*

Αποστολέας Θέμα: Παρατυπίες σε σχολείο;  (Αναγνώστηκε 11152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 11:11:41 μμ »
Για το "εργαστήριο" πληροφορικής: δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στα δημοτικά. Εάν είναι κανείς τυχερός, υπάρχει ξεχωριστή αίθουσα που είναι οι υπολογιστές, αλλά μέχρι εκεί. Για την αίθουσα αυτή απ ότι μας λες έχει οριστεί κάποιος υπεύθυνος (για την καλή της κατάσταση) με πρακτικό. Αυτός ο κάποιος δεν είσαι εσύ. Οπότε, σε ατάκες του στυλ "εσύ είσαι υπεύθυνη για τα πάντα στο εργαστήριο κι ας είναι ο άλλος ορισμένος υπεύθυνος" εσύ απαντάς "ναι, ναι, ότι πείτε" και άμα γίνει τίποτα σφυρίζεις αδιάφορα και δείχνεις διακριτικά το πρακτικό με την ανάθεση. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Δλδ ότι έχω ευχαρίστηση για να κάνω και την δουλειά μου κι άμα κανείς μου ζητήσει τα ρέστα για τίποτα, έγγραφη καταγγελία στον υπεύθυνο του εργαστηρίου για το όποιο πρόβλημα έχει προκύψει.

Για το κάπνισμα: έγγραφη καταγγελία προς το οικείο γραφείο, κοινοποίηση στον σύλλογο γονέων και στο υπουργείο. Ακόμα και χωρίς βιντεάκια κι αποδείξεις. Δεν είναι δική σου δουλειά να βρεις αποδείξεις.

Για τα υπόλοιπα: έγγραφο ερώτημα στο οικείο γραφείο (κοινοποίηση στο υπουργείο) όπου θα περιγράφεις την κατάσταση και θα ζητάς να σε ενημερώσουν σχετικά με την νομιμότητα των πρακτικών αυτών (με παράθεση συγκεκριμένων νόμων).

ΥΓ: ειδικά το τελευταίο σε παρακαλώ πολύ να το κάνεις και να μας ενημερώσεις και για τις απαντήσεις που θα πάρεις.
Εάν δεν έχεις όρεξη να σφαχτείς, πριν κάνεις τα παραπάνω, ενημέρωσε τον διευθυντή σου ότι προτείθεσαι. Εάν διορθωθεί κάτι, το παρατάς. Αν όχι, συνεχίζεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2011, 11:14:10 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:45 »

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:23:39 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:42:03 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 09:31:54 πμ »
sophia_d, και στο δικό μας σχολείο πάρα πολλοί μαθητές είναι αλλοδαποί και αλλόθρησκοι. Συμμετέχουν στον εκκλησιασμό, εφόσον κάνουν όλοι θρησκευτικά και κανείς δεν έχει δηλώσει απαλλαγή. Οι γονείς τους δεν επιθυμούν ούτε απαλλαγή από θρησκευτικές και άλλες εκδηλώσεις.
Δεν είναι κακό να μάθουν τα παιδιά να μπαίνουν με τάξη στην εκκλησία. Κι εμείς τους ζητάμε το ίδιο. Επίσης, δεν είναι παράνομο να κάνει ο ιερέας ανακοίνωση για τη λειτουργία κατηχητικού στην ενορία του.
Αν όντως υπάρχει πίεση, αλλάζει το πράγμα. Εγώ θα μιλούσα καταρχήν με τους συναδέλφους κι έπειτα με το σύμβουλο θεολόγων, αλλά αυτά για δευτεροβάθμια.
Γενικά, όταν είναι ανομοιογενής ο μαθητικός πληθυσμός πρέπει να υπάρχει διάκριση και από τους δασκάλους/καθηγητές και από τον οικείο εφημέριο. Δόξα τω Θεώ, στη δική μας περιοχή αυτές οι προϋποθέσεις υπάρχουν και ο εκκλησιασμός δεν είναι δυσάρεστος για κανέναν. Μάλλον έπεσες σε περίπτωση και δεν έχει σημασία η συγγένεια των δασκάλων με τον ιερέα, είναι θέμα ανθρώπινου χαρακτήρα.

