*

Αποστολέας Θέμα: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;  (Αναγνώστηκε 11136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για μας ή υποχρεούμαστε να βρισκόμαστε στην παρέλαση και στον εκκλησιασμό; Ρωτάω γιατί ο διευθ. επιμένει να είμαστε όλοι εκεί. Έχει δίκιο; Μπορείτε να με παραπέμψετε στη σχετική νομοθεσία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:07:16 πμ »
Τι ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά και είναι εργάσιμη και είσαι υποχρεωμένος/η να βρίσκεσαι στη θέση σου  δίπλα στους μαθητές σου. Τέτοια λένε και κυρίως κάνουν μερικοί και απαξιωνόμαστε σαν κλάδος στα μάτια του κόσμου. Αναζητούμε τα κορόιδα να συνοδέψουν τους μαθητές και βρίσκουμε την ευκαιρία για καφεδάκι εμείς οι έξυπνοι.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:28:36 πμ »
Τι ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά και είναι εργάσιμη και είσαι υποχρεωμένος/η να βρίσκεσαι στη θέση σου  δίπλα στους μαθητές σου. Τέτοια λένε και κυρίως κάνουν μερικοί και απαξιωνόμαστε σαν κλάδος στα μάτια του κόσμου. Αναζητούμε τα κορόιδα να συνοδέψουν τους μαθητές και βρίσκουμε την ευκαιρία για καφεδάκι εμείς οι έξυπνοι.
ΛΑΘΟΣ!!! Οι εκπαιδευτικοί είναι δημόσιοι υπάλληλοι (βλέπε και ενιαίο μισθολόγιο). Ποιος άλλος δημόσιος υπάλληλος την 28η είναι υποχρεωμένος να είναι στη θέση του; Μήπως γιατί δεν θα παίρνει το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης; Σέβομαι τους μαθητές μου , αλλά αυτά που ήξεραν τόσα χρόνια οι του υπουργείου να τα ξεχάσουν....!
Υ.Γ. Το να είναι οι εκπαιδευτικοί στις εκδηλώσεις εθνικών εορτών ανήμερα δεν νομίζω ότι προκύπτει από τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Περισσότερο θα έλεγα ότι ήταν μάλλον εθιμική αυτή η υποχρέωση...Τώρα βλέπουμε τα πράγματα αλλιώς!

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:35:00 πμ »
Φυσικά και ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΕ. Αφού πλέον άλλαξαν τα πράγματα. Να πάει η Διαμαντοπούλου να συνοδέψει τα παιδιά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:38:49 πμ »
Επανέλθετε ΑΜΕΣΩΣ στην αρχικη ερωτηση της συναδελφου που ζητησε τη νομοθεσια. Το θεμα θα κλειδωθει αν συνεχισετε με αυτο τον τροπο.
Ευχαριστω!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:39:43 πμ »
λάθος!  οι εκπ/κοί είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να παρίστανται στη μαθητική παρέλαση και οι σχετικές διατάξεις έχουν ήδη αναρτηθεί σε παρόμοιες συζητήσεις προηγούμενων ετών.

Επίσης, τα σώματα ασφαλείας, οι γιατροί των δημοσίων νοσοκομείων κτλ είναι επίσης δημόσιοι υπάλληλοι αλλά βρίσκονται στη θέση τους.

Είναι προκλητικό σε τέτοιες μέρες να σκέφτονται κάποιοι πώς θα κάνουν τετραήμερο. Οι εργαζόμενοι δε θέλουμε να δώσουμε δικαιώματα στην παρούσα κατάσταση...


και το πιο σημαντικό για μένα: αυτή είναι μια καταπληκτική ευκαιρία - συγκυρία να ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ ως εργαζόμενοι. Γιατί ως γνωστόν δεν απαγορεύεται τη μαθητική παρέλαση να συνοδεύει πορεία εργαζομένων .... Οργανωθείτε!! Πόλεμο ΄εχουμε όχι τετραήμερο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:48:08 πμ »
Περιμένεις εσύ να γίνει έτσι ανοργάνωτα κάτι στην παρέλαση; ΠΟΙΟΣ θα το οργανώσει; Η πουλημένη ΟΛΜΕ;
Όσο για τον πόλεμο...κάντε προμήθειες..μάσκες και maalox. Μόνο έτσι αντέχεται το χημικό
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2011, 09:50:18 πμ από nmavro73 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:54:54 πμ »
ο κάθε σύλλογος διδασκόντων ξεχωριστά....  η ΟΛΜΕ δεν αντιπροσωπεύει παρά τον εαυτουλη της....δεν είδες που γίνεται ΓΣ των προέδρων; έτσι... να βρεθούν μόνοι τους, να τα πουν και να τα συμφωνήσουν....την βάση την έχουν γραμμένη.

