*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #252 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:19:33 μμ »
δε μιλάω αφοριστικά για όλους - ξέρω βέβαια ότι αυτο βγαίνει προς τα έξω - αλλά ξέρω ότι δεν ειναι όλοι έτσι...είναι όμως πάνω απο αρκετούς...και επειδή νταραβερίζομαι με τέτοιους απο το 1994 ( είτε ως εκπ/κός είτε ως διοικητικός) πίστεψέ με έχουν δει πολλά τα ματάκια μου και έχω βαρεθεί να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα.... Μακάρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο ώστε να φανεί και ο κόπος όσων πραγματικά αγωνιουν και πονούν το δημόσιο σχολείο. Υπάρχουν και τέτοιοι αλλά χάνονται απο τους λοιπούς κηφήνες!! Με πικρία το λέω, όχι με κακία ή αφοριστικά!
αυτοί οι κηφήνες για άλλη μια φορά σώζονται. Είναι οι καλοβολεμένοι, αυτοί που αρνούνται να δουλέψουν στο διπλανό σχολείο, γιατί απλά δεν μπορούν να ξεβολευτούν και θεωρούν ότι οι άλλοι πάντα θα τους καλύπτουν. Το έχω πει πολλές φορές αλλά θα το ξαναπώ: π.χ γιατί οι βρεφοκόμες, που περισσεύουν δεν πηγαίνουν στους δημόσιους παιδικούς σταθμούς από όπου και ήρθαν οι περισσότερες; γιατί οι νοσηλευτές δεν καλύπτουν θέσεις στα νοσοκομεία; Μάζεψαν ένα σωρό ειδικότητες και τώρα πρέπει να καρατομηθούν όλοι. Όχι ως εκπαιδευτικός αλλά ως γονιός δεν δέχομαι μαθηματικά στο παιδί μου να κάνει ο οικονομολόγος, ιστορία ο ξενόγλωσσος, γεωγραφία ο γυμναστής............... Ας το κλείσουμε καλύτερα και ας πληρώνει ο καθένας το δάσκαλο της αρεσκείας του. Και όλοι εσείς που βιώνατε την τεμπελιά σε όλο της το μεγαλείο , γιατί δε βγάζατε κανένα πανό τόσα χρόνια; Ένα ξέρω: ότι δεν μπορεί σε αυτόν τον τόπο να τελείωσαν οι εχέφρονες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #253 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:22:16 μμ »
κατ΄αρχάς,δεν είναι όνομα αυτό!!!ο αυτο-προσδιορισμός σου μάλλον σε αδικεί.
Κατά δεύτερον,καταλαβαίνω τις κινησεις της διοίκησης για να εξοικονομήσει χρήμα και προσωπικό.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δε γίνεται κάποια επανορθωτική κίνηση προς τους ευθέως πορευομένους,έστω και ως υπόσχεση μελλοντική.

θα σου πω τι γίνεται : στη διεύθυνση όσοι εξυπηρετούνται κάθε άλλο παρά bitch με θεωρούν. Όσους όμως κράζω φυσικά και έχουν κάθε λόγο να με αποκαλούν έτσι...προφανώς....κράζω πολύυυυυυυυυυ κόσμο!!  ;D ;D

ο λογος που δεν γίνεται επανορθωτικη κίνηση είναι προφανώς ότι οι ευθέως πορευόμενοι ακριβώς επειδή μόνοι τους παλεύουν για το καλύτερο δεν έχουν αναγκη την αρωγή των απανταχού συνδικαλιστάδων και επομένως οι δεύτεροι δεν έχουν και λόγο ύπαρξης.... Απλό δεν είναι ; 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #254 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:27:43 μμ »
anestios μη φοβάσαι και πίσω έχει  η αχλάδα την ουρά...και για να το λεω, κάτι ξέρω.. :-X :-X

