*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 3897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Έμαθα ότι στην Θεσσαλονίκη συνάδελφοι υπέβαλαν καταγγελία σε άλλους 47 συναδέλφους  οι οποίοι παράλληλα δίδασκαν παράλληλα σε φροντιστήριο και ΠΔΣ.Γνωρίζει κανείς ανάλογες περιπτώσεις;Ποιες κυρώσεις μπορεί να έχουν οι συνάδελφοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:38:05 μμ »
Πριν κάποια χρόνια είχε γίνει κάτι τέτοιο στην Έδεσσα αν θυμάμαι καλά.
Νομίζω ότι εκπαιδευτικός που έκανε πδσ και παράλληλα δίδασκε σε φροντιστήριο, έχασε τα μόρια της περιόδου,που αποδείχθηκε ότι δίδασκε παράλληλα.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:39:30 μμ »
παραλογα πραγματα! >:(

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:58:11 μμ »
Παράλογα....
Από τη μια καταλαβαίνω και αυτόν που έτρεχε σε όλα, γιατί ο άνθρωπος πάλευε για το ψωμί του,στο κάτω κάτω δούλευε, δεν έκλεβε.
Από την άλλη καταλαβαίνω και αυτόν που δεν είχε δουλειά και έβλεπε τον άλλον να τα έχει όλα.
Υποψιάζομαι όμως πως δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Ίσως πίσω από αυτό το κάρφωμα να κρύβονταν άλλα συμφέροντα,που αδυνατώ να σκεφτώ.

Δύσκολοι καιροί και δυστυχώς θα έρθουν και χειρότεροι. ::)
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 02:21:36 μμ »
Παράλογα....
Από τη μια καταλαβαίνω και αυτόν που έτρεχε σε όλα, γιατί ο άνθρωπος πάλευε για το ψωμί του,στο κάτω κάτω δούλευε, δεν έκλεβε.
Από την άλλη καταλαβαίνω και αυτόν που δεν είχε δουλειά και έβλεπε τον άλλον να τα έχει όλα.
Υποψιάζομαι όμως πως δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Ίσως πίσω από αυτό το κάρφωμα να κρύβονταν άλλα συμφέροντα,που αδυνατώ να σκεφτώ.

Δύσκολοι καιροί και δυστυχώς θα έρθουν και χειρότεροι. ::)
<<Ψιτ >>και εγω αυτό υποψιάζομαι πάντως....ένας από αυτούς που αφορά η καταγγελία είχε μόνο  δύο ώρες, τι έπρεπε δηλ. να ψοφήσει στη πείνα;;γελοιότητες  >:( >:(
αν κάποιος γνωρίζει και κάτι άλλο για τις κυρώσεις ας μας διαφωτίσει

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 03:19:23 μμ »
Παιδιά είπαν φέτος ότι θα πάρουν άτομα στην ΠΔΣ. Ξέρετε αν πήραν κανέναν από πίνακες ή οι ώρες καλύπτονται από τους μόνιμους;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 04:05:37 μμ »
ήδη σε εμάς, από πρόπερσι ( που υπήρχε η ΠΔΣ παντού) ανέλαβε ο εισαγγελέας για υποβολή ψευδούς υπεύθυνης δήλωσης. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Φυσικά με την "αποζημίωση" των δύο ωρών δεν βγαίνει πέρα ο μήνας αλλά οι όροι του παιχνιδιού ειναι εξ αρχής γνωστοί και καθ΄ην στιγμήν δηλώνεις πως δεν απασχολείσαι κάπου αλλού οφείλεις να το δηλώνεις αλήθεια... εξάλλου υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που θα "σκότωνε" για δύο ώρες.

επίσης, αν τελικά γίνει η αναγνώριση υπηρεσίας στον ιδιωιτκό τομέα, φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν ενώ πχ είχες δηλώσει ότι δεν απασχολείσαι σε φροντιστήριο πάραλληλα με την πδς μετά πας να αναγνωρίσεις χρόνο σε φροντιστήριο; Σε σέρνουν στα δικαστήρια - στην καλύτερη - για ψευδή δήλωση και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο έχει ως συνέπεια αυτό ( από μαύρισμα του ποινικού μητώου όπερ και αποτελεί σε κάποιες περιπτώσεις κώλυμα διορισμού μέχρι χρηματικό πρόστιμο μέχρι κι εγώ δεν ξέρω τι....)

