*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965903 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Ποια παραρτήματα? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
συναδελφοι ξαναρωταω,τι ρωτανε στην συνενταεξη περιπου? :-\

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
αυτο με το μεσο ειναι πολυ υποκειμενικο.

αν δηλωσεις κεντρικη μακεδονια (=θεσσαλονικη και περιχωρα) ή Αττικη, παιζει να εχει μεγαλο ανταγωνισμο.

στην ανατολικη μακεδονια και θρακη εγω ειδα ελλειψη ατομων.

ΥΓ: για ΠΕ03 μιλαω, για ΠΕ02 και ΠΕ06 ηταν σαφως περισσοτεροι. οι ΠΕ19 και ΠΕ20 ειχαν αρκετους μονιμους, για να απορροφησουν και ωρομισθιους.

για τη συνεντευξη μη φοβαστε, τα βασικα στην αρχη ετσι για το σπασιμο του παγου (ονομα, πτυχιο κλπ), μετα μπορει να σε ρωτησει γιατι ενδιαφερεσαι να διδαξεις στην εκπαιδευση ενηλικων και τετοια. μπορει κανεις να δει λεπτομερεις στην κεντρικη σελιδα του ΙΔΕΚΕ (Ινστιτουτου Διαρκους Εκπαιδευσης Ενηλικων).

προσωπικα με εμενα φαγαμε πολυ ψρονο με τα προσοντα (οχι οτι ηταν πολλα, αλλα ειχαμε ενα μπερδεμα) παντως να ξερετε τα κεντρα συνεντευξεως περισυ τουλαχιστον ηταν ενα για καθε ειδικοτητα, πχ στην κομοτηνη για ΠΕ03, στη δραμα για ΠΕ06 ...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0625

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα κι από μένα! Να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν βγάζω άκρη...
Παίρνω από το πρωί στο ΙΔΕΚΕ και δεν το σηκώνει κανείς....

Εαν υπάρχει 3η ξένη γλώσσα πώς τη συμπληρώνουμε στην αίτηση???

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όποια απάντηση.
But Knowledge to their eyes her ample page
Rich with the spoils of time did ne'er unroll

THOMAS GRAY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
αυτο με το μεσο ειναι πολυ υποκειμενικο.

αν δηλωσεις κεντρικη μακεδονια (=θεσσαλονικη και περιχωρα) ή Αττικη, παιζει να εχει μεγαλο ανταγωνισμο.

στην ανατολικη μακεδονια και θρακη εγω ειδα ελλειψη ατομων.

ΥΓ: για ΠΕ03 μιλαω, για ΠΕ02 και ΠΕ06 ηταν σαφως περισσοτεροι. οι ΠΕ19 και ΠΕ20 ειχαν αρκετους μονιμους, για να απορροφησουν και ωρομισθιους.

για τη συνεντευξη μη φοβαστε, τα βασικα στην αρχη ετσι για το σπασιμο του παγου (ονομα, πτυχιο κλπ), μετα μπορει να σε ρωτησει γιατι ενδιαφερεσαι να διδαξεις στην εκπαιδευση ενηλικων και τετοια. μπορει κανεις να δει λεπτομερεις στην κεντρικη σελιδα του ΙΔΕΚΕ (Ινστιτουτου Διαρκους Εκπαιδευσης Ενηλικων)
προσωπικα με εμενα φαγαμε πολυ ψρονο με τα προσοντα (οχι οτι ηταν πολλα, αλλα ειχαμε ενα μπερδεμα) παντως να ξερετε τα κεντρα συνεντευξεως περισυ τουλαχιστον ηταν ενα για καθε ειδικοτητα, πχ στην κομοτηνη για ΠΕ03, στη δραμα για ΠΕ06 ...
ευχαριστω για τις πληροφοριες!ααα και κατι αλλο,στελνουμε και βιογραφικο τελικα???

