*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 147054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Τι θα λέγατε εάν στέλναμε την επιστολή και στα σχολεία κατευθείαν?
Προς: Γυμνάσιο

         Ο κάτωθι υπογεγραμμένος……………… καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β΄ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας προς τη Δευτεροβάθμια που ανήκει το σχολείο σας και προς το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
   31 – 10 – 2011                     

Ο αιτών

Πρέπει να βάλεις και την απάντηση από το υπουργείο στο ερώτημά σας αν ισχύει το πλαφόν μόνο σε αυτούς που έχουν πάρει τη δεύτερη ειδικότητα ή σε όλους. Φαντάζομαι ότι έγινε αυτό το ερώτημα και πήρατε κάποια απάντηση, για να μιλάει η επιστολή για παράβαση του πλαφόν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Το υπουργείο παιδείας έχει δώσει διευκρινιστική εγκύκλιο... μας έχει απαντήσει επίσημα στο τηλέφωνο.. έχει θυμώσει που δεν εφαρμόζεται από τις δευτεροβάθμιες... και μας έχει παροτρύνει να καταγγείλουμε εγγράφως...

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Το υπουργείο παιδείας έχει δώσει διευκρινιστική εγκύκλιο... μας έχει απαντήσει επίσημα στο τηλέφωνο.. έχει θυμώσει που δεν εφαρμόζεται από τις δευτεροβάθμιες... και μας έχει παροτρύνει να καταγγείλουμε εγγράφως...
Δηλαδή δεν έγινε τελικά ερώτημα στο υπουργείο επίσημα (δηλαδή γραπτό και με αριθμό πρωτοκόλλου); Για ποιο λόγο, δεν έχανες κάτι, ίσα ίσα που αφού είναι τόσο ξεκαθαρισμένο, θα στήριζε την κίνηση αυτή.
 Ωραίο αυτό: το υπουργείο έχει θυμώσει; Νόμιζα ότι δεν τους αγγίζει τίποτα. >:(

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Eλληνικά γνωρίζουμε... και καταλαβαίνουμε... έχουν βγάλει και διευκρινιστική εγκύκλιο... Αν δεν καταλαβαίνουν ελληνικά οι δευτεροβάθμιες ... να στείλουν εκείνες αίτηση... Το υπουργείο μου απάντησε ότι έχουν βαρεθεί να εξηγούν και να βγάζουν διευκρινιστικές εγκυκλίους....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τι θα λέγατε εάν στέλναμε την επιστολή και στα σχολεία κατευθείαν?
Προς: Γυμνάσιο

         Ο κάτωθι υπογεγραμμένος……………… καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β΄ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας προς τη Δευτεροβάθμια που ανήκει το σχολείο σας και προς το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
   31 – 10 – 2011                     

