*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2981016 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimmos1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι ωρομίσθιος σε ΔΙΕΚ και έχω ανάθεση για 18 ώρες σε ΣΔΕ.

1)Μέχρι πόσες  διδακτικές ώρες μπορώ να έχω σε ΣΔΕ και ΙΕΚ; (δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος ούτε αναπληρωτής.

2)Αν παραιτηθώ από κάποιο ΙΕΚ, τις ώρες που έχω διδάξει τις πληρώνομαι ή παπαλα;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos699

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Του προτείνουν μόνο τις ώρες της 1ης ΔΙΑΘΕΣΗΜΗΣ επιλογής του [πχ αν στην 1η του επιλογή, η θέση είναι κλειστή λόγω αποσπασμένου μόνιμου, τότε του δίνουν τις ώρες ΜΟΝΟ της επόμενης επιλογής του κ.ο.κ.]

Δηλαδή ακόμη και αν είναι πρώτος κανείς στην λίστα με τους ωρομίσθιους, αν είναι κάποιος αποσπασμένος ή μόνιμος του παίρνει την θέση!!!!!!!!!!!! Οπότε γιατί μας βάζουν να κάνουμε αίτηση εφόσον δεν θα μας πάρουν;;;;; Γιατί δεν βγάζουν προκήρυξη μόνο για εκείνες τις δομές ΣΔΕ που έχουν έλλειψη;;; Γιατί να πληρώσω και να μπαίνω κάθε τρεις και λίγο σε αυτή τη διαδικασία εφόσον ρε φίλε δεν θα μας πάρεις και τζάμπα μου δίνεις ελπίδες (ψεύτικες) ότι να βγάλαμε και άλλη προκήρυξη (για να καυχιόνται ότι βγάζουν προκηρύξεις;;;;;;);;;;;;;; ΕΛΕΟΣ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Του προτείνουν μόνο τις ώρες της 1ης ΔΙΑΘΕΣΗΜΗΣ επιλογής του [πχ αν στην 1η του επιλογή, η θέση είναι κλειστή λόγω αποσπασμένου μόνιμου, τότε του δίνουν τις ώρες ΜΟΝΟ της επόμενης επιλογής του κ.ο.κ.]

Όμως για να κλείσεις το επιτρεπόμενο ωράριο των 20 ωρών, κανονικά μπορείς να επιλέξεις και ένα άλλο ΣΔΕ.
Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι και πέρυσι. Η φετινή προκήρυξη δεν αναφέρει ότι πρέπει να πάρεις μόνο τις ώρες της 1ης Διαθέσιμης Επιλογής σου. Στην παραγράφο Γ της πρόσκλησης αναφέρεται: "Η ανάθεση διδακτικών ωρών στο εκπαιδευτικό προσωπικό, θα γίνεται για το σύνολο των διαθέσιμων ωρών (και μέχρι του ορίου των είκοσι (20) διδακτικών ωρών εβδομαδιαίως συνολικά), ανά ειδικότητα και ανάλογα με τις ανάγκες κάθε ΣΔΕ. " Δεν λέει πουθενά οι 20 διδακτικές να είναι σε ένα ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σελιδα 7 από προκυρηξη για ΣΔΕ:

Γ. Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών για το εκπαιδευτικό προσωπικό ορίζονται οι είκοσι (20)
διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν το εκπαιδευτικό προσωπικό έχει τη
δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει πλήρη απασχόληση στο δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο
τομέα, Ν.Π.Δ.Δ., ΔΕΚΟ, Ν.Π.Ι.Δ. (σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις άρθρο 31 του ν.
3528/2007 και τις αποφάσεις της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς) ή
στον ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10) διδακτικές ώρες
εβδομαδιαίως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όμως για να κλείσεις το επιτρεπόμενο ωράριο των 20 ωρών, κανονικά μπορείς να επιλέξεις και ένα άλλο ΣΔΕ.
Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι και πέρυσι.

ποτέ δεν γινόταν αυτό! - μόνο σε ειδική περίπτωση ζητούσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ από εκπαιδευτές άλλων ΣΔΕ να καλύψουν κενές θέσεις όμορων ΣΔΕ, όταν είχαν εξαντηθεί οι λίστες (πχ από παραιτήσεις ή όταν όλοι δήλωναν απαρέσκεια)!

