*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965684 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βγηκε χτες απόφαση στη διαύγεια που αναφέρει για αναπληρωσεις, μαθήματα το Σάββατο, το Πάσχα, παράταση έτους και 6ωρα κάθε μέρα.
Οι πλειοψηφία των μόνιμων εχει υποστεί εγκεφαλικό. Οποιος την βρει ας την ανεβάσει και εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Βγηκε χτες απόφαση στη διαύγεια που αναφέρει για αναπληρωσεις, μαθήματα το Σάββατο, το Πάσχα, παράταση έτους και 6ωρα κάθε μέρα.
Οι πλειοψηφία των μόνιμων εχει υποστεί εγκεφαλικό. Οποιος την βρει ας την ανεβάσει και εδώ.

..... επιπλέον σε ΣΔΕ στα οποία δεν έχουν διδαχθεί από 5 γραμματισμοί  και πάνω,  θα γίνει εξάμηνη παράταση για να ολοκληρωθεί η φοίτηση των εκπαιδευομένων.

(Την έχω την απόφαση αλλά είναι αποθηκευμένη στον υπολογιστή μου και δεν βρίσκω κάποια επιλογή που να μου επιτρέψει για να την ανεβάσω εδώ.) 

Αποσυνδεδεμένος telis7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εξαμηνη παραταση εννοούμε απο τον σεπτεμβριο και μετα?

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
..... επιπλέον σε ΣΔΕ στα οποία δεν έχουν διδαχθεί από 5 γραμματισμοί  και πάνω,  θα γίνει εξάμηνη παράταση για να ολοκληρωθεί η φοίτηση των εκπαιδευομένων.

(Την έχω την απόφαση αλλά είναι αποθηκευμένη στον υπολογιστή μου και δεν βρίσκω κάποια επιλογή που να μου επιτρέψει για να την ανεβάσω εδώ.)

Ναι και είναι αρκετά αυτά.
Σε ορισμένα σχολεία μάλιστα ξεκίνησαν ήδη τα 6άωρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2016, 10:53:01 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Εξαμηνη παραταση εννοούμε απο τον σεπτεμβριο και μετα?

δεν αναφέρονται άλλες πληροφορίες...  Επίσης,  η απόφαση κοινοποιήθηκε χωρίς  την υπογραφή του υπουργού. 

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Καλημέρα,

Θα μπορούσε κάποιος να μας ανεβάσει το συγκεκριμενο αρχείο;

Επισης γνωρίζω οτι σε καποια ΣΔΕ ενω στην αρχη δέχτηκαν κάποιοι ωρομιςθιοι να πανε και αφού ειχε βγει η απόφαση απο το συμβούλιο του ινεδινιμ και στην διαύγεια, μετά αποφάσισαν να μην πανε. Οι διευθυντές περάσανε στους επόμενους, οι οποίοι ομως έπρεπε πρώτα να εγκριθεί το όνομα τους απο το συμβούλιο για να μπορέσουνε επισήμως να διδάξουνε.  Το οποίο συμβούλιο απο οτι έμαθα εχει να γίνει πάνω απο ενα μήνα για το συγκεκριμενο θέμα.  Ενώ ειδοποιηθήκανε απο τις 29 Φεβρουαρίου να αναλάβουνε μαθήματα, δε τους φωνάξανε ακόμη αν δεν εγκριθεί πρώτα το όνομα τους καίνε ίνα στο περιμενε.

Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορείτε να δείτε την απόφαση στο group του συλλόγου στο FB. Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχει και ο σύλλογος στο FB και ενημερωνόμαστε. Γίνονται ένα σωρό πράγματα ερήμην μας...


Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
πώς λέγεται ο σύλλογος στο fb?

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Μπορείτε να δείτε την απόφαση στο group του συλλόγου στο FB. Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχει και ο σύλλογος στο FB και ενημερωνόμαστε. Γίνονται ένα σωρό πράγματα ερήμην μας...

Γιατί τέτοια μυστικότητα δεν μπορώ να το καταλάβω  ???

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παραθέτω επιστολή συναδέλφου στο alfavita.


------------------------------------------------------------------------------

https://www.alfavita.gr/arthron/mia-apantisi-stin-elme-samoy-gia-ta-sde

------------------------------------------------------------------------------

Ας αρχίσουμε από τα αυτονόητα.

Η επιλεκτική ευαισθησία βλάπτει σοβαρά την νοημοσύνη! Και εξηγούμαι:
Αναρωτήθηκε κανείς από τους συντάκτες της ανακοίνωσης, ότι αν δεν συνέβαινε η παράταση του διδακτικού έτους σε κάποια ΣΔΕ που άρχισαν τα μαθήματα τον Μάρτη, δεν θα μπορούσαν αυτά να εκδώσουν απολυτήρια λόγω ανεπαρκούς φοίτησης; Ή μήπως το προτιμάτε αυτό; Ή μήπως να δοθούν απολυτήρια ανεξαρτήτως της επαρκούς ή όχι φοίτησης;

Αλλά ας πάμε παρακάτω, στην ουσία δηλαδή, για να δούμε ποιοι και γιατί θεωρούν τους εκπαιδευόμενους στα ΣΔΕ, μαθητές δεύτερης κατηγορίας.