Ο αιτών



Πιστεύεις ότι θα μας απαντήσουν όσοι έχουν κάνει παρατυπία?
Είναι σαν να τους ζητάμε να βάλουν τα χεράκια τους να βγάλουν τα ματάκια τους.
Μωρέ,ας συγκεντρώσουμε τις περιβόητες "αποδείξεις" και να δεις ένα πάρτυ που θα γίνει.
'Αντε γιατί έχει παραγίνει το θράσος  τους  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Eλληνικά γνωρίζουμε... και καταλαβαίνουμε... έχουν βγάλει και διευκρινιστική εγκύκλιο... Αν δεν καταλαβαίνουν ελληνικά οι δευτεροβάθμιες ... να στείλουν εκείνες αίτηση... Το υπουργείο μου απάντησε ότι έχουν βαρεθεί να εξηγούν και να βγάζουν διευκρινιστικές εγκυκλίους....
ξέρεις και εσύ ελληνικά; !! εκτός αν ανηκουμε στη γερμανία και δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη.
Δεν ξέρω με ποιον επικοινωνήσατε, αλλά γνωστός μου που πήγε σε μια δευτεροβάθμια της αττικής και πήραν τηλέφωνο από εκεί στο υπουργείο, τους είπαν ότι η εγκύκλιος έχει τίτλο που λέει ξεκάθαρα ότι αφορά μόνο τη δεύτερη ειδικότητα. Γι'αυτό μιλάω για γραπτή απάντηση. Μια φορά που πήρα απάντηση προφορική και μετά ζήτησα το λόγο, μου είπαν ότι μπορεί να μου απάντησε ο καφετζής του υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος poliram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως ο καφετζής του υπουργείου στο οποιο πήρες ονόμαζεται Σταθόπουλος; Να σου δώσω και το τηλέφωνό του να τον ρωτήσεις και συ προσωπικά... 2103443010-11. Η Germanos έχει δίκιο. Αυτά λεει το Υπουργείο. Και σε μένα τα ίδια είπαν. Γι αυτό έχουμε αρχίσει και στελνουμε  επιστολές. Για να πάρουμε απαντησεις που θα σταλουν στο Υπουργείο.
Στη διευκρινιστική εγκύκλιο τονίζεται επίσης και  το γεγονός ότι τα μαθήματα ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ που μπορεί  να διδάξει κάποιος είτε από το βασικό του πτυχίο είτε από τη δευτερη ειδικότητά τουδεν μπορούν να ξεπερνούν το όριο των 7 διδακτικών ωρων . Τι σχέση έχει η β ειδικότητα μ'όλα αυτά που συζητάμε; Ή μήπως όλοι αυτοι οι ξενόγλωσσοι, νομικοί και θεολόγοι εχουν και δευτερο πτυχίο, αυτό της φιλολογίας. Γιατί τότε πάω πάσο. Εχουν δικαίωμα να διδάσκουν και 25 ώρες ιστορία και όχι μόνο.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Μήπως ο καφετζής του υπουργείου στο οποιο πήρες ονόμαζεται Σταθόπουλος; Να σου δώσω και το τηλέφωνό του να τον ρωτήσεις και συ προσωπικά... 2103443010-11. Η Germanos έχει δίκιο. Αυτά λεει το Υπουργείο. Και σε μένα τα ίδια είπαν. Γι αυτό έχουμε αρχίσει και στελνουμε  επιστολές. Για να πάρουμε απαντησεις που θα σταλουν στο Υπουργείο.
Στη διευκρινιστική εγκύκλιο τονίζεται επίσης και  το γεγονός ότι τα μαθήματα ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ που μπορεί  να διδάξει κάποιος είτε από το βασικό του πτυχίο είτε από τη δευτερη ειδικότητά τουδεν μπορούν να ξεπερνούν το όριο των 7 διδακτικών ωρων . Τι σχέση έχει η β ειδικότητα μ'όλα αυτά που συζητάμε; Ή μήπως όλοι αυτοι οι ξενόγλωσσοι, νομικοί και θεολόγοι εχουν και δευτερο πτυχίο, αυτό της φιλολογίας. Γιατί τότε πάω πάσο. Εχουν δικαίωμα να διδάσκουν και 25 ώρες ιστορία και όχι μόνο.
Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο για πληροφορίες για άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου και μου έλεγαν χαζομάρες: αργότερα όμως κατάλαβα πόσες χαζομάρες μου είχαν πει και ότι έπρεπε να ζητήσω γραπτά τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Eλληνικά γνωρίζουμε... και καταλαβαίνουμε... έχουν βγάλει και διευκρινιστική εγκύκλιο... Αν δεν καταλαβαίνουν ελληνικά οι δευτεροβάθμιες ... να στείλουν εκείνες αίτηση... Το υπουργείο μου απάντησε ότι έχουν βαρεθεί να εξηγούν και να βγάζουν διευκρινιστικές εγκυκλίους....
ξέρεις και εσύ ελληνικά; !! εκτός αν ανηκουμε στη γερμανία και δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη.
Δεν ξέρω με ποιον επικοινωνήσατε, αλλά γνωστός μου που πήγε σε μια δευτεροβάθμια της αττικής και πήραν τηλέφωνο από εκεί στο υπουργείο, τους είπαν ότι η εγκύκλιος έχει τίτλο που λέει ξεκάθαρα ότι αφορά μόνο τη δεύτερη ειδικότητα. Γι'αυτό μιλάω για γραπτή απάντηση. Μια φορά που πήρα απάντηση προφορική και μετά ζήτησα το λόγο, μου είπαν ότι μπορεί να μου απάντησε ο καφετζής του υπουργείου.

