*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2977288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4928 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 08:29:11 πμ »
Παιδιά,
σε κάθε περίπτωση,
όταν μπορούμε να αποφεύγουμε το μπλοκάκι (ΑΠΥ), το αποφεύγουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4929 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 07:55:48 μμ »
για τα ένσημα σου απαντησα(εβαζα 8/μηνα περισυ και πηρα απαλλαγη απο ΟΑΕΕ).Για τα άλλα τι δε καταλαβαινς;τι δε καταλαβαινς.Η ΑΕΔ εκδιδεται απο το Ινεδιβιμ,δεν εισαι ασφαλισμενος ΠΟΥΘΕΝΑ,δεν πληρωνεις πουθενα εισφορες-δεν εχεις ουτε ΙΚΑ ουτε ΟΑΕΕ.Η παρακρατηση απο το φορεα ειναι 20% επι του ακκαθαριστου συν 3,6% χαρτοσημο.ΑΝ εχεις αφορολογητο την παιρνεις πισω την επομενη χρονια.Αποριες;;;;
και να ήθελα, τολμάω έτσι όπως το γράφεις;;;
Προφανώς έχω λόγο που ρωτάω για τον εάν παίζει ρόλο η ασφάλιση της τωρινής εργασίας να είναι μερική ή πλήρης. Πρόπερσυ μου είχαν πει από τον ίδιο φορέα πως ΑΕΔ κόβεις ΜΟΝΟ αν έχεις ΠΛΗΡΗ απασχόληση στην άλλη εργασία, και όχι άν έχεις μερική. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ας μας πει γιατί υπάρχει σύγχυση!! Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε;

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4930 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 08:20:13 μμ »
Δεν κόβεις εσύ ΑΕΔ, ο εργοδότης σου κόβει. Θα μπορούσες να είσαι και άνεργος, ανασφάλιστος και να κάνεις μια δουλειά με ΑΕΔ, μια δουλειά για κάποιον δηλαδή που θα σου δώσει αυτή την απόδειξη. Ούτε δικαιώματα ούτε υποχρεώσεις.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4931 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:21:16 μμ »
Παιδια καλησπέρα ... ειμαι 2η στους πινακες τις περιοχης μου και υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να με παρουν ... τι με συμβουλευετε να κανω αν λαβετε υποψι οτι το σχολειο ειναι γυρω στα 45 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι μου και δεν εχω ενσημα 2012 αλλα η φορολογικη μου δηλωση ειναι γυρω στα 6.300€... δεν ξερω τι πρεπει να κανω σε περιπτωση που με καλεσουν εφοσον δεν θα εχω ουτε ενσημα και θα μου παρακρατητε και το 20% αλλα και με οαεε και 255€ το μηνα μαλλον θα δουλευω για τα υπουργεια .... δεχομαι συμβουλες ..!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4932 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:49:09 μμ »
για τα ένσημα σου απαντησα(εβαζα 8/μηνα περισυ και πηρα απαλλαγη απο ΟΑΕΕ).Για τα άλλα τι δε καταλαβαινς;τι δε καταλαβαινς.Η ΑΕΔ εκδιδεται απο το Ινεδιβιμ,δεν εισαι ασφαλισμενος ΠΟΥΘΕΝΑ,δεν πληρωνεις πουθενα εισφορες-δεν εχεις ουτε ΙΚΑ ουτε ΟΑΕΕ.Η παρακρατηση απο το φορεα ειναι 20% επι του ακκαθαριστου συν 3,6% χαρτοσημο.ΑΝ εχεις αφορολογητο την παιρνεις πισω την επομενη χρονια.Αποριες;;;;
και να ήθελα, τολμάω έτσι όπως το γράφεις;;;
Προφανώς έχω λόγο που ρωτάω για τον εάν παίζει ρόλο η ασφάλιση της τωρινής εργασίας να είναι μερική ή πλήρης. Πρόπερσυ μου είχαν πει από τον ίδιο φορέα πως ΑΕΔ κόβεις ΜΟΝΟ αν έχεις ΠΛΗΡΗ απασχόληση στην άλλη εργασία, και όχι άν έχεις μερική. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ας μας πει γιατί υπάρχει σύγχυση!! Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε;