•    Ποιοι διδάσκουν στα ΣΔΕ;
1.    Αποσπασμένοι μόνιμοι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι αποσπώνται είτε λόγω μορίων, είτε λόγω «μέσου» για διάφορους λόγους. Π.χ. μειωμένο ωράριο (μιλάμε για μέγιστο αριθμό ωρών εννιά ώρες!), γιατί τους βολεύει το απογευματινό μειωμένο ωράριο. Στην παραπάνω κατηγορία ανήκει η συντριπτική πλειοψηφία των αποσπασμένων. Άντε να δεχθώ ότι ένα ελάχιστο ποσοστό αυτών επιλέγει τα ΣΔΕ από μεράκι στην εκπαίδευση ενηλίκων (sic).
Να σημειωθεί δε, ότι για τις αποσπάσεις αυτές δεν απαιτείται ειδίκευση στην εκπαίδευση ενηλίκων!

2.    Ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, που στην συντριπτική τους πλειοψηφία έχουν την απαραίτητη επάρκεια στην εκπαίδευση ενηλίκων ( μεταπτυχιακά, αλλεπάλληλα σεμινάρια, κτλ), μιας και αυτή προαπαιτείται για την πρόσληψή τους, αφού μοριοδοτείται και μάλιστα μέχρι τώρα τα μέγιστα, παρόλο που η εκπαίδευση ενηλίκων στα ΣΔΕ είναι μέρος της τυπικής εκπαίδευσης, οπότε είναι παράτυπη η μοριοδότηση ειδίκευσης σε αυτή!

•    Πως υπο-λειτουργούσαν μέχρι τώρα τα ΣΔΕ;
Με τις δεύτερες αναθέσεις των μονίμων. Δηλαδή ο κοινωνιολόγος δίδασκε περιβαλλοντική εκπαίδευση, η ξενόγλωσση ιστορία, ο μαθηματικός Φυσική, (και ας περιορίζονται οι γνώσεις περί Φυσικής στο: « η Γη γυρίζει γύρω από τον Ήλιο και τον εαυτό της!).
Για να το πω πιο απλά, λόγω της εμπειρίας μου στα ΣΔΕ: «έλα μωρέ! Δυο-τρία πραγματάκια. Έτσι κι αλλιώς αυτοί δεν ξέρουν ούτε πρόσθεση!».

•    Γιατί στα ΣΔΕ που άρχισαν μαθήματα τον Μάρτη, δεν έκαναν ούτε μια ώρα διδασκαλίας οι ελάχιστοι όντως αποσπασμένοι;

•    Γιατί παλαιοτέρα αλλά και τώρα, δεν έγινε καμιά ανακοίνωση (καλά δεν μιλάω για κινητοποίηση!), από ΕΛΜΕ, ΟΛΜΕ, άντε και μεμονωμένους μόνιμους εκπαιδευτικούς για το υπάρχων απαράδεκτο όντως καθεστώς στα ΣΔΕ;
(η ερώτηση είναι ακαδημαϊκής φύσεως!!!)

Γιατί οι μόνιμοι αποσπασμένοι στα ΣΔΕ εκπαιδευτικοί, που δεν θεωρούν τους εκπαιδευόμενους στα ΣΔΕ μαθητές δεύτερης κατηγορίας, όπως και αυτούς της μέσης εκπαίδευσης φαντάζομαι, δεν συμπληρώνουν το ωράριό τους και στις οργανικές τους θέσεις, παρά βολεύονται στις 5-6 ώρες των ΣΔΕ;. Έτσι ρε παιδί μου, για το «φαίνεσθε» στην κοινωνία!

 

Αντώνης Παπαδόπουλος
Ωρομίσθιος εκπαιδευτικός στο ΣΔΕ Κρανιδίου
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2016, 03:28:25 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως να αρχίζουμε να πιέζουμε να εκδοθεί προκήρυξη για να μην λέμε πάλι του χρόνου τα ίδια για την καθυστέρηση
έναρξης των μαθημάτων?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχει σταλεί σχετική επιστολή από το  Σύλλογο  (ΠΑ.Σ.Σ.Δ.Ε)σε ΓΓΔΒΜ και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά μέχρι στιγμής ουδέν νεότερον..
Όσον αφορά την επιστολή, θίγει ενδιαφέροντα ζητήματα ο συνάδελφος αλλά σεβόμενος τον τίτλο του νήματος δε θα την σχολιάσω. Έχει παραγίνει το κακό κι όχι μόνο σε αυτό το τόπικ..

Αποσυνδεδεμένος sia31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημερα σας.....χρειαζομαι τη βοηθεια σας......με καλεσαν χθες βραδυ απο το σδε της περιοχης μου ως συμβουλο σταδιοδρομιας.......μου ειπαν για δυο ωρες την εβδομαδα μεχρι 30/06 . Ειμαι ανεργη κ μου ειπαν πως πρεπει να βγαλω μπλοκακι.......μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαδικασια κ αν τελικα με συμφερει να αποδεχτω;;

Αποσυνδεδεμένος sia31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και μια αλλη ερωτηση....η προυπηρεσια ως συμβουλου σταδιοδρομιας μετραει για τον πινακα των αναπληρωτων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.