*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975541 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
κανονικα δεν γινεται αλλα συμφερει το ΙΔΕΚΕ να παιρνει μονιμους γιατι τους πληρωνει το ΥΠΕΠΘ. Και μενα περυσι μολονοτι δεν ειχε βρεθει μονιμος μεχρι τον Νοεμβρη, προσπαθησαν να στειλουν απο δευτεροβαθμια μονιμο αγγλικο που τελικα δεν θελησε να μεινει και έτσι πήραν εμενα (ωρομισθια)
Δηλαδή είχαν κάνει προκήρυξη και μετά αποφάσισαν να πάρουν μόνιμο; Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο καθαρή διαδικασία. Για να βγάλουν προκήρυξη ότι θέλουν ωρομισθίους εκπαιδευτικούς σημαίνει ότι δεν βρήκαν μόνιμους όταν έπρεπε και ότι έχουν εξασφαλίσει τα απαραίτητα κονδύλια από το Υπουργείο Παιδείας.  Αυτό δεν ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο καθαρή διαδικασία.
Ποιός μίλησε για καθαρές διαδικασίες;
 ;D

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο καθαρή διαδικασία.
Ποιός μίλησε για καθαρές διαδικασίες;
 ;D
Δεν είπαμε ότι είναι καθαρές διαδικασίες αλλά αυτό βγάζει μάτι. Είναι αρκετά υπερβολικό να προκηρυχθεί θέση και ξαφνικά να στείλουν μόνιμο. Εσένα σου φαίνεται λογικό; Αν δεν κάνω λάθος και εσύ psych@ra  έκανες αίτηση στην Κεντρική Μακεδονία και μάλιστα απ'όσα διαβάζω έκανες και ένσταση για τις βαθμολογίες. Δηλαδή έκανες ένσταση εις μάτην αφού μία θέση ήταν ουσιαστικά στην Κεντρική Μακεδονία.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο καθαρή διαδικασία.
Ποιός μίλησε για καθαρές διαδικασίες;
 ;D
Δηλαδή έκανες ένσταση εις μάτην αφού μία θέση ήταν ουσιαστικά στην Κεντρική Μακεδονία.
Μπορεί να ήταν μια η θέση αλλά στη συνέχεια θα επέλεγαν τους υπόλοιπους...
Αυτός ο πίνακας που δημιουργήθηκε είναι ουσιαστικά ένα μητρώο!!
Αν διοριστεί ο πρώτος παίρνουν τον δεύτερο, αν αρνηθεί ο δευτερος, πηγαίνουν στον τρίτο κ.ο.κ.
Αυτά..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ρε παιδια ξερει κανεις τι γινεται με τις ωρες των ωρομισθιων? Αρχικα μας ειχαν πει για 6 ώρες μετα μαθαμε οτι θα παρουμε 10-12 και τωρα παλι μας λενε ότι δεν θα μας δωσουν πανω απο6 και1 για την συνεδριαση

Αποσυνδεδεμένος alkmini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ρε παιδια ξερει κανεις τι γινεται με τις ωρες των ωρομισθιων? Αρχικα μας ειχαν πει για 6 ώρες μετα μαθαμε οτι θα παρουμε 10-12 και τωρα παλι μας λενε ότι δεν θα μας δωσουν πανω απο6 και1 για την συνεδριαση

Δυστυχώς, φαίνεται ότι θα είναι 6 + 1. Χθες μίλησε η διευθύντρια μου με τη Λύτσιου και της είπε πως ο γενικός είναι ανένδοτος.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πω την πατησαμε δηλαδη και μου ειχαν πει για 16ωρο αρχικα, φαντασου να στηριζομουν σε αυτο...

Αποσυνδεδεμένος sunIris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχει κανείς που να ενώ ήταν πρώτος στον πίνακα δεν έχει ειδοποιηθεί ακόμη (είτε θετικά είτε αρνητικά) ή είμαι η μόνη ???

