*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 146285 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #434 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:04:26 μμ »
Πρέπει να καταλάβουμε πως η διάσπαση δεν ευνοεί κανέναν,Μόλις έστειλα την επιστολή σε Μπαμπινιώτη και Κάτσικα.Evants αν θες στείλε π.μ να συνεννοηθούμε.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #435 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:10:22 μμ »
Σκεπτόμενος και προτείνοντας τη δημιουργία συλλόγου ΠΕ02 που βρίσκονται στη διαδικασία διορισμού, αναμφίβολα, θεωρώ πως - και για το καταστατικό και για τη δράση του - το θέμα του αξιοκρατικού διορισμού είναι πρώτιστο.
Σήμερα, και για μας τους, ΠΕ02, το παλαιό σύστημα έχει πάψει να υφίσταται - με την περάτωση του 60, 40 - και το νέο σύστημα δεν είναι δυνατό να υλοποιηθεί, χωρίς καινούργιο ΑΣΕΠ. Άρα, αγνοούμε πως θα διοριστούν μόνιμοι, ακόμη και πως θα κληθούν αναπληρωτές τη χρονιά που έρχεται και στο εξής.
Στα πλαίσια ενός οργανωμένου συλλόγου, προφανώς, υπάρχει δυνατότητα συζήτησης και απόφασης, σχετικά με κάθε ζήτημα, πόσο μάλλον το πρώτιστο, αυτό του διορισμού.
Φοβάμαι, όμως, με όσα διαβάζω ή αντιλαμβάνομαι, πως πολλοί θεωρούν έναν τέτοιο σύλλογο μια ευκαιρία να διεκδικήσουν διορισμό μέσα απ' το δρόμο που διάλεξαν και όχι μέσα από έναν αξιοκρατικό δρόμο, που μένει να συζητηθεί και να υποδειχθεί απ' την πλειοψηφία του μελλοντικού συλλόγου. Εγώ, λοιπόν, θα συνεχίσω να ενισχύω, με όσες δυνάμεις έχω, ένα σύλλογο που θα διεκδικήσει, αξιοκρατία, νομιμότητα κι επίσημη πληροφόρηση για όσα μας αφορούν. Δε θα συμμετέχω, καν, σ' ένα σύλλογο που, απλώς , θα "εκφράσει" το συμφέρον κάποιων ..., που έχουν ΑΣΕΠ ή όχι, που έχουν 30, 16 ή κανένα μήνα προϋπηρεσίας κ.λ.π.

@ evants, σε καμιά περίπτωση δε σε κατηγόρησα για κάτι ..., κατανοώ πως διατυπώνεις τη γνώμη σου, την ασπάζομαι κι, ελπίζω., να καταλαβαίνεις κι εσύ τι προσπαθώ να προλάβω.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #436 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:15:59 μμ »
aristo ειναι αξιολογη και πολυ σεβαστη η κινηση σου και η προταση σου για συσταση συλλόγου..καταλαβαινεις ομως πως οταν μιλαμε για εναν συλλογο του οποίου τα μελη ειναι σε όλη την ελλάδα...ειναι δυσκολο να υπάρξουν πολλες συναντησεις για να γινουν οι απαραιτητες συζητησεις και να καταγραφουν οι δικεδικήσεις..
ασε που ενας συλλογος πρεπει να εχει εναν λόγο υπαρξης..
στη συναντηση της θεσσαλονίκης ειμασταν στην  πρωτη 4 ατομα και στη δευτερη δεκα...πιστεψε με ετσι δεν μπορουμε να συζηταμε....
σε συζητησεις και ενημερωση που εκανε και σε συναδελφους, οι οποιοι δεν εχουν επαφη με υπολογιστες,....με ρωτουσαν ...οκ...καλη ιδεα...για πες...τι διεκδικούμε....
Αρα λοιπον καποια κοινη γραμμη πρεπει να υπάρχει...εχω αδικο???