Καλό είναι να καταλάβουμε όλοι ότι απο τη μια το κράτος καλώς ή κακώς αρχίζει κάπως να "σοβαρεύεται" και από την άλλη ο κόσμος γίνεται όλο και περισσότερο "ο θάνατός σου η ζωή μου" οπότε  δεν μας παίρνει πια να δρούμε με το σκεπτικό "έλα μωρέ και τι έγινε, ποιός θα με καταλάβει..."

ιδιαίτερη προσοχή λοιπόν!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 04:15:21 μμ »
Δε φτάνει που οι άνθρωποι πλήρωναν διπλές κρατήσεις στο ΙΚΑ δηλαδή, τους τη λένε και από πάνω.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 04:20:01 μμ »
Δε φτάνει που οι άνθρωποι πλήρωναν διπλές κρατήσεις στο ΙΚΑ δηλαδή, τους τη λένε και από πάνω.


όχι ακριβώς Ψιτ!

οι συγκεκριμένοι υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση πως δεν εργάζονται και δεν πρόκειται να εργασθούν παράλληλα σε φροντιστήριο, ιδιωτικό σχολείο κτλ. Εις γνώση τους το υπέγραψαν και εις γνώση τους παρανόμησαν - και αν θες, ρίσκαραν κιόλας.
Ναι μεν, και θα συμφωνήσω απόλυτα , είναι κουλό να απαιτείς με δύο ώρες ο άλλος να βγάλει το μήνα αλλά εφόσον αυτό απαιτείς ως κράτος και αυτό αποδέχεσαι ως εργαζόμενος πορεύεσαι με βάση αυτό....Αλλιώς, δυστυχώς, οποιαδήποτε άλλη κίνηση εκπορεύεται εκ του πονηρού και ως τέτοια αντιμετωπίζεται.  :(
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 04:58:02 μμ »
παιδια η παρανομια ειναι παρανομια και πρεπει να τιμωρειται..............αυτη η ασυδοσια και ο ωχαδελφισμος μας εφεραν οικονομικα στην κατασταση που ειμαστε

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:01:42 μμ »
..........αυτη η ασυδοσια και ο ωχαδελφισμος μας εφεραν οικονομικα στην κατασταση που ειμαστε

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ. Μας έφεραν συνάδελφε οι ρεμούλες των κυβερνήσεων ολων τα τελευταία 30 χρόνια και οι μίζες 10 μεγάλων γνωστών εταιριών στην Ελλάδα και οικογενειών. Μιλάμε για εκατοντάδες δισ........... :'(


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:07:14 μμ »
..........αυτη η ασυδοσια και ο ωχαδελφισμος μας εφεραν οικονομικα στην κατασταση που ειμαστε

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ. Μας έφεραν συνάδελφε οι ρεμούλες των κυβερνήσεων ολων τα τελευταία 30 χρόνια και οι μίζες 10 μεγάλων γνωστών εταιριών στην Ελλάδα και οικογενειών. Μιλάμε για εκατοντάδες δισ........... :'(

αυτές τις ρεμούλες τις έκαναν οι κυβερνήσεις με την ανοχή όλων μας.... αν ας πούμε απο τότε καταγγέλαμε κάθε παραβίαση που βλεπαμε γύρω μας ( πχ ανύπαρκτες ώρες ΠΔΣ, διορισμούς απ΄το παράθυρο, τρελά ιδιαίτερα  κ.ο.κ..... ίσως να μην είχαμε φτάσει ως εδώ... Αλλά τόσα χρόνια λέγαμε " αυτό ειναι ρουφιανιά"  - αντί να λέμε " αυτο είναι παράνομο και πρέπει να σταματήσει " και τελικά τώρα την κάτσαμε... αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία όλα αυτά δεν θα τελειώσουν ποτέ...
Είδατε τι λέμε τώρα ; όλοι φοβούνται να κάνουν λαμογιές και έχουν περιοριστεί αρκετά κάποιες κραυγαλέες περιπτώσεις... ε είναι κι αυτό μια αρχή...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:14:21 μμ »
..........αυτη η ασυδοσια και ο ωχαδελφισμος μας εφεραν οικονομικα στην κατασταση που ειμαστε