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λιγο αργα βεβαια, αλλα εστω και καθυστερημένα, αποφασισα να ασχοληθω με τα σχολεία 2ης ευκαιρίας, ας πουμε σαν προετοιμασια για του χρονου.
Θέλω να ξεκαθαρισω καποιες αποριες μου, που μου παρεμειναν παρα τα οσα διαβασα εδω, και στο site του ιδεκε, και το site  των σδε.

1. Η προκηρυξη ειναι αυτη που αναφερεται σε αυτη τη σελιδα? http://www.ideke.edu.gr/press_tracts.asp?page=5  εκει που λεει  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤA ΣΧΟΛΕΙA ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ?

2. Δεν μπορεσα να καταλαβω. Εγω εχω ειδικοτητα πε9-οικονομολογου. Μπορω να διδαξω κι εγω στα ΣΔΕ? Οικονομικα δεν ειδα πουθενα, αλλα εχω προϋπηρεσίες σε εταιρίες πληροφορικής, καθως και χαρτι ασπαιτε. Μπερδευτηκα με τα γνωστικα  αντικειμενα - γραμματισμους. Μπορω να διδαξω αλλα παρεμφερη μαθηματα, οπως πληροφορικης, διοικησης επιχειρησεων κλπ? Τι διδασκεται, ποιοι διδασκουν? Μονο φιλολογοι, μαθηματικοι, περιβαλλοντολογοι, πληροφορικαριοι, αισθητικοι, και μουσικοι-καλλιτεχνικοι καθηγητες? Ειλικρινα δεν καταλαβα.

3. Διαβασα καπου οτι καθε κυκλος ειναι δυο 9μηνα ή κανω λαθος? Οπως και να χει, καποιος αναλαμβανει να διδαξει, διδασκει για ενα σχολικο ετος? Γινεται κατι σαν συμβαση για ενα σχολικο ετος?

4. Τελικα ποτε ξεκινουν οι διδασκαλιες, αν λαβει κανεις υποψη οτι πρεπει να τελειωσουν ολες οι διαδικασιες, ενστασεις κλπ? Ας πουμε νοεμβρη-δεκεμβρη? Και πανε μεχρι Ιουνη?

5. Επισης, η προκηρυξη, αν διαβασα τη σωστη, μου φανηκε αλλοκοτη. Πχ. στην Πατρα ξερω οτι υπαρχει σχολειο 2ης ευκαιριας αλλα δεν το βρηκα στην προκηρυξη! Επισης ειδα οτι υπαρχουν σδε, που κανουν μονο...αισθητικη αγωγη? Συγνωμη, αλλα τι (κουλά) ειναι αυτα? Υπαρχει κατι που δεν ξερω και πρεπει να ξερω? Οι προκηρυξεις βγαινουν με ...δοσεις? Ειδα νεα προκηρυξη που ληγει 5 δεκεμβρη 07, που ζητουν παλι ωρομισθιους. Τι γινεται τελικα?

6. Το συστημα ειναι περιπου οπως με τους ωρομισθιους οσον αφορα τις ωρες που τελικα παιρνεις? Πχ. μπορει να σου δωσουν 2 ωρες μονο, αναλογα με την κριση τους?

7. Το μαθημα που γινεται μοιαζει με αυτο που γινεται σε σχολειο με κανονικους(εφηβους) μαθητες? Ή είναι αλλιώτικο(βιβλια, μεθοδος κλπ)?


Ζητω συγνωμη προκαταβολικα για τις πολλες ερωτησεις, αλλα δεν μπορεσα να τις καλυψω-απαντησω με αλλο τροπο.
Με ενα reply, οποιος ξερει, οτι ξερει, ας ξεδιαλυνουμε σας παρακαλω τις πιο πανω αποριες.
Περιμενω...και ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2007, 05:14:43 μμ από minus »

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λιγο αργα βεβαια, αλλα εστω και καθυστερημένα, αποφασισα να ασχοληθω με τα σχολεία 2ης ευκαιρίας, ας πουμε σαν προετοιμασια για του χρονου.
Θέλω να ξεκαθαρισω καποιες αποριες μου, που μου παρεμειναν παρα τα οσα διαβασα εδω, και στο site του ιδεκε, και το site  των σδε.