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #437 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:22:43 μμ »
Ένα μίνιμουμ, λοιπόν, ανθρώπων (συντονιστές) πρέπει να συνομιλεί, να ενημερώνει και τους υπόλοιπους και στη συνάντηση που, κάποια στιγμή, καλό είναι να γίνει να συζητηθούν και ν' αποφασιστούν, δημοκρατικά, οι περαιτέρω διεκδικήσεις.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #438 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:23:08 μμ »
 @Aristos2,δεν παρεξηγώ κανέναν,σε ξέρω και ξέρω και τι ακριβώς προσπαθείς να προλάβεις.Όσο κι αν δε φαίνεται ίσως,το ίδιο προσπαθώ κι εγώ,γι'αυτό και κάνω μια πρόταση στα πλαίσια της δοκιμασμένης νομιμότητας,με διαφάνεια και αποδοχή όλων των συναδέλφων,ακόμη κι αυτών που κινήθηκαν διαφορετικά από μένα στην προσπάθειά τους να βρουν μια μόνιμη,αξιοπρεπή εργασία στις σπουδές που έκαναν.
έχω όμως μια άποψη,δεν μπορώ να μην την εκφράσω και δεν μπορώ να μην την πιστεύω,όσο κι ακούγεται εκφοβιστική ή διασπαστική-για να θυμηθώ τα νιάτα μου σε μια πολιτική οργανωση που ανήκα.
Σύλλογος αδιορίστων χωρίς αίτημα για διορισμό δε νοείται.Αν θέλετε να το καταπιούμε ως αίτημα από φόβο μη στενοχωρηθούν κάποιοι,ας το πούμε μια ώρα αρχύτερα,να ξέρω ότι θα συστήσουμε σύλλογο για να μη δουλεύουν με φιλολογικά μαθήματα οι θεολόγοι και οι ξενόγλωσσοι άνω των 7 ωρών κι ας το ονομάσουμε
"Σύλλογος παραπονουμένων κάποτε αναπληρωτών φιλολόγων για την υπέρβαση του νομίμου ορίου β ανάθεσης που τους στερεί την ελπίδα να δουλέψουν άλλη μια χρονιά" ή ΣΠΚΑΦΓΤΥΝΟΒΑ........
Δεν προσπαθώ να υποβάλω την άποψή μου ως προς το κριτήριο που θα προτείνουμε να επιλεγεί,απλά ζητώ να ενταχθεί κατόπιν συζήτησης στις διεκδικήσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #439 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:27:18 μμ »
@Aristos2,δεν παρεξηγώ κανέναν,σε ξέρω και ξέρω και τι ακριβώς προσπαθείς να προλάβεις.Όσο κι αν δε φαίνεται ίσως,το ίδιο προσπαθώ κι εγώ,γι'αυτό και κάνω μια πρόταση στα πλαίσια της δοκιμασμένης νομιμότητας,με διαφάνεια και αποδοχή όλων των συναδέλφων,ακόμη κι αυτών που κινήθηκαν διαφορετικά από μένα στην προσπάθειά τους να βρουν μια μόνιμη,αξιοπρεπή εργασία στις σπουδές που έκαναν.
έχω όμως μια άποψη,δεν μπορώ να μην την εκφράσω και δεν μπορώ να μην την πιστεύω,όσο κι ακούγεται εκφοβιστική ή διασπαστική-για να θυμηθώ τα νιάτα μου σε μια πολιτική οργανωση που ανήκα.
Σύλλογος αδιορίστων χωρίς αίτημα για διορισμό δε νοείται.Αν θέλετε να το καταπιούμε ως αίτημα από φόβο μη στενοχωρηθούν κάποιοι,ας το πούμε μια ώρα αρχύτερα,να ξέρω ότι θα συστήσουμε σύλλογο για να μη δουλεύουν με φιλολογικά μαθήματα οι θεολόγοι και οι ξενόγλωσσοι άνω των 7 ωρών κι ας το ονομάσουμε
"Σύλλογος παραπονουμένων κάποτε αναπληρωτών φιλολόγων για την υπέρβαση του νομίμου ορίου β ανάθεσης που τους στερεί την ελπίδα να δουλέψουν άλλη μια χρονιά" ή ΣΠΚΑΦΓΤΥΝΟΒΑ........
Δεν προσπαθώ να υποβάλω την άποψή μου ως προς το κριτήριο που θα προτείνουμε να επιλεγεί,απλά ζητώ να ενταχθεί κατόπιν συζήτησης στις διεκδικήσεις μας.

