*

Αποστολέας Θέμα: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο  (Αναγνώστηκε 54605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:02:11 μμ »
και επίσης, σ' αυτή την περίπτωση, απεργώ δε σημαίνει κάθομαι σπίτι ή πάω για καφέ. Απεργώ σημαίνει βρίσκομαι στο χώρο εργασίας μου, με πανώ, πλακάτ ή ό,τι άλλο και ενημερώνω μαθητές/γονείς/ παρευρισκόμενους/ περαστικούς για το δίκαιο των αιτημάτων μου.
Μην ξεχασεις να βαλεις και φωτογραφιες παραδειγματα για πανω και πλακατ διοτι καποιοι δεν τα εχουν ξαναδει στην ζωη τους.Το λεω για να μη φερουν λαθος αντικειμενα στο σχολειο.

Αυτό θα το αφήσω σε εσένα - πρέπει όλοι να γίνουν και να αισθάνονται χρήσιμοι... ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:56 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:10:22 μμ »
Δείτε και εδώ συνάδερφοι. Γίνετε μια συλλογική προσπάθεια απο δασκάλους - καθηγητές http://www.facebook.com/groups/288279667867544/.

Ας αποφασίσουμε να μπούμε μαζικά σε ένα group. Δεν παίζει ρόλο ποιος/πότε το ξεκίνησε.
Να μετρηθούμε, τουλάχιστον, πόσοι είμαστε!

Δεν ξέρω κανέναν σε αυτό το group, εδώ το είδα πρώτη φορά.
Αλλά νιώθω ότι κάπου πρέπει να προσθέσω την προσωπική μου απογοήτευση.
Ας το διαδώσουμε όλοι, να γίνουμε πολλοί και μετά συζητάμε για τρόπους έκφρασης της απογοήτευσής μας.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:12:41 μμ »
Παντως επειδη ειναι θεμιτο καποις να μη θελει να μπει σε αυτο το γκρουπ καλο ειναι να αναρτουμε και εδω τις ανακοινωσεις που μας αφορουν. 2 σε 1 :)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:13:29 μμ »
ως "απέξω" θα έλεγα διαδικαστικά πως μπορεί να γίνει το εξής :

συλλέγετε υπογραφές για σύγκλιση συλλόγου επι του θέματος. Εφόσον υπογράψουν τα 2/3 ο διευθυντής ειναι υποχρεωμένος να συγκαλέσει σύλλογο συμφωνεί δε συμφωνει με αυτόν.

Συντάξτε ένα κείμενο που θα καλεί την Ολμε να πάρει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θεση, είτε για απεργία είτε για πορεία διαμαρτυρίας ( και να δοθει η σχετική άδεια στους εκπ/κούς που θέλουν να συμμετάσχουν).
Στείλτε το ψήφισμα - κάθε σύλλογος ξεχωριστά - στις τοπικές ΕΛΜΕ ώστε ΑΜΕΣΑ ( μέσα στη μέρα that is  ) να ξεκουνηθούν επιτέλους απο το νιρβάνα στο οποίο έχουν περιπέσει.....

εσείς είστε πολλοί και μπορείτε να ασκήσετε πίεση. Κάντε το...Είναι κρίμα τα παιδιά να μάθουν απο σας μόνο απρόσωπη σύνταξη και λογάριθμους.... Υπάρχουν και πιο ουσιαστικά πράγματα να μάθουν απο εσάς. Πάρτε θέση! Οι εκπ/κοί οφείλουν να γίνουν μπροστάρηδες.
νομιζω οτι αυτη ειναι μια καλη και γρηγορη κινηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:56 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:17:22 μμ »
Στο εν λόγω group, ένα μέλος της ΟΛΜΕ (κατά τα λεγόμενα άλλων μελών) αναφέρει:
"ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΟΛΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΗΜΕΡΩΝ".
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:20:20 μμ »
ως "απέξω" θα έλεγα διαδικαστικά πως μπορεί να γίνει το εξής :

συλλέγετε υπογραφές για σύγκλιση συλλόγου επι του θέματος. Εφόσον υπογράψουν τα 2/3 ο διευθυντής ειναι υποχρεωμένος να συγκαλέσει σύλλογο συμφωνεί δε συμφωνει με αυτόν.

