*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87205 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:44:20 πμ »
καλημερα...συναδελφε θα ηθελα να σου απαντησω
Το "άλλο" σχολείο μπορεί να είναι και 50 ή 100 χιλιόμετρα πιο μακριά.
υπαρχουν πολλοι συναδελφοι που καλυπτουν ωραριο σε δυο και τρια σχολεια κανοντας τα μαθηματα τους... διαμαρτυρησου για την κατασταση αυτη (δεν ειναι ομως λογος να παιρνεις τα μαθηματα αλλου κλαδου για να μη μετακινηθεις και μαλιστα παραβιαζοντας την ισχυουσα νομοθεσια)
εσείς τώρα τι κάνετε; Φοράτε κουκούλα και την δίνετε τη γυναίκα;  διεκδικουμε μεσω της νομιμης οδου την εφαρμογη των διαταξεων... δεν μπορει αλλα να ισχυουν για μας και αλλα για τους αλλους...γι αυτο και θελουμε να συσταθει συλλογος που θα αναλαμβανει τις καταγγελιες αυτων των περιπτωσεων.. δεν εχω τιποτα προσωπικα με καμια και κανενα συναδελφο...
 αντί να στραφείτε ενάντια σε αυτούς που πραγματικά φταίνε, πυροβολείτε έναν άλλον κλάδο...
συναδελφε, εσυ με ποιο τροπο στρεφεσαι εναντια σ'αυτους που φταινε;;; κανοντας το χατηρι του υπουργειου να βουλωσει οπως οπως τις τρυπες και να συρρικνωσει τον αριθμο των συναδελφων που θα επρεπε να απασχολουνται επειδη τυχαινει αυτη η πρακτικη να σε βολευει; ποιος τελικα πυροβολει τον αλλο κλαδο;;;
όταν αφαιρέθηκε η τρίτη ώρα από τη ξένη γλώσσα για να δοθεί στα αρχαία, οι φιλόλογοι πού ήταν; Γιατί δεν διαμαρτυρήθηκαν τότε;
γνωριζω πολλους και φιλολογους που διαμαρτυρηθηκαν εντονα οταν σας κατηργησαν εντελως απανθρωπα την επιλογη της β' ξενης γλωσσας ...αν εχεις ενστασεις για την εισοδο μιας ωρας αρχαιων στο προγραμμα γιατι ως συλλογος δεν διαμαρτυρηθηκατε (αλλα νομιζω οτι τωρα διυλιζεις τον κωνωπα ενω καταπινουμε την καμηλο)
ο κόσμος χάνεται κι εσείς ασχολείστε με τη γαλλικού της Άνω Ραχούλας
δεν ειναι μοονο η συναδελφος στην Ανω Ραχουλα... και  το ξερεις πολυ καλα ... και το ξερουμε κι εμεις καλυτερα που δεν εχουμε εξαιτιας και αυτης της πρακτικης ουτε καν την επιλογη να τρεχουμε σε δυο και τρια σχολεια για να εργαστουμε... ο κοσμος χανεται και αυτο γιατι ο καθενας κοιταει δυστυχως την παρτη του και τη βολη του...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2011, 11:42:33 πμ από momo »
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:40 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:47:53 πμ »
Τον Μάιο οι καθηγητές ξένων γλωσσών ξεσηκωθήκαμε με συνελεύσεις και πορείες σε όλη την Ελλάδα για να αποφύγουμε τον διαχωρισμο σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα σχολεία, ο οποίος μας έβαλε οριστικά στην άκρη ως ειδικότητες, με απώλεια οργανικών, μείωση ωρών κλπ. Ήμασταν απελπιστικά μόνοι. Ουδείς άλλος ασχολήθηκε. Εδώ και 5 χρόνια μας διαθέτουν στα δημοτικά, χωρίς, όμως, να υπάρχουμε επισήμως σε αυτά, με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι πλεονάζουμε παντού και να μην μπορούμε να πάρουμε μετάθεση, οχι για το σπίτι μας, ούτε καν σε στεριά. Όταν εμείς διαμαρτυρόμαστε δεν μιλάει κανείς, γιατί οι βασικές ειδικότητες αισθάνονται προστατευμένες. Όσο για τη μία ώρα θα σου δώσω ένα παράδειγμα: στο δικό μου σχολείο εάν ίσχυε το τρίωρο θα συμπλήρωνα ωράριο με τα γαλλικά και δεν θα χρειαζόταν να πάρω ιστορία. Το ίδιο ισχύει για όλα τα γυμνάσια. Επομένως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά... Το υπουργείο δεν μας πουλάει εξυπηρέτηση που μας δίνει τις ιστορίες,ούτε μας αγάπησε ξαφνικά... Απλά θέλει να την βγάλει εκ των ενόντων... Πραγματικά εύχομαι, όταν απολυθούμε εμείς, να προσληφθούν χιλιάδες φιλόλογοι... Ελπίζω, όμως, ότι κανείς σας δεν είναι τόσο αφελής για να πιστέψει κάτι τέτοιο...