Αυτό, και από τα δικά μου λεγόμενα, νομίζω πως γίνεται σαφές και αυτονόητο.

Επίσης, ένας δικός μας, για το σύλλογο εννοώ, διαδικτυακός τόπος, θα διευκόλυνε τις συζητήσεις, αποφάσεις μας. Αν έχει κάποιος τη δυνατότητα, ας τον δημιουργήσει, άμεσα.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #440 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:37:03 μμ »
Με το θέμα του λογαριασμού για κατάθεση χρημάτων για το σύλλογο υπάρχει κάτι νεότερο;
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #441 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:46:34 μμ »
 Όχι Τonik κανένα νεώτερο.. γιατί η Ινώ σήμερα έχει ραντεβού με το δικηγόρο στις 7.00 η ώρα... Λογικά αύριο η Ινώ θα το κοινοποιήσει στους συντονιστές και αυτοί με τη σειρά τους θα το κοινοποιήσουν στα μέλη τους...
 Σας θυμίζω ότι μέχρι τώρα έχουμε στείλει επιστολές στις ακόλουθες δευτεροβάθμιες... Όσοι δεν έχετε στείλει ακόμη καλό θα ήταν να μπείτε στον κόπο...
 Επιστολές που στάλθηκαν σε Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας

1.   Αττική Ανατολική = 1
2.   Αχαΐα =1
3.   Δράμα =1
4.   Θεσσαλονίκη Αννατολική =1
5.   Θεσσαλονίκη Δυτική =1
6.   Πειραιάς =2
7.   Καρδίτσα =1
8.   Κόρινθος =1
9.   Λάρισα =1
10.   Μαγνησία =1
11.   Σέρρες =2
12.   Τρίκαλα =1
13.   Φλώρινα =1

Επιστολές που στάλθηκαν σε Περιεφερειακές Διευθύνσεις
1.   Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας =1
2.   Δυτική Μακεδονία =1\
3.    Ανατολικής Μακεδονίοας και Θράκης μέσω της Δευτεροβάθμιας Δράμας
4.   Θεσσαλία
5.   Εκπαιδευτική Περιφέρεια Ηπείρου =1

Πανεπιστήμια
1.   Ιωάννινα (Τμήμα Φιλολογίας Ιστορίας –Αρχαιολογίας)

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2011, 01:49:55 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #442 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 01:52:07 μμ »
Germanos, ευχαριστώ για την απάντηση. Περιμένω αύριο λοιπόν για να ενημερώσω και συναδέλφους εκτός φόρουμ που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο σύλλογο.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #443 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 02:23:15 μμ »
και  στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #444 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 02:25:40 μμ »
 Έχεις στείλει επιστολή στην περιφέρεια κεντρικής Μακεδονίας? Να το σημείώσω... αυτό εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #445 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 02:43:30 μμ »
σήμερα

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #446 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 03:00:07 μμ »

Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει ποια απ'όλες τις επιστολές στέλνουμε στις Διευθύνσεις (και στις Περιφερειακές,υποθέτω ίδια είναι);
Γιατί έχω χαθεί στο ψάξιμο.
 Και κάτι ακόμα...
στην Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής δεν έχουμε στείλει ακόμα?

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #447 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 03:39:08 μμ »

Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει ποια απ'όλες τις επιστολές στέλνουμε στις Διευθύνσεις (και στις Περιφερειακές,υποθέτω ίδια είναι);
Γιατί έχω χαθεί στο ψάξιμο.
 Και κάτι ακόμα...
στην Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής δεν έχουμε στείλει ακόμα?

Δες σελ. 13 του θέματος την επιστολή για διευθύνσεις και σελ 15 για περιφερειακές διευθύνσεις (επιστολές του Aristos2).
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 646

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.