Συντάξτε ένα κείμενο που θα καλεί την Ολμε να πάρει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θεση, είτε για απεργία είτε για πορεία διαμαρτυρίας ( και να δοθει η σχετική άδεια στους εκπ/κούς που θέλουν να συμμετάσχουν).
Στείλτε το ψήφισμα - κάθε σύλλογος ξεχωριστά - στις τοπικές ΕΛΜΕ ώστε ΑΜΕΣΑ ( μέσα στη μέρα that is  ) να ξεκουνηθούν επιτέλους απο το νιρβάνα στο οποίο έχουν περιπέσει.....

εσείς είστε πολλοί και μπορείτε να ασκήσετε πίεση. Κάντε το...Είναι κρίμα τα παιδιά να μάθουν απο σας μόνο απρόσωπη σύνταξη και λογάριθμους.... Υπάρχουν και πιο ουσιαστικά πράγματα να μάθουν απο εσάς. Πάρτε θέση! Οι εκπ/κοί οφείλουν να γίνουν μπροστάρηδες.
νομιζω οτι αυτη ειναι μια καλη και γρηγορη κινηση

το ξαναλέω το ΔΣ της ΟΛΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ λόγω καταστατικού να κηρύξει απεργία παρά μόνο στάση εργασίας. Πρέπει να ζητούμε άμεση σύγκλιση γενικής συνέλευσης ελμε και ας έχουμε αποφασίσει και σε επίπεδο συνέλευσης διδασκόντων ποια μεθόδευση προτείνουμε για την απόσυρση του νομοσχεδίου.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:28:09 μμ »
Επιτέλους κάποιες πραγματικές προτάσεις ακούγονται.
Επίσης πριν από ολα,θεωρώ ότι πρέπει να τυπώσουμε τους πίνακες του νέου βαθμολόγιου και να τους μοιράσουμε στο σύλλογό μας.Την Παρασκευή οι περισσότεροι δεν με πίστευαν...
Το facebook κι εγώ το απεχθάνομαι,αλλά γεγονός είναι ότι χρησιμεύει πάρα πολύ σε στιγμές που χρειάζεται άμεση συνεννόηση,όπως τώρα.
Rozy4,το πολύ πολύ να κηρύξει την απεργία ο εισαγγελέας παράνομη.Μέχρι να το αποφασίσει θα περάσουν λίγες μέρες.Εν τω μεταξύ θα έχει συγκληθεί η γενική συνέλευση.Δεν γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:36:44 μμ »
Παρακαλω μηπως οι διαχειριστες του pde με καποιο pm ή mail  μπορούν να ενημερώσουν για τη συζητηση που γινεται εδω τους χρηστες ; ή ειναι εκτος των αρμοδιοτήτων; Ειμαστε πολλοι οι εγγεγραμμενοι χρηστες.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:51:58 μμ »
Επιτέλους κάποιες πραγματικές προτάσεις ακούγονται.
Επίσης πριν από ολα,θεωρώ ότι πρέπει να τυπώσουμε τους πίνακες του νέου βαθμολόγιου και να τους μοιράσουμε στο σύλλογό μας.Την Παρασκευή οι περισσότεροι δεν με πίστευαν...
Το facebook κι εγώ το απεχθάνομαι,αλλά γεγονός είναι ότι χρησιμεύει πάρα πολύ σε στιγμές που χρειάζεται άμεση συνεννόηση,όπως τώρα.
Rozy4,το πολύ πολύ να κηρύξει την απεργία ο εισαγγελέας παράνομη.Μέχρι να το αποφασίσει θα περάσουν λίγες μέρες.Εν τω μεταξύ θα έχει συγκληθεί η γενική συνέλευση.Δεν γίνεται αυτό;

