*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2979839 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Τα κοινωνικα κριτήρια δεν εχουν καμια σχεση με την ικανοτητα, ειναι τελειως άκυρο αυτο που λες ρε συ φιλη. Κατά τα άλλα και ο δικος μου μπαμπας 3 παιδιά εκανε αλλά δεν μετράει πουθενά, όπως επίσης δεν μετράει ούτε η μονογονεική γιατί ο πρώην άντρας μου έπρεπε να έχει πεθάνει, ή να του έχει απαγορευτεί να βλέπει το παιδί για να πάρω τα μόρια..κοινώς ότι να ναι.

μα ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ λέω και εγώ. Ότι είναι παράλογα τα κοινωνικά κριτήρια σε προσλήψεις και καμία σχέση έχουν με τις ικανότητες που συνδέονται άμεσα με την ποιότητα του έργου που προσφέρεται.
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο σε καμία άλλη χώρα απ όσα γνωρίζω. Τα κοινωνικά κριτήρια οδηγούν σε μεγάλες αδικίες.
 
Κοίτα τώρα, που εσύ και ο άλλος συνάδερφος δεν "εκμεταλλευτήκατε" την πολυτεκνία των γονέων σας, αλλά άλλοι το έκαναν και πήραν μόρια με τα οποία μπορούν να πιάσουν μια καλύτερη θέση από σας στον πίνακα.   

Να δώσουν επιδόματα στους πολύτεκνους και σε όσους το έχουν ανάγκη. Όχι θέσεις εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος igognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πριν λίγο καιρό ήταν η πιστοποίηση, τώρα είναι η πολυτεκνία, αύριο μια άλλη *@%^& που θα ενοχλεί κάποιους!

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αλλά αν θέλουν αν ασκήσουν κοινωνική πολιτική με τα ΣΔΕ, θα μπορούσαν να θέσουν εισοδηματικά κριτήρια π.χ. μέσο ετήσιο δηλωθέν εισόδημα την τελευταία πενταετία, ο μέσος όρος του οποίου θα οδηγούσε σε αποκλεισμό από τους πίνακες κάποιους που εισπράττουν π.χ. πάνω από 20.000 ευρώ κατά μέσο όρο ετησίως. Αλλιώς, και ένας πολυεκατομμυριούχος μπορεί να έχει 5 παιδιά και να θεωρούνται πολύτεκνοι. 

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Πριν λίγο καιρό ήταν η πιστοποίηση, τώρα είναι η πολυτεκνία, αύριο μια άλλη *@%^& που θα ενοχλεί κάποιους!

όταν είσαι λογικός άνθρωπος όλα τα παράλογα ενοχλούν.

Και είναι πολλά. Πχ, εγώ δεν μπόρεσα να κάνω κανένα παιδί αν και ήθελα. Γιατί να μου πάρει την θέση που δικαιούμαι γιατί έχω περισσότερα προσόντα σχετικά με το έργο που θα προσφέρω, κάποιος που ήταν πιο τυχερός από μένα και έκανε 3 παιδιά; Σου φαίνεται δίκαιο αυτό;;;

Η σου φαίνεται λογικό να μοριοδοτούνται πχ σεμινάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων και όχι η πιστοποίηση;

Που βλέπεις την *@%^& ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Πώς μπορώ να αποδείξω ότι είχα καταθέσει βεβαίωση ανεργίας, την οποία δε μου προσμετρησαν; Σημειωτεον ότι πλέον δεν έχω ανεργία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2017, 05:47:45 μμ από wam »

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς μπορώ να αποδείξω ότι είχα καταθέσει βεβαίωση ανεργίας, την οποία δε μου προσμετρησαν; Σημειοτεον ότι πλέον δεν έχω ανεργία.
Αν κατά την περίοδο των αιτήσεων δεν ήσουν άνεργος/η, τότε δεν τη μετράνε - αν ήσουν, τότε απλά κάνεις ένσταση και το αναφέρεις!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Όταν έκανα την αίτηση είχα ανεργία, τώρα δεν έχω, γιατί σκέφτηκα μήπως μπορούσα να επανεκτυπωσω τη βεβαίωση ανεργίας πού είχα στείλει και να τους την ξαναστειλω. Φοβάμαι πως αν απλά το αναφέρω ότι θα είναι μόνο ο λόγος μου έναντι του δικού τους.