Εμένα πάντως πέρσι μου είχαν πει από τον ΟΑΕΕ ακριβώς αυτό που λες κι εσύ groog, ότι για να πάρεις απαλλαγή πρέπει να έχεις πλήρη απασχόληση, δηλαδή 25 ένσημα το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4933 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:29:59 μμ »
για τα ένσημα σου απαντησα(εβαζα 8/μηνα περισυ και πηρα απαλλαγη απο ΟΑΕΕ).Για τα άλλα τι δε καταλαβαινς;τι δε καταλαβαινς.Η ΑΕΔ εκδιδεται απο το Ινεδιβιμ,δεν εισαι ασφαλισμενος ΠΟΥΘΕΝΑ,δεν πληρωνεις πουθενα εισφορες-δεν εχεις ουτε ΙΚΑ ουτε ΟΑΕΕ.Η παρακρατηση απο το φορεα ειναι 20% επι του ακκαθαριστου συν 3,6% χαρτοσημο.ΑΝ εχεις αφορολογητο την παιρνεις πισω την επομενη χρονια.Αποριες;;;;
και να ήθελα, τολμάω έτσι όπως το γράφεις;;;
Προφανώς έχω λόγο που ρωτάω για τον εάν παίζει ρόλο η ασφάλιση της τωρινής εργασίας να είναι μερική ή πλήρης. Πρόπερσυ μου είχαν πει από τον ίδιο φορέα πως ΑΕΔ κόβεις ΜΟΝΟ αν έχεις ΠΛΗΡΗ απασχόληση στην άλλη εργασία, και όχι άν έχεις μερική. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ας μας πει γιατί υπάρχει σύγχυση!! Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε;

Εμένα πάντως πέρσι μου είχαν πει από τον ΟΑΕΕ ακριβώς αυτό που λες κι εσύ groog, ότι για να πάρεις απαλλαγή πρέπει να έχεις πλήρη απασχόληση, δηλαδή 25 ένσημα το μήνα.
Εμένα μου είχαν πει ότι ο νόμος δεν ορίζει πόσα ένσημα πρέπει να έχεις. Συνάδελφος είχε πάρει απαλλαγή με 4  ένσημα την εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4934 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:32:59 μμ »
Ε τι να πω τώρα εγώ...ότι είναι για σκότωμα;; Λίαν επιεικώς! Ο κάθε υπαλληλίσκος λέει ό,τι του κατέβει.

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4935 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:35:57 μμ »
Μου είχε πει: ο νόμος δεν ορίζει πόσα ένσημα... Και του λέω:ακόμη και με 1 ένσημο; Και απαντάει: απλά δε θα έχεις ασφάλιση...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4936 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:39:14 μμ »
Εντάξει, άλλο η ασφάλιση και άλλο η απαλλαγή. Πάντως αυτό απέχει χιλιόμετρα από αυτό που είπαν σε μένα και στhν groog.  Κάποιο λάκκο έχει η φάβα, δε γίνεται στον έναν να λένε αρκεί και ένα ένσημο και στον άλλο να λένε θέλει πλήρη απασχόληση.

Αποσυνδεδεμένος carvounis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4937 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 10:26:10 πμ »
Εγώ θα ήθελα να αναφέρω ότι εμείς ασχολούμαστε με ενστάσεις, προκηρύξεις, ένσημα κτλ κάθε χρόνο από την αρχή , αλλά στις σχολές γονέων γίνετε αυτόματη ανανέωση για όλους (για δεύτερη συνεχόμενη φορά)  γιατί οι διαδικασίες που θα προκύψουν από το σχεδιασμό της νέας πρότασης να είναι χρονοβόρες. Ενώ στις άλλες δομές γίνονται γρήγορα. Δεν ξέρω αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ ύποπτο. Ειδικότερα όταν παλιότερα θεωρούσαν ότι η αυτόματη ανανέωση θεωρούταν παράνομη, και έπρεπε να βγει πάλι προκήρυξη. Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος.

Για περισσότερες πληροφορίες ΑΔΑ: Β4ΜΒ46ΨΖΣΠ-848

ΑΠΟΦΑΣΗ
ΘΕΜΑ: Χρονική επέκταση του έργου «Σχολές Γονέων» ΑΠ 7,8,9
Το Δ.Σ. αφού έλαβε υπ’ όψη του:
1. Το Υπηρεσιακό σημείωμα Υπεύθυνης έργου
2. Την Εισήγηση του Διευθύνοντος Συμβούλου (Εισήγηση Γενικής Διεύθυνσης
Δραστηριοτήτων και Έργων, με αριθμό 300 του ΤΤΣΕΠ)
3. Την συζήτηση μεταξύ των μελών του,
Αποφασίζει και εγκρίνει
1. Τη παράταση της διάρκειας του φυσικού αντικειμένου του Έργου «Σχολές Γονέων» ΑΠ
7,8,9 έως την 30/6/2013, η οποία θα αποτελέσει γέφυρα για τη συνέχιση του έργου έως το
2015, σύμφωνα με τη νέα πρόταση η οποία σχεδιάζεται από τη Γενική Γραμματεία Δια Βίου
Μάθησης και προβλέπει επαναπροσδιορισμό και εμπλουτισμό των επτά θεματικών ενοτήτων
του εκπαιδευτικού υλικού και τα νέα δεδομένα τα οποία προέκυψαν από την αξιολόγηση του
έργου όλων των προηγούμενων φάσεων.
2. Ενόψει του ότι οι διαδικασίες που θα προκύψουν από το σχεδιασμό της νέας πρότασης
έως το 2015 ενδέχεται να είναι χρονοβόρες (κατάθεση πρότασης, πρόσκληση εκδήλωσης
ενδιαφέροντος, υποβολή Τεχνικών Δελτίων, έγκριση, προκηρύξεις, επιλογές, ενστάσεις κλπ),
εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούμε να ανταποκριθούμε στα πιεστικά και σε εκκρεμότητα
αιτήματα των γονέων για την εαρινή περίοδο με έναρξη την 8η Ιανουαρίου του 2013……………