συμφωνώ κι επαυξάνω. Μάλιστα έχει μια σημασία να υπολογίσουμε τη μείωση σε σχέση με το μισθό του Ιουνίου που δεν είχαν αρχίσει ακόμη οι αναδρομικές εισφορές γιατί τότε όλοι θα δούμε ότι η χασούρα για όλους ακόμη και για τους με 30+ χρόνια είναι μεγαλύτερη από 200 ευρώ το μήνα, για τους δε νεοπροσλαμβανόμενους αγγίζει τα 400 ευρώ.

Παρά το άμεσο, το χθες, που ζητάμε όλοι σαν αντίδραση υπάρχουν κάποιες διαδικασίες που απαιτούν κάποιο χρόνο αλλά νομίζω ότι μπορούμε να καταλαβουμε ότι είναι για τη δική μας προστασία τελικά. Αυτό που έγραψα και σε προηγούμενο ποστ χρειάζεται μια συντεταγμένη ομαδική αντίδραση κι όχι ενός όχλου. Απεργία αυτή τη στιγμή μόνοι μας, εσύ κι εγώ για παράδειγμα, δεν μπορούμε να κάνουμε. Θα θεωρηθούμε αδικαιολογήτως απόντες και υπάρχουν και πειθαρχικές ποινές... Σαν σύλλογος διδασκοντων; Δεν νομίζω να προβλέπεται κάτι τέτοιο. Από την άλλη επιβάλλεται να επικοικωνήσουμε με συναδέλφους, με οικογένεια με φίλους και συνεχίζω να επιμένω ότι εγώ δεν έχω συναντήσει αντίδραση για τη "φάρα" των εκπαιδευτικών πέρα από μια γενική κι αόριστη παραφιλολογία αλλά ούτε ένας δεν έχει βρεθεί να μου μεταφέρει ένα πραγματικό γεγονός που του συνέβει σε αυτόν. Άρα ενημέρωση, όσο πιο κοινωνικοί γίνεται ακόμη κι αν αυτό λέγεται fb twitter pde κλπ κλπ.  ;)  Και κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται να συζητήσουμε και σε επίπεδο σχολικής μονάδας γιατί όχι μόνο έτσι θα ενημερώσουμε και θα ενημερωθούμε καλύτερα αλλά και περισσότερες ιδέες μπορεί να υπάρχουν και θα δούμε και τη διαθεσιμότητα των συναδέλφων και τέλος πάντων είναι καιρός να γυρίσουμε στα βασικά, να μάθουμε να μιλάμε και να καταλαβαινόμαστε ;)

Κι ένα τελευταίο δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτήν τη θέση.
Εργαζόμενοι τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα τα ίδια βιώνουν, το στέγνωμα της τσέπης, τη θηλειά στο λαιμό.
1.000.000 η επίσημη ανεργία σήμερα και συνεχώς αυξάνεται.



Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:57:19 μμ »
συμφωνώ rozy4 - όλοι οι εργαζομενοι τα ίδια περναμε...

μια μικρή ένσταση: ο σύλλογος διδασκόντων φυσικά και δεν μπορεί να "κατέβει" αφ εαυτού του σε απεργία. Μπορεί ωστόσο να την εισηγηθεί στην τοπική ΕΛΜΕ. Με τον τρόπο αυτό κερδιζεται χρόνος - γιατί ώσπου να συγκληθεί Γ.Σ. φέξε μου....άσε που δε θα πατήσει κανένας....ενώ στο σύλλογο διδασκόντων, όλοι θα συμμετέχουν, επομένως η πρόταση που θα κατατεθεί στην ΕΛΜΕ - και απο κει στην ΟΛΜΕ- θα έχει 100% αντιπροσώπευση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:00:18 μμ »
συμφωνώ rozy4 - όλοι οι εργαζομενοι τα ίδια περναμε...

