*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 146235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #350 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 02:46:25 μμ »
ή να δημιουργηθεί μια κλειστή ομάδα στο facebook

Δεν έχουμε και/ ή δε θέλουμε όλοι facebook συνάδελφε!
ok μην το παρουσιάζεις σαν πρόβλημα!
μια διευκολυντικη προταση έκανα μέχρι την πλήρη οργάνωση,ποιος θα αναλάβει την κατασκευή ιστοσελίδας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #351 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 02:47:49 μμ »
Προς  Αρίστο: τους ενημερώνω αμέσως,γιατί όλο το πρωί έτρεχα σε διδε,συμβούλους και έστελνα επιστολές. Προτείνω πρόεδρος του συλλόγου να είναι ο Αρίστος-τιμής ένεκεν- που είχε την ιδέα του συλλόγου.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #352 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 02:51:18 μμ »
ή να δημιουργηθεί μια κλειστή ομάδα στο facebook

Δεν έχουμε και/ ή δε θέλουμε όλοι facebook συνάδελφε!
ok μην το παρουσιάζεις σαν πρόβλημα!
μια διευκολυντικη προταση έκανα μέχρι την πλήρη οργάνωση,ποιος θα αναλάβει την κατασκευή ιστοσελίδας;

Δεν το θεωρώ πρόβλημα, απλά νομίζω πως πρέπει να βρούμε μια λύση που να συμπεριλαμβάνει όλους όσοι θέλουν να συμμετάσχουν.
Δεν ξέρω αν κάποιος από μας γνωρίζει να κατασκευάζει ιστοσελίδες -εγώ πάντως σίγουρα όχι-, θα ρωτήσω σε φίλους και γνωστούς. Μακάρι να είναι κάποιος απ' τον ίδιο το σύλλογο, αν όχι καλό να είναι να ψαχτούμε ευρύτερα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #353 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 02:58:01 μμ »
σε γενικές γραμμές πάντως δε θεωρώ πιθανή την περίπτωση να έχουμε πρόβλημα αν κάποιος εύθικτος δ/ντης δδε θεωρήσει ότι υπερβαίνουμε τα εσκαμμένα.Σε τελική ανάλυση και εφόσον δεν ξεκαθαρίζει το υπουργείο τη θέση του αναφορικά με τις β αναθέσεις,έτσι ερμηνεύουμε το νόμο και κάντε κάτι οι υπεύθυνοι να μην υπάρχουν παρανοήσεις.
Όσο για την προσπάθεια της φίλης Inw,ας περιμένουμε να μας πει με ποιον μίλησε και συζητάμε για όλα.Προεδρείο και τα λοιπά θα τα αποφασίσουν όσοι παρίστανται στην πρώτη συνέλευση όπου θα γίνουν οι εναρκτήριες αρχαιρεσίες.Ως εκείνο το σημείο όμως έχουμε δουλειά και επειδή η απόσταση πράγματι δεν καλύπτεται από το διαδίκτυο,χρειάζεται να μάθουμε κάθε λεπτομέρεια για το δικηγόρο αλλά επίσης-κυριότατα- να έχουμε τη δυνατότητα στέγασης,ως σωματείο αναγνωρισμένο από το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #354 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 02:59:12 μμ »
Προς  Αρίστο: τους ενημερώνω αμέσως,γιατί όλο το πρωί έτρεχα σε διδε,συμβούλους και έστελνα επιστολές. Προτείνω πρόεδρος του συλλόγου να είναι ο Αρίστος-τιμής ένεκεν- που είχε την ιδέα του συλλόγου.

Ελπίζω να ενημερώσεις κι εμένα ...  ;)
Να γίνει πρώτα ο σύλλογος και τον βρίσκουμε τον πρόεδρο ..., άλλωστε οι πρόεδροι / πρωθυπουργοί δεν έχουν την καλύτερη τύχη ...  :)
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #355 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:01:46 μμ »
σε γενικές γραμμές πάντως δε θεωρώ πιθανή την περίπτωση να έχουμε πρόβλημα αν κάποιος εύθικτος δ/ντης δδε θεωρήσει ότι υπερβαίνουμε τα εσκαμμένα.Σε τελική ανάλυση και εφόσον δεν ξεκαθαρίζει το υπουργείο τη θέση του αναφορικά με τις β αναθέσεις,έτσι ερμηνεύουμε το νόμο και κάντε κάτι οι υπεύθυνοι να μην υπάρχουν παρανοήσεις.
Όσο για την προσπάθεια της φίλης Inw,ας περιμένουμε να μας πει με ποιον μίλησε και συζητάμε για όλα.Προεδρείο και τα λοιπά θα τα αποφασίσουν όσοι παρίστανται στην πρώτη συνέλευση όπου θα γίνουν οι εναρκτήριες αρχαιρεσίες.Ως εκείνο το σημείο όμως έχουμε δουλειά και επειδή η απόσταση πράγματι δεν καλύπτεται από το διαδίκτυο,χρειάζεται να μάθουμε κάθε λεπτομέρεια για το δικηγόρο αλλά επίσης-κυριότατα- να έχουμε τη δυνατότητα στέγασης,ως σωματείο αναγνωρισμένο από το νόμο.