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα σου πει ο Διευθυντής [της extra εργασίας - -πχ του ΣΔΕ]
Όμως χρειάζεσαι χαρτί από την  extra εργασία, χαρτί από το σχολείο σου & Αίτηση στο ΠΥΣΔΕ[απαιτείται απόφαση, άρα συνεδρίαση, του ΠΥΣΔΕ / ζήτα να μην μπει ο περιορισμός των 10 ωρών - έχω γράψει αναλυτικά για αυτό το θέμα παραπάνω!]

Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ επιτρέπει μέχρι 10. Το ΠΥΣΔΕ μπορεί να σου δώσει για 100 δεν τους νοιάζει.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σελιδα 7 από προκυρηξη για ΣΔΕ:

Γ. Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών για το εκπαιδευτικό προσωπικό ορίζονται οι είκοσι (20)
διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν το εκπαιδευτικό προσωπικό έχει τη
δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει πλήρη απασχόληση στο δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο
τομέα, Ν.Π.Δ.Δ., ΔΕΚΟ, Ν.Π.Ι.Δ. (σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις άρθρο 31 του ν.
3528/2007 και τις αποφάσεις της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς) ή
στον ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10) διδακτικές ώρες
εβδομαδιαίως.

Η νέα προκήρυξη δημιουργεί νέα δεδομένα - αλλά μόνο για τους αναπληρωτές ΠΛΗΡΟΥΣ ωραρίου!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 12:17:39 μμ από ΓΘΣ »

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ποτέ δεν γινόταν αυτό! - μόνο σε ειδική περίπτωση ζητούσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ από εκπαιδευτές άλλων ΣΔΕ να καλύψουν κενές θέσεις όμορων ΣΔΕ, όταν είχαν εξαντηθεί οι λίστες (πχ από παραιτήσεις ή όταν όλοι δήλωναν απαρέσκεια)!

Δεν έχεις δίκιο. Εγώ ξέρω 2 περιπτώσεις διαφορετικών ατόμων σε ΣΔΕ, όχι έχω ακούσει, γνωρίζω.
Επίσης είναι κάτι στάνταρντ στην δευτεροβάθμια. Οι συνάδελφοι δουλεύουν σε 2 και 3 σχολεία για να κλείσουν το ωράριό τους.

Αποσυνδεδεμένος pote

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ισχύει για κάθε "Άδεια Άσκησης Ιδιωτικού έργου" που δίνει το ΠΥΣΔΕ - ΠΥΣΠΕ σε αναπληρωτές [πλήρους ή μη] για να δουλέψουν παράλληλα "εκτός σχολικού ωραρίου" σε άλλες εκπαιδευτικές δομές του Δημοσίου [για Ιδιωτικούς φορείς, δεν γνωρίζω] όπως πχ σε ΣΔΕ, ΙΕΚ, ΤΕΙ, κλπ κλπ

Από τη στιγμή που ξέρεις, τότε ψάχνεις να το βρεις!

Ο νόμος με το 10ωρο ΔΕΝ αναφέρεται στους εκπαιδευτικούς - υπάρχει οδηγία του Υπουργείου - ψάξε!

Ξαναδιάβασε την προηγούμενη ανάρτησή μου - σου δίνει στοιχεία!

Δεν μπορώ να βρω την οδηγία που λες. Μπορείς σε παρακαλώ να την στείλεις; ΣΟΣ!!!
Είμαι μειωμένου ωραρίου.
Μήπως να αντιδράσουμε για τον τρόπο που διαλέξαν να διορίσουν; Ή αυτό το ΣΔΕ με τόσες ώρες ή τίποτα!
Επίσης και σε άλλες προκυρήξεις έλεγαν να συμπληρώσουμε στο κουτάκι όσες ώρες θέλουμε και ότι δεν έχει σημασία..
Αυτή η προκύρηξη μπορεί να ισχύσει και του χρόνου... τότε μπορεί να μην ειμαστε αναπληρωτές...γιατι να βάζαμε 10 ώρες;;  :(

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Δεν έχεις δίκιο. Εγώ ξέρω 2 περιπτώσεις διαφορετικών ατόμων σε ΣΔΕ, όχι έχω ακούσει, γνωρίζω.
Επίσης είναι κάτι στάνταρντ στην δευτεροβάθμια. Οι συνάδελφοι δουλεύουν σε 2 και 3 σχολεία για να κλείσουν το ωράριό τους.