μια μικρή ένσταση: ο σύλλογος διδασκόντων φυσικά και δεν μπορεί να "κατέβει" αφ εαυτού του σε απεργία. Μπορεί ωστόσο να την εισηγηθεί στην τοπική ΕΛΜΕ. Με τον τρόπο αυτό κερδιζεται χρόνος - γιατί ώσπου να συγκληθεί Γ.Σ. φέξε μου....άσε που δε θα πατήσει κανένας....ενώ στο σύλλογο διδασκόντων, όλοι θα συμμετέχουν, επομένως η πρόταση που θα κατατεθεί στην ΕΛΜΕ - και απο κει στην ΟΛΜΕ- θα έχει 100% αντιπροσώπευση.

δεν υπάρχει καμιά αντίρρηση, αν δεις μάλιστα μερικές σελίδες πιο πίσω τα ίδια είχα προτείνει, με θέσεις των συνελεύσεων συλλόγου διδασκόντων να μετέχουμε στις συνελεύσεις των ελμε. :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:01:21 μμ »
ΑΚΡΙΒΩΣ!! Η αντίδραση πρέπει να είναι άμεση και αντιπροσωπευτική!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:06:20 μμ »
Rozy4,αυτά που γράφεις είναι γνωστά.Αυτό που σε ρώτησα πιο πάνω δεν γίνεται;Τί θα γίνει αν κηρύξει η ΟΛΜΕ μόνη της την απεργία;Θα βρεθούν ΕΛΜΕ που θα την αμφισβητήσουν;Δες και τη χθεσινή ανακοίνωση της ΠΑΣΚ καθηγητών.Ούτε αυτοί συμφωνούν με την κυβέρνηση.Μέχρι να αποφασίσει ο εισαγγελέας,θα έχει συγκληθεί η Γ.Σ.
Συγχώρα με αν κάνω λάθος,αλλά πρέπει να βρούμε τρόπους συντόμευσης των αντιδράσεων,γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 05:07:51 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τροποι αντιδρασης για το νεο μισθολογιο
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:19:21 μμ »
συμφωνώ rozy4 - όλοι οι εργαζομενοι τα ίδια περναμε...

μια μικρή ένσταση: ο σύλλογος διδασκόντων φυσικά και δεν μπορεί να "κατέβει" αφ εαυτού του σε απεργία. Μπορεί ωστόσο να την εισηγηθεί στην τοπική ΕΛΜΕ. Με τον τρόπο αυτό κερδιζεται χρόνος - γιατί ώσπου να συγκληθεί Γ.Σ. φέξε μου....άσε που δε θα πατήσει κανένας....ενώ στο σύλλογο διδασκόντων, όλοι θα συμμετέχουν, επομένως η πρόταση που θα κατατεθεί στην ΕΛΜΕ - και απο κει στην ΟΛΜΕ- θα έχει 100% αντιπροσώπευση.

Και ένα βήμα παραπάνω.

Καταγραφή στο Internet των συλλόγων διδασκόντων που έχουν συκλιθεί, έχουν αποφασίσει και έχουν στείλει την απόφασή τους στην ΕΛΜΕ. (χωρίς να λέμε τι αποφασίσανε όμως)

Μπορεί το pde να αναλλάβει να φτιάξει μια δενδρική δομή, έτσι ώστε να μπορεί ο καθένας εύκολα να βρίσκει το σχολείο του και να το σημειώνει.
Να μπορούμε έτσι να βρίσκουμε επίσης και τα σχολεία που δεν έχουν συκλιθει, και να φροντίζουμε μέσω κοινών γνωστών να τους κινητοποιούμε κατάλληλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 05:22:56 μμ από bala »
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161915
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.