κατά τα άλλα οι εχέφρονες δεν έχουν χαθει...απλά δεν βρισκονται σε καίρια ποστα...επομένως, όσα πανώ και να βγάλουν πάντα στην αφάνεια θα παραμένουν!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #255 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:30:20 μμ »
όχι,δεν είναι απλό,είναι φριχτό.
τέλος πάντων,με κάνεις να θέλω να αλλάξω όνομα στο φόρουμ σε πικραγγουριά ή κάτι τέτοιο!
οι συνδικαλιστές είναι κατηγορία από μόνοι τους,επομένως δε με αφορούν και προφανώς κι εγω αυτούς.
Η απορία μου αφορούσε κυρίως τους ιθύνοντες του υπουργείου.Αλλά τι λέω;Κι αυτοί τους συνδικαλιστές χρειάζονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:22 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #256 στις: Μάρτιος 20, 2012, 02:11:26 πμ »
Είναι πάντως εξοργιστικό οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί να δέχονται το ξεφτύλισμα του εαυτού τους για να σώσουν μια καρέκλα. Ντρέπομαι να βλέπω π.χ βρεφοκόμες στα Επαλ να κάθονται και οι παιδικοί σταθμοί να μην έχουν προσωπικό, ντρέπομαι να βλέπω νοσηλεύτριες να περισσεύουν και να αρνούνται τη μετάταξη. Δεν μίλησε κανείς για απόλυση αλλά αυτοί στην ΟΛΜΕ θεωρούν ότι οι καρέκλες των σχολείων έχουν ονοματεπώνυμο, είναι αυθεντίες και δεν μπορούν να δουλέψουν κάπου αλλού. Και σκέφτομαι του χρόνου στο παιδί μου ο οικονομολόγος θα κάνει μαθηματικά, ο γυμναστής γεωγραφία, ο νομικός ιστορία .... Μήπως να τα κρατήσουμε τα παιδιά στα σπίτια μας; Θεωρώ πως αυτό το κατάπτυστο κείμενο πρέπει να έχει απάντηση διότι τσαλαπατά κάθε έννοια σεβασμού προς τα ίδια τα παιδιά, τους γονείς τους και προς τον καθένα από εμάς που έχει σπουδάσει κάτι.

αυτοί οι κηφήνες για άλλη μια φορά σώζονται. Είναι οι καλοβολεμένοι, αυτοί που αρνούνται να δουλέψουν στο διπλανό σχολείο, γιατί απλά δεν μπορούν να ξεβολευτούν και θεωρούν ότι οι άλλοι πάντα θα τους καλύπτουν. Το έχω πει πολλές φορές αλλά θα το ξαναπώ: π.χ γιατί οι βρεφοκόμες, που περισσεύουν δεν πηγαίνουν στους δημόσιους παιδικούς σταθμούς από όπου και ήρθαν οι περισσότερες; γιατί οι νοσηλευτές δεν καλύπτουν θέσεις στα νοσοκομεία; Μάζεψαν ένα σωρό ειδικότητες και τώρα πρέπει να καρατομηθούν όλοι. Όχι ως εκπαιδευτικός αλλά ως γονιός δεν δέχομαι μαθηματικά στο παιδί μου να κάνει ο οικονομολόγος, ιστορία ο ξενόγλωσσος, γεωγραφία ο γυμναστής............... Ας το κλείσουμε καλύτερα και ας πληρώνει ο καθένας το δάσκαλο της αρεσκείας του. Και όλοι εσείς που βιώνατε την τεμπελιά σε όλο της το μεγαλείο , γιατί δε βγάζατε κανένα πανό τόσα χρόνια; Ένα ξέρω: ότι δεν μπορεί σε αυτόν τον τόπο να τελείωσαν οι εχέφρονες.