Ετσι είναι. Και εγώ ήμουν μια τέτοια περίπτωση μέχρι φέτος.  Είναι δυνατόν οι αναπληρωτές που έχουν ήδη μια εργασία, να δικαιούνται άλλες ώρες σε ΣΔΕ- και καλά κάνουν,  ενώ εμείς που δεν έχουμε καμία, να δικαιούμαστε λίγες ώρες σε ένα ΣΔΕ και μόνο;;  Με ποια λογική το αποφασίζουν αυτό;; 

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχεις δίκιο. Εγώ ξέρω 2 περιπτώσεις διαφορετικών ατόμων σε ΣΔΕ, όχι έχω ακούσει, γνωρίζω.
Επίσης είναι κάτι στάνταρντ στην δευτεροβάθμια. Οι συνάδελφοι δουλεύουν σε 2 και 3 σχολεία για να κλείσουν το ωράριό τους.

Εδώ μιλάμε για ωρομίσθιους - αυτό που λες μπορεί να εφαρμοστεί για συμπλήρωση ωραρίου Μόνιμων!

Όσο για το βαθμό (επί)γνωσης: είμαι 10 χρόνια στα ΣΔΕ!

Φυσικά, δεν διεκδίκησα ποτέ το ..αλάθητο - υπάρχουν οι επίσημοι φορείς να αποτανθείτε!

Το forum έχει νόημα της ανταλλαγής των πληροφοριών, γνώσεων & εμπειριών που ο καθένας (πάντα καλοπροαίρετα!) διαθέτει & ενημερώνει / απαντάει σε συναδέλφους!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 12:45:23 μμ από ΓΘΣ »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένα μπαχαλο ειναι. Χειρότερο και απο περυσι.

1) Μπορεί να ανεβάσει ένας link απο διαύγεια που το ΠΥΣΔΕ έδωσε για πάνω από 10 διδακτικές  ώρες την εβδομάδα? , έστω για αναπληρτη  μειωμένου ωραρίου?
Το link μονο. Τιποτα άλλο. Εγω όσες βρίσκω είναι για συγκεκριμένες ωρες και μέρες και αν αλλάξει κάτι γίνεται και αιτηση τροποιησης.


Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να βρω την οδηγία που λες. Μπορείς σε παρακαλώ να την στείλεις; ΣΟΣ!!!
Είμαι μειωμένου ωραρίου.
Μήπως να αντιδράσουμε για τον τρόπο που διαλέξαν να διορίσουν; Ή αυτό το ΣΔΕ με τόσες ώρες ή τίποτα!
Επίσης και σε άλλες προκυρήξεις έλεγαν να συμπληρώσουμε στο κουτάκι όσες ώρες θέλουμε και ότι δεν έχει σημασία..
Αυτή η προκύρηξη μπορεί να ισχύσει και του χρόνου... τότε μπορεί να μην ειμαστε αναπληρωτές...γιατι να βάζαμε 10 ώρες;;  :(

Έχεις δίκιο για τις 10 ώρες. Θέλει συννενόηση και συλλογική αντίδραση. Όχι 10-20 άτομα να αντιδράσουν ο καθένας με διαφορετικό τρόπο. Δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να βρω την οδηγία που λες. Μπορείς σε παρακαλώ να την στείλεις; ΣΟΣ!!!
Είμαι μειωμένου ωραρίου.
Μήπως να αντιδράσουμε για τον τρόπο που διαλέξαν να διορίσουν; Ή αυτό το ΣΔΕ με τόσες ώρες ή τίποτα!
Επίσης και σε άλλες προκυρήξεις έλεγαν να συμπληρώσουμε στο κουτάκι όσες ώρες θέλουμε και ότι δεν έχει σημασία..
Αυτή η προκύρηξη μπορεί να ισχύσει και του χρόνου... τότε μπορεί να μην ειμαστε αναπληρωτές...γιατι να βάζαμε 10 ώρες;;  :(

Για παράδειγμα:
Έγγραφο - απάντηση, σε σχετική ερώτηση, του Υπουργείου Παιδείας, με αριθ. πρωτ. 63880/Ε1 της 23.04.2015

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.