*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2980269 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pepita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν πλεονάζουν,  δεν βλέπω ποιό λόγο θα έχουν για να προσλάβουν ωρομίσθιους. Και πέρυσι οι αποσπάσεις των μόνιμων έγιναν σε δύο φάσεις: στην πρώτη αποσπάστηκαν όσοι το είχαν ζητήσει με βάση τα μόριά τους και στη δεύτερη διατέθηκαν σε Σ.Δ.Ε. όσοι πλεόναζαν ή δεν συμπλήρωναν ωράριο, χωρίς φυσικά να έχουν κάνει σχετική αίτηση.
Πέρυσι, στο ΣΔΕ της περιοχής μου ο μόνιμος που ήρθε από τη Δευτεροβάθμια για να βοηθήσει ήταν μέχρι την παραμονή που πήγαν οι ωρομίσθιοι. Ήταν η δεύτερη φορά που έγινε έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος steliOz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
@ serenata
η διαδικασία για επικύρωση πτυχιων ξενων γλωσσών είναι συγκεκριμένη:
το μεταφράζεις ΜΙΑ φορά σε δικηγόρο που κάνει μεταφράσεις (θυμάμαι οταν το έκανα, μου έδωσαν μία λίστα με δικηγόρους που μεταφραζουν ξενόγλωσσα πτυχία) και στην συνέχεια το βγάζεις φωτοτυπίες και τις επικυρώνεις κάθε φορά στα ΚΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος vasw_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
την προυπηρεσία ως αναπληρωτές πως την μετατρέπουμε σε ώρες;

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Μεταφέρω από το θέμα "Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ" όσα έγραψε η Pemy.
Στον πίνακα των προσωπικών στοιχείων εκπαιδευτών που μας έδωσε κάθε ΙΕΚ να συμπληρώσουμε, γράφει πως όποιος επιλέξει να πληρώνεται με έκδοση ΑΕΔ (δηλ. Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης), είναι ταυτόχρονα υποχρεωμένος να προσκομίσει βεβαίωση εργοδότη για πλήρη απασχόληση και κύρια ασφάλιση.
Αυτό, το πρόσεξε κανένας; Οπότε, αν όντως ισχύει, η ΑΔΕ δεν είναι για ανέργους, ίσα-ίσα το αντίθετο θα έλεγα...
Βέβαια η προκήρυξη των ΣΔΕ δεν λέει κάτι τέτοιο περί ΑΕΔ.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
παιδια με την ΑΕΔ δεν χρειαζεται καποιος να εχει και αλλο εργοδοτη. στην ουσια, με την ΑΕΔ ο εργοδοτης σου κοβει αποδειξη για τα χρηματα που σου δινει. εγω περσυ δουλευα με ΑΕΔ και δε μου ζητησαν τιποτα απο αυτα. κανετε λαθος. ο περιορισμος ειναι να μην ξεπερασεις τις 5000 μικτα, ετησιως. μην φανταστειτε πως ειναι τεραστιο το ποσο. γιατι απο αυτα αφαιρειται το 22,6% υπερ εφοριας, χαρτοσημου και ογα (τα δυο τελευταια δεν επιστρεφονται)

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@ serenata
η διαδικασία για επικύρωση πτυχιων ξενων γλωσσών είναι συγκεκριμένη:
το μεταφράζεις ΜΙΑ φορά σε δικηγόρο που κάνει μεταφράσεις (θυμάμαι οταν το έκανα, μου έδωσαν μία λίστα με δικηγόρους που μεταφραζουν ξενόγλωσσα πτυχία) και στην συνέχεια το βγάζεις φωτοτυπίες και τις επικυρώνεις κάθε φορά στα ΚΕΠ.

μήπως μπορείς να μου στείλεις αυτή την λίστα; για θεσσαλονίκη;

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Να μαζέψουμε υπογραφές και να πάμε σε δικηγόρο!
ναι γιατί όχι! ελπίζω να είμαστε ένας ικανός αριθμός ατόμων.. ε τι στο καλό τόση σιγουριά πια!αν θες στείλε μου email serenata...