Η εγκύκλιος, ανεξάρτητα τίτλου, λέει αυτά:

... 4. Το όριο των επτά (7) διδακτικών ωρών (παρ. 7) αφορά στα μαθήματα δεύτερης ανάθεσης που μπορεί να διδάξει ο εκπαιδευτικός είτε από τη βασική ειδικότητά του είτε από τη δεύτερη ειδικότητα, που μπορεί να του αποδοθεί.

Επιδέχεται όποιας άλλης ερμηνείας από αυτή: Όποιος έχει πτυχίο ή και δεύτερο αναγνωρισμένο πτυχίο που δεν τον κατατάσσει στους ΠΕ02, αλλά δικαιούται να διδάξει - ως β' ανάθεση - Ιστορία, δε δικαιούται να υπερβεί τις 7 ώρες.

Αυτά περί ελληνικών ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #317 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 07:25:15 πμ »
Μιας και, όπως μ' ενημερώνουν, το Υπουργείο ζητά έγγραφες καταγγελίες, αυτές - αν και όχι εύκολο - είναι καλό να συνοδεύονται και απ' το πρόγραμμα του σχολείου που τις αποδεικνύει.
Αν το υπουργείο απαιτεί ( ! ) να κινηθούμε ως πράκτορες, δε θα αρκέσει, νομίζω, η έγγραφη, έστω με ονοματεπώνυμο και σχολείο, καταγγελία.

Επειδή έχουμε να κάνουμε με τη χρόνια τακτική "απ' τον Άννα στον Καϊάφα", πρέπει να κινηθούμε γρήγορα και με όσες περισσότερες και χειροπιαστές αποδείξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 07:28:33 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #318 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 07:33:10 πμ »
Στη συνάντηση που έγινε στα Τρίκαλα φάνηκε η αναγκαιότητα συστασης του συλλόγου . Αν και κατοικούμε σε διαφορετικά μέρη της Ελλάδας και η Αθήνα φαντάζει κάπως μακριά , δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλα προβλήματα λειτουργίας του συλλόγου μπορεί να λύσει το ίντερνετ .Προτείνω λοιπόν μετά τη σύσταση του συλλόγου να κατασκευαστεί ιστοσελίδα . Στην αρχική σελίδα του site θα υπάρχουν οι επιλογές ‘είσοδος’ και ‘εγγραφή μέλους’ .Για να εισέλθει κάποιος θα πρέπει να έχει κανει εγγραφή η οποία θα τον καθιστά και μέλος του συλλόγου . Στη φόρμα εγγραφής θα ζητάμε : e-mail , κωδικό εισόδου ,όνομα, επώνυμο , τρέχουσα θέση στον πίνακα αναπληρωτων ή ωρομισθίων ή στον πίνακα αναπληρωτών μηδενικής προυπηρεσίας , διεύθυνση κατοικίας , τηλέφωνο .Οι διαχειριστές θα ελέγχουν τα στοιχεία και θα ενεργοποιούν τον κωδικό εισόδου του μελους .
Μέσα στην ιστοσελίδα θα γίνονται οι ψηφοφορίες , οι ανακοινώσεις και τα σχόλια μας . Αυτά για το τεχνικό μέρος του θέματος . Το ουσιαστικό μέρος θα το αναλάβουν τα άτομα που θα εκλέξουμε και το κάθε μέλος χωριστά . Ας μην ξεχνάμε ότι τώρα που είμαστε άνεργοι χρόνο έχουμε , λεφτά δεν έχουμε !!
   