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 08:31:41 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 11:44:38 πμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:45 »

Αποσυνδεδεμένος doroula1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 05:57:04 μμ »
   Γεια σας παιδια και απο μενα!Ειμαι νεα στο forum και αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
   Ειμαι 13 χρονια στη Δ/θμια εκ των οποιων τα 9 μονιμη.Και... την προηγουμενη Δευτερα επεστρεψα απο αδεια μητροτητας.Μεχρι τωρα υπευθυνη τμηματος δε μου ανεθεταν ποτε να ειμαι γιατι πηγαινω παντα με διαθεση για συμπληρωση ωραριου σε αλλο σχολειο.Βεβαια σε αυτο που εχω οργανικη εχω αλλες αναθεσεις.
Και τωρα τι εγινε?Ερχεται η υποδ/τρια σε αυτο που πηγαινω για 2 μερες και μου δινει τμημα επιτακτικα και μαλιστα ειλικρινα το χειροτερο τμημα του σχολειου που καταλαβαινετε τι θελω να πω.Της εξηγω πως εχουν τα πραγματα....και μου απαντα πως δεν υπαρχει νομος ή δεν ισχυει κατι τετοιο,δηλαδη οταν εισαι με διαθεση να μην παιρνεις τμημα.Ο Δ/ντης της οργανικης μου φυσικα ειναι με το μερος μου και μου ειπε να τους πω,πως μονο στην οργανικη μου εχω αναθεσεις και να πω στον αλλο δ/ντη να τον παρει τηλ.Να πω τουλαχιστον οτι ημουν και 3 ημερες παει κι ερχεται,αλλα με 2 ρε παιδια?Α ξεχασα,τη μια μερα εχω 6ωρο με ενα κενο και την αλλη 4 ωρο γιατι αλλιως δεν βγαινουν οι 9. Και με ενα ειρωνικο υφος μου ειπε:αν βρεις νομο φερτον και σε μενα να τον δω.
    Γνωριζει καποιος κατι πανω σε αυτο?
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων  αν προκυψουν απαντησεις....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 06:51:19 μμ »
η νομοθεσία πράγματι δεν είναι συγκεκριμένη επ΄αυτού.
Ωστόσο, προσωρινά μπορεί να σε σώσει το εξής απο το Καθηκοντολόγιο: αρ.41, περ.15

15. Όταν ο Σύλλογος, για οποιονδήποτε λόγο, αδυνατεί να αναθέσει στους εκπαιδευτικούς τη διδασκαλία μαθημάτων ή την κατανομή τάξεων και τμημάτων, την απόφαση παίρνει ο Διευθυντής του σχολείου σε συνεργασία με τον αρμόδιο Σχολικό Σύμβουλο. Σε περίπτωση αδυναμίας να ανατεθούν εργασίες και τομείς ευθύνης εντός του σχολείου, την απόφαση παίρνει ο Διευθυντής.

που σημαίνει ότι :
κατ' αρχήν πρέπει να υπάρχει έγγραφη πράξη του συλλόγου διδασκόντων που να σου δίνει την ανάθεση του τμήματος και την οποία μάλιστα να την έχεις υπογράψει κι εσύ - γιατί δε γινεται να γίνει ερρήμην σου.
αν δεν υπάρχει, θα πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη πράξη στο βιβλίο του Δ/ντή του σχολείου που να υπογράφει ο ίδιος και ο σχολικός σύμβουλος παιδαγωγικής καθοδήγησης.
το μονο σίγουρο είναι ότι ο συμβουλος δεν έχει ιδέα επομένως καλά θα κάνεις πριν το κάνεις θέμα, να πας αυτοπροσώπως και να ενημερώσεις τον σύμβουλο. Αφού το κάνεις, μετά ζήτα να ζητήσεις κάποιο απο τα παραπάνω πρακτικά.
πάντως, σε καμία περίπτωση ο υποδιευθυντής δεν κάνει τέτοιου είδους αναθέσεις επομένως, μπορείς απλά να την αγνοήσεις.  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 08:24:46 μμ »
να ρωτησω κατι σχετικο-ασχετο γιατι δεν ξερω που αλλου να το εντάξω???