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Ποια παραρτήματα? ???
Σε κάθε νομό υπήρχε ένα ΣΔΕ. Πέρσι λειτούργησαν τμήματα ΣΔΕ και σε επαρχιακές πόλεις, πέραν της πρωτεύουσας του νομού.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
συναδελφοι ξαναρωταω,τι ρωτανε στην συνενταεξη περιπου? :-\
Συνήθως κάνουν καταμέτρηση των μορίων σου. Ρίξε μία ματιά στην ιστοσελίδα των ΣΔΕ κι ενημερώσου για τις αρχές και την φιλοσοφία τους.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Δηλαδή η κάθε ειδικότητα εξετάζεται σε άλλη πόλη?
Νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν τα σδε. :-\

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Δηλαδή η κάθε ειδικότητα εξετάζεται σε άλλη πόλη?
Νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν τα σδε. :-\
όλες οι ειδικότητες "συνεντευξιάζονται"στην ίδια πόλη ανά Νομό και βάση προγράμματος που ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα του ΙΔΕΚΕ.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Δηλαδή η κάθε ειδικότητα εξετάζεται σε άλλη πόλη?
Νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν τα σδε. :-\
όλες οι ειδικότητες "συνεντευξιάζονται"στην ίδια πόλη ανά Νομό και βάση προγράμματος που ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα του ΙΔΕΚΕ.
[/q
δε γίνεται η συνένετευξη σε μια πόλη ανά νομό, αλλά στην πρωτεύουσα μιας από τις περιφέρεις. π.χ. πέρσι οι συντεντεύξεις στη Δυτ. Μακεδονία γινόντουσαν στην Καστοριά ενώ στην Κενρική στη Θεσσαλονίκη

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Το ΙΚΑ δεν μου εδωσε τη βεβαιωση.... (μου ειπαν οτι ειναι μονο για ΑΣΕΠ) αλλα μου εκτυπωσαν μια λιστα με όλα μου τα ένσημα απο ολες τις δουλειες που εχω κατα καιρους κανει.
Το θεμα ειναι πως το ενα φροντιστηριο που εχω ελαχιστα βεβαια ενσημα, εχει κλεισει και ο ιδιοκτητης ειναι αφαντος. και απο το επικουρικο του μεταπτυχιακου δεν φαινονται παρα μονο οι 3 μηνες, καθως μετα δεν ειχα ασφαλεια (ουτε καν το τοτε ΤΕΒΕ) και ημουν ασφαλισμενη (Ιατρικα) στο Πανεπιστημιο. Κατα συνέπεια δεν μπορω να βρω απο αυτα βεβαιωση ασφαλιστικου φορέα καθως δεν υπάρχει. Θα μετρησει η προυπηρεσία που φαινεται απο τη συμβαση του Πανεπιστιμίου;

Αυτο λοιπον (το χαρτι με τα αναλυτικα ενσημα απο το ΙΚΑ) ειναι αρκετο ή πρεπει να παρω αλλο λεγοντας του ότι και καλά ειναι για ΑΣΕΠ;

Ειδα μαλιστα, πως υπαρχουν δυο προκυρηξεις απο το ΙΔΕΚΕ που ζητανε την ειδικοτητα μου.
Μπορω να κανω και στις δυο αιτηση; Θεωρητικα ειναι διαφορετικες. Η μια ληγει στις 3 Αυγουστου η αλλη στις 13.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά εγώ ζήτησα βεβαίωση για ΑΣΕΠ...νομίζω ότι τους κάνει

αφού έχει συνολικά πόσες μέρες ασφάλισης έχουμε και φαίνονται αναλυτικά οι εργοδότες και οι ημέρες ασφάλισης


άρα αυτοί θέλουν μια βεβαίωση απο ΙΚΑ που να αποδεικνύει ότι όντως αυτές οι μέρες που δηλώνουμε ότι εργαστήκαμε φαίνονται και στη βεβαίωση....


τώρα σίγουρα χρειάζεται και βεβαίωση εργοδότη απο τη στιγμή που το σύστημα του ΙΚΑ λέει πχ ότι στον Π..Κώστα φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης είχες 324 μέρες ασφάλισης.....

εγώ πάντως επειδή έχω εργοδότες που τώρα τα φροντιστήρια είναι κλειστά δε θα πάρω βεβαίωση θα βάλω μόνο του ΙΚΑ που φαίνεται αναλυτικά και το όνομά του εργοδότη και το είδος της επιχείρησης και οι ημέρες εργασίας...

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
κι εγώ το ίδιο έκανα. Πού θα ψαχνουμε τώρα τους εργοδότες μας; Αλλωστε και πέρσι βεβαίωση του ΙΚΑ έστειλα και τα δεχτηκαν τα χαρτιά μου. Αλλο βέβαια που δε με προσέλαβαν... >:(

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Η δικιά μου η βεβαίωση μόνο κωδικούς εργοδοτών έχει!
Πειράζει?
Να ζητήσω άλλη?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.