Α... δεν ξέρω αν προσέξατε...: το μεταπτυχιακό, που σε προγράμματα σπουδών υψηλού επιπέδου με απαιτήσεις διαρκεί και 2,5 χρόνια δουλειάς και όχι αστεία και copy paste εργασίες, πιάνει 5 μόρια, ενώ το πολύ super duper σεμινάριο για την εκπαίδευση ενηλίκων που παρακολουθήσαμε πέρυσι των 100 ωρών 2 μόρια . Μάλιστα, ορισμένοι που παρακολούθησαν το ίδιο σεμινάριο πριν κάποια χρόνια και κάνανε μία επανάληψη θα πάρουν εις διπλούν τα μόρια = 4 μόρια ..αν φυσικά έχεις κάνει και τα δύο επαναληπτικά σεμινάρια επιμόρφωσης στα σδε διάρκειας 25 ωρών το καθένα, έχεις + 3,4 μόρια.... αχ ποιος τα σκέφτηκε αυτά...αίσχος!
Επίσης, κατ΄ αναλογίαν, γιατί να μη μετρούν τα δύο μεταπτυχιακά που είναι συναφή με τη θέση και το βασικό τίτλο σπουδών αλλά σε διαφορετικό θεματικό πεδίο;;;;
+ το δεύτερο πτυχίο  δεν εξειδικεύεται...όπως άλλα κριτήρια...
+  μετρούν μεταπτυχιακό και διδακτορικό συναφή ή μη με το διδακτικό αντικείμενο, το τίτλο σπουδών ή την εκπαίδευση ενηλίκων, συγνώμη αλλά μου θυμίζει "πάρτε κόσμε"...
super ισες ευκαιρίες σε όλους!!!!!
τουλάχιστον, οφείλω να ομολογήσω ότι, εξετάζοντας την πρόσκληση 2011-2012, θεωρώ ότι ήταν πιο αξιοκρατική....και δεν περιείχε τέτοια σφάλματα...γιατί  άλλαξε φέτος;;;;;