να πω οτι πρωτα από όλα για αυτά κ για αυτά εγώ δεν ήθελα να πάω αθμια αλλά έλα τώρα που παρακαλάω γιατί στο γυμνάσιο που με τοποθέτησαν έγιναν τα εξής:

υπάρχουν ήδη 2 άτομα που έχουν οργανική στην ειδικότητα μου κ τοποθέτησαν κ εμένα από την άδεια ανατροφής που μόλις γύρισα γιατί μου είπαν το ένα άτομο έχει κάποια αρρώστια (ελπίζω να αληθεύει). ποιο είναι το πρόβλημα??

ο δντης μου είπε ότι θέλει επίσημη απόφαση για να "αφήσει" το άλλο άτομο, το δε Πυσδε σε ερώτηση μου, φωνάζοντας (κ εκεί παραξενεύτηκα) μου είπε ότι είπαμε τον δντη να απαλλάξει το άλλο άτομο από τα καθήκοντα του κ να βρει αυτός τι θα σε κάνει!!! Η συνάδελφος εμ θέλει απαλλαγή καθηκόντων (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο όσο έψαξα) θέλει συγκεκριμένα απόσπαση σε βιβλιοθήκη (!)
Επίσημη απόφαση το Πύσδε (δεν ξέρω αν μπορεί κιόλας) για βιβλιοθήκη δεν έχει βγάλει, ο δντης χωρίς επίσημη δεν κάνει κάτι κ εγώ πηγαινοερχομαι κάθε μέρα 50+50 χλμ για να απασχολώ όποιο τμήμα έχει κενό. Τους ζήτησα να με διαθέσουν στην αθμια που είδα έγγραφο ότι έχει κενά μέχρι να διευθετήσουν το θέμα κ μου είπαν ότι δεν έχει κενά!!!!

Η υπόθεση μου βρωμάει κ δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω??? Αναφορά στο υπουργρίο, καταγγελία, ένσταση, τι????

HELP!!!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:35:37 μμ »
ωραία η κουβεντούλα που ανοίξατε. Σας έχω κι εγώ μια ερωτησούλα  ;)
 Στο πρακτικό που αφορούσε τα καθήκοντα των καθηγητών του γυμνασίου, εκτός από υπεύθυνη σε τμήμα με έβαλαν και υπεύθυνη των ατομικών δελτίων των μαθητών (των πράσινων καρτελών). Σε ερώτησή μου προς τη Διευθύντρια για το τι ακριβώς είναι αυτό, μου είπε ότι θα είμαι υπεύθυνη για τις καρτέλες όλων των τμημάτων αν έχουν κάποια παράλειψη ή κάτι δεν έχει συμπληρωθεί κ.α. Να πω εδώ ότι στο συγκεκριμένο σχολείο πολύ λίγοι συνάδελφο ήταν τυπικοί με αυτή τη δουλειά, με αποτέλεσμα οι περισσότερες καρτελές να μη έχουν βαθμούς ακόμη και δύο ετών. Στο τμήμα που είμαι υπεύθυνη έχω αναλάβει να διεκπεραιώσω την παραπάνω εργασία και πραγματικά είναι αρκετά δύσκολο. Δεν μπορώ να το κάνω αυτό και για τα 6 τμήματα του σχολείου ούτε και μπορώ (όπως μου είπε η Διευθύντρια) να ελέγχω ποιοι συνάδελφοι δεν τα έχουν κάνει και να τους το λέω (η θέση μου είναι δύσκολη, καταλαβαίνετε). Θέλω να ρωτήσω λοιπόν το εξής: ορίζεται στο σχολείο υπεύθυνος για τα ατομικά δελτία και αν ναι ποια είναι τα καθηκοντά του, γιατί οι περισσότεροι συνάδελφοι μου είπαν ότι πρώτη φορά το έχουν ακούσει αυτό...
Ευχαριστώ, θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση  :(