Αυτό για τη στέγαση δεν είναι απαραίτητο ...
Ο σύλλογος μαραθωνοδρόμων όπου ανήκω είναι, πλείστα έτη, άστεγος, πλην προπονημένος στις κακουχίες!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #356 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:02:31 μμ »
Συνάδελφοι συντονιστές ,όποιος από σας επιθυμεί να αναλάβει της σύσταση συλλόγου να το πράξει ευχαρίστως.Οι Τρικαλινοί βλέποντας πλήρη αδράνεια επι του θέματος αποφασίσαμε να τον ιδρύσουμε στα Τρίκαλα.Παρακαλώ τους Αθηναίους να το αναλάβουν. Δε φτάνει που τρέχουμε όλη μέρα θα τα ακούσουμε κι από πάνω;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #357 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:05:18 μμ »
Συνάδελφοι συντονιστές ,όποιος από σας επιθυμεί να αναλάβει της σύσταση συλλόγου να το πράξει ευχαρίστως.Οι Τρικαλινοί βλέποντας πλήρη αδράνεια επι του θέματος αποφασίσαμε να τον ιδρύσουμε στα Τρίκαλα.Παρακαλώ τους Αθηναίους να το αναλάβουν. Δε φτάνει που τρέχουμε όλη μέρα θα τα ακούσουμε κι από πάνω;

Κανείς δε σας προσάπτει κάτι, θέλω να πιστεύω, συνεχίστε και μπράβο σας και όλοι θα βοηθήσουμε, βοηθάμε όσο και όπως μπορέσουμε, -ούμε.

Ειρήνη ημίν ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #358 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:05:49 μμ »
οι ηγέτες έχουν και εσωτερική αντιπολίτευση ;D,δε λέει!
είσαι σίγουρος Aristos 2;Ίσως στο καταστατικό να υπάρχει άλλη περιγραφή.Πώς όμως θα γίνονται οι δραστηριότητες,οι εγγραφές,οι συνελεύσεις;Έχω άλλη εικονα πλην όμως όχι νομική γνώση,επειδή όμως μίλησα με δικηγόρο για το θεμα σου παραθέτω τι απάντησε με copy-paste :
""Λοιπόν για σωματείο χρειάζεσαι χοντρικα χοντρικα ένα καταστατικό όπου θα αναφέρονται τα πάντα , σκοπός όνομα , έδρα τα πάντα όλα το οποίο συντάσσει δικηγόρος , χρειάζεται οπωσδήποτε 20 υπογραφές μελών , κ εισάγεται σε δική με την εξουσία δικαιοδοσία όπως λέγεται!!! Βγαίνει απόφαση σύστασης κ ακολουθούν διατυπώσεις , έτσι πολυ γενικά""

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #359 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:07:49 μμ »
Συνάδελφοι συντονιστές ,όποιος από σας επιθυμεί να αναλάβει της σύσταση συλλόγου να το πράξει ευχαρίστως.Οι Τρικαλινοί βλέποντας πλήρη αδράνεια επι του θέματος αποφασίσαμε να τον ιδρύσουμε στα Τρίκαλα.Παρακαλώ τους Αθηναίους να το αναλάβουν. Δε φτάνει που τρέχουμε όλη μέρα θα τα ακούσουμε κι από πάνω;

Ενημέρωση ζητήσαμε, για να μπορούμε με κάποια νομιμοποίηση να πούμε στα μέλη τι να κάνουν και να δώσουν χρήματα!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #360 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:08:54 μμ »
οι ηγέτες έχουν και εσωτερική αντιπολίτευση ;D,δε λέει!
είσαι σίγουρος Aristos 2;Ίσως στο καταστατικό να υπάρχει άλλη περιγραφή.Πώς όμως θα γίνονται οι δραστηριότητες,οι εγγραφές,οι συνελεύσεις;Έχω άλλη εικονα πλην όμως όχι νομική γνώση,επειδή όμως μίλησα με δικηγόρο για το θεμα σου παραθέτω τι απάντησε με copy-paste :
""Λοιπόν για σωματείο χρειάζεσαι χοντρικα χοντρικα ένα καταστατικό όπου θα αναφέρονται τα πάντα , σκοπός όνομα , έδρα τα πάντα όλα το οποίο συντάσσει δικηγόρος , χρειάζεται οπωσδήποτε 20 υπογραφές μελών , κ εισάγεται σε δική με την εξουσία δικαιοδοσία όπως λέγεται!!! Βγαίνει απόφαση σύστασης κ ακολουθούν διατυπώσεις , έτσι πολυ γενικά""