Επειδή παρατηρώ ότι επαναλαμβάνεσαι συνεχώς, διερωτώμαι αν η αναφορά σου σε συγκεκριμένες ειδικότητες. πέραν αυτής που σε αφορά ως εκπαιδευτικό, γίνεται χάριν εντυπωσιασμού. Ούτε ο γυμναστής θα κάνει γεωγραφία στο παιδί σου, ούτε ο οικονομολόγος μαθηματικά.
Όσο για τις βρεφοκόμες και τους νοσηλευτές, μόνο αυτοί δεν φταίνε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #257 στις: Μάρτιος 20, 2012, 10:33:24 πμ »
Παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή τα όσα γράφετε και όσα γράφει η bitch (συμφωνώ με evants..μα τι όνομα κι αυτό βρε καλή μου?? ;D). Το ερώτημα όμως που μας βασανίζει όλους παραμένει...Εάν το πλαφόν ορίστηκε στις 10 ώρες, προσωπικά στον κλάδο των ΠΕ02 διαβλέπω ήττα...Εάν φύγουν όλες οι ιστορίες σε β' αναθέσεις τι θα μείνει βρε παιδιά???? :'(

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #258 στις: Μάρτιος 20, 2012, 10:56:25 πμ »
Παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή τα όσα γράφετε και όσα γράφει η bitch (συμφωνώ με evants..μα τι όνομα κι αυτό βρε καλή μου?? ;D). Το ερώτημα όμως που μας βασανίζει όλους παραμένει...Εάν το πλαφόν ορίστηκε στις 10 ώρες, προσωπικά στον κλάδο των ΠΕ02 διαβλέπω ήττα...Εάν φύγουν όλες οι ιστορίες σε β' αναθέσεις τι θα μείνει βρε παιδιά???? :'(
Τίποτα δε θα μείνει. >:( :(
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #259 στις: Μάρτιος 20, 2012, 05:05:14 μμ »
Παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή τα όσα γράφετε και όσα γράφει η bitch (συμφωνώ με evants..μα τι όνομα κι αυτό βρε καλή μου?? ;D). Το ερώτημα όμως που μας βασανίζει όλους παραμένει...Εάν το πλαφόν ορίστηκε στις 10 ώρες, προσωπικά στον κλάδο των ΠΕ02 διαβλέπω ήττα...Εάν φύγουν όλες οι ιστορίες σε β' αναθέσεις τι θα μείνει βρε παιδιά???? :'(
Τίποτα δε θα μείνει. >:( :(

Mήπως θα μας σώσουν αυτοί οι πολλοί που βγαίνουν στη σύνταξη???? Προβλέψεις από τους εμπειρότερους εδώ μέσα?? :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 05:03:03 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Είμαι Βιολόγος και την προηγούμενη Παρασκευή κλήθηκα αναπληρώτρια. Σήμερα έμαθα ότι με τοποθετούν σε σχολείο
όπου θα διδάσκω ΜΟΝΟ 2 ώρες βιολογία  (τόσες υπάρχουν στο συγκεκριμένο σχολείο) και 19 ώρες φυσική ή χημεία (έχουν ελλειψη και στα δύο).
Προφανώς παραβιάζεται το πλαφόν των 7 ωρών β ανάθεσης και όταν το ανέφερα στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας μου η κυρία μου είπε ότι έχει την εντύπωση ότι ισχύει μόνο για δεύτερη ειδικότητα.
Θα σας παρακαλούσα να με συμβουλεύσετε για τις περαιτέρω ενέργειές μου. Τι να κάνω; Να ζητήσω από τον διευθυντή του
σχολείου να κάνω μόνο τις 12 ώρες που μου αναλογούν; Να κάνω ένσταση;
Δεν θέλω να κάνω τόσες ώρες μάθημα άλλης ειδικότητας για όλους τους λόγους που αναφέρετε στο τόπικ, αλλά κυρίως γιατί δεν
θα είμαι τόσο καλή σε αυτά, όσο θα είμαι στο δικό μου αντικείμενο...