Η πρόταση αυτή μακάρι να υλοποιηθεί. Χρειάζεται, όμως, κάποιος, -οι γνώστης, -ες.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #319 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 09:49:14 πμ »
Μιας και, όπως μ' ενημερώνουν, το Υπουργείο ζητά έγγραφες καταγγελίες, αυτές - αν και όχι εύκολο - είναι καλό να συνοδεύονται και απ' το πρόγραμμα του σχολείου που τις αποδεικνύει.
Αν το υπουργείο απαιτεί ( ! ) να κινηθούμε ως πράκτορες, δε θα αρκέσει, νομίζω, η έγγραφη, έστω με ονοματεπώνυμο και σχολείο, καταγγελία.

Επειδή έχουμε να κάνουμε με τη χρόνια τακτική "απ' τον Άννα στον Καϊάφα", πρέπει να κινηθούμε γρήγορα και με όσες περισσότερες και χειροπιαστές αποδείξεις.

Συμφωνώ με aristo2 και να προσθέσω,

Ειναι απολυτως φυσικό το υπουργειο  αλλα και το γραφειο της β/βαθμιας να ζητησει στοιχεια.
Δεν μπορω να κατηγορω καποιον χωρις να εχω στοιχεια /αποδειξεις στα χερια μου. Αποδειξη δεν αποτελει μια φήμη ή πληροφορια προφορική.
Αυτα, τα εχω επισημανει τηλεφωνικα σε καποιους συντονιστες. Μπορουμε να βρεθουμε και μπλεγμενοι με τη δικαιοσυνη,....μην ενεργουμε εν θερμω....
Συνεργαζομαι με Νομικο τμημα και γνωριζω πολυ καλα το πως λειτουργουν τετοιες καταγγελιες και που μπορουν να καταληξουν. Θελει προσοχή και υπευθυνότητα.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 09:53:58 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Έχει δίκιο ο debio, οτιδήποτε προφορικό δεν ευσταθεί και ίσως θα έπρεπε να είχατε επιδιώξει μια γραπτή απάντηση από το υπουργείο ενδυναμώνοντας τη θέση σας. Αλλά και τώρα δεν είναι αργά.

Για το ανεξαρτήτου τίτλου, aristos2, δυστυχώς ο τίτλος έχει μεγάλη σημασία καθότι δηλώνει σε τι αναφέρονται τα παρακάτω. Οπότε δεν είναι παράλογο ότι έχει τύχει παρερμηνείας (?) η εγκύκλιος. Αν μάλιστα συνυπολογίσει κανείς το σχόλιο της bitch ότι δεν υφίσταται κατάργηση της διάταξης του ν.1566 για τη συμπλήρωση ωραρίου, οποιαδήποτε εγκύκλιος που έρχεται σε αντίθεση με αυτήν είναι μη στέρεη.

Τέλος έχω την εντύπωση ότι το είτε...είτε... δεν είναι τυχαίο αλλά αναδεικνύει την αδιαφορία ως προς ποιο από τις δύο ειδικότητες. Πιθανώς αν είχε χρησιμοποιηθεί ο σύνδεσμος ή να άλλαζε το νόημα και να σου έδινε είτε το δικαίωμα επιλογής είτε ότι αρκεί ένα από τα δύο να είναι αληθές (να έχεις ένα πτυχίο ή και δεύτερο). Αλλά αυτά τα γνωρίζετε καλύτερα εσείς οι φιλόλογοι κι εγώ ως φυσικός βρίσκομαι σε άγνωστα και σκοτεινά μονοπάτια κι εκτίθεμαι ανεπανόρθωτα ;D


υγ τον θυμό του υπουργείου δεν τον σχολιάζω. Ούτε και τη μετάθεση του ελέγχου "παραβάσεων" στους εκπαιδευτικούς...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Συμφωνώ με rozy4, τα εχω επισημανει (μεταξυ και αλλων) σε τηλεφωνικη επικοινωνια με συντονιστες.
Η καθε επισημη επιστολη, οταν προκειται μαλιστα  για καταγγελια πρεπει να γραφτει παρα μα παρα πολυ προσεκτικα και μετρημενα τα λογια και χωρις "αυστηρό ή απειλητικό" υφος.
Ξεκιναμε παντα απο το δεδομενο πως τα στοιχεια που εχουμε ειναι αδιασειστα και πληρως τεκμηριωμένα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 763
Σύνολο: 778

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.