1. Η προκηρυξη ειναι αυτη που αναφερεται σε αυτη τη σελιδα? http://www.ideke.edu.gr/press_tracts.asp?page=5  εκει που λεει  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤA ΣΧΟΛΕΙA ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ?

2. Δεν μπορεσα να καταλαβω. Εγω εχω ειδικοτητα πε9-οικονομολογου. Μπορω να διδαξω κι εγω στα ΣΔΕ? Οικονομικα δεν ειδα πουθενα, αλλα εχω προϋπηρεσίες σε εταιρίες πληροφορικής, καθως και χαρτι ασπαιτε. Μπερδευτηκα με τα γνωστικα  αντικειμενα - γραμματισμους. Μπορω να διδαξω αλλα παρεμφερη μαθηματα, οπως πληροφορικης, διοικησης επιχειρησεων κλπ? Τι διδασκεται, ποιοι διδασκουν? Μονο φιλολογοι, μαθηματικοι, περιβαλλοντολογοι, πληροφορικαριοι, αισθητικοι, και μουσικοι-καλλιτεχνικοι καθηγητες? Ειλικρινα δεν καταλαβα.

3. Διαβασα καπου οτι καθε κυκλος ειναι δυο 9μηνα ή κανω λαθος? Οπως και να χει, καποιος αναλαμβανει να διδαξει, διδασκει για ενα σχολικο ετος? Γινεται κατι σαν συμβαση για ενα σχολικο ετος?

4. Τελικα ποτε ξεκινουν οι διδασκαλιες, αν λαβει κανεις υποψη οτι πρεπει να τελειωσουν ολες οι διαδικασιες, ενστασεις κλπ? Ας πουμε νοεμβρη-δεκεμβρη? Και πανε μεχρι Ιουνη?

5. Επισης, η προκηρυξη, αν διαβασα τη σωστη, μου φανηκε αλλοκοτη. Πχ. στην Πατρα ξερω οτι υπαρχει σχολειο 2ης ευκαιριας αλλα δεν το βρηκα στην προκηρυξη! Επισης ειδα οτι υπαρχουν σδε, που κανουν μονο...αισθητικη αγωγη? Συγνωμη, αλλα τι (κουλά) ειναι αυτα? Υπαρχει κατι που δεν ξερω και πρεπει να ξερω? Οι προκηρυξεις βγαινουν με ...δοσεις? Ειδα νεα προκηρυξη που ληγει 5 δεκεμβρη 07, που ζητουν παλι ωρομισθιους. Τι γινεται τελικα?

6. Το συστημα ειναι περιπου οπως με τους ωρομισθιους οσον αφορα τις ωρες που τελικα παιρνεις? Πχ. μπορει να σου δωσουν 2 ωρες μονο, αναλογα με την κριση τους?

7. Το μαθημα που γινεται μοιαζει με αυτο που γινεται σε σχολειο με κανονικους(εφηβους) μαθητες? Ή είναι αλλιώτικο(βιβλια, μεθοδος κλπ)?