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 06:01:34 μμ »
Δεν υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει; Είμαι υποχρεωμένη να συμπληρώσω τις 21 ώρες ακόμη και με τόσα
μαθήματα β ανάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 09:46:01 μμ »
Δεν υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει; Είμαι υποχρεωμένη να συμπληρώσω τις 21 ώρες ακόμη και με τόσα
μαθήματα β ανάθεσης;
Όχι. Το πλαφόν 10 ωρών της Β΄Ανάθεσης ισχύει και πρέπει να το διεκδικήσεις. Στείλε μου pm.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:11:24 πμ »
μπορείς να πάρεις και τις 3 ώρες υπευθύνου εργαστηρίου. Αν πάρεις και 2 ώρες πρότζεκτ και να σου λείπουν 4 ώρες μόνο.
Να ξέρεις πάντως ότι σε μικρά σχολεία δίνεται η δυνατότητα να παραβιάζεται το πλαφόν των 10 ωρών. Αν είσαι σε μικρό σχολείο κάποιου νησιού, καλείσαι να καλύψεις όλες τις τάξεις και όλες τις ειδικότητες ΠΕ04. Επίσης, συνήθως καλείσαι να καλύψεις τη Γ λυκείου, ακόμη και με β ανάθεση, γιατί είναι σημαντικό οι μαθητές να μη χάνουν ώρες μαθημάτων κατεύθυνσης.
Δεν είναι πάντως τόσο τραγικά τα πράγματα. Στην αρχή πελαγώνεις και σίγουρα δεν αποδίδεις αν είχες 3 ή 4 γνωστικά αντικείμενα, αλλά μπορείς να το παλέψεις. Τα πράγματα είναι δύσκολα στα μαθήματα κατεύθυνσης και των 3 ειδικοτήτων, γιατί έχεις και την ευθύνη των πανελλαδικών.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:41:51 πμ »
Δεν υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει; Είμαι υποχρεωμένη να συμπληρώσω τις 21 ώρες ακόμη και με τόσα
μαθήματα β ανάθεσης;
Όχι. Το πλαφόν 10 ωρών της Β΄Ανάθεσης ισχύει και πρέπει να το διεκδικήσεις. Στείλε μου pm.

Το πλαφόν 10 ωρών μαθημάτων της Β΄Ανάθεσης ορίστηκε με την Αρ.Πρωτ.23464/Γ2/06-03-2012/ΥΠΔΒΜΘ ΦΕΚ 654/2012 Υπουργική Απόφαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 12:44:18 πμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος BATMAN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Άντρας
  • NICK BAT
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 01:09:47 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Είμαι Βιολόγος και την προηγούμενη Παρασκευή κλήθηκα αναπληρώτρια. Σήμερα έμαθα ότι με τοποθετούν σε σχολείο
όπου θα διδάσκω ΜΟΝΟ 2 ώρες βιολογία  (τόσες υπάρχουν στο συγκεκριμένο σχολείο) και 19 ώρες φυσική ή χημεία (έχουν ελλειψη και στα δύο).
Προφανώς παραβιάζεται το πλαφόν των 7 ωρών β ανάθεσης και όταν το ανέφερα στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας μου η κυρία μου είπε ότι έχει την εντύπωση ότι ισχύει μόνο για δεύτερη ειδικότητα.
Θα σας παρακαλούσα να με συμβουλεύσετε για τις περαιτέρω ενέργειές μου. Τι να κάνω; Να ζητήσω από τον διευθυντή του
σχολείου να κάνω μόνο τις 12 ώρες που μου αναλογούν; Να κάνω ένσταση;
Δεν θέλω να κάνω τόσες ώρες μάθημα άλλης ειδικότητας για όλους τους λόγους που αναφέρετε στο τόπικ, αλλά κυρίως γιατί δεν
θα είμαι τόσο καλή σε αυτά, όσο θα είμαι στο δικό μου αντικείμενο...

Αυτό  είναι  παράνομο ,μην το  αφήσεις  έτσι.Σε  ποιό  σχολείο  πάει  να     γίνει          κάτι   τέτοιο?  Ποιά  είναι  η  Δ/ΘΜΙΑ  που ανήκει το  σχολείο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.