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4938 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:32:51 πμ »
Μου είχε πει: ο νόμος δεν ορίζει πόσα ένσημα... Και του λέω:ακόμη και με 1 ένσημο; Και απαντάει: απλά δε θα έχεις ασφάλιση...
Συγγνώμη, έκανα λάθος! Δε θα έχω ιατρική περίθαλψη, μου είπαν, όχι ασφάλιση. Εκ παραδρομής...

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4939 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 01:26:46 μμ »
για τα ένσημα σου απαντησα(εβαζα 8/μηνα περισυ και πηρα απαλλαγη απο ΟΑΕΕ).Για τα άλλα τι δε καταλαβαινς;τι δε καταλαβαινς.Η ΑΕΔ εκδιδεται απο το Ινεδιβιμ,δεν εισαι ασφαλισμενος ΠΟΥΘΕΝΑ,δεν πληρωνεις πουθενα εισφορες-δεν εχεις ουτε ΙΚΑ ουτε ΟΑΕΕ.Η παρακρατηση απο το φορεα ειναι 20% επι του ακκαθαριστου συν 3,6% χαρτοσημο.ΑΝ εχεις αφορολογητο την παιρνεις πισω την επομενη χρονια.Αποριες;;;;
και να ήθελα, τολμάω έτσι όπως το γράφεις;;;
Προφανώς έχω λόγο που ρωτάω για τον εάν παίζει ρόλο η ασφάλιση της τωρινής εργασίας να είναι μερική ή πλήρης. Πρόπερσυ μου είχαν πει από τον ίδιο φορέα πως ΑΕΔ κόβεις ΜΟΝΟ αν έχεις ΠΛΗΡΗ απασχόληση στην άλλη εργασία, και όχι άν έχεις μερική. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει ας μας πει γιατί υπάρχει σύγχυση!! Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε;



Αν είσαι μερικώς ασφαλισμένος σε άλλον εργοδότη (έστω κ ένα ένσημο την εβδομάδα) και είσαι νέος ασφαλισμένος (ασφαλίστηκες για πρώτη φορά μετα το 1993) έχεις δικαίωμα να κρατήσεις το ΙΚΑ (αυτό το ελάχιστο) και να πάρεις εξάιρεση από τον ΟΕΕ. Θα ανοίξεις κανονικά βιβλία και θα κόψεις ΑΠΥ άλλα θα ανήκεις στις εξαιρέσεις του ΟΕΕ. Αν έχεις πλήρη ασφάλιση σε άλλον εργοδότη (25 ένσημα) τότε σου κόβει ΑΕΔ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Υπάρχει και μια προυπόθεση - όριο 5000 ευρώ (από ΑΠΥ) του τελευταίου εκκαθαριστικού που υπέβαλλες.

Αποσυνδεδεμένος steliOz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4940 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:23:34 πμ »
Σχετικά με την εξαίρεση από τις εισφορές του ΟΑΕΕ, για νεους ασφαλισμενους: (αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που πήραν εξαίρεση)
Πόσα ένσημα του ΙΚΑ σας ζήτησαν;
περσι σε Ηρακλειο/Χανιά που γνωριζω ζητούσαν 15-16 ενσημα ΙΚΑ το μήνα.
υπήρχε γραφείο ΟΑΕΕ που έδινε περυσι εξαίρεση με λιγότερα ένσημα;

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #4941 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 01:03:13 πμ »
Διαβάζω τα post εδώ και μπερδεύτηκα.Για να πληρωθείς με ΑΕΔ στα ΣΔΕ πρέπει να είσαι ασφαλισμένος ; Δηλαδή να δουλεύεις κάπου αλλού εκτός απο τα ΣΔΕ ; Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να επιλέξεις να πληρωθείς ΑΠΥ ή  ΑΕΔ χωρίς καμία προϋπόθεση.Επιπλέον δεν βλέπω το λόγο όσοι έχουν ασφάλιση ΙΚΑ να γραφτούν στον ΟΑΕΕ γιατί μπορούν να πληρωθούν με ΑΕΔ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.