Έδρα, αν δεν εννοεί πόλη, υποθέτω πως μπορεί να δηλωθεί και μια κατοικία ... Θα τα πει αυτά ο δικηγόρος ... Ας αναμένουμε τις κινήσεις των παιδιών απ' τα Τρίκαλα και όλα θα τακτοποιηθούν.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #361 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:09:45 μμ »
Συνάδελφοι συντονιστές ,όποιος από σας επιθυμεί να αναλάβει της σύσταση συλλόγου να το πράξει ευχαρίστως.Οι Τρικαλινοί βλέποντας πλήρη αδράνεια επι του θέματος αποφασίσαμε να τον ιδρύσουμε στα Τρίκαλα.Παρακαλώ τους Αθηναίους να το αναλάβουν. Δε φτάνει που τρέχουμε όλη μέρα θα τα ακούσουμε κι από πάνω;
μην εξάπτεσαι,συγχαρητήρια σου οφείλονται για τη δράση εννοείται,απλά μας κατέλαβε η κίνηση στον ύπνο,κάνεις ωραιους αιφνιδιασμούς.
Τώρα,αυτό το περί Τρικάλων μου φαίνεται κάπως...Πώς μπορεί κανείς να κινήσει διαδικασίες εξ αποστάσεως;Αυτή ήταν και η αιτία που ατόνησε η κίνηση εξ αρχής.Ευχής έργο είναι όποιος αναλάβει το συντονισμό να μπορεί να έχει άμεση πρόσβαση στο υπουργείο,αν όχι με γνωριμίες,τουλαχιστο γεωγραφικά

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #362 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:19:40 μμ »
Συνάδελφοι συντονιστές ,όποιος από σας επιθυμεί να αναλάβει της σύσταση συλλόγου να το πράξει ευχαρίστως.Οι Τρικαλινοί βλέποντας πλήρη αδράνεια επι του θέματος αποφασίσαμε να τον ιδρύσουμε στα Τρίκαλα.Παρακαλώ τους Αθηναίους να το αναλάβουν. Δε φτάνει που τρέχουμε όλη μέρα θα τα ακούσουμε κι από πάνω;
μην εξάπτεσαι,συγχαρητήρια σου οφείλονται για τη δράση εννοείται,απλά μας κατέλαβε η κίνηση στον ύπνο,κάνεις ωραιους αιφνιδιασμούς.
Τώρα,αυτό το περί Τρικάλων μου φαίνεται κάπως...Πώς μπορεί κανείς να κινήσει διαδικασίες εξ αποστάσεως;Αυτή ήταν και η αιτία που ατόνησε η κίνηση εξ αρχής.Ευχής έργο είναι όποιος αναλάβει το συντονισμό να μπορεί να έχει άμεση πρόσβαση στο υπουργείο,αν όχι με γνωριμίες,τουλαχιστο γεωγραφικά

Ας γίνει ο σύλλογος εκεί όπου υπάρχει διάθεση, αφού στην Αθήνα δεν προέκυψε, και, φυσικά, οι Αθηναίοι της κίνησης θα βοηθούν όπου χρειάζεται η φυσική παρουσία τους.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #363 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:22:00 μμ »
 Ινω ... συνάδελφοι.. δεν πρέπει να δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν έχουμε... Το πρόβλημα δεν είναι ότι μάθαμε από το φόρουμ ότι θα δημιουργηθεί σύλλογος το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορούσαμε μέχρι τώρα να δημιουργήσουμε σύλλογο... Ινώ σε ευχαριστούμε πολύ.... θα συμβάλλουμε στη δημιουργία του συλλόγου...
  Το έχω ξανααναφέρει αλλά νομίζω ότι είναι σκόπιμο να το επαναλάβω.. Η επίκριση είναι αποδεκτή αρκεί να συνοδεύεται και με εναλλάκτική λύση...και με άμεση εφαρμογή από εκείνον που την προτείνει...
  Η δημιουργία συλλόγου ίσως μας βοηθήσει στο εξής... συντάσσει ο σύλλογος μία επιστολή που ζητάει το πρόγραμμα σπουδών από τα σχολεία... Δηλαδή γίνομαι πιο σαφής... Επικαλούμενοι τις αυθαιρεσίες... και με την ιδιότητα του συλλόγου πηγαίνουμε στα σχολεία της γειτονιάς μας... ερχόμαστε σε επαφή με το διευθυντή και ζητούμε να μας δώσει με επίσημη επιστολή υπογεγραμμένη από το σύλλογο.. αλλά και από τη δευτεροβάθμια? ή ζήτουμε απότη δευτεροβάθμια την άδεια μμμμμ (νομίζω ακόμη καλύτερο) να πάρουμε αντίγραφο του προγράμματος από τα σχολεια? Τι λέτε? Νομίζω πως είναι μία πολύ ωραία λύση... Καμία δευτεροβάθμια δεν θα παραρδεχτεί ότι παρατυπεί...
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.