Αποσυνδεδεμένος ria@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Στην ένσταση για τη λάθος μοριοδότηση της προϋπηρεσίας πρέπει να στείλουμε πάλι ολα τα χαρτιά της προϋπηρεσίας,τιμολογια και βεβαιώσεις ασφάλισης όπως τα ζητούσε στην προκήρυξη ή μόνο την προυπηρεσια;

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άλλο η ιδιότητα του πολύτεκνου άλλο το να είσαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας.
Η προκ λέει
ΜΕΛΗ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ:
Ως πολύτεκνοι ορίζονται οι γονείς με τέσσερα (4) τουλάχιστον τέκνα, ανεξαρτήτως των
προβλεπομένων από την οικεία νομοθεσία περί πολυτέκνων, ηλικίας και λοιπών
ιδιοτήτων (άρθρ. 1 παρ. 21 ν.2247/1994/ΦΕΚ.182/31.10.1994/τ.Α’ – 2771/2006 απόφαση
ΣτΕ
).

Την έχει δει ποτέ κανείς την απόφαση του ΣΤΕ?
Επίσης, μέχρι ποιά ηλικια τα τέκνα διατηρούν την πολυτεκνική ιδιότητα?
Δεν υπάρχει όριο ηλικίας?

Το ΦΕΚ άρθρ. 1 παρ. 21 ν.2247/1994/ΦΕΚ.182/31.10.1994 αναφέρεται ΜΟΝΟ σε ΓΟΝΕΙΣ , ΟΧΙ σε μέλη.


Η απόφαση του ΣΤΕ 2771/2006 ΠΟΥ ακριβως λέει ότι διατηρείται η ιδιότητα του τέκνου μετά τα 25?

Όταν δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ μέλος ανήλικο, όταν όλα τα μέλη είναι πάνω από 23 και πάνω από 25 αν πρόκειται  για μέλη  που σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολο­γικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής ή εκπληρώ­νουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ΠΩΣ ακριβώς είναι κάποιος μέλος πολύτεκνης οικογένειας??




Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
θα υπενθύμιζα το κομμάτι της προκήρυξης (σελίδα 5) για να τεκμηριώσω την ένσταση μου και θα έστελνα πάλι την φωτοτυπία του τίτλου του μεταπτυχιακού.
Μπορείτε να βρείτε δείγματα ενστάσεων στο διαδίκτυο.

Απ όσα είδα, το έχουν κάνει σε πάρα πολλούς συναδέρφους αυτό.
Ευχαριστώ πολύ!
ναι το εκαναν και σε αλλους αλλα στην προκήρυξη ελεγε οτι τα μεταπτυχιακά αυτά είναι συναφή, οπότε όλοι πρέπει να κανουμε ενσταση!

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
τελικά τι γίνεται με την πιστοποίηση ;

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σχετικά με τα μεταπτυχιακά που τα λέει επί λέξη στην προκήρυξη και δεν τα δέχθηκαν πρέπει να γίνει ένσταση

Υπάρχουν κάποιοι που δηλώνουν ΜΔΕ εκτός προκήρυξης ως συναφή
Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται ένσταση κατά αυτού που το δηλώνει

υπόδειγμα ένστασης: ας βοηθήσουν λίγο οι ΠΕ13

σχετικά με τους πολύτεκνους - τριτέκνους μερικά facts
α) το Σύνταγμα επιβάλλει την προστασία των πολυτέκνων
β) 4 πολύτεκνοι ή 5 τρίτεκνοι αρκούν για να δημιουργηθεί ένα τμήμα με 15++ μαθητές (ανήλικοι/ενήλικοι) για να μπορέσουμε και  εμείς να διδάξουμε
γ) το κράτος ( ; ) μόνο λεφτά δεν δίνει σήμερα άρα υποχρεώνεται να δώσει εργασία

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσεις πως θα διατυπωνατε ενσταση για μορια που αφαιρεθηκαν λογω του οτι εβαλαν μετυπτιαχο στις επιστημες της αγωγης μη συναφες?

