*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2982619 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εμένα μου είπαν από το ΙΔΕΚΕ ότι οι τελικοί πίνακες θα βγουν επιτέλους την Τρίτη....ας ελπίσουμε να μην είναι κι αυτό κοροϊδία.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aπο το στόμα σου και στου θεού στ' αφτι !

Πάντως μια φίλη μου , μου είπε ότι το ΙΔΕΚΕ δεν έχει χρήματα για να κάνεις προσλήψεις .Μάλιστα την είχαν καλέσει στο πρόγραμμα Οδυσσέας και μετά απο δύο μέρες την ξαναπήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι το πρόγραμμα παγώνει λόγω έλλειψης χρημάτων .
Έχει κανείς  μάθει κάτι παρόμοιο ;
Η άποψη μου είναι ότι τα ΣΔΕ χρηματοδοτούνται  απο το ΕΣΠΑ δηλαδή είναι κοινοτικά χρήματα οπότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα ...



Εμένα μου είπαν από το ΙΔΕΚΕ ότι οι τελικοί πίνακες θα βγουν επιτέλους την Τρίτη....ας ελπίσουμε να μην είναι κι αυτό κοροϊδία.....

Αποσυνδεδεμένος mariasak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Μα όλα τα προγράμματα του ΙΔΕΚΕ δεν χρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ;
Εμένα μου είπαν ότι προβλέπεται να κάνουν κανονικά τμήματα και ακόμα συγκεντρώνουν αιτήσεις από ενδιαφερόμενους μετανάστες.

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Τα τμήματα στα ΣΔΕ ήδη λειτουργούν με τους απεσπασμένους και με όσους ωρομίσθιους έχουν προσληφθεί. Επειδή όμως η κλήση ωρομισθίων δεν είναι αναγκαία, το θέμα τρενάρετε όπως και πέρισυ. Πέρισυ εμένα προσωπικά με είχαν καλέσει μέσα Απριλίου!Εδώ δεν λειτουργούν τα σχολεία πρώτης ευκαιρίας θα λειτουργήσουν αυτά της δεύτερης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
έγινε αυτό που φοβόμουν... μόλις με κάλεσαν από το ΣΔΕ για άμεση ανάληψη υπηρεσίας, μου δίνουν 8 ώρες την εβδομάδα (7 διδακτικές και 1 σύλλογος διαδασκόντων). Εν τω μεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μια συνάντηση με την υπεύθυνη του ΟΔΥΣΣΕΑΣ, η οποία υπολογίζει ότι θα μας χρειαστεί γύρω στον Ιανουάριο (125 ή 175 ώρες)...

Δεδομένου ότι δεν μπορεί κάποιος να έχει σύμβαση και με τα δύο όπως μου επιβεβαίωσαν... τι προτείνετε??

μέχρι πότε γίνονται μαθήματα στα σδε? κλείνουν π.χ. με τα γυμνάσια? και σχετικά με την ύλη... ο διευθυντής μου είπε πως υπάρχει, αλλά πάνω-κάτω τι αφορά?

Αποσυνδεδεμένος pepita

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
έγινε αυτό που φοβόμουν... μόλις με κάλεσαν από το ΣΔΕ για άμεση ανάληψη υπηρεσίας, μου δίνουν 8 ώρες την εβδομάδα (7 διδακτικές και 1 σύλλογος διαδασκόντων). Εν τω μεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μια συνάντηση με την υπεύθυνη του ΟΔΥΣΣΕΑΣ, η οποία υπολογίζει ότι θα μας χρειαστεί γύρω στον Ιανουάριο (125 ή 175 ώρες)...

Δεδομένου ότι δεν μπορεί κάποιος να έχει σύμβαση και με τα δύο όπως μου επιβεβαίωσαν... τι προτείνετε??

μέχρι πότε γίνονται μαθήματα στα σδε? κλείνουν π.χ. με τα γυμνάσια? και σχετικά με την ύλη... ο διευθυντής μου είπε πως υπάρχει, αλλά πάνω-κάτω τι αφορά?

To ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.
Τα ΣΔΕ τελειώνουν 30 Ιουνίου. Βιβλία δεν υπάρχουν. Ο εκπαιδευτής βρίσκει το υλικό ανάλογα με τις δυνατότητες των μαθητών (το μορφωτικό επίπεδο τους είναι χαμηλό). Θα χρησιμοποιήσεις το διαδίκτυο αρκετά. Θα δεις και τους  φακελους και των συναδέλφων σου και θα πάρεις μια ιδέα. Τα ΣΔΕ μέχρι και πέρυσι έδιναν προυπηρεσία για τον πίνακα των αναπληρωτών.