Ζητω συγνωμη προκαταβολικα για τις πολλες ερωτησεις, αλλα δεν μπορεσα να τις καλυψω-απαντησω με αλλο τροπο.
Με ενα reply, οποιος ξερει, οτι ξερει, ας ξεδιαλυνουμε σας παρακαλω τις πιο πανω αποριες.
Περιμενω...και ευχαριστω εκ των προτερων.
1. Ναι αυτή είναι η προκύρηξη. Κατα καιρούς βγαίνουν τέτοιες προκυρήξεις ανάλογα με τις ανάγκες. Μπορείς να δηλώσεις ΣΔΕ της ίδιας περιφέρειας.
2.Νομίζω πως ως οικονομολόγος δεν μπορείς να διδάξεις κάτι. Τα μαθήματα(ή αλλιώς γραμματισμοί) είναι αγγλικά, πληροφορική, ελληνικά, μαθηματικά, φυσικές επιστήμες, κοινωνικές επιστήμες, περιβαλλοντική, αισθητική αγωγή.Έχεις κάποιο από αυτά έστω ως Β ανάθεση? Αν ναι τότε μπορείς να διδάξεις κάποιο από αυτά.
3.Όλοι οι ωρομίσθιοι στο ΣΔΕ έχουν σύμβαση μέχρι τις 30 Ιουνίου όχι νωρίτερα όπως στα άλλα σχολεία καθώς δεν υπάρχουν εξετάσεις άρα μέχρι τις 30 Ίουνίου γίνονται μαθήματα.
4. Οι διδασκαλίες με τους ωρομίσθιους(γιατί υπάρχουν και μόνιμοι αποσπασμένοι) σε ορισμένες περιπτώσεις ξεκίνουν η αλήθεια πιο αργά. ΙΔΕΚΕ  είναι αυτό καθυστερεί....
5. Όπως σου είπα υπάρχουν και μόνιμοι οι οποίοι είναι αποσπασμένοι στα ΣΔΕ για όλο το έτος από 1 Σεπ μέχρι 31 Αυγ. Προφανώς στα σχολειία που είδες  να ζητάνε πχ μόνο αισθ αγωγή όλα τα άλλα τα είχαν καλυμένα είτε από μόνιμους είτε από ωρομίσθιους οι οποίοι προσλήφθηκαν πιο μπροστά σε προκύρηξη που πιθανόν να βγήκε Αυγουστο.Τώρα θα μου πεις γιατί δεν καλύφθηκε η θέση της αισθ. αγωγής με τη πρώτη φουρνιά? Μπορεί για παράδειγμα να καλύφθηκε και αυτός που την είχε τη θέση να παραιτήθηκε, να μην ήταν κανένας άλλος μετά από αυτόν και να ξαναπροκυρήσουν τη θέση.
6. Νομίζω πως ναι, αλλά από φέτος δεν παίρνει κανένας ωρομίσθιος πάνω από 6 ώρες συν 1 η συνεδρίαση την οποία πληρώνεσαι αλλά δεν μετράει ως προυπηρεσία
7. Το μάθημα είναι διαφορετικό γιατί έχεις να κάνεις με ενήλικες.Δεν υπαρχουν βαθμοί(αλλά περιγραφική αξιολόγηση), δεν υπάρχουν βιβλία αλλά εσύ θα κρίνεις ανάλογα με τις ανάγκες των εκπαιδευομένων τι θα διδάξεις. Δουλεύεις δηλαδή με φωτοτυπίες και δικές σου σημειώσεις. Και γενικότερα τα πράγματα θα έλεγα ότι είναι περισσότερο "δημοκρατικά". Ο,τι κάνεις είναι σε συννενόηση με τους εκπαιδευομένους.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ειναι σίγουρο οτι δεν μετραει ως προυπηρεσια η ωρα της συνεδριασης ? εμας αλλα μας ειπαν

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
ειναι σίγουρο οτι δεν μετραει ως προυπηρεσια η ωρα της συνεδριασης ? εμας αλλα μας ειπαν

Μετράει σίγουρα, μην αγχώνεσαι!

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω οτι πληρώνεται αυτή η ώρα αλλά δεν μετράει ως προυπηρεσία. Πάρτε τηλ στο ΙΔΕΚΕ και ρωτήστε τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εχουμε που εχουμε ελάχιστες ωρες στο ΣΔΕ να μην πιανεται και αυτη η ωρα για προυπηρεσια καηκαμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.