και δεν είναι καθόλου δύσκολο να οργανωθεί το πράγμα....μια βδομάδα απο σήμερα; πολύς χρόνος για να οργανώσεις τα πάντα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:28:00 πμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για μας ή υποχρεούμαστε να βρισκόμαστε στην παρέλαση και στον εκκλησιασμό; Ρωτάω γιατί ο διευθ. επιμένει να είμαστε όλοι εκεί. Έχει δίκιο; Μπορείτε να με παραπέμψετε στη σχετική νομοθεσία;
Δεν είναι αργία είναι απεργία !!!!!!! θα πέσουνε πολλές ντομάτες στα σιδερένια κιόσκια  και καρεκλάκια που στήνουνε για τους αφράτους  (?όλους)    :-X

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 10:48:14 πμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για μας ή υποχρεούμαστε να βρισκόμαστε στην παρέλαση και στον εκκλησιασμό; Ρωτάω γιατί ο διευθ. επιμένει να είμαστε όλοι εκεί. Έχει δίκιο; Μπορείτε να με παραπέμψετε στη σχετική νομοθεσία;

Σύμφωνα με το Φ.3/865/Γ1/1133/09-10-1997/ΥΠΕΠΘ

2. Όταν οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται ημέρα επίσημης αργίας ( π.χ. παρέλαση ανήμερα εθνικής εορτής ) οι εκπ/κοί ειδικοτήτων προσφέρουν σε ένα σχολείο υπηρεσία, που είναι αυτό της οργανικής τους θέσης.

Καθορίζει βασικά το που θα πάει όποιος συμπληρώνει ώρες σε 2 σχολεία (πάει στην οργανική του) .
Τώρα το τι σημαίνει  "προσφέρει υπηρεσία" δεν ξέρω ... συνοδευει στην παρέλαση, συνοδευει στην δοξολογία,
 μένει στο σχολείο ( ;  ) .... πάντως στο σχολείο πάει.


Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 07:19:53 μμ »
Τι ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά και είναι εργάσιμη και είσαι υποχρεωμένος/η να βρίσκεσαι στη θέση σου  δίπλα στους μαθητές σου. Τέτοια λένε και κυρίως κάνουν μερικοί και απαξιωνόμαστε σαν κλάδος στα μάτια του κόσμου. Αναζητούμε τα κορόιδα να συνοδέψουν τους μαθητές και βρίσκουμε την ευκαιρία για καφεδάκι εμείς οι έξυπνοι.
συνάδελφε, συγγνώμη αλλά με γνωρίζεις προσωπικά, για να βγάζεις το συμπέρασμα ότι εκείνη την ημέρα θα ήθελα να πάω για καφέ και όχι στην παρέλαση; τι αυθαίρετα συμπεράσματα είναι αυτά (άλλος μίλησε για τετραήμερο, αν είναι δυνατόν). Απλά προέκυψε θέμα και ως νεοδιόριστη και μη γνωρίζοντας τις διατάξεις ρώτησα για να μάθω. Αμάν πια!! Πώς αρπάζεστε έτσι μερικοί εδώ μέσα.
ΥΓ. Οι διατάξεις επίσης λένε ότι 8-2 είμαστε στο σχολείο, άσχετα με το ωράριο μας. εσύ είσαι;; γιατί εγώ είμαι εκεί. και όσο για την παρέλαση θέλοντας και μη εκεί θα είμαι γιατί μένω στο ίδιο χωριό με το γυμνάσιο μου και θα πήγαινα ούτως ή άλλως με τα παιδιά μου, για να δουν την παρέλαση και θα μου αρέσει  κιόλας.
Έτσι για αποκατάσταση της τάξης, τουλάχιστον ως προς εμένα. Αν μη τι άλλο μου οφείλεις ένα συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 07:23:34 μμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για μας ή υποχρεούμαστε να βρισκόμαστε στην παρέλαση και στον εκκλησιασμό; Ρωτάω γιατί ο διευθ. επιμένει να είμαστε όλοι εκεί. Έχει δίκιο; Μπορείτε να με παραπέμψετε στη σχετική νομοθεσία;

Σύμφωνα με το Φ.3/865/Γ1/1133/09-10-1997/ΥΠΕΠΘ

2. Όταν οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται ημέρα επίσημης αργίας ( π.χ. παρέλαση ανήμερα εθνικής εορτής ) οι εκπ/κοί ειδικοτήτων προσφέρουν σε ένα σχολείο υπηρεσία, που είναι αυτό της οργανικής τους θέσης.

Καθορίζει βασικά το που θα πάει όποιος συμπληρώνει ώρες σε 2 σχολεία (πάει στην οργανική του) .
Τώρα το τι σημαίνει  "προσφέρει υπηρεσία" δεν ξέρω ... συνοδευει στην παρέλαση, συνοδευει στην δοξολογία,
 μένει στο σχολείο ( ;  ) .... πάντως στο σχολείο πάει.
συνάδελφε, ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω είναι κατατοπιστικότατη.

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 07:36:39 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων? Δηλαδή οι άλλοι?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για τους εκπαιδευτικούς;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 07:41:04 μμ »
Eva92
όταν, Τετάρτη 19 Οκτωβρίου και ώρα 6.23 μμ που ο κόσμος καίγεται και στην Αθήνα γίνεται το σώσε εσύ ποστάρεις αυτό:

Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για μας ή υποχρεούμαστε να βρισκόμαστε στην παρέλαση και στον εκκλησιασμό; Ρωτάω γιατί ο διευθ. επιμένει να είμαστε όλοι εκεί. Έχει δίκιο; Μπορείτε να με παραπέμψετε στη σχετική νομοθεσία;

τότε μην περιμένεις κάποιος να σκεφτεί κάτι διαφορετικό από το ότι σκέφτεσαι πώς θα κάνεις τετραήμερο. Ως εκ τούτου η επιλογή του χρόνου της υποβολής του ερωτήματός σου ακυρώνει αυτόματα τις όποιες ειλικρινείς προθέσεις σου.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.