 

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
έγινε αυτό που φοβόμουν... μόλις με κάλεσαν από το ΣΔΕ για άμεση ανάληψη υπηρεσίας, μου δίνουν 8 ώρες την εβδομάδα (7 διδακτικές και 1 σύλλογος διαδασκόντων). Εν τω μεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μια συνάντηση με την υπεύθυνη του ΟΔΥΣΣΕΑΣ, η οποία υπολογίζει ότι θα μας χρειαστεί γύρω στον Ιανουάριο (125 ή 175 ώρες)...

Δεδομένου ότι δεν μπορεί κάποιος να έχει σύμβαση και με τα δύο όπως μου επιβεβαίωσαν... τι προτείνετε??

μέχρι πότε γίνονται μαθήματα στα σδε? κλείνουν π.χ. με τα γυμνάσια? και σχετικά με την ύλη... ο διευθυντής μου είπε πως υπάρχει, αλλά πάνω-κάτω τι αφορά?

Bania οι οριστικοί πίνακες για το αντικείμενο και την περιοχή σου έχουν βγει? Αν ναι πριν από πόσες μέρες? Για να υπολογίσω πότε θα καλέσουν κι εμένα!

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
έγινε αυτό που φοβόμουν... μόλις με κάλεσαν από το ΣΔΕ για άμεση ανάληψη υπηρεσίας, μου δίνουν 8 ώρες την εβδομάδα (7 διδακτικές και 1 σύλλογος διαδασκόντων). Εν τω μεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μια συνάντηση με την υπεύθυνη του ΟΔΥΣΣΕΑΣ, η οποία υπολογίζει ότι θα μας χρειαστεί γύρω στον Ιανουάριο (125 ή 175 ώρες)...

Δεδομένου ότι δεν μπορεί κάποιος να έχει σύμβαση και με τα δύο όπως μου επιβεβαίωσαν... τι προτείνετε??

μέχρι πότε γίνονται μαθήματα στα σδε? κλείνουν π.χ. με τα γυμνάσια? και σχετικά με την ύλη... ο διευθυντής μου είπε πως υπάρχει, αλλά πάνω-κάτω τι αφορά?

Bania οι οριστικοί πίνακες για το αντικείμενο και την περιοχή σου έχουν βγει? Αν ναι πριν από πόσες μέρες? Για να υπολογίσω πότε θα καλέσουν κι εμένα!

έχουν αρκετό καιρό... περίπου μήνας

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
έγινε αυτό που φοβόμουν... μόλις με κάλεσαν από το ΣΔΕ για άμεση ανάληψη υπηρεσίας, μου δίνουν 8 ώρες την εβδομάδα (7 διδακτικές και 1 σύλλογος διαδασκόντων). Εν τω μεταξύ την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μια συνάντηση με την υπεύθυνη του ΟΔΥΣΣΕΑΣ, η οποία υπολογίζει ότι θα μας χρειαστεί γύρω στον Ιανουάριο (125 ή 175 ώρες)...

Δεδομένου ότι δεν μπορεί κάποιος να έχει σύμβαση και με τα δύο όπως μου επιβεβαίωσαν... τι προτείνετε??

μέχρι πότε γίνονται μαθήματα στα σδε? κλείνουν π.χ. με τα γυμνάσια? και σχετικά με την ύλη... ο διευθυντής μου είπε πως υπάρχει, αλλά πάνω-κάτω τι αφορά?

To ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.
Τα ΣΔΕ τελειώνουν 30 Ιουνίου. Βιβλία δεν υπάρχουν. Ο εκπαιδευτής βρίσκει το υλικό ανάλογα με τις δυνατότητες των μαθητών (το μορφωτικό επίπεδο τους είναι χαμηλό). Θα χρησιμοποιήσεις το διαδίκτυο αρκετά. Θα δεις και τους  φακελους και των συναδέλφων σου και θα πάρεις μια ιδέα. Τα ΣΔΕ μέχρι και πέρυσι έδιναν προυπηρεσία για τον πίνακα των αναπληρωτών.

σ' ευχαριστώ πολύ pepita!! δεν έχω ξαναεργαστεί σε σδε.. οπότε η όποια πληροφορία πολύτιμη!

... απ'ότι βλέπω στη φετινή μοριοδότηση... για τον οδυσσέα μετρά το ίδιο σε όποια δομή και να εργαστείς... ενώ για το σδε, η προυπηρεσία σε σδε έχει διπλάσια μόρια...αρα μάλλον σδε....

