*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2980629 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ELENA24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε επικοινωνια που ειχα με αρκετα σδε δουλευουν κανονικα με μονιμους και  εθελοντες εκπαιδευτες. Το Ινεδιβιμ ειπε στους διευθυντες οτι θα δωσει και βεβαιωση σε ωρες.
Διαπιστωνω μια εμπαθια,μιζερια τελευταια ορισμενοι ειστε ετοιμοι για καβγα.
 Αν δεν αντιλαμβανεσαι συναδελφε το ειρωνικο σχολιο που εκανα,τοτε τι να πω...σου συνιστω ψυχραιμια!!!ευχομαι να σε παρουν ωρομισθιο για να ηρεμισεις!
Επιπλεον το βρικω τραγικο να μη σε ενοχλει η κανουργια ταση..να εφησυχαζεται το κρατος  εχοντας εθελοντες εκπαιδευτες
Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν εννοείς εμένα τότε να επαναδιατυπώσω για να γίνω πιο κατανοητός (και καθόλου εριστικός ελπίζω)..εννοώ ότι ο εθελοντισμός στα ΣΔΕ δεν είναι καινούργιο φρούτο και ευτυχώς παλιά δεν είχε προχωρήσει, αν ανθεί ξανά φέτος όπως λες σε ευρεία κλίμακα τότε είναι για λύπηση οι κουτοπόνηροι που χωρίς συμβάσεις, χωρίς προκήρυξη, χωρίς κάποια επίσημη διαδικασία ελπίζουν σε αμφιλεγόμενης αξίας βεβαίωση. Πως θα συμμετέχει ο εθελοντής στις εκδηλώσεις του σχολείου; Θα υπογράφει στο πρακτικό; Ποιός σοβαρός δ/ντής βάζει έτσι εύκολα κάποιον μέσα στην τάξη;
Μόνο σε μένα φαίνεται παράξενο επίσημος φορέας (σχολείο, ΙΝΔΕΔΙΒΙΜ κ.α. ) να εκδίδει βεβαίωση προϋπηρεσίας χωρίς να υπάρχει απόφαση πρόσληψης, ανακοίνωση στο διαύγεια και τα συναφή;
Σε αντίθετη περίπτωση, οι εθελοντές καίνε και τους υπόλοιπους καθώς ενισχύονται τα επιχειρήματα της μη προσμέτρησης της προϋπηρεσίας των ΣΔΕ.
Τώρα βέβαια σ'αυτό το μπ...λο  κράτος που ζούμε, ότι και να λέμε πολλές φορές δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε επικοινωνια που ειχα με αρκετα σδε δουλευουν κανονικα με μονιμους και  εθελοντες εκπαιδευτες. Το Ινεδιβιμ ειπε στους διευθυντες οτι θα δωσει και βεβαιωση σε ωρες.
Διαπιστωνω μια εμπαθια,μιζερια τελευταια ορισμενοι ειστε ετοιμοι για καβγα.
 Αν δεν αντιλαμβανεσαι συναδελφε το ειρωνικο σχολιο που εκανα,τοτε τι να πω...σου συνιστω ψυχραιμια!!!ευχομαι να σε παρουν ωρομισθιο για να ηρεμισεις!
Επιπλεον το βρικω τραγικο να μη σε ενοχλει η κανουργια ταση..να εφησυχαζεται το κρατος  εχοντας εθελοντες εκπαιδευτες
Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας
Σε επικοινωνία που είχες! Τι κάνετε κύριε διευθυντά;
Ολα καλα ξεκίνησαν τα μαθήματα κανονικά ευτυχώς έχουμε εθελοντες

