*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975052 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2023, 12:23:24 πμ από anax »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Επειδή από ότι κατάλαβα μερικές/οι καίγονται να βρουν το άγνωστο “βύσμα”, για να μην παιδεύονται το καλύτερο βύσμα είναι ο αγαπητός μας υπουργός.

σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
AΧ ειναι σιγουρο οτι στα σδε δωδεκανησου ζητανε ωρομισθιους και δεν εχουν?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2009, 03:22:12 μμ από c+c »

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
AΧ ειναι σιγουρο οτι στα σδε δωδεκανησου ζητανε ωρομισθιους και δεν εχουν?

Παράθεση
Κρα κανουν για κοσμο σε καποια μερη.

το παραδειγμα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο. μπορεις να κοιταξεις τους πινακες τους περσινους και να συγκρινεις ποσος κοσμος ζηταει και ζητειται ανα περιοχη.

http://www.ideke.edu.gr/press_news.asp?page=18

απλως, δε θελω να ακουω "εγω ειμαι απο αθηνα/θεσσαλονικη/πατρα και μονο τα βυσματα παιρνουνε".

ωρομισθια ειναι ρε παληκαρε, κανε τα χαρτια σου στα σφακια κι αμα σε παρουν μπορεις να αρνηθεις χωρις κυρωσεις!

αλλα μπορει και να παρεις δυσπροσιτα μορια.. :-\

το θεμα ειναι, εισαι διατεθειμενος να πας;

η απαντηση αφηνεται στον αναγνωστη ως ασκηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
ΤΟ ποσος κοσμος ζητειται ειναι το προβλημα μου πως το καταλαβαινουμε?τα ονοματα που ειναι στους πινακες που μου εστειλες xalaki ειναι αυτοι που δηλωσανε η αυτοι που προσληφθηκαν για ωρομισθιοι τελικα στην καθε περιφερεια?

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δηλαδή σε αυτά τα σχολεία πάνε κ αδιόριστοι?

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
ΤΟ ποσος κοσμος ζητειται ειναι το προβλημα μου πως το καταλαβαινουμε?τα ονοματα που ειναι στους πινακες που μου εστειλες xalaki ειναι αυτοι που δηλωσανε η αυτοι που προσληφθηκαν για ωρομισθιοι τελικα στην καθε περιφερεια?

δεν εχω βρει καποια λιστα που να λεει ποσοι ζητουνται.

αλλα απο το πληθος των αιτουντων, μπορεις να κρινεις που υπαρχει και που δεν υπαρχει ζητηση.

αλλο να σου λενε "θελουμε 20 ατομα, οι υποψηφιοι ειναι 50", εκει τα πραγματα ειναι καπως πιο ξεκαθαρα.

αν πχ στην κεντρικη μακεδονια (aka Θεσσαλονικη και περιξ) εχει 200 αιτησεις και στην ανατολικη μακεδονια και θρακη 25, που λες να συμφερει να κανεις αιτηση;

αποψη μου.

ΥΓ ο πινακας ειναι τα αποτρελεσματα των συνεντευξεων&προσοντων μαζι, συν οσοι δεν προσηλθαν.

εγω ηξερα οτι ειμαι απο τις τρελευταιες τρυπες του ζουρνα, κι ομως με πηρανε.

φετος ελπιζω καπως καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
@Χαρά: αντε μην αρχισω τωρα. ξεκαθαριστε απο πριν για ποιο ΣΔΕ μιλατε. αν ενδιαφερεστε για ΣΔΕ Αθηνας και Θεσσαλονικης (φανταζομαι το 60% του φορουμ ενδιαφερεται για αυτα), μπορει και να παιζει βυσμα.

για πηγαινε στα ΣΔΕ Δωδεκανησου που ειναι 3 υποψηφιοι για 4 θεσεις, βγαινει επαναπροκυρηξη και παιρνουν και στα μεσα της χρονιας. Κρα κανουν για κοσμο σε καποια μερη.


Μπορεί;  ???  ??? Εδώ στης Δράμας έγινε πανικός, με κάποια που πήρανε αντί για διορισμένη καθηγήτρια που είχε ζητήσει απόσπαση εκεί :o :o :o. Κι απ΄ ό,τι ξέρω οι διορισμένοι προηγούνται στα ΣΔΕ. Και αρνηθήκανε στη διορισμένη για να πάρουν το βύσμα!!!

Επειδή από ότι κατάλαβα μερικές/οι καίγονται να βρουν το άγνωστο “βύσμα”, για να μην παιδεύονται το καλύτερο βύσμα είναι ο αγαπητός μας υπουργός.

Από την παραπάνω περίπτωση κατάλαβα ότι κι ο απλός βουλευτής φτάνει!!

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Μακαρι να με παρουν κι εμενα και ας ειμαι μακρια δεν εχω κανενα προβλημα μορια ειναι αυτα. χαλακι ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. Να ρωτησω και κατι ακομη: στα σδε μαζευεις σε μια χρονια τα ιδια μορια που μπορεις να μαζεψεις στα αλλα σχολεια δηλ το ανωτερο νομιζω 11? δηλαδη σου δινουν ωρες η μιλαμε για 2 ωρες τη βδομαδα?απο θεσσαλια θα φυγω αν με παρουν γιατι εδω δεν υπαρχει ελπιδα ουτε και μεσον....

