*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #238 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:01:30 μμ »
άρα φίλε geochem είσαι αντίθετος στον περιορισμό των ωρών σε β ανάθεση για λόγους που άπτονται της ειδικότητάς σου επειδή δε συμπληρώνει ωράριο παρά μόνον έτσι.Το καταλαβαίνω αλλά αυτό δε δικαιολογεί το χαρακτηρισμό περί....άλλου πλανήτη.
Ίσως επίσης να είναι λογική η ανάθεση μαθηματικών,βιολογίας,γεωγραφίας κτλ σε φυσικούς διότι τα τμήματα ανήκουν στον ίδιο επιστημονικό κλαδο,διδάσκεστε κοινά μαθηματα κατά τη διάρκεια των σπουδών σας και ως πρότινος είσαστε ένας κλάδος ΠΕ.
Η ιστορία όμως δεν είναι μάθημα που μπορεί να διδάξει μία αγγλικός ή γαλλικός ούτε ένας θεολόγος.Ρώτα και τους ίδιους,προ ολίγων ωρών αυτό μου εξηγούσε η γαλλικός του σχολείου που,ειρήσθω εν παρόδω,ολοκληρώνει το διδακτορικό της και αμόρφωτη ή άσχετη περί εγκυκλοπαιδικών δεν τη λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:57 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #239 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:09:16 μμ »
@bitch,αφ΄ης στιγμής εργάζεσαι σε πόστο που σου δίνει εικόνα,μπορείς να έχεις άποψη καλύτερα από εμένα.Θα έλεγα όμως ότι κατά τη γνώμη μου,δεν είναι ο κανόνας στους φιλολόγους.Είναι πολυπληθέστατος κλάδος και θεωρώ δεδομένο ότι η πλειονότητα συμπληρώνει το ωράριό της,αν και δεν αμφιβάλλω στιγμή ότι όσα περιγράφεις συμβαίνουν.Η κούραση της ενασχόλησης με πολύ κόσμο με ιδιαίτερα προβλήματα και απαιτήσεις ίσως συσκοτίζουν λίγο την πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #240 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:28:36 μμ »
πίστεψέ με καλή μου, τα Δελτία Κίνησης είναι έγγραφα που φτιάχνουν τα ίδια τα σχολεία - επομένως δεν πρόκειται για στρεβλή εικόνα λόγω κούρασης με την ενασχόληση με πολύ κόσμο.

Οι δε φιλόλογοι - ακριβώς επειδή "δίνουν" β' αναθέσεις σε περισσότερους του ενός κλάδους - πολλές φορές παρακαλάνε γι αυτό... Δεν ειναι ο κόσμος όμορφα αγγελικά πλασμένος. Μακάρι να ήταν. :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #241 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:30:14 μμ »
καλέ ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:57 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #242 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:33:54 μμ »
και πάλι δεν αμφισβητώ τα γραφόμενά σου, αν και η κοπελιά στο πόστο σου στη γειτονιά μου δε θα συμφωνούσε μαζί σου απολύτως,ίσως έχει να κάνει με την περιοχή.
Όπως τα λες το υπουργείο κάνει χάρη στον κλαδο για να δουλεύει λιγότερο!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #243 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:36:41 μμ »
 ;D ;D ;D δε νομιζω οτι το Υπουργειο κάνει χάρη σε κανέναν κλάδο....

τις χάρες τις κάνουν όσοι μαζεύουν ψηφαλάκια κι ο νοών νοείτω!! ;)

ρώτα την  κοπελιά στο πόστο μου στη γειτονιά σου τι γινόταν τα προηγούμενα χρόνια. Φέτος το πράγμα μαζεύτηκε κατά πολύ παντού. Τα προηγούμενα χρόνια γινόταν πανικός -εξ ου και οι πολλές προσλήψεις αναπληρωτών - ωρομισθίων. ( και όχι μονο σε φιλολόγους - ξαναλέω!! )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #244 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:45:22 μμ »
ως πρόπερσι προσλαμβάνονταν 1300 αναπληρωτές  φιλόλογοι,φέτος 800 περίπου.Η β ανάθεση πήρε κι έδωσε.Σε σχολεία που πριν θα προσλάμβαναν 1 αναπληρωτή διένειμαν τις ώρες σε ειδικότητες που πραγματικά ξύνονταν για χρόνια κι έτσι είχαμε μείωση.Αν το πρόβλημα εστιαζόταν στου 02 θα είχαμε οδηγηθεί σε μηδενικές προσλήψεις εν σχέσει.Επομένως,το θέμα δεν αφορά τους φιλολόγους βασικά,δεν είναι αυτοί που ανέλαβαν ώρες για να συμπληρώσουν.Για να φτάσουμε λοιπον σε δραστική μείωση θεσπίζεται το 10ωρο.Του χρόνου οι 800 θα γίνουν πολύ λιγότεροι.Απλά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #245 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:49:43 μμ »
ως πρόπερσι προσλαμβάνονταν 1300 αναπληρωτές  φιλόλογοι,φέτος 800 περίπου.Η β ανάθεση πήρε κι έδωσε.Σε σχολεία που πριν θα προσλάμβαναν 1 αναπληρωτή διένειμαν τις ώρες σε ειδικότητες που πραγματικά ξύνονταν για χρόνια κι έτσι είχαμε μείωση.Αν το πρόβλημα εστιαζόταν στου 02 θα είχαμε οδηγηθεί σε μηδενικές προσλήψεις εν σχέσει.Επομένως,το θέμα δεν αφορά τους φιλολόγους βασικά,δεν είναι αυτοί που ανέλαβαν ώρες για να συμπληρώσουν.Για να φτάσουμε λοιπον σε δραστική μείωση θεσπίζεται το 10ωρο.Του χρόνου οι 800 θα γίνουν πολύ λιγότεροι.Απλά.