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 10:44:12 μμ »
ωραία η κουβεντούλα που ανοίξατε. Σας έχω κι εγώ μια ερωτησούλα  ;)
 Στο πρακτικό που αφορούσε τα καθήκοντα των καθηγητών του γυμνασίου, εκτός από υπεύθυνη σε τμήμα με έβαλαν και υπεύθυνη των ατομικών δελτίων των μαθητών (των πράσινων καρτελών). Σε ερώτησή μου προς τη Διευθύντρια για το τι ακριβώς είναι αυτό, μου είπε ότι θα είμαι υπεύθυνη για τις καρτέλες όλων των τμημάτων αν έχουν κάποια παράλειψη ή κάτι δεν έχει συμπληρωθεί κ.α. Να πω εδώ ότι στο συγκεκριμένο σχολείο πολύ λίγοι συνάδελφο ήταν τυπικοί με αυτή τη δουλειά, με αποτέλεσμα οι περισσότερες καρτελές να μη έχουν βαθμούς ακόμη και δύο ετών. Στο τμήμα που είμαι υπεύθυνη έχω αναλάβει να διεκπεραιώσω την παραπάνω εργασία και πραγματικά είναι αρκετά δύσκολο. Δεν μπορώ να το κάνω αυτό και για τα 6 τμήματα του σχολείου ούτε και μπορώ (όπως μου είπε η Διευθύντρια) να ελέγχω ποιοι συνάδελφοι δεν τα έχουν κάνει και να τους το λέω (η θέση μου είναι δύσκολη, καταλαβαίνετε). Θέλω να ρωτήσω λοιπόν το εξής: ορίζεται στο σχολείο υπεύθυνος για τα ατομικά δελτία και αν ναι ποια είναι τα καθηκοντά του, γιατί οι περισσότεροι συνάδελφοι μου είπαν ότι πρώτη φορά το έχουν ακούσει αυτό...
Ευχαριστώ, θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση  :(
Πρώτη φορά το ακούω αυτό...Ο κάθε συνάδελφος είναι υπεύθυνος για τους βαθμούς του στις καρτέλες και ο υπεύθυνος ελέγχει τις καρτέλες του τμήματός του. Αν υπάρχει παράλειψη ενημερώνει τον εκάστοτε καθηγητή. Ακόμη και ο έλεγχος γίνεται κάθε φορά από δύο μαζί συναδέλφους για να περιορίζεται η πιθανότητα λάθους. Τουλάχιστον όλα αυτά τα χρόνια έτσι ενεργούμε εμείς.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 11:01:12 μμ »
το πιθανότερο είναι να το έβαλε μόνη της η διευθύντρια (εγώ έλειπα με άδεια, όταν έγινε ο σύλλογος). Δεν αντέδρασε κανένας, επειδή είναι πολύ παράξενη και μιλάει και άσχημα. τι να κάνω υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει σαφώς ποια μπορεί να είναι τα καθηκοντά μας. κάποια άποψη;;;

Αποσυνδεδεμένος fani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:08:34 μμ »
Διάβασα αυτά που λέτε για την "απασχόληση" τμήματος σε περίπτωση απουσίας ςυναδέλφου!!Στο Γυμνάσιο που έχω φέτοσ την ΑΤΥΧΙΑ να υπηρετώ έχει σχεδόν καταργηθεί η έννοια του κενού για μαθητές και καθηγητές!!!Καλούμαστε να κάνουμε babysitting πέρα του διδακτικού μας ωραρίου!Βρήκα στο alfavita στον οδηγό του εκπ/κού αναφορά στο νομο 1566/85 σύμφωνα με τον οποίο κάτι τέτοιο είναι παράνομο!!!!αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό ασ το πει και σε μένα !!!! :'(

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 09:30:59 μμ »
Διάβασα αυτά που λέτε για την "απασχόληση" τμήματος σε περίπτωση απουσίας ςυναδέλφου!!Στο Γυμνάσιο που έχω φέτοσ την ΑΤΥΧΙΑ να υπηρετώ έχει σχεδόν καταργηθεί η έννοια του κενού για μαθητές και καθηγητές!!!Καλούμαστε να κάνουμε babysitting πέρα του διδακτικού μας ωραρίου!Βρήκα στο alfavita στον οδηγό του εκπ/κού αναφορά στο νομο 1566/85 σύμφωνα με τον οποίο κάτι τέτοιο είναι παράνομο!!!!αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό ασ το πει και σε μένα !!!! :'(

πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι παράνομος ο δ/ντής σας για αυτό που κάνει:

καθηκοτολόγιο, αρ. 29

8. Φροντίζει να καλύπτονται οι διδακτικές ώρες σε περίπτωση απουσίας εκπαιδευτικών, τροποποιώντας το ημερήσιο πρόγραμμα διδασκαλίας ή αναθέτοντας την κάλυψη του κενού σε διαθέσιμο εκπαιδευτικό

δεν γίνεται σχεδόν πουθενά αλλά αυτο δε σημαίνει πως όταν γίνεται είναι παράνομο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος doroula1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παρατυπίες σε σχολείο;
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 09:46:47 μμ »
η νομοθεσία πράγματι δεν είναι συγκεκριμένη επ΄αυτού.
Ωστόσο, προσωρινά μπορεί να σε σώσει το εξής απο το Καθηκοντολόγιο: αρ.41, περ.15

15. Όταν ο Σύλλογος, για οποιονδήποτε λόγο, αδυνατεί να αναθέσει στους εκπαιδευτικούς τη διδασκαλία μαθημάτων ή την κατανομή τάξεων και τμημάτων, την απόφαση παίρνει ο Διευθυντής του σχολείου σε συνεργασία με τον αρμόδιο Σχολικό Σύμβουλο. Σε περίπτωση αδυναμίας να ανατεθούν εργασίες και τομείς ευθύνης εντός του σχολείου, την απόφαση παίρνει ο Διευθυντής.

που σημαίνει ότι :
κατ' αρχήν πρέπει να υπάρχει έγγραφη πράξη του συλλόγου διδασκόντων που να σου δίνει την ανάθεση του τμήματος και την οποία μάλιστα να την έχεις υπογράψει κι εσύ - γιατί δε γινεται να γίνει ερρήμην σου.
αν δεν υπάρχει, θα πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη πράξη στο βιβλίο του Δ/ντή του σχολείου που να υπογράφει ο ίδιος και ο σχολικός σύμβουλος παιδαγωγικής καθοδήγησης.
το μονο σίγουρο είναι ότι ο συμβουλος δεν έχει ιδέα επομένως καλά θα κάνεις πριν το κάνεις θέμα, να πας αυτοπροσώπως και να ενημερώσεις τον σύμβουλο. Αφού το κάνεις, μετά ζήτα να ζητήσεις κάποιο απο τα παραπάνω πρακτικά.
πάντως, σε καμία περίπτωση ο υποδιευθυντής δεν κάνει τέτοιου είδους αναθέσεις επομένως, μπορείς απλά να την αγνοήσεις.  ;) ;)
[/quote
Kαλα,μιλαμε σε αυτο που ειμαι με διαθεση συμβαινουν πολλα bitch! Τμημα τελικα δεν πηρα γιατι επικοινωνησε ο δ/ντης της οργανικης μου με τον δ/ντη του αλλου σχολειου και ετσι μονο ''καταλαβε''.Τωρα τι συμβαινει? Κανω 2 εφημεριες στην οργανικη μου (ξερεις, μια ολοκληρη μερα ειναι κανονικα,αλλα την σπανε σε δυο) και τωρα στο αλλο που διατιθεμαι με εβαλε αλλες δυο! δηλαδη 4 μερες κανω εφημερια!!!!!Της ειπα πως κανω εφημερια σε αυτο που εχω οργανικη και πως ο νομος αυτο λεει.Δεν υπαρχει τετοιος νομος απαντησε.Τη Δευτερα θα της  δειξω το ΦΕΚ γιατι δεν παει αλλο!!!!Να φανταστεις ειπα στο δ/ντη:Να κανω μια σε σας και μια στην οργανικη μου(ετσι εξυπηρετουνται και τα δυο σχολεια) Η Απαντηση του?Δεν χρειαζεται να πεις τιποτα στον δ/ντη σου και γιατι το κανεις αυτο?γιατι φαιρνεις αναστατωση?(Υποψην πως ο δ/ντης μου ειναι αντιπροεδρος ή γραμματεας της ΕΛΜΕ)Δεν φτανει που δεν πηρες τμημα,ζητας και αυτο?Και αφησε να εννοηθει πως θελω να λουφαρω.Δεν αντεχω αλλο!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.