 

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ωχ.......γιατί το καθυστέρησαν τόσο?!!! Εμένα χθες μου είπαν ότι αφού αναρτηθούν οι πίνακες, αμεσα ειδοποιούν δλδ σε 2-3 μέρες....  :-\

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Ωχ.......γιατί το καθυστέρησαν τόσο?!!! Εμένα χθες μου είπαν ότι αφού αναρτηθούν οι πίνακες, αμεσα ειδοποιούν δλδ σε 2-3 μέρες....  :-\

δεν ξέρω... είχαν ξεκινήσει με τους μόνιμους, ενστάσεις δεν είχαμε... και τώρα καίγονται...

loella απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχεις ξαναδουλέψει.. η ύλη τι περιλαμβάνει περίπου θυμάσαι?

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι, έχω εργαστεί 2 χρόνια στα ΣΔΕ.Η ύλη εξαρτάται από τις ανάγκες και ελλείψεις των μαθητών. Αν έχουν πρόβλημα στον γραπτό ή προφορικό λόγο εμμένεις εκεί που υστερούν. Επίσης καλό θα είναι να βρίσκεις θέματα που τους ενδιαφέρουν. Εγώ έκανα συνδυασμό της βελτίωσης του γραπτού λόγου με εκμάθηση βασικών κανόνων ορθογραφίας και ζητώντας τους να μου αναπτύξουν κάθε φορά ένα θέμα σε μία παράγραφο και μετά γινόταν ομαδική διόρθωσή τους. Επίσης έπαιρνα κείμενα από εφημερίδες για θέματα που τους ενδιέφεραν και τα σχολιάζαμε στην τάξη. Και έπαιρνα και αποσπάσματα κειμένων από τα βιβλία λογοτεχνίας γυμνασίου και λυκείου και τα σχολιάζαμε. Οπότε είναι συνδυασμός έκθεσης-λογοτεχνίας-γραμματικής.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Ναι, έχω εργαστεί 2 χρόνια στα ΣΔΕ.Η ύλη εξαρτάται από τις ανάγκες και ελλείψεις των μαθητών. Αν έχουν πρόβλημα στον γραπτό ή προφορικό λόγο εμμένεις εκεί που υστερούν. Επίσης καλό θα είναι να βρίσκεις θέματα που τους ενδιαφέρουν. Εγώ έκανα συνδυασμό της βελτίωσης του γραπτού λόγου με εκμάθηση βασικών κανόνων ορθογραφίας και ζητώντας τους να μου αναπτύξουν κάθε φορά ένα θέμα σε μία παράγραφο και μετά γινόταν ομαδική διόρθωσή τους. Επίσης έπαιρνα κείμενα από εφημερίδες για θέματα που τους ενδιέφεραν και τα σχολιάζαμε στην τάξη. Και έπαιρνα και αποσπάσματα κειμένων από τα βιβλία λογοτεχνίας γυμνασίου και λυκείου και τα σχολιάζαμε. Οπότε είναι συνδυασμός έκθεσης-λογοτεχνίας-γραμματικής.

σ'ευχαριστώ πολύ (γι'ακόμη μια φορά!)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι, έχω εργαστεί 2 χρόνια στα ΣΔΕ.Η ύλη εξαρτάται από τις ανάγκες και ελλείψεις των μαθητών. Αν έχουν πρόβλημα στον γραπτό ή προφορικό λόγο εμμένεις εκεί που υστερούν. Επίσης καλό θα είναι να βρίσκεις θέματα που τους ενδιαφέρουν. Εγώ έκανα συνδυασμό της βελτίωσης του γραπτού λόγου με εκμάθηση βασικών κανόνων ορθογραφίας και ζητώντας τους να μου αναπτύξουν κάθε φορά ένα θέμα σε μία παράγραφο και μετά γινόταν ομαδική διόρθωσή τους. Επίσης έπαιρνα κείμενα από εφημερίδες για θέματα που τους ενδιέφεραν και τα σχολιάζαμε στην τάξη. Και έπαιρνα και αποσπάσματα κειμένων από τα βιβλία λογοτεχνίας γυμνασίου και λυκείου και τα σχολιάζαμε. Οπότε είναι συνδυασμός έκθεσης-λογοτεχνίας-γραμματικής.

σ'ευχαριστώ πολύ (γι'ακόμη μια φορά!)

Τίποτα!  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.