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 02:05:46 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
παιδια με την ΑΕΔ δεν χρειαζεται καποιος να εχει και αλλο εργοδοτη. στην ουσια, με την ΑΕΔ ο εργοδοτης σου κοβει αποδειξη για τα χρηματα που σου δινει. εγω περσυ δουλευα με ΑΕΔ και δε μου ζητησαν τιποτα απο αυτα. κανετε λαθος. ο περιορισμος ειναι να μην ξεπερασεις τις 5000 μικτα, ετησιως. μην φανταστειτε πως ειναι τεραστιο το ποσο. γιατι απο αυτα αφαιρειται το 22,6% υπερ εφοριας, χαρτοσημου και ογα (τα δυο τελευταια δεν επιστρεφονται)
Δίκιο έχεις mariliane, αλλά αν ο συνάδελφος λέει ότι στο Ι.Ε.Κ. τους ζήτησαν βεβαίωση πλήρους απασχόλησης και ασφάλισης, για να το βρεις θα χρειαστούν πάλι αναφορές στο Συνήγορο, δικηγόροι κλπ.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Αν πλεονάζουν,  δεν βλέπω ποιό λόγο θα έχουν για να προσλάβουν ωρομίσθιους. Και πέρυσι οι αποσπάσεις των μόνιμων έγιναν σε δύο φάσεις: στην πρώτη αποσπάστηκαν όσοι το είχαν ζητήσει με βάση τα μόριά τους και στη δεύτερη διατέθηκαν σε Σ.Δ.Ε. όσοι πλεόναζαν ή δεν συμπλήρωναν ωράριο, χωρίς φυσικά να έχουν κάνει σχετική αίτηση.
Πέρυσι, στο ΣΔΕ της περιοχής μου ο μόνιμος που ήρθε από τη Δευτεροβάθμια για να βοηθήσει ήταν μέχρι την παραμονή που πήγαν οι ωρομίσθιοι. Ήταν η δεύτερη φορά που έγινε έτσι.
Αγαπητή pepita1, ο άνθρωπος μου μίλησε για επιπλέον μόνιμους που θα καλύψουν ώρες  σε κάποιο γραμματισμό, ενώ πέρυσι πήραν δύο ωρομίσθιους για το γραμματισμό αυτό. Αν βρεθούν δύο μόνιμοι, δεν θα πάρουν ωρομίσθιους!!! Οπότε, σκέψου η επιλογή να δηλώσουμε ένα μόνο σδε, μπορεί να αποβεί μοιραία για το αν εργαστούμε ή όχι φέτος ή του χρόνου. Δες σε παρακαλώ τι γράφτηκε  στην προκήρυξη: "Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ διατηρεί το δικαίωμα υπογραφής και νέας σύμβασης με το ίδιο/α πρόσωπο/α, μέχρι τη λήξη του έργου, εφόσον εγκριθεί η παράταση της λειτουργίας του έργου (από την αρμόδια διαχειριστική Αρχή) πέραν της 30/9/2013, εάν η νέα σύμβαση αφορά την εκτέλεση του ίδιου έργου που συνιστά και το αντικείμενο της πρώτης σύμβασης και σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 164/2004." Γι' αυτό είμαι υπέρ αυτoύ που πρότεινε η συνάδελφος serenata. Διάβασε αν θέλεις και το προηγούμενο μου μήνυμα...και πιστεύω να βγάλεις μία άκρη....προσωπικά, δεν έχω εμπιστοσύνη!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 02:24:44 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Αν πλεονάζουν,  δεν βλέπω ποιό λόγο θα έχουν για να προσλάβουν ωρομίσθιους. Και πέρυσι οι αποσπάσεις των μόνιμων έγιναν σε δύο φάσεις: στην πρώτη αποσπάστηκαν όσοι το είχαν ζητήσει με βάση τα μόριά τους και στη δεύτερη διατέθηκαν σε Σ.Δ.Ε. όσοι πλεόναζαν ή δεν συμπλήρωναν ωράριο, χωρίς φυσικά να έχουν κάνει σχετική αίτηση.
Πέρυσι, στο ΣΔΕ της περιοχής μου ο μόνιμος που ήρθε από τη Δευτεροβάθμια για να βοηθήσει ήταν μέχρι την παραμονή που πήγαν οι ωρομίσθιοι. Ήταν η δεύτερη φορά που έγινε έτσι.
Είσαι σίγουρη ότι δεν ήλθε να βοηθήσει εθελοντικά το σχολείο μέχρι να έλθουν οι ωρομίσθιοι, γιατί ξέρω ότι αυτό γίνεται σε αρκετά Σ.Δ.Ε.  Η Γ.Γ.Δ.Β.Μ. δεν συνηθίζει να αγχώνεται ιδιαίτερα για το πως θα λειτουργήσουν τα σχολεία όταν καθυστερεί η πρόσληψη ωρομισθίων, ούτε νομίζω ότι υπάρχει διαδικασία για την απόσπαση ή διάθεση μόνιμου για ένα- δύο μήνες σε Σ.Δ.Ε. , όταν αυτό γίνεται διαρκεί όλη τη σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος bettyboo18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες γι'αυτο το σεμιναριο Εκπαιδευσης Ενηλικων? Εψαχνα να κανω περισυ αλλα δεν βρηκα κτ και το ΙΔΕΚΕ εχει καταργησει τα παντα δυστυχως :'(

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
τι πληροφορίες να σου δώσω;

Αποσυνδεδεμένος bettyboo18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ποιο σεμιναριο ηταν αυτο που εκανες? θα ηθελα κ γω να παρακολουθησω σεμιναριο εκπαιδευσης ενηλικων, οσα βρισκω ειναι πανακριβα

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@xamemilo, το συγκεκριμένο σεμινάριο 100 ωρών, το υλοποιούσε το πρώην ΙΔΕΚΕ. Έχει όμως ανασταλεί -αν και νομίζω τελικά οτι έχει ολοκληρωθεί η υλοποίησή του- αφού πλέον το ΙΔΕΚΕ έχει συγχωνευτεί.
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.