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μακαρι να με παρουν κι εμενα και ας ειμαι μακρια δεν εχω κανενα προβλημα μορια ειναι αυτα. χαλακι ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. Να ρωτησω και κατι ακομη: στα σδε μαζευεις σε μια χρονια τα ιδια μορια που μπορεις να μαζεψεις στα αλλα σχολεια δηλ το ανωτερο νομιζω 11? δηλαδη σου δινουν ωρες η μιλαμε για 2 ωρες τη βδομαδα?απο θεσσαλια θα φυγω αν με παρουν γιατι εδω δεν υπαρχει ελπιδα ουτε και μεσον....
Καλή επιτυχία αρχικά. Και εγώ δεν έχω τίποτα(απο βισμα, γι' αυτο πηρα και χαμηλο βαθμο στην συνεντευξη) αλλα δούλεψα στα ΣΔΕ. Περσι οταν πέρνανε τηλεφωνο απο το ΙΔΕΚΕ (Αθηνα) μου ειπαν "εως 9 ωρες". Μετ;α πηγα στο σχολει και πηρα 7. Δηλαδη αναλογα με τις αναγκες του σχολειου. ΕΑν εχω καταλαβει σωστα αυτος που περνει τηλ εχει μεγαλυτερη αγνοια απο εμας.
Αρα ειναι ζαρια. μπορει να σου πουν "εως 11 ωρες" και να παρεις στο τελος 5...
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Ευχαριστω παρα πολυ βρε παιδια  ευτυχως  ειστε κι εσεις και παιρνω λιγο θαρος....7 ωρες ας ειναι και 2 να ειναι παλι θα παω...δεν εχω αλλη επιλογη..............

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστω παρα πολυ βρε παιδια  ευτυχως  ειστε κι εσεις και παιρνω λιγο θαρος....7 ωρες ας ειναι και 2 να ειναι παλι θα παω...δεν εχω αλλη επιλογη..............
Καλή επιτυχία πραγματικά. Πάντως στον εκπαιδευτικό κλάδο με την κατάσταση ομηρίας των ωρομισθίων καλό κουράγιο και υπομονή θα σου ευχηθώ.
Σε ποια περιφέρεια είσαι και τι κλάδο;
Αν θέλεις να δεις τί πιθανότητες έχεις ρώτα εδω στο forum πόσοι ωρομίσθιοι δούλευαν στην περιφέρεια σου αντικείμενο σου.
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Καλή επιτυχία αρχικά. Και εγώ δεν έχω τίποτα(απο βισμα, γι' αυτο πηρα και χαμηλο βαθμο στην συνεντευξη) αλλα δούλεψα στα ΣΔΕ. Περσι οταν πέρνανε τηλεφωνο απο το ΙΔΕΚΕ (Αθηνα) μου ειπαν "εως 9 ωρες". Μετ;α πηγα στο σχολει και πηρα 7. Δηλαδη αναλογα με τις αναγκες του σχολειου. ΕΑν εχω καταλαβει σωστα αυτος που περνει τηλ εχει μεγαλυτερη αγνοια απο εμας.
Αρα ειναι ζαρια. μπορει να σου πουν "εως 11 ωρες" και να παρεις στο τελος 5...

ακριβως αυτα θα ελεγα. κι εμενα ως 9 μου ειπανε, αλλα εκατσε να συνταξιοδοτηθει καποιος κι ετσι αφησε περιθωριο για 3 ωρομισθιους! αφου δεν μπορουσαν να καλυφθουν οι αναγκες απο εναν.

για να καταλαβεις:

καθε τμημα στα ΣΔΕ κανει 3 ωρες μαθηματικα, 3 φιλολογικα, 3 αγγλικα, 2 πληροφορικη, τα αλλα δεν τα θυμαμαι. επισης, σε καθε επιπεδο (=ταξεις, Α και Β μονο, δεν εχει Γ) γινεται και ενα 3ωρο Διαθεματικη Ενοτητα (μια μιξη υλικων, οπου συνεργαζονται εκπαιδευτικοι διαφορετικων ειδικοτητων), αρα:

εαν υπαρχει εστω κι ενα τμημα Α, σημαινει: 3 ωρες μαθημα + 3 διαθεματικα = 6.
εαν υπαρχουν  δυο τμηματα Α, σημαινει: 6 ωρες μαθημα + 3 διαθεματικα = 9.
εαν υπαρχουν ενα  τμημα Α κι ενα τμημα Β, σημαινει: 6 ωρες μαθημα + 6 διαθεματικα = 12.

και παει λεγοντας.

εμεις περσι ειχαμε 3 τμηματα Α και 3 Β, οποτε 18 ωρες μαθημα + 6 διαθεματικα = 24.

αρα πηραν εμενα για 9 ωρες, και οταν εγινε η επαναπροκυρηξη γεναρη πηραν αλλες δυο κοπελες για 9 και 6 ωρες αντιστοιχα.

για φετος τα πραγματα δε θα ειναι τοσο ροδινα, εμαθα οτι παιρνει αποσπαση μια διορισμενη απτο δοξατο και θα παρει τις περισσοτερες απο αυτες ωρες.

αυτα απο μενα,

παω στη μακαροναδα μου.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
συναδελφοι τα σδε κρητης πως πανε????εχω καμια πιθανοτητα?(πε02) ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 331
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.