*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975288 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #448 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 08:41:29 μμ »
συγνωμη, εννοεις οτι το καλοκαιρι δε θα μπορουμε να παρουμε επιδομα ανεργιας λογω της συμβασης με το ΣΔΕ? Θα ισχυει κ για τους καλοκαιρινους μηνες εστω κ αν δε δουλευουμε?
Επισης, στην προυπηρεσια μετρανε και οι 11 ωρες ή μονο οι 10?


Δεν παιρνεις επιδομα ανεργιας αν δουλευεις μονο στο ΙΔΕΚΕ.
Μετρανε οι διδακτικες ωρες. Η συναντηση του μηνα ή της εβδομαδας του συλλογου καθηγητων πληρωνεται αλλα δεν μετραει σαν προυπηρεσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2008, 08:57:55 μμ από catwoman2 »
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #449 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 08:59:49 μμ »
ρε παιδια συγνωμη για να καταλαβω..Αλλο οι συμβουλοι σταδιοδρομιας και αλλο οι καθηγητες που κανουν τα μαθηματα στα ΣΔΕ??? Μετραει τελικα η προυπηρεσια αν εχω σαν χημικος διδασκω εκει φυσικες επιστημες???

ναι μεχρι περυσι δεν εμπαιναν στην ταξη αλλα απο φετος θα μπαινουν. Ναι, μετραει
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος tzenytz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #450 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 09:33:18 μμ »
Οι σύμβουλοι σταδιοδρομίας, συνήθως με μεταπτυχιακό στον επαγγελματικό προσανατολισμό, βοηθάνε τους μαθητές στη σύνταξη βιογραφικού, τεχνικές αναζήτησης εργασίας, ενημερώνουν για πιθανές θέσεις εργασίας, για σπουδές μετά τη φοίτηση στα ΣΔΕ κ.ο.κ. Καμία σχέση με τις άλλες ειδικότητες. Τώρα θα μπαίνουν και στην αίθουσα, όπως και οι Σύμβουλοι Ψυχολόγοι. Απότο ΙΔΕΚΕ τους είπαν ότι θα μετράει η προυπηρεσία τους για τον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #451 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 10:40:46 μμ »
για να καταλαβω, θα γινεται και το καλοκαιρι μαθημα??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 12:37:30 πμ »
για να καταλαβω, θα γινεται και το καλοκαιρι μαθημα??? ???
αυτό από που το κατάλαβες?

δεν μετράει η σύμβαση έργου για να πάρεις επίδομα ανεργίας το οποίο παίρνεις το καλοκαίρι. τα μαθήματα είναι μέχρι 30 ιουνίου

Αποσυνδεδεμένος emel+3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #453 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 11:46:31 πμ »
Τα σχετικά με τη σύμβαση διδακτικού έργου μου τα είπε και ο διευθυντής του συγκεκριμένου ΣΔΕ και η κυρία που με κάλεσε απο τα κεντρικά του ΙΔΕΚΕ.Οσον αφορά τα χρήματα μου είπαν οτι θα είναι 13 ευρώ χωρίς τις κρατήσεις,Ελπίζω να μην κανω μεγάλη βλακεία που δέχτηκα γιατί θα πρέπει να πάιρνω καραβάκι για να πηγαίνω.βέβαια είναι 1 φορά την εβδομάδα,πιο πολλές θα είναι οι ώρες πήγαινε-έλα παρά ....anyway εγώ το κάνω αποκλειστικά και μόνο για την προυπηρεσία,που ελπίζω να μου αναγνωρίσουν!
Θα ρωτήσω το Σύμβουλο Σταδιοδρομίας του σχολείου μας που είναι επίσης ΠΕ02 αλλά με μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική και θα σου πω στα σίγουρα. Πάντως μέχρι πέρυσι είμαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν έπαιρναν μόρια για τον πίνακα. Μακάρι να είσαι τυχερή και να έχει αλλάξει κάτι. Πόσες ώρες θα έχεις;
Καλημέρα σε όλους.Απο Δευτέρα ξεκινάω.Ευτυχώς ή δυστυχώς θα έχω μονο 1 δίωρο.Επίσης μου είπαν οτι και η μέρα της μηνιαίας συνάντησης θα μετράει σαν διδακτική ώρα,οπότε μιλάμε για 10 ώρες maximum το μήνα.ελπίζω να είμαι πιο τυχερή με την ΠΔΣ.Απο δευτέρα μαλλον θα αρχίσουν να καλούν  και στο νομό Ηλείας.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #454 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 02:42:42 μμ »
εμενα μου ειχαν πει για 9 ωρες. Αλλα νομιζα οτι θα ηταν 6 ωρες διδακτικες, 2 project κ 1 συνεδριαση. Τωρα ομως δημιουργηθηκαν 3 τμηματα, αλλη αγγλικος νομιζω δεν υπαρχει, τι θα γινει τελικα δεν ξερω.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #455 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 05:28:40 μμ »
Σήμερα αναρτήθηκε στη σελίδα του ΙΔΕΚΕ ανακοίνωση σχετικά με τα αποτελέσματα των ωρομισθίων για ΣΔΕ στη περιφέρεια Ανατολοικής Μακεδονίας-Θράκης. Τα επίσημα αποτελέσματα βγήκαν στις 6 Αυγούστου και προφανώς μετά από ενστάσεις που έγιναν έφτιαξαν καινούριο πίνακα. Συγκρίνοντας τον σημερινό πίνακα με τον πίνακα της 6ης Αυγούστου μπορεί να διαπιστώσει κανείς τι μεγείρεμα έχει γίνει. Άτομο με σειρά 120 βρίσκεται στο 50 ή άλλο άτομο από την 30η θέση στην 1η! Για να μη πω για τα μόρια που σε άλλους έχουν μειωθεί αισθητά ενώ σε άλλους έχουν προστεθεί πάρα πολλά! Ίσως η νοημοσύνη μου να μη με βοηθά αλλά ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τι έχει αλλάξει στα προσόντα του καθενός και υπάρχει αυτή η μεγάλη απόκλιση! Στις συνεντεύξεις οι υπεύθυνοι τόσο έξω έπεσαν;Και μη χειρότερα...! :-X