Τα Μάιο πολλοί εξ ημών ήμασταν δίπλα σας.
Εγώ εύχομαι να μην απολυθείτε, αλλά να σταματήσει ο παραλογισμός της κατάργησης των ξένων γλωσσών και της β' ανάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:49:33 πμ »
δεν ειναι κακο να συζηταμε για φλεγοντα ζητηματα νομιζω... παρολαυτα επειδη την απαντηση την συνεταξα πριν απο 2 τελευταιες  απαντησεις αν νομιζετε οτι προσβαλλω καποιον ζητω συγγνωμη...αισθανθηκα εντονα την αναγκη ομως να απαντησω...
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 10:57:21 πμ »
Προσωπικά δε νιώθω ότι προσέβαλα κανέναν. Το "Γαλλικού"- ΄'Αγγλικού" είθισται να λέγεται..Και για να μιλώ politically correct "καθηγήτρια γαλλικών ή αγγλικών". Και η συνάδελφος υπογράφει ως gallikou..Όπως και να έχει εγώ θα την κάνω την καταγγελία μου γιατί υπηρετεί δίπλα στο σπίτι της και το άλλο σχολείο είναι στο επόμενο στενό...Μιλάμε για το κέντρο του Αγρινίου. Μην τρελαίνεστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:40 »

Αποσυνδεδεμένος akad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 11:07:36 πμ »
 ;D

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 11:12:07 πμ »
Το θέμα είναι να είμαστε όλοι μαζί και όχι να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον...Και δεν παρεξηγούμαι για το "γαλλικού"...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 11:29:20 πμ »
Το θέμα είναι να είμαστε όλοι μαζί και όχι να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον...Και δεν παρεξηγούμαι για το "γαλλικού"...

Το θέμα είναι αυτό να γίνεται έμπρακτα, όχι μόνο σε θεωρητικές συζητήσεις. Αν για παράδειγμα δε δεχόσασταν να πάρετε τα μαθήματα β' ανάθεσης και τους δηλώνατε να σας στέλνουν σε 2 και 3 σχολεία για συμπλήρωση - και δεν εννοώ να το κάνατε μόνιμα, έστω δοκιμαστικά τη χρονιά μετά την κατάργηση των μαθημάτων σας ως αντίδραση - θα είχατε και τις πλάτες χιλιάδων φιλολόγων αδιόριστων και διορισμένων για να στηρίζεστε. Κατά τη γνώμη μου διασπαστικό είναι ακόμα και το ότι δεν αντιδράσατε σ' αυτό αλλά πολλοί επέλεξαν να βολευτούν.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 11:49:10 πμ »
Εγώ δεν το βλέπω ότι ο ένας κλάδος στρέφεται εναντίον του άλλου, αλλά ότι ο κλάδος των φιλολόγων προσπαθεί να προασπίσει τα κεκτημένα( ; ). Η ιστορία είναι μάθημα των ΠΕ02. Αν κάποιος συνάδελφος ξενόγλωσσος χρειαζόταν 2-4 ώρες ιστορία, για να συμπληρώσει ωράριο και να μην τρέχει αλλού, δε νομίζω να υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα. Το θέμα είναι όμως ότι όλοι διδάσκουν ιστορία πάνω από 10 ώρες και κάποιοι το έκαναν εσκεμμένα, για να μην πάνε στο διπλανό Δημοτικό.Εγώ ήμουν και σε σχολείο που συνάδελφος ξενόγλωσση είχε 21 ώρες ιστορία. Αυτό δεν ήταν υπερβολή;
Όταν πολύ παλιότερα προτάθηκε οι απόφοιτοι του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Παν/μίου να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και να έχουν τη δυνατότητα να εργάζονται ως καθηγητές ξένων γλωσσών στα σχολεία, οι ξενόγλωσσοι αντέδρασαν. Μα κι αυτοί δε δουλεύουν σε τόσα φροντιστήρια διδάσκοντας ξένες γλώσσες;
Όταν πάλι υπήρχε η σκέψη από το ίδιο το υπουργείο οι φιλόλογοι και οι μαθηματικοί να διδάξουν σε Δημοτικά στις δύο τελευταίες τάξεις, επειδή οι πίνακες των δασκάλων λόγω ζήτησης είχαν εξαντληθεί, οι δάσκαλοι δεν βροντοφώναζαν ότι δεν το δέχονται; Προφανώς οι άνθρωποιέίχαν καταλάβει ότι ο κλάδος τους μελλοντικά θα κινδύνευε και τον υπεράσπισαν, όπως άρμοζε. Να σημειωθεί ότι εγώ σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να διδάξω σε Δημοτικό και ούτε θα μου άρεσε να μπω σε ξένα χωράφια, γι΄αυτό και τότε ήμουν υπέρ των δασκάλων. Όπως διαπιστώνετε, συνάδελφοι ΠΕ02, οι άλλοι κλάδοι περιφρούρησαν τα δικαιώματά τους (και πολύ καλά έκαναν φυσικά).
 Τέλος, να σημειώσω ότι αν δοθεί και η λογοτεχνία, θα έχουμε σβήσει ως κλάδος. Σε πολλά γυμνάσια ήδη την ιστορία τη διδάσκουν αποκλειστικά ξενόγλωσσοι. Αυτό δε σημαίνει ότι πάντα καταπατούν το πλαφόν των 7 ωρών. Μπορεί να είναι 3 ξενόγλωσσοι και να έχουν 7 ώρες ιστορίας ο καθένας = μείον μια θέση φιλολόγου. Η χριστοφιλοπούλου είπε "λογοτεχνία". Μην μπερδεύεστε. Λογοτεχνία δεν είναι μόνο η νέα ελληνική λογοτεχνία δλδ τα κείμενα, είναι και η αρχαία ελληνική λογοτεχνία δλδ τα αρχαία από μετάφραση...
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:08:25 μμ »
Το θέμα είναι να είμαστε όλοι μαζί και όχι να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον...Και δεν παρεξηγούμαι για το "γαλλικού"...