Επιμένεις δηλαδή οτι σε οκά τα σχολεία ή εστω στα περισσότερα το 5ωρο γινεται κανονικα. Τι να πω. Να πω για μαύρα μεσάνυχτα η για κακοπροαίρετο σχόλιο. Ελπιζω το πρώτο. Το οτι καποιος  εθελοντής (φιλαράκι του διευθυντη) κάνει μια ωρα και του γράφουν οτι έκανε 12 σου λέει κάτι; Συνέχισε να επιμένεις οτι στα ΣΔΕ σήμερα που μιλάμε γινεται κανονικά 5ωρο κάθε μέρα. Ο μέσος Έλληνας θα το πιστέψει και ολα καλα.
Ο εκπαιδευτικός που εχει δουλέψει 6-7 χρονια σε ΣΔΕ απλά θα πει δες πως κοροϊδεύουν τον κόσμο αμα δεν έχετε λεφτά να τα λειτουργήσετε και τα φάγατε αλλου κλείστε τα και μη κοροϊδεύετε το κοσμο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2015, 06:40:22 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά αυτό που αναφέρεται σχετικά με την παροχή εκπαιδευτικού έργου στα ΣΔΕ από εθελοντές εκπαιδευτικούς περιγράφεται επίσημα στο άρθρο 10, ΦΕΚ 1861/8-7-2014 "Οργάνωση και Λειτουργία των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας". Επομένως μάταιο να απορεί κάποιος. Γίνεται απολύτως νομότυπα και νόμιμα. Το άξιον απορίας είναι γιατί όταν δημοσιεύτηκε αυτό το κατάπτυστο ΦΕΚ με το κατάπτυστο άρθρο 10 δεν πήγαμε με καμιά κάσα ντομάτες έξω από το υπουργείο.

Για του λόγου το αληθές:

Άρθρο 10

"Στα Σ.Δ.Ε. μπορούν να προσφέρουν διδακτικό έργο
εθελοντές εκπαιδευτικοί ευαισθητοποιημένοι και ενημε−
ρωμένοι στη φιλοσοφία και το πρόγραμμα των Σ.Δ.Ε..
Η ανάθεση εθελοντικού διδακτικού έργου γίνεται μετά
από εισήγηση του διευθυντή, σύμφωνη γνώμη του συλ−
λόγου διδασκόντων και έγκριση του Τμήματος Αλφαβη−
τισμού και Βασικής Παιδείας της ΓΓΔΒΜ. Επισημαίνεται
ότι ο εθελοντής δεν αξιολογεί τους εκπαιδευόμενους.
Επίσης, εκπαιδευτές διαφόρων ειδικοτήτων, καλλιτέχνες
και επιστήμονες μπορούν ομοίως να προσφέρουν έργο
ενταγμένο στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Σχολείου
(π.χ. εργαστήρια, ημερίδες ενημέρωσης, διαθεματικά
σχέδια δράσης κ.ά.)."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ έχω γνωρίσει ως τώρα 3 κατηγοριών εθελοντές.
Συνταξιούχους, εν ενεργεία μόνιμους, αλλά και κάποιους που εργάζονταν τα προηγούμενα χρόνια ως ωρομίσθιοι.
Το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να δωθεί βεβαίωση σε ωρομίσθιους για τον εθελοντισμό τους, η οποία να έχει και κάποια αξία. Προσωπικά το αποκλείω, όπως το αποκλείω να βγει άκυρο έστω και μισό πτυχίο που παίρνουν οι εκπαιδευόμενοι, όπως ειπώθηκε πιο πάνω.

Στα 2 ΣΔΕ που ξέρω κάτι σίγουρα, αυτή τη στιγμή δουλεύουν με 4ωρα, με 3-4 μόνιμους και εθελοντές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2015, 08:13:44 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Εγώ έχω γνωρίσει ως τώρα 3 κατηγοριών εθελοντές.
Συνταξιούχους, εν ενεργεία μόνιμους, αλλά και κάποιους που εργάζονταν τα προηγούμενα χρόνια ως ωρομίσθιοι.
Το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να δωθεί βεβαίωση σε ωρομίσθιους για τον εθελοντισμό τους, η οποία να έχει και κάποια αξία. Προσωπικά το αποκλείω, όπως το αποκλείω να βγει άκυρο έστω και μισό πτυχίο που παίρνουν οι εκπαιδευόμενοι, όπως ειπώθηκε πιο πάνω.