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αστα να πανε εγινε και φετος με τις συνεντευξεις. Σε μας εγινε το εξης. Υπηρχαν 2 υποψηφιοι διευθυντες. Η μια με διδακτορικο, συγγραφικο εργο και βαρβατη προυπηρεσια προηγουνταν στα τυπικα προσοντα απο τον αλλο .Αλλα στην συνεντευξη η μια πήρε 15 και ο αλλος 19 και φυσικα επιλεγην ο δευτερος. Και επειδη ο συλλογος συνεταξε επιστολη υποστηριξης υπερ της συναδελφου καθως επισης και οι μαθητες, περασαμε πριν λιγες μερες ολος ο συλλογος απο ΕΔΕ . Η αιτια ηταν ότι υποβιβαζουμε την θεση του διευθυντη με τις ενεργειες μας. Ποια η τιμωρια μας, ιδωμεν...
Αυτα για να ξερετε οτι δεν πρεπει να φερνετε και πολλες αντιρρησεις στο ΙΔΕΚΕ. τους επιασε ο πονος για τις αρχες και τους θεσμους απο την στιγμη που εκεινοι τους καταργουν τοσο εξοφθαλμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2008, 08:54:36 πμ από catwoman2 »
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Ο Γενικός του ΙΔΕΚΕ να περάσει ΕΔΕ τον εαυτό του και τα στελέχη του πρώτα με τα αίσχη που έχουν κάνει στις συνεντεύξεις σε όλους τους κλάδους και σε όλες τις περιφέρειες και όχι μια ομάδα εκπαιδευτικών που παραπονέθηκε και έδειξε οτι απλά καταλαβαίνει τι γίνεται στο ΙΔΕΚΕ. Αλλά εκεί μπορεί να χτυπήσει...στασου σου λέει να τραβήξουμε μια ΕΔΕ να μάθουν και οι άλλοι να μην επαναστατούν...
Είδαμε τα αίσχη στην Ανατ. Μακεδονία και Θράκη...που βγάλαν καινούριο πίνακα με πολλές πολλές ανακατατάξεις...ποιός ξέρει τι έγινε και αναγκάστηκαν να το κάνουν...και επιτέλους φανέρωσαν τις συνεντεύξεις.
Αναρωτιέμαι ! ! ! Η επιτροπή που περνούσε τους εκπαιδευτικούς της συγκεκριμένης περιφέρειας από συνέντευξη δεν είναι για ΕΔΕ αφού όπως φάνηκε με τον νέο πίνακα είχε παραποιήσει πολλά στοιχεία εκπαιδευτικών ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος Filippos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αστα να πανε εγινε και φετος με τις συνεντευξεις. Σε μας εγινε το εξης. Υπηρχαν 2 υποψηφιοι διευθυντες. Η μια με διδακτορικο, συγγραφικο εργο και βαρβατη προυπηρεσια προηγουνταν στα τυπικα προσοντα απο τον αλλο .Αλλα στην συνεντευξη η μια πήρε 15 και ο αλλος 19 και φυσικα επιλεγην ο δευτερος. Και επειδη ο συλλογος συνεταξε επιστολη υποστηριξης υπερ της συναδελφου καθως επισης και οι μαθητες, περασαμε πριν λιγες μερες ολος ο συλλογος απο ΕΔΕ . Η αιτια ηταν ότι υποβιβαζουμε την θεση του διευθυντη με τις ενεργειες μας. Ποια η τιμωρια μας, ιδωμεν...
Αυτα για να ξερετε οτι δεν πρεπει να φερνετε και πολλες αντιρρησεις στο ΙΔΕΚΕ. τους επιασε ο πονος για τις αρχες και τους θεσμους απο την στιγμη που εκεινοι τους καταργουν τοσο εξοφθαλμα.
Πως μπορεις να ξερεις τι πηρες στη συνεντευξη? Γιατι εγω που το εψαξα λιγο δεν μπορεσα να μαθω . Και μου ειπε καποιος διευθυντης απο ΣΔΕ οτι μην το ψαχνεις δεν μπορεις να μαθεις τη βαθμολογια σου στη συνεντευξη . Απλα μπορεις να την υπολογισεις στο περιπου .

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 09:44:21 πμ από evan »
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν βγαίνουν οι πίνακες βλέπεις μόνο το σύνολο των μορίων. Στον καινούριο πίνακα που βγήκε για την περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης έχουν αναλυτικά τα μόρια προφανώς λόγω των ενστάσεων που έγιναν. Οι υπέυθυνοι που διενήργησαν τη συνέντευξη για τη συγκεκριμένη περιφέρεια θα έπρεπε να παραιτηθούν αν έχουν λίγη αξιοπρέπεια γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για παραποίηση αλλά για καραυγαλέα πράγματα! :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
εμενα που εχω κανει αιτηση για τα καινουρια σχολεια δευτερης ευκαιριας δε με εχουν καλεσει ακομα!Σε ποια ιστοσελιδα μπαινετε ρε παιδια για να βλεπετε πινακες κλπ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.