Σε αυτό το σημείο διαφωνώ. Μας έφεραν συνάδελφε οι ρεμούλες των κυβερνήσεων ολων τα τελευταία 30 χρόνια και οι μίζες 10 μεγάλων γνωστών εταιριών στην Ελλάδα και οικογενειών. Μιλάμε για εκατοντάδες δισ........... :'(

αυτές τις ρεμούλες τις έκαναν οι κυβερνήσεις με την ανοχή όλων μας.... αν ας πούμε απο τότε καταγγέλαμε κάθε παραβίαση που βλεπαμε γύρω μας ( πχ ανύπαρκτες ώρες ΠΔΣ, διορισμούς απ΄το παράθυρο, τρελά ιδιαίτερα  κ.ο.κ..... ίσως να μην είχαμε φτάσει ως εδώ... Αλλά τόσα χρόνια λέγαμε " αυτό ειναι ρουφιανιά"  - αντί να λέμε " αυτο είναι παράνομο και πρέπει να σταματήσει " και τελικά τώρα την κάτσαμε... αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία όλα αυτά δεν θα τελειώσουν ποτέ...
Είδατε τι λέμε τώρα ; όλοι φοβούνται να κάνουν λαμογιές και έχουν περιοριστεί αρκετά κάποιες κραυγαλέες περιπτώσεις... ε είναι κι αυτό μια αρχή...
η καταγγελια της παρανομιας ονομαζεται ρουφιανια...............και εχω και αλλα τετοια παρδειγματα, εχει μπει στο dna του νεοελληνα η παρανομια, ακομα και οι κυβρνοντες ειναι βουτηγμενοι στην παρανομια............το μονο σωστο που ειπε ο γιωγακης ειναι οτι κυβερναει μια διεφθαρμενη χωρα...........ετσι μας εμαθαν ολα τα χρονια και δυστυχως ακομα και σημερα σε μεγαλο ποσοστο ετσι ειμαστε.........παρτε για παραδειγμα το νταηλικι που ειχαν οι περισσοτεροι εργαζομενοι στο δημοσιο

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από παράλληλη διδασκαλία σε ΠΔΣ και φροντιστήριο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:14:48 μμ »
ήδη σε εμάς, από πρόπερσι ( που υπήρχε η ΠΔΣ παντού) ανέλαβε ο εισαγγελέας για υποβολή ψευδούς υπεύθυνης δήλωσης. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Φυσικά με την "αποζημίωση" των δύο ωρών δεν βγαίνει πέρα ο μήνας αλλά οι όροι του παιχνιδιού ειναι εξ αρχής γνωστοί και καθ΄ην στιγμήν δηλώνεις πως δεν απασχολείσαι κάπου αλλού οφείλεις να το δηλώνεις αλήθεια... εξάλλου υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που θα "σκότωνε" για δύο ώρες.

επίσης, αν τελικά γίνει η αναγνώριση υπηρεσίας στον ιδιωιτκό τομέα, φαντάζεστε τι έχει να γίνει αν ενώ πχ είχες δηλώσει ότι δεν απασχολείσαι σε φροντιστήριο πάραλληλα με την πδς μετά πας να αναγνωρίσεις χρόνο σε φροντιστήριο; Σε σέρνουν στα δικαστήρια - στην καλύτερη - για ψευδή δήλωση και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο έχει ως συνέπεια αυτό ( από μαύρισμα του ποινικού μητώου όπερ και αποτελεί σε κάποιες περιπτώσεις κώλυμα διορισμού μέχρι χρηματικό πρόστιμο μέχρι κι εγώ δεν ξέρω τι....)

ιδιαίτερη προσοχή λοιπόν!

τι γίνεται όμως όταν τη στιγμή που υπέγραφες τη δήλωση ητοι 3 μήνες πριν δε δούλευες σε φροντιστήριο;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.