Το θέμα είναι αυτό να γίνεται έμπρακτα, όχι μόνο σε θεωρητικές συζητήσεις. Αν για παράδειγμα δε δεχόσασταν να πάρετε τα μαθήματα β' ανάθεσης και τους δηλώνατε να σας στέλνουν σε 2 και 3 σχολεία για συμπλήρωση - και δεν εννοώ να το κάνατε μόνιμα, έστω δοκιμαστικά τη χρονιά μετά την κατάργηση των μαθημάτων σας ως αντίδραση - θα είχατε και τις πλάτες χιλιάδων φιλολόγων αδιόριστων και διορισμένων για να στηρίζεστε. Κατά τη γνώμη μου διασπαστικό είναι ακόμα και το ότι δεν αντιδράσατε σ' αυτό αλλά πολλοί επέλεξαν να βολευτούν.

Δυστυχώς η απειλή της εφεδρείας και στον κλάδο των Γαλλικών που παρουσιάζει πλεονάσματα αναγκάζει πολλούς συναδέλφους  να αποφασίζουν με φόβο... Ακόμη μην περιμένετε οι ξενόγλωσσοι να δείξουν αλληλέγγυοι προς τους πράγματι θιγόμενους ΠΕ02. Αν το κάνουν, θα δημιουργήσουν προβλήματα στον ίδιο τους τον κλάδο και θα απειληθούν με την ανεργία...
Σ' αυτές τις περιπτώσεις, όπου η όποια απόφαση ευνοεί έναν κλάδο και θίγει κάποιον άλλο,  όφείλουμε να απαιτούμε την τήρηση της νομιμότητας, η οποία μπορεί κάλλιστα να αλλάξει. Εύκολα μπορεί η ηγεσία του υπουργείου να αυξήσει το πλαφόν των 7 ωρών στις 10 ή να πάρει 1 ώρα από τους ΠΕ02 και την δώσει ξανά  στους ξενόγλωσσους. Και σε εμάς θα μείνει η πίκρα από τις μάχες χαρακωμάτων μεταξύ μας...