Στα 2 ΣΔΕ που ξέρω κάτι σίγουρα, αυτή τη στιγμή δουλεύουν με 4ωρα, με 3-4 μόνιμους και εθελοντές.

μάλιστα, ωστε ξεκίνησαν τα αλλα πελατακια με τον εθελοντισμό και χρηση των μορίων τους στους πίνακες των αναπληρωτων. Σιχαμερα πραγματα. Εμετός.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μάλιστα, ωστε ξεκίνησαν τα αλλα πελατακια με τον εθελοντισμό και χρηση των μορίων τους στους πίνακες των αναπληρωτων. Σιχαμερα πραγματα. Εμετός.
Εγώ νομίζω ότι ο ωρομίσθιος που έρχεται σε εμάς ως εθελοντής, αν ήξερε ή επιδίωκε να προσμετρήσει ως υπηρεσία ο εθελοντισμός του, θα ζητούσε να έρχεται κάθε μέρα και όχι μία φορά τη βδομάδα.
Τι να σου πω. Δεν μπορώ να είμαι στο μυαλό του, τη γνώμη μου λέω.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Βεβαιώσεις μπορεί να δοθούν στους εθελοντές, αλλά δεν θα είναι σε καμία περίπτωση βεβαιώσεις προϋπηρεσίας, δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο γι' αυτό. Δεν υπάρχει απόφαση πρόσληψης, δεν υπάρχει σύμβαση, δεν υπάρχει ανάληψη υπηρεσίας, πως θα εκδοθεί βεβαίωση προϋπηρεσίας; Ακόμη και στη φανταστική περίπτωση όπου κάποιο αρρωστημένο μυαλό διανοούνταν να αποτολμήσει κάτι τέτοιο, την επόμενη μέρα θα είχαν κατατεθεί εκατοντάδες αγωγές στα δικαστήρια. Μην ξεχνάτε ότι η προϋπηρεσία σε Σ.Δ.Ε. προσμετράται ακόμη στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και όπως, φαντάζομαι, γνωρίζετε όλοι σας με τους πίνακες αυτούς δεν παίζεις. 

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Βεβαιώσεις μπορεί να δοθούν στους εθελοντές, αλλά δεν θα είναι σε καμία περίπτωση βεβαιώσεις προϋπηρεσίας, δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο γι' αυτό. Δεν υπάρχει απόφαση πρόσληψης, δεν υπάρχει σύμβαση, δεν υπάρχει ανάληψη υπηρεσίας, πως θα εκδοθεί βεβαίωση προϋπηρεσίας; Ακόμη και στη φανταστική περίπτωση όπου κάποιο αρρωστημένο μυαλό διανοούνταν να αποτολμήσει κάτι τέτοιο, την επόμενη μέρα θα είχαν κατατεθεί εκατοντάδες αγωγές στα δικαστήρια. Μην ξεχνάτε ότι η προϋπηρεσία σε Σ.Δ.Ε. προσμετράται ακόμη στους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών και όπως, φαντάζομαι, γνωρίζετε όλοι σας με τους πίνακες αυτούς δεν παίζεις.

ΦΥΣΙΚΑ και δεν παιζεις!!! μην δω ατομο του χρονου απο αυτα!!! αντε πια, τον εθελοντισμο να τον δείξουν εκει που πρεπει!! αντε πια!!!

Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε στο άρθρο 10 περιγράφεται προσφορά διδακτικού έργου (Άρθρο 10: "Στα Σ.Δ.Ε. μπορούν να προσφέρουν διδακτικό έργο εθελοντές εκπαιδευτικοί...). Οπότε βεβαίωση προϋπηρεσίας ως εθελοντής ναι, ως εκπαιδευτικός σχολείου όχι.