Προς: (1) ΙΝΕΔΙΒΙΜ, (2) Υπουργείο Παιδείας, (3) Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης, (4) Υπουργείο Εσωτερικών τμήμα σχέσεων κράτους πολίτη, (5) καγκελάριο Αγκελα Μερκελ

ΕΝΣΤΑΣΗ του Κολοκύθα Κολοκυθόπουλου του Ιωάννη, κάτοικου Αμαρουσίου, Αθήνας επί της Κολοκυθίας 123, ΤΚ 12345, με ΑΔΤ ΑΑ123456

ΚΑΤΑ των πινάκων κατάταξης εκπαιδευτών Αστροναυτικής των ΣΔΕ Διαγαλαξιακης Περιφέρειας για την «ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ» που εκδόθηκε ταδε ημερομήνια απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ/ΓΓΔΒΜ.

Συμμετείχα στην παραπάνω διαδικασία ως υποψήφιος και συμπλήρωσα και απέστειλα την ηλεκτρονική μου αίτηση.

Στους προσωρινούς πίνακες που εκδόθηκαν διαπίστωσα ότι:

1) το συναφές Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Εξειδίκευσης «Επιστήμες της Αγωγής» του Πανεπιστημίου Χαρβαρντ που σας κατέθεσα εσείς λανθασμένα αντί να το μοριοδοτήσετε με 6 μόρια το μοριοδοτήσατε με 4 μόρια ως μη συναφές και έτσι το συνολικό αποτέλεσμα των 30 μορίων είναι λανθασμένο αντί του σωστού 50

2) με υπαιτιότητα δικιά σας γιατί δεν εκδίδετε αναλυτικούς πίνακες με αποτρέπετε από το να ασκήσω με ορθότητα το αναφαίρετο δικαίωμα της ένστασης και με κίνδυνο αυτή να απορριφθεί οπως πέφτει στην αντίληψη μου ο κύριος Τάδε δεν έχει μεταπτυχιακό που ορίζεται στην προκήρυξη, ( και για να γελάσουμε γράφω και αυτά τα φανταστικά ... η κυρία Τάδε δεν έχει εργαστεί πότε σε ΣΔΕ αλλά εσείς του προσμετράτε 2000 μόρια, ο κύριος τάδε είναι μόνιμα μέσα στο γραφείο των διευθυντών και παίζει τάβλι και δεν έχει πατήσει ποτέ το ποδάρι του σε αίθουσα αλλά μισθοδοτείται κανονικά και μαζεύει μόρια κανονικα και κάθε φορά τον βλέπω 50 θέσεις από πάνω μου κανονικά ... αμ ο άλλος που ειναι 70 θέσεις απο κάτω μου μόνιμα αλλά έχει πάντα περισσότερες ώρες ενώ οι 69 ενδιάμεσοι δεν τους έχω δει ποτε κτλ κτλ ... αν δεν τα γράψει ποτέ κανείς ... πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι θα παίρνουν θέσεις οι οποίες οδηγούν σε λεφτά και περισσότερα μόρια εμπειρίας για να ξανα πάρουν του χρόνου θέση που θα οδηγήσει σε λεφτά και περισσότερα μόρια εμπειρίας ... αλλά αυτά όλα που γράφω δεν συμβαίνουν στην εκδεπεφση ενηλίκων αλλά είναι φανταστικά)

ΑΙΤΟΥΜΑΙ

1) να προσμετρήσετε το συναφές μεταπτυχιακό μου αλλιώς να μου αιτιολογήσετε λεπτομερώς γιατί δεν το προσμετράτε
 
2) να μου χορηγήσετε αντίγραφα των φακέλων των υποψηφίων που προηγούνται για να εξετάσω ότι δεν έχω αδικηθεί αλλιώς να αναρτήσετε λεπτομερέστατους πινάκες για να ασκήσω σωστά το δικαίωμα της ένστασης

3) να μην προσμετρήσετε μόρια στον κύριο τάδε και στην κύρια τάδε για τους λογούς που σας ανέφερα παραπάνω αλλιώς να μου χορηγήσετε αντίγραφα των φακέλων τους για να εξετάσω ότι δεν αδικούμαι

Κολοκύθας Κολοκυθόπουλος

--- υπογραφή εδώ ---

Αθήνα 13 Απριλίου 2017



το παραπάνω αποστολή με φαξ σε κάθε έναν που εβαλες στο "προς" και τηλέφωνο για να σου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου

τώρα αν βοηθήσει και κανένας ΠΕ13 Νομικής θα γίνει καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος ekdepeftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μην ξεχάσεις υπογραφή

δεν την δέχονται αλλιώς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.198 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.