Αποσυνδεδεμένος ioanniagk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:12:32 μμ »
Δυστυχώς η απειλή της εφεδρείας και στον κλάδο των Γαλλικών που παρουσιάζει πλεονάσματα αναγκάζει πολλούς συναδέλφους  να αποφασίζουν με φόβο... Ακόμη μην περιμένετε οι ξενόγλωσσοι να δείξουν αλληλέγγυοι προς τους πράγματι θιγόμενους ΠΕ02. Αν το κάνουν, θα δημιουργήσουν προβλήματα στον ίδιο τους τον κλάδο και θα απειληθούν με την ανεργία...
Σ' αυτές τις περιπτώσεις, όπου η όποια απόφαση ευνοεί έναν κλάδο και θίγει κάποιον άλλο,  όφείλουμε να απαιτούμε την τήρηση της νομιμότητας, η οποία μπορεί κάλλιστα να αλλάξει. Εύκολα μπορεί η ηγεσία του υπουργείου να αυξήσει το πλαφόν των 7 ωρών στις 10 ή να πάρει 1 ώρα από τους ΠΕ02 και την δώσει ξανά  στους ξενόγλωσσους. Και σε εμάς θα μείνει η πίκρα από τις μάχες χαρακωμάτων μεταξύ μας...
[/quote]
Η λέξη κλειδί σε όσα είπες είναι η ηγεσία του υπουργείου

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:13:30 μμ »
αφου οι moderators νιωθουν οτι προσβαλλονται τα χρηστα ηθη (sic) του φορουμ και σβηνουν ορισμενα μηνυματα, θα ηταν δικαιοτερο να επιδεικνυουν την ιδια αυστηροτητα σε ολων τα "προσβλητικα" μηνυματα κι οχι κατα το δοκουν...ειδαλλως δινεται η εντυπωση (ευχομαι εσφαλμενη) οτι λειτουργουν σε συντεχνιακα πλαισια..εχουν ανοιχθει παρα πολλα threads σε σχεση με το συγκεκριμενο ζητημα, η καταληξη ειναι παντα η ιδια (κοκορομαχιες) και οι moderators περι αλλων τυρβαζουν...η δουλεια σας ειναι να παρακολουθειτε ΟΛΗ την εκβαση της συζητησης και αφου θελετε να διαγραφετε μνματα (καλα κανετε) να το κανετε οχι μονο με λεξικα αλλα και με πραγματολογικα κριτηρια...η προσβολη, η μομφη, η αιχμη και απρεπεια εχουν πολλες μορφες..οφειλετε να τις διακρινετε...αλλιως μην το κανετε καθολου. ευχαριστω
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 01:16:10 μμ »
και τελος ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ακομψο να παιρνει θεση ο moderator σε ενα θεμα υπερ της μιας αντιμαχομενης πλευρας...εχεις το καρπουζι ρε φιλε εχεις κ το μαχαιρι...οι χρηστες οφειλουμε να ακολουθουμε κανονες, γραμμενους και μη...φανταζομαι κ σεις..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 12:50:46 πμ »
Πρώτον ειλικρινά νομίζω ότι δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις το ποια μηνύματα σβήνουν οι moderators, εκτός αν το παρακολουθείς συστηματικά, πραγμα το οποίο το αποκλείω γιατί τότε δε θα ισχυριζόσουν όσα ισχυρίστηκες. Η άποψη σου ήταν απαράδεκτα διατυπωμένη και διαγράφηκε, όπως και συναδέρφων ΠΕ02 που διατύπωσαν απαράδεκτα τα μηνύματά τους διαγράφηκαν. Αν δεν με πιστεύεις κάνε και ένα γκάλοπ. Αλλιώς θα σε παρακαλούσα τα παραπονά σου στον admin ή με π.μ.

Δεύτερον και οι συντονιστές εκπαιδευτικοί είναι, ανήκουν σε ειδικότητες και τίποτα δεν τους αφαιρεί το δικαίωμα να εκφράζουν την άποψή τους. Θα ήθελα να σε δω να αξιώνεις τα ίδια πράγματα αν οι διαχειριστές συμφωνούσαν με τη δική σου άποψη, την απαράδεκτα διατυπωμένη. Τους κανόνες τους παραβιάζει όποιος προσβάλει τους άλλους, όχι όποιος εκφράζει την άποψή του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 01:07:23 πμ από AntreaEirini »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:16:08 πμ »
ότι το "ξαφνικά" δεν υφίσταται. Υπάρχουν συνάδελφοι που συγκεντρώνουν τις παρατυπίες για να κινηθούμε ανάλογα. Απευθύνομαι σε αυτούς τους συναδέλφους. Για τους καθηγητές μαιμού της πληροφορικής ας διαμαρτυρηθούνε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Για την Γαλλικού που κλέβει ώρες ιστορίας για να μην κουνηθεί για άλλο σχολείο και την πονέσει ο γοφός απ'το περπάτημα, οφείλουμε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι να το κάνουμε θέμα. Κοινώς το "ξαφνικά'' σου είναι αν μη τι άλλο άτοπο.
καλημερα,μπορεις να μου πεις ποιος συναδελφος συγκεντρωνει τις καταγγελιες?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2011, 11:28:06 πμ από AntreaEirini »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.