκτη ΟΛΜΕ, ΕΛΜΕ και κύριο όρο το να διεκδικήσουν δίκαιες αλλαγές μέχρι την ψήφιση του νόμου,αλλιώς δεν θα πάμε να ξαναψηφίσουμε,δεν θα ξαναπληρώσουμε κρατήσεις υπέρ τους,θα ζητήσουμε τη μέρα των εκλογών να κάνουμε μάθημα ή  θα κατεβούμε με δικό μας αυτόνομο φορέα.Ίσως με κατηγορήσετε για διχαστικές αντιλήψεις,όμως αναρωτηθείτε αν είναι δυνατόν να μη γνώριζε η Πασκ ή η Δακε τα σχέδια της κυβέρνησης, η σιωπή τους φίλοι μου είναι ένοχη.Μπορούμε λοιπόν συνάδελφοι να συντάξουμε ένα τέτοιο ψήφισμα και να το συνυπογράψουμε και μάλστα από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:11 »

Αποσυνδεδεμένος f-e

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 12:22:45 πμ »
Δεν πρέπει να διστάζουμε να κατεβούμε σε πορείες συλλαλητήρια λόγω των τελευταίων επισοδίων στο κέντρο.Αυτό στοχεύουν να φοβίσουν τον κόσμο για να μην ξεσηκωθεί η μεγάλη μάζα.Δεν θα κάνουν πολλά αν δουν λαό να κατεβαίνει.Και μην ξεχνάμε:ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΝΩΜΕΝΟΙ. ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:17:33 πμ »
Συνάδελφοι,έχω την αίσθηση ότι πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό.Ο χρόνος κυλάει ....  η τοπική μας ελμε φημολογείται ότι θα συνεδριάσει την άλλη Πέμπτη  >:(  .Η πίεση πρέπει να ξεκινήσει πρώτα από τους αιρετούς.17500 μέλη μπορούμε να καταλήξουμε σε ένα ψήφισμα με αποδέκτη ΟΛΜΕ, ΕΛΜΕ και κύριο όρο το να διεκδικήσουν δίκαιες αλλαγές μέχρι την ψήφιση του νόμου,αλλιώς δεν θα πάμε να ξαναψηφίσουμε,δεν θα ξαναπληρώσουμε κρατήσεις υπέρ τους,θα ζητήσουμε τη μέρα των εκλογών να κάνουμε μάθημα ή  θα κατεβούμε με δικό μας αυτόνομο φορέα.Ίσως με κατηγορήσετε για διχαστικές αντιλήψεις,όμως αναρωτηθείτε αν είναι δυνατόν να μη γνώριζε η Πασκ ή η Δακε τα σχέδια της κυβέρνησης, η σιωπή τους φίλοι μου είναι ένοχη.Μπορούμε λοιπόν συνάδελφοι να συντάξουμε ένα τέτοιο ψήφισμα και να το συνυπογράψουμε και μάλστα από τώρα.

Συμφωνώ απόλυτα. Να συντάξουμε ένα κείμενο και να σταλεί σε όλα τα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος efi.g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:58:19 πμ »
Υπάρχει facebook group για ενημέρωση και συντονισμό προσκαλέστε συναδέλφους:

http://www.facebook.com/groups/288279667867544/?id=289027237792787&notif_t=group_activity

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:59:20 πμ »
ποιος θα αναλαβει να συνταξει το κειμενο;
ας το ανεβασειστη συνεχεια για προτασεις και διορθωσεις
οι συνδικαλιστες χαλαρωνουν, ειναι σ-κ, μην τους ενοχλειται :P
ο ορισμος της ξεφτιλας, ωσπου να κουνησουν το ενα ποδι βρωμαει το αλλο, αντανακλαστικα 100χρονου με πολλαπλα εγκεφαλικα, επρεπε να εχουν εκτακτη συνεδριαση αμεσα,αλλα καρφακι δεν τους καιγεται

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:00:47 πμ »
Υπάρχει facebook group για ενημέρωση και συντονισμό προσκαλέστε συναδέλφους:

http://www.facebook.com/groups/288279667867544/?id=289027237792787&notif_t=group_activity
ειμαι εναντιον του facebook, δεν το γουσταρω οπως και πολλοι συναδερφοι, αλλα θελουμε να ξεσηκωθουμε,υπαρχει αλλος τροπος;

Αποσυνδεδεμένος efi.g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:08:19 πμ »
Υπάρχουν πολλοί τρόποι... όπως γουστάρει ο καθένας για να χρησιμοποιήσω την ορολογία σου. Ξέρεις υπάρχει ΟΛΜΕ, ΕΛΜΕ, Facebook, Twitter... και περιστέρια. Φαντάζομαι όλο και κάτι θα έχεις να προτείνεις κι εσύ...

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:15:33 πμ »
Υπάρχουν πολλοί τρόποι... όπως γουστάρει ο καθένας για να χρησιμοποιήσω την ορολογία σου. Ξέρεις υπάρχει ΟΛΜΕ, ΕΛΜΕ, Facebook, Twitter... και περιστέρια. Φαντάζομαι όλο και κάτι θα έχεις να προτείνεις κι εσύ...
την ειρωνια και τα περιστερια και τις μπεκατσες αλλου, δεν σου επιτεθηκα,ειπα οτι αρκετοι δεν γουσταρουμε το fb

Αποσυνδεδεμένος efi.g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:40:04 πμ »
απ' ότι είδα δεν γουστάρεις ούτε συνδικαλιστικά, ούτε τπτ... έχεις να προτείνεις κάτι ή γουστάρεις μόνο το pde? και δεν σου έκανα επίθεση... σου έδειξα απλά που οδηγεί η ακολουθία των συλλογισμών σου.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:51:49 πμ »
Δεν κατάλαβα τί λογική είναι αυτή! Ούτε εγώ γουστάρω το facebook !
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 12:19:25 μμ »
Παιδιά το θέμα είναι απλό και πρακτικό. Μας φτάνουν για να ζήσουμε 660 ευρώ; όχι!
Άρα πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο για να ζήσουμε. Πως θα μπορέσουμε όμως να κάνουμε κατι άλλο;
 
Έχοντας απλούστατα την δυνατότητα να φεύγουμε από το σχολείο ότι ώρα χρειαστεί, χωρίς να
χρειάζεται να πάρουμε άδεια από κανένα και χωρίς να έχουμε πειθαρχικες κυρώσεις.

Ποιός είναι ο μόνος τρόπος να το κάνουμε αυτό;

Απεργία διαρκείας! Απεργία όμως την οποία πρέπει να την αντιμετωπίσουμε ως προαιρετικό δικαίωμα και όχι ως άτυπη υποχρέωση.

Να ξεκινήσει λοιπόν η απεργία διαρκείας με το που θα ψηφιστεί το νέο μισθολόγιο,
και ταυτόχρονα να σταματήσουν οι εκ του πονηρού "συνδικαλιστικές" κορώνες για τους απεργοσπάστες και για τα ποσοστά συμμετοχής στην απεργία.

Η απεργία διαρκείας να είναι το δικαίωμά του καθενός να πηγαίνει στο σχολείο όποτε θέλει, και όποτε θέλει όχι, χωρίς αυτό να θεωρείται κακό ή να επιφέρει κυρώσεις. Με τα 660 ευρώ που θα παίρνουμε είναι πια θέμα επιβίωσης.



Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.