Εστιάζετε όμως, κατά τη γνώμη μου, σε λάθος θέμα. Το θέμα είναι ότι οι γραμματισμοί καλύπτονται σύμφωνα με τον νόμο με τους εθελοντές.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι χαλαρώστε. Πέταξε ένας μια π...α "παίρνουν χαρτί από το ινεδιβιμ" και άνοιξε ολόκληρη παραφιλολογία. Καμιά προϋπηρεσία αναπληρωτή δεν παίρνουν και γενικά καμία διδακτική προϋπηρεσία που θα μετρήσει σε καμία προκήρυξη. Επίσης κανένα ωρολόγιο πρόγραμμα δεν καλύπτεται αυτή τη στιγμή από μονίμους και εθελοντες πλήρως σε κανένα ΣΔΕ. Ένα ΣΔΕ να μου βρείτε που γίνεται 5ωρο κάθε μέρα και όλα τα μαθήματα. Ένα δεν θέλω δεύτερο.
Και το ακόμα πιο σοβαρό είναι ότι πειστήκατε όλοι ότι οι ώρες στα σχολεία γίνονται 100% με τη βοήθεια των εθελοντών.
Αφού είμαστε πρόβατα τότε καμία προκήρυξη να μη βγει ποτέ.
Εκεί που πρέπει να πατήσει ο ωρομίσθιος δηλαδή στο ότι είναι απαραίτητος και χωρίς αυτόν δεν βγαίνει η χρονιά εσείς οι ίδιοι το αναιρείτε.
Ζήτω οι εθελοντές τότε από εδώ και πέρα και εγώ μαζί τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2015, 10:13:53 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχεις δίκαιο σε πολλά, αλλά δυστυχώς ξέρω 1 ΣΔΕ. Δεν κάνει 5ωρα όλες τις μέρες, αλλά γενικά είναι καλά. Όντας στα ΣΔΕ από το 2005 ξέρω ότι με τις εκατοντάδες αποσπάσεων, κατέστησαν τους ωρομίσθιους μη απαραίτητους (σκέψου τα μαθήματα που μπορούν να πάρουν οι αποσπασμένοι και ως Β' ανάθεση, πέραν από 1 ή 2 εθελοντές που ενδεχομένως δείξουν ενδιαφέρον για κάποιο μάθημα). Και πίστεψέ με, οι μαθητές έχουν πάρει απολυτήρια με χιλιάδες χαμένες ώρες προηγούμενες χρονιές.

Είναι να αγανακτεί κανείς, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Από την άλλη στα γυμνάσια-λύκεια της τυπικής εκπαίδευσης τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα. Και απ' ότι φαίνεται το βάρος του υπουργείου έχει πέσει εκεί.

Κοροϊδία γενικά με την Αριστερά της πλάκας που έχουμε μπλέξει.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Νομίζω σημαντικότατο θέμα είναι πότε θα ενταχθούν τα ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ 2014-2020.
Νομίζω, πρώτα ο Θεός,  θα πάμε ωρομίσθιοι όταν έχει βγει η οριστική απόφαση ένταξή τους στο νέο ΕΣΠΑ 2014-2020, που εξασφαλίζει τη χρηματοδότησή τους.
Κρίμα που δεν υπάρχει σύλλογος ωρομισθίων στα ΣΔΕ ώστε να κάνει ενέργειες για την άμεση έκδοση της απόφασης ένταξης των ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ!

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2015, 04:24:39 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος dimmos1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω σημαντικότατο θέμα είναι πότε θα ενταχθούν τα ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ 2014-2020.
Νομίζω, πρώτα ο Θεός,  θα πάμε ωρομίσθιοι όταν έχει βγει η οριστική απόφαση ένταξή τους στο νέο ΕΣΠΑ 2014-2020, που εξασφαλίζει τη χρηματοδότησή τους.
Κρίμα που δεν υπάρχει σύλλογος ωρομισθίων στα ΣΔΕ ώστε να κάνει ενέργειες για την άμεση έκδοση της απόφασης ένταξης των ΣΔΕ στο νέο ΕΣΠΑ!


Επιτέλους!!! Πες Τα Χρυσόστομε...!!! Εκει είναι το ζουμι!!  joinJ μακράν η πιο ουσιαστική παρέμβαση! αν ψηνεσαι να δουμε να γίνει κάτι σοβαρό -σε επίπεδο οργάνωσης εκπαιδευτών- στείλε με προσωπικο μύνημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.