ως πρόπερσι και οι ξενόγλωσσοι και οι φιλόλογοι και άλλοι κλάδοι υπολείποταν κατά ΠΟΛΥ του υποχρεωτικού τους ωραρίου ( πχ απο 21 έκανε 11!!).  Εξ ου και οι πολλές προσλήψεις. Όλοι ξύνονταν όχι μόνο οι ξενόγλωσσοι και οι θεολόγοι.... τώρα τα κεφάλια μέσα για όλους!  :) Μακάρι να μπορούσα να σκανάρω ωρολόγια προγράμματα και να σας δείξω τι γινόταν τόσα χρονια...Φέτος περιορίστηκε αρκετά ( ενιοτε και δραστικά ) το φαινόμενο αν και πάλι έχουμε κάποια ξυπνοπούλια να την κάνουν στο διωρο και άλλους να δουλευουν απο πρώτη ως έβδομη ώρα....
Οι παθογένειες της εκπ/σης....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #246 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:53:32 μμ »
μιλάς πολύ αφοριστικά,δεν ήρθαμε ξαφνικά στα σχολεία,προσωπικά και μιλώ ειλικρινά δεν έχω γνωρίσει φιλόλογο που να δούλευε 11 ώρες ΠΟΤΕ!Μόνο τους ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #247 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:59:25 μμ »
δε μιλάω αφοριστικά για όλους - ξέρω βέβαια ότι αυτο βγαίνει προς τα έξω - αλλά ξέρω ότι δεν ειναι όλοι έτσι...είναι όμως πάνω απο αρκετούς...και επειδή νταραβερίζομαι με τέτοιους απο το 1994 ( είτε ως εκπ/κός είτε ως διοικητικός) πίστεψέ με έχουν δει πολλά τα ματάκια μου και έχω βαρεθεί να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα.... Μακάρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο ώστε να φανεί και ο κόπος όσων πραγματικά αγωνιουν και πονούν το δημόσιο σχολείο. Υπάρχουν και τέτοιοι αλλά χάνονται απο τους λοιπούς κηφήνες!! Με πικρία το λέω, όχι με κακία ή αφοριστικά!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #248 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:02:29 μμ »
Με πικρία το λέω, όχι με κακία ή αφοριστικά!

Διακρίνω μια κάποια παρακμή, μια παραίτηση, μια χαλάρωση ίσως...  ::)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #249 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:05:13 μμ »
μακάρι,αυτή η πρακτική οδήγησε πολύ κόσμο στην εύρεση μέσου για να διορισθεί,να βολευτεί και να τεμπελιάσει.Εμείς έχουμε περάσει από πολλά στάδια και πλεον κάθε κίνηση του υπουργείου που λειτουργεί εις βάρος των προσπαθειών και της προοπτικής μας,όπως αυτό που συζητάμε εδώ,είναι εχθρική.
και δε σε είπα κακιά,μην το παίρνεις επάνω σου ;)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #250 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:11:14 μμ »
Με πικρία το λέω, όχι με κακία ή αφοριστικά!

Διακρίνω μια κάποια παρακμή, μια παραίτηση, μια χαλάρωση ίσως...  ::)

Πάνο, τελευταία κάνω πολλές κακές παρέες!! Θα το κοιτάξω το θεματάκι!!  :P

μακάρι,αυτή η πρακτική οδήγησε πολύ κόσμο στην εύρεση μέσου για να διορισθεί,να βολευτεί και να τεμπελιάσει.Εμείς έχουμε περάσει από πολλά στάδια και πλεον κάθε κίνηση του υπουργείου που λειτουργεί εις βάρος των προσπαθειών και της προοπτικής μας,όπως αυτό που συζητάμε εδώ,είναι εχθρική.
και δε σε είπα κακιά,μην το παίρνεις επάνω σου ;)


'εχουν γίνει πολλά στου κασιδιάρη το κεφάλι...διοριστηκαν οι πάντες στο υπουργείο παιδείας - πολύτεκνοι, τέκνα πολυτέκνων παλιότερα , τέκνα αντιστασιακών, παπάδες, ο κάθε πικραμένος γενικότερα.... Ως διοίκηση έχουμε πολλές φορές προτείνει οι διορισμοι να γίνονται μόνο μέσα ΑΣΕΠ και η όποια προϋπηρεσία να μετράει για βαθμολογική και μισθολογική προαγωγή ΜΕΤΑ τον διορισμό αλλά όπως καταλαβαίνεις εμείς τα λέμε εμείς τα ακούμε.... Κρίμα είναι για όσους αλήθεια προσπαθούν καιαγαπούν το σχολείο....
Α μη με κακομαθαίνετε με τα κοπλιμέντα!! Έχω κι ένα προφίλ να διατηρήσω η γυναίκα!  ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #251 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:16:46 μμ »
κατ΄αρχάς,δεν είναι όνομα αυτό!!!ο αυτο-προσδιορισμός σου μάλλον σε αδικεί.
Κατά δεύτερον,καταλαβαίνω τις κινησεις της διοίκησης για να εξοικονομήσει χρήμα και προσωπικό.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δε γίνεται κάποια επανορθωτική κίνηση προς τους ευθέως πορευομένους,έστω και